1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ
П’ята секція
РІШЕННЯ
(Справедлива сатисфакція)
Справа "Борисов проти України"
(Заява № 2371/11)
СТРАСБУРГ
31 серпня 2023 року
Автентичний переклад
Це рішення є остаточним, але може підлягати редакційним виправленням.
У справі "Борисов проти України"
Європейський суд з прав людини (п’ята секція), засідаючи комітетом, до складу якого увійшли:
Ладо Чантурія (<…>), Голова,
Стефані Моро-Вікстром (<…>),
Микола Гнатовський (<…>), судді,
та Мартіна Келлер (<…>), заступник Секретаря секції,
після обговорення за зачиненими дверима 06 липня 2023 року
постановляє таке рішення, що було ухвалено у той день:
ПРОЦЕДУРА
1. Справа насамперед стосується скарги за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції щодо знесення нерухомого майна заявника на підставі судового рішення, яке набрало законної сили і згодом було скасоване як незаконне. Вона також стосується пункту 1 статті 6 Конвенції щодо тривалості відповідного цивільного провадження.
2. У рішенні, ухваленому 04 березня 2021 року (далі - основне рішення), Суд постановив, що було порушено статтю 1 Першого протоколу до Конвенції у зв’язку з непропорційним характером втручання, оскільки заявнику не було надано жодного відшкодування за помилкове знесення його майна. Суд також встановив порушення пункту 1 статті 6 Конвенції у зв’язку з надмірною тривалістю цивільного провадження (див. рішення у справі "Борисов проти України" [Комітет] (Borisov v. Ukraine) [Committee], заява № 2371/11, пункти 49-51 та 58-59, від 04 березня 2021 року).
3. Відповідно до статті 41 Конвенції заявник вимагав 2 588 700 українських гривень (далі - грн)-1 в якості відшкодування матеріальної шкоди у розмірі ринкової вартості втраченого ним нерухомого майна та 7 731 200 грн-2 втраченого доходу. Заявник також вимагав відшкодування моральної шкоди, а також компенсацію судових та інших витрат (там само, пункти 61 і 65). Його вимоги були частково задоволені в частині стосовно моральної шкоди й судових та інших витрат (там само, пункти 64 і 67 і пункт 6 резолютивної частини).
_________
-1 86 974 євро
-2 259 750 євро
4. Оскільки питання застосування статті 41 Конвенції не було готове до вирішення у частині щодо матеріальної шкоди, Суд відклав його розгляд та запропонував Уряду і заявнику протягом трьох місяців з дати повідомлення про це рішення надати свої письмові зауваження з цього питання та, зокрема, повідомити Суд про будь-яку угоду, якої вони можуть досягти (там само, пункт 63 та пункт 5 резолютивної частини).
5. Як заявник, так і Уряд надали свої зауваження.
ПРАВО
6. Стаття 41 Конвенції передбачає:
"Якщо Суд визнає факт порушення Конвенції або протоколів до неї і якщо внутрішнє право відповідної Високої Договірної Сторони передбачає лише часткове відшкодування, Суд, у разі необхідності, надає потерпілій стороні справедливу сатисфакцію".
МАТЕРІАЛЬНА ШКОДА
А. Доводи сторін
7. Заявник повторив свою вимогу про присудження йому 2 588 700 українських гривень (далі - грн) в якості відшкодування матеріальної шкоди, що становило компенсацію у розмірі ринкової вартості втраченого ним майна. У зв’язку з цим заявник надав довідку, складену 01 липня 2019 року приватним суб’єктом оціночної діяльності, який визначив ринкову вартість знесеного магазину за порівняльним підходом. У перерахунку на євро за курсом, встановленим Національним банком України у липні 2019 року, ця сума становила 86 974 євро.

................
Перейти до повного тексту