- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Меморандум
Меморандум про взаєморозуміння (Меморандум)
між Міністерством економіки України та Швейцарською Конфедерацією в особі Державного секретаріату з економічних питань (SECO) щодо Впровадження Конкурсу проєктів з економічного відновлення та відбудови України у співпраці зі швейцарськими компаніями з 23.01.2025 по 31.12.2028
| Дата вчинення: | 23.01.2025 |
| Дата набрання чинності для України: | 23.01.2025 |
Преамбула
Міністерство економіки України (Мінекономіки) в особі Першого віце-прем’єр-міністра України - Міністра економіки України Юлії СВИРИДЕНКО, яка діє на підставі
Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124) та Швейцарська Конфедерація, представлена Державним секретаріатом з економічних питань (SECO), в особі Федерального радника, Голови Федерального департаменту економіки, освіти та науки Швейцарії Гі ПАРМЕЛЕНА, кожна з яких надалі іменується ''Сторона", а разом - "Сторони",
Визнаючи нагальні потреби, що виникли через наслідки війни в Україні.
Бажаючи домовитися про спільні зусилля щодо реалізації Конкурсу проєктів з економічного відновлення та відбудови України у співпраці зі швейцарськими компаніями (далі - "Проєкт").
Посилаючись на рішення Федеральної Ради Швейцарії від 26 червня 2024 року, визнаючи важливу роль приватного сектору та плануючи виділення 500 мільйонів швейцарських франків на заходи із залученням приватного сектору в рамках Стратегії міжнародного співробітництва Швейцарії на 2025-2028 роки.
Визнаючи проведені переговори та досягнуте взаєморозуміння між представниками Мінекономіки України та представниками Посольства Швейцарії в Україні 18 грудня 2024 року.
У зв'язку з реалізацією впровадження Конкурсу проєктів з економічного відновлення та відбудови України у співпраці зі швейцарськими компаніями (з 23.01.2025 р. по 31.12.2028 р.)
ПОГОДИЛИСЯ про наступне:
Стаття 1 Мета
Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економіки України та Швейцарською Конфедерацією в особі Державного секретаріату з економічних питань (SECO) щодо впровадження Конкурсу проєктів з економічного відновлення та реконструкції України у співпраці зі швейцарськими компаніями (з 23.01.2025 по 31.12.2028) (далі - Меморандум) описує цілі, операційну організацію та обов'язки Сторін щодо Проєкту.
У відповідності до Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA3) станом на грудень 2023 року потреби у реконструкції та відновленні України складатимуть щонайменше 468 мільярдів доларів США протягом наступних десяти років. Програма міжнародного співробітництва Швейцарії з Україною на 2025-2028 роки має на меті комплексно сприяти відбудові та відновленню України, в тому числі за допомогою заходів із залученням швейцарського приватного сектору, з бюджетом у 500 мільйонів швейцарських франків. У рамках цього внеску Швейцарія надає фінансову допомогу Україні для закупівлі необхідних товарів і послуг у швейцарських компаній. На першому етапі будуть реалізовані окремі проєкти зі швейцарськими компаніями, які вже працюють в Україні. Завдяки своєму експертному знанню місцевої ситуації та спеціалізації на виробництві високоякісних товарів і послуг, ці швейцарські компанії мають хороші можливості для задоволення потреб українських суб'єктів господарювання.
Таким чином, проєкт має на меті сприяти відбудові та економічному відновленню України, а також зміцненню швейцарсько-українських економічних зв'язків. Вступаючи в партнерські відносини зі швейцарськими компаніями, що працюють в Україні, SECO прагне підтримувати сектори економіки, де присутні швейцарські компанії, відповідно до потреб українських партнерів (місцевих громад) та українського суспільства в цілому. Внесок Уряду Швейцарії здійснюється у формі фінансового внеску (безповоротного) відповідно до Федерального закону про фінансову допомогу та субсидії від 5 жовтня 1990 року (Subventionsgesetz SuG. SR 616.1) з метою фінансування проєктів у рамках конкурсу заявок.
Стаття 2 Сума та використання швейцарського внеску
SECO має намір підтримати щонайменше один конкурс проєктів в рамках цього інструменту. За рішенням SECO в майбутньому можуть бути узгоджені додаткові конкурси.
Зокрема, SECO погоджується надати безповоротний швейцарський внесок у розмірі до 50 мільйонів швейцарських франків (п'ятдесят мільйонів швейцарських франків) на реалізацію Проєкту.
Швейцарський внесок має бути використаний виключно для фінансування реалізації проєктів, відібраних у рамках Конкурсу проєктів.
Жодна частина Швейцарського внеску не може бути використана для сплати будь-якого мита та податків (як-от, ПДВ, мито, ввізне мито, збір, плата будь-якого виду), що накладаються відповідно до законодавства України або будь-якого підпорядкованого державного органу. Звільнення від сплати податків стосовно цього Меморандуму здійснюється відповідно до пункту 3.1
статті 3 Угоди між Урядом Швейцарської Конфедерації та Урядом України про технічне та фінансове співробітництво, підписаної 13 жовтня 1997 р. у м. Києві.
Жодна частина Швейцарського внеску за жодних обставин не може бути використана для діяльності військового характеру та/або придбання зброї та/або інших предметів військового та/або подвійного призначення та/або для будь-яких військових витрат (наприклад, виплата заробітної плати військовим, тощо).
Санкційні заходи Швейцарії, викладені в Постанові про заходи у зв'язку з ситуацією в Україні від 4 березня 2022 року (SR 946.231.176.72) та Постанові про заходи щодо Білорусі від 16 березня 2022 року (SR 946.231.116.9), повинні суворо дотримуватися. Це зобов'язання також поширюється на всіх субпідрядників та постачальників.
SECO виділить суму для відібраних проєктів у рамках Конкурсу проєктів. Для кожного проєкту між SECO та швейцарською компанією буде підписано окрему проєктну угоду, яка визначає обсяги виконання та відповідний графік виплат.
Загальний внесок уряду Швейцарії залежить від затвердження річного бюджету парламентом Швейцарії. Крім того, це пов’язано з:
i. Постійною повагою до прав людини, верховенства права, демократичних принципів і незалежності судової системи,
ii. Належним врядуванням, підзвітністю Уряду України громадянам та доброчесності у суспільному житті, включаючи активну боротьбу з корупцією.
Стаття 3 Організація та обов’язки сторін
Загальний опис процесу
Конкурс Проєктів: Швейцарські компанії, що мають дочірні компанії/філії в Україні, можуть подавати пропозиції щодо проєктів, які будуть співфінансуватися урядом Швейцарії. Відбір буде конкурсним, на основі попередньо визначених критеріїв відбору та надання фінансового внеску. Загальний бюджет конкурсу складає 50 мільйонів швейцарських франків, індивідуальні суми фінансування можуть бути різними.
Технічний та Відбірковий комітети: Відбір проєктів здійснюється двома комітетами: Технічним та Відбірковим комітетами. Технічний комітет оцінює всі пропозиції та надає рекомендації Відбірковому комітету. Відбірковий комітет складається з представників на рівні керівництва Державного секретаріату з економічних питань, Посольства Швейцарії в Україні та Мінекономіки. Відбірковий комітет приймає остаточне рішення шляхом надання висновку про відсутність заперечень щодо відібраних пропозицій. Для того, щоб пропозиція була прийнята, вона повинна отримати підтримку всіх членів Відбіркового комітету (окремо). Заперечення повинні бути надані в письмовій формі всім членам Відбіркового комітету протягом 5 робочих днів після того, як Відбірковий комітет збереться для обговорення. За відсутності заперечень протягом вище зазначеного періоду проєкт вважається схваленим членами Відбіркового комітету.
Обов'язки сторін
a) взаємні обов’язки
• Сторони погоджуються співпрацювати в рамках Проєкту з метою визначення низки проєктів зі швейцарськими компаніями для сприяння відбудові та відновленню економіки України.
• Кожна Сторона вживає всіх необхідних заходів для забезпечення дотримання нею та будь-якими іншими третіми особами, яких вона залучила, правових норм та правил, що діють у Швейцарії та Україні.
• Кожна Сторона зобов'язується зробити все можливе, враховуючи свої спроможності, для забезпечення того, щоб Проєкт, а також окремі проєкти з іншими залученими сторонами, досягнули своєї мети/завдань.
б) SECO зобов’язується
• Виконувати всі адміністративні та операційні завдання, пов'язані з організацією Проєкту. Зокрема, це стосується
о підготовки документації конкурсу проєктів - Операційного посібника - до його запуску,
о комунікації з потенційними та наявними компаніями-партнерами,
о комунікації та договірних відносин з третіми сторонами, такими як зовнішні консультанти для підтримки Проєкту,
о організаційних та технічних аспектів процесу відбору, включаючи функцію секретаріату для Технічного та Відбіркового комітетів.
................Перейти до повного тексту