1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Програма


МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
10.03.2005 N 82
( z0341-05 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 березня 2005 р.
за N 343/10623
ПРОГРАМА
підготовки особового складу воєнізованої охорони
1. Організаційно-методичні вказівки
1.1. Підготовка особового складу воєнізованої охорони складається з початкового навчання осіб, які прийняті на роботу в загін (команду, групу), і подальшого вдосконалення їх знань та практичних навичок протягом усього періоду роботи.
На заняття з особовим складом воєнізованої охорони відводиться 48 навчальних годин на рік - по 4 години на місяць у робочий час. Для початкового навчання осіб, які приймаються на роботу у воєнізовану охорону, відводиться 20 навчальних годин.
1.2. Підготовка особового складу воєнізованої охорони повинна забезпечувати виконання основного завдання - здійснювати надійну охорону об'єктів за будь-яких умов обстановки.
1.3. Основними методами навчання зі спеціальної підготовки вважати практичні заняття (дії) із стислим поясненням керівника занять; вивчення особовим складом показаного прийому (дії) спочатку за елементами (у сповільненому темпі), а потім у цілому (разом), тренування з поступовим скороченням часу на виконання прийому (дії); перевірку засвоєння особовим складом правильності, чіткості та швидкості виконання вивченого прийому (дії), тренування у виконанні нормативів, проведення заліків.
За окремими темами і питаннями заняття з особовим складом проводяться шляхом бесід у складі загону (команди, групи), постановки питань і відповідей на них із наступним доповненням і уточненням керівника занять.
Доцільно починати заняття з перевірки (повторення) раніше вивченої теми і після цього переходити до вивчення нового матеріалу.
1.4. Під час проведення занять з вивчення матеріальної частини зброї необхідно, щоб ті, що навчаються, зрозуміли і твердо засвоїли заходи безпеки та правила користування зброєю, порядок зберігання та вміння її застосовувати в різних умовах.
Правила користування зброєю, заряджання і розряджання її вивчаються, крім планових занять, ще під час практичної підготовки та несення служби у вартах.
Для кращого засвоєння матеріалу на заняттях необхідно застосовувати навчальне приладдя, навчальну зброю та інші наочні посібники.
З метою підвищення підготовки особового складу воєнізованої охорони не менш як два рази на півріччя організовуються і проводяться практичні стрільби зі штатної зброї. При цьому начальники загонів (команд, груп) та їх заступники стрільбу починають першими.
Начальницький склад, крім стрільби з карабіна, відпрацьовує першу вправу контрольних стрільб з пістолета (револьвера).
Для керівництва практичними стрільбами призначається начальницький склад ГУ (У) МНС України в регіоні, регіональних (територіальних) рятувальних загонах (далі - управління, загони), об'єкта.
1.5. Спеціальну підготовку особового складу з питань організації вартової служби необхідно проводити так, щоб вона забезпечувала набуття особовим складом воєнізованої охорони необхідних теоретичних знань та практичних навичок під час самостійних дій вартового на посту і в складі варти, вироблення у нього пильності під час несення служби.
Дії чатового (варти) під час охорони й оборони поста (об'єкта) відпрацьовуються практично на спеціально обладнаних з цією метою місцях з обов'язковим застосуванням засобів сигналізації, зв'язку і пожежогасіння; теоретична підготовка проводиться у спеціально обладнаних класах. Під час організації та проведення практичних занять головна увага звертається на особливості об'єктів, що охороняються, згідно з якими відпрацьовуються дії чатового під час нападу на пост, вартове приміщення, а також дія варти під час нападу на об'єкт.
Технічні засоби охорони і сигналізації вивчаються тільки на тих об'єктах, де вони встановлені, в обсязі, необхідному для чатового та інших посадових осіб варти.
1.6. Заняття з вивчення засобів зв'язку проводяться безпосередньо з використанням матеріальної частини зв'язку, що є на об'єкті.
1.7. Заняття з вивчення порядку дій чатового під час гасіння пожежі і застосування засобів пожежогасіння проводяться із застосуванням також інструменту та інвентарю, які містяться на об'єкті, що охороняється.
1.8. Стройова підготовка особового складу воєнізованої охорони складається з індивідуальної підготовки, яка підвищує стройовий вишкіл, уміння виконувати стройові прийоми зі зброєю та підтримує зовнішній вигляд.
Періодично, не менше ніж один раз на квартал, проводити стройові огляди загонів (команд, груп) з метою перевірки зовнішнього вигляду та підтягнутості особового складу воєнізованої охорони.
1.9. Заняття з медичної підготовки повинні проводитися лікарем (фельдшером) управління, загону. На цих заняттях методом бесіди вивчаються правила особистої гігієни і культури під час перебування у вартових приміщеннях та інших місцях, заходи щодо попередження захворювань. Методом практичного показу з особовим складом вивчаються прийоми надання первинної медичної допомоги в разі поранень, опіків, уражень електричним струмом та інших нещасних випадків.
1.10. Заняття зі спеціальної підготовки вожатих вартових собак проводяться з метою удосконалення їх знань і практичних навичок, отриманих під час початкової підготовки. Вони проводяться начальниками команди службового собаківництва, а також ветеринарними лікарями (фельдшерами), які обслуговують собак цього об'єкта. Основні прийоми, пов'язані з оглядом собак, відпрацьовуються практично на собаках. Заняття з дресирування і тренування вартових собак залежно від місцевих умов проводяться на навчальних постах або блокпостах, обладнаних необхідним інвентарем. Кожне заняття повторюється стільки разів, скільки потрібно для відпрацювання у вожатих практичних навичок у дресируванні і тренуванні собак, а також для набуття ними умовних рефлексів.
1.11. Заняття з вивчення зброї масового ураження та засобів захисту від неї проводяться шляхом бесід з використанням плакатів і схем, а також на практичних заняттях із застосуванням індивідуальних засобів. Особлива увага приділяється вивченню засобів і способів захисту від впливу зброї масового ураження з використанням індивідуальних засобів захисту під час несення служби.
1.12. Гуманітарна підготовка, суспільно-політичне та правове інформування особового складу воєнізованої охорони, його психологічне тестування проводяться під час занять зі спеціальної підготовки.
Планування та організація гуманітарної підготовки здійснюються згідно з тематикою для працівників Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій по одній годині на місяць.
1.13. Початкове навчання осіб, які прийняті на роботу у воєнізовану охорону, своєю метою має засвоїти основні вимоги щодо організації вартової служби; матеріальну частину зброї; заходи безпеки під час користування зброєю та порядок її застосування; навчити особовий склад, прийнятий на роботу, порядку допуску на об'єкт.
Початкове навчання повинно закінчуватися підсумковим заняттям (заліком) зі знання основних вимог Положення про воєнізовану охорону об'єктів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, Інструкції з організації та несення служби воєнізованою охороною на об'єктах Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій; матеріальної частини закріпленої зброї; заходів безпеки під час користування зброєю та порядку її застосування; практичним виконанням першої вправи навчальних стрільб із карабіна та виданням наказу командира військової частини (начальника об'єкта).
1.14. Підготовка начальників загонів (команд, груп) і їх заступників проводиться на щорічних дводенних зборах на одному з об'єктів за планами і тематикою у масштабі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій. Основою таких зборів повинно бути проведення інструкторсько-методичних занять зі спеціальної підготовки, служби охорони, вогневої підготовки, а також обмін досвідом виховної роботи з особовим складом та вирішення інших питань, пов'язаних з організацією охорони об'єктів. Витрати на ці збори відносяться на рахунок коштів, що виділяються на бойову підготовку.
У ході проведення занять за Програмою підготовки особового складу воєнізованої охорони звертають увагу на порушення, що мали місце під час несення служби, і вживають заходів щодо недопущення подібних порушень надалі.
1.15. Розклад занять з особовим складом загону (команди, групи) воєнізованої охорони складається на кожний місяць за таким зразком.
ЗАТВЕРДЖУЮ
Командир 1-го регіонального
рятувального загону
"____" ________ 200___ року
РОЗКЛАД ЗАНЯТЬ
з особовим складом загону (команди, групи) воєнізованої охорони
на __________ 200__ року місяць
Дата Години Номери
команд
(груп)
Найменування
предметів,
теми занять
Хто
проводить
заняття
Місце
проведення
заняття
Відмітка
про
виконання
Начальник загону (команди, групи) Підпис
"_____" _________ 200__ року
N
з/п
Предмети навчання Кількість
годин
1
2





3
4
5
6
7
8
Гуманітарна підготовка
Спеціальна підготовка:
особового складу
вожатих вартових собак,
з них:
на вивчення організації охорони
на підготовку собак до несення служби
Засоби зв'язку і сигналізації
Правила пожежної безпеки
Вогнева підготовка
Стройова підготовка
Медична підготовка
Зброя масового ураження і захист від неї
Усього
12

13


2
11
3
4
10
2
2
2
48
2.1. Гуманітарна підготовка проводиться за окремим планом. Проведення занять організовує начальник відділу (відділення) по роботі з персоналом управління, загону (об'єкта).
2.2. Спеціальна підготовка з питань вартової служби
Мета навчання: удосконалити підготовку особового складу з виконання обов'язків під час несення служби з охорони об'єктів.
Перелік тем і приблизний розрахунок годин
N
з/п

Найменування тем
Кількість годин
для
стрільців
для вожатих
вартових
собак

1
Основи організації охорони
об'єктів. Технічні засоби
охорони і сигналізації

2

2
2 Зберігання зброї та боєприпасів.
Внутрішній порядок у вартовому
приміщенні

1

-
3 Змінний жетон чатового, числова
перепустка, правила їх
використання

1

-
4 Розвід, зміна варт і чатових 1 -
5 Дії варти в разі нападу на
об'єкти, що охороняються, під
час стихійного лиха та пожежі, а
також у разі тривоги в
управлінні, загоні

1

-
6 Застосування зброї чатовими і
особовим складом варти

1

-
7 Допуск до вартового приміщення.
Перевірка варти

1

-
8 Обов'язки посадових осіб варти 4 1
9 Охорона об'єктів з використанням
вартових собак. Обладнання і
облаштування постів вартових
собак

-

1
10 Порядок розміщення й утримання
вартових собак

-

1
11 Ветеринарна підготовка - 2
12 Тренування вартових собак - 5
13 Заходи безпеки під час несення
служби

1

1
Усього 13 13
Тема 1. Основи організації охорони об'єктів. Технічні засоби охорони і сигналізації.

................
Перейти до повного тексту