1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Меморандум


Меморандум
про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністром національної оборони Республіки Польща про надання підтримки з боку Міністерства оборони України підрозділу збройних сил Республіки Польща під час проведення спільного українсько-польсько-британського навчання "Козацький степ - 2003"
Дата підписання: 25.08.2003 р.
Дата набуття чинності: 25.08.2003 р.
Міністерство оборони України та Міністр національної оборони Республіки Польща (далі - Сторони),
беручи до уваги положення Угоди між державами-учасницями Північноатлантичного Договору щодо статусу їхніх збройних сил, підписаної в м. Лондоні 19 червня 1951 року (далі - Угода НАТО/СОФА),
враховуючи положення Угоди між державами-учасницями Північноатлантичного Договору та іншими державами, які беруть участь у програмі "Партнерство заради миру" щодо статусу їхніх збройних сил і Додаткового протоколу до цієї Угоди, підписаних в м. Брюсселі 6 травня 1995 року (далі - Угода ПЗМ/СОФА),
ґрунтуючись на положеннях Угоди між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Республіки Польща про військове співробітництво, підписаної 3 лютого 1993 року в м. Києві,
виходячи із взаємного прагнення до подальшого розвитку та бажання зміцнювати двохстороннє військове співробітництво,
домовилися про таке:
Стаття 1
Мета та обсяг
1.1. Метою цього Меморандуму є врегулювання питань, пов'язаних із створенням можливостей щодо матеріально-технічного забезпечення Міністерством оборони України підрозділу збройних сил Республіки Польща під час проведення спільного українсько-польсько-британського навчання "Козацький степ - 2003", яке заплановано з 29 серпня по 12 вересня 2003 року на території України.
1.2. Додатки (A, B, C, D, E, F, G, H, I) до цього Меморандуму становлять невід'ємну частину цього Меморандуму і посилання на них означає посилання на цей Меморандум.
Стаття 2
Застосування
2.1. Цей Меморандум не може суперечити національному законодавству держав Сторін, а також їх зобов'язанням за міжнародними договорами. Зокрема, цей Меморандум може деталізувати базові норми Угоди НАТО/СОФА та Угоди НАТО/ПЗМ.
Стаття 3
Визначення
3.1. У цьому Меморандумі наведені нижче терміни використовуються в такому значенні:
навчання "Козацький степ - 2003" (далі - навчання) - миротворчі українсько-польсько-британські ротні тактичні навчання з бойовою стрільбою аеромобільних підрозділів сухопутних військ для відпрацювання спільних дій в можливих операціях з підтримки миру під егідою ООН, пошуково-рятувальних та гуманітарних операціях у зоні етнічних конфліктів;
район проведення навчання (далі - РПН) - загальновійськовий полігон Сухопутних військ Збройних Сил України "Широкий Лан" (15 км на захід від м. Миколаїв, Україна), який буде використано для проведення навчання, а також відповідна інфраструктура аеромобільної військової частини Збройних Сил України;
країна-господар - Україна;
військовий контингент (далі - ВК) - усі компоненти військових підрозділів, які включають особовий склад збройних сил України і Республіки Польща, які беруть участь у навчанні, всі типи озброєння та військової техніки (літаки, гелікоптери, бронетанкова та автомобільна техніка, парашутно-десантна техніка, стрілецьке озброєння та боєприпаси), засоби зв'язку, спорядження, екіпіровка, обладнання, тилове майно, які прибувають (вибувають) на (з) України(у) з метою участі у навчаннях;
Сторона, що приймає - Міністерство оборони України;
форс-мажорні обставини - це пожежі, стихійні лиха природного або техногенного характеру, епідемії, війни або військові дії будь-якого характеру, блокади, вступ в силу нових законів та інших нормативно-правових актів, пов'язаних з військовим співробітництвом, котрі примушують Сторони діяти інакше ніж це передбачено цим Меморандумом.
Стаття 4
Загальні положення
4.1. Навчання "Козацький степ - 2003" - це продовження традиційних щорічних спільних українсько-польсько-британських миротворчих ротних тактичних навчань з бойовою стрільбою аеромобільних підрозділів сухопутних військ, які були започатковані згідно з рішенням міністрів оборони України, Республіки Польща і Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, що проводяться за принципом черговості, відповідно до якого у 2003 році підтримка цих навчань здійснюється з боку Міністерства оборони України.
4.2. Порядок прибуття підрозділів збройних сил з Республіки Польщі в Україну (с. Кульбакіно, Україна) до місця проведення навчання та у зворотному напрямку здійснюється згідно із можливостями та рішенням військового керівництва держав-учасниць навчання.
4.3. Проходження прикордонного та митного контролю підрозділом збройних сил Республіки Польщі проводиться згідно із національним законодавством України.
4.4. Транспортні послуги учасникам навчання до РПН та в ході виконання плану навчання здійснюється військовим транспортом Сторони, що приймає, або (за бажанням польської сторони) іншим транспортом за окремо укладеними контрактами з комерційними структурами.
4.5. З моменту прибуття до РПН та до кінця проведення навчання підрозділ збройних сил Республіки Польщі буде розміщений та забезпечений всім необхідним для проживання.
4.6. ВК держав-учасниць навчання увійдуть до складу спільного багатонаціонального батальйону.
4.7. Передбачається проведення: церемонії відкриття та закриття навчання, Дня спостерігачів і преси, Дня високоповажних осіб, організація культурної та спортивної програми для особового складу ВК держав-учасниць навчання.
4.8. Відповідно до рішення об'єднаного штабу керівництва навчанням буде заплановано та проведено миротворче навчання за єдиним сценарієм з виконанням навчальних вправ.
4.9. В ході проведення навчання передбачається: проведення занять з вогневої, хімічної, інженерної, медичної підготовки, підготовки зі зв'язку, проведення спільного десантування, відпрацювання ведення миротворчих дій (конвой, пошуково-рятувальні дії, дії на блокпостах). Виконання парашутних стрибків залежатиме від погодних умов та наявності належним чином підготовленого повітряного транспорту.
4.10. Тренувальні та практичні стрибки будуть проводитися підрозділом збройних сил Республіки Польща як зі своїх літаків, так і з літаків британської сторони, що буде предметом окремої домовленості між уповноваженими представниками військових підрозділів британського та польського контингентів, а також з літаків української Сторони (при відповідній попередній підготовці).
Стаття 5
Зобов'язання країни-господаря
5.1. Створення сприятливих умов для реалізації процедури прибуття (відбуття) ВК, прийому, переміщення до РПН, безперервне всебічне забезпечення ВК в ході проведення навчання (харчування, забезпечення пально-мастильними матеріалами, використання полігонного обладнання, медичне забезпечення та інші види послуг).
5.2. Розміщення ВК у РПН (забезпечення житлом та тиловими послугами особового складу) на виконання плану проведення навчання.
5.3. Перевезення (перенесення) зброї ВК в ході прибуття (відбуття), її використання в ході навчання у РПН здійснюватиметься згідно із законодавством України, правилами безпеки та з дотриманням вимог міжнародних угод, включаючи заборону носіння і використання зброї за межами РПН.
5.4. Ознайомлення особового складу ВК з процедурами прибуття (відбуття), переміщення до РПН, використання території та обладнання полігону.
5.5. Виконання заходів безпеки в ході проведення навчання відповідно до плану, погодженого з представниками Сторін.
5.6. Супроводження ВК при їх переміщенні через територію України до РПН та в зворотному напрямку.
5.7. Надання узгодженого переліку цін та кошторисів на основні види послуг від Сторони, що приймає, в країні-господарі.
Стаття 6
Зобов'язання Польської Сторони
6.1. Дотримуватись вимог законодавства України та утримуватися від будь-якої діяльності, несумісної з цим Меморандумом та окремими положеннями ПЗМ/СОФА.
6.2. Приймати участь у навчанні та використовувати обладнання РПН тільки згідно із планом навчання.
6.3. Враховувати фінансові умови, викладені у цьому Меморандумі та провести фінансові розрахунки за надані згідно заявок додаткові послуги та послуги поза межами цього Меморандуму.
Стаття 7
Командні структури і розподіл обов'язків
7.1. Командир військового підрозділу польської сторони, який братиме участь у навчанні, керуватиме своїм підрозділом протягом навчання і буде підзвітний аташе з питань оборони своєї держави під час перебування в Україні.
7.2. Для виконання завдань навчання підрозділам віддає накази та розпорядження (обов'язкові для виконання) об'єднаний штаб багатонаціонального батальйону під командуванням українського представника.
Стаття 8
Тилове забезпечення та технічне обслуговування
8.1. Сторона, що приймає, здійснює тилове забезпечення та надає послуги відповідно до статті 5 цього Меморандуму. Особливості кожного виду тилового забезпечення визначені в додатках до цього Меморандуму.
8.2. Підрозділ збройних сил Республіки Польща прибуває до України на власному авіаційному транспорті і використовує військовий аеродром Кульбакіно на період навчання. При цьому всі витрати по використанню аеродрому несе Сторона, що приймає. Польська сторона компенсує витрати, пов'язані з дозаправленням літаків військово-повітряних сил Республіки Польща для стрибків з парашутом та поверненням у Республіку Польща.
Стаття 9
Фінансове забезпечення та порядок розрахунків
9.1. Країна-господар бере на себе витрати, пов'язані з проведенням навчання, згідно з додатками до цього Меморандуму.
9.2. Рахунки за надані Стороною, що приймає, додаткові послуги подаються старшому військовому представнику від польської сторони для підписання. Усі зазначені рахунки будуть передаватися до Посольства Республіки Польща в м. Києві. Рахунки повинні бути сплачені протягом 60 діб з дня їх отримання.
9.3. Розрахунки з цивільними організаціями (підприємствами) України здійснюються польською стороною на підставі відповідних договорів (контрактів).
Стаття 10
Перетинання державного кордону та проходження митного контролю
10.1. Прикордонний та митний контроль на державному кордоні України (пунктах перетину) здійснюється згідно з національним законодавством України та відповідно до положень Угоди НАТО/СОФА та Угоди ПЗМ/СОФА. Порядок перетинання державного кордону та проходження митного контролю здійснюватиметься таким чином:
10.1.1. За 45 діб до перетинання державного кордону України представники польської сторони нададуть уповноваженим представникам Сторони, що приймає, поіменний список особового складу ВК Республіки Польща та інформацію про вантаж (спорядження, зброю, боєприпаси та інше майно), який ввозитиметься на митну територію України, українською та англійською мовами.
10.1.2. Для особового складу ВК польської сторони немає необхідності в паспортах та візах. Кожен військовослужбовець повинен мати дійсне національне посвідчення особи, а командир підрозділу - дійсний національний паспорт та список особового складу, що слідує разом з ним. Декларація на ввезене майно повинна бути надана представникам митних органів України одразу після прибуття.
Стаття 11
Відповідальність за нанесену шкоду
11.1. ВК польської сторони повинен вжити всіх необхідних заходів безпеки для уникнення заподіяння екологічної шкоди РПН (об'єктам, що розташовані на цій території, рослинному та тваринному світу тощо). Про заподіяну шкоду негайно інформуються представники країни-господаря. Після прибуття до України підрозділу збройних сил Республіки Польща, його особовий склад буде докладно поінформовано щодо правил поведінки у РПН, зокрема необхідності дотримання природоохоронного законодавства України, а також відповідальності за заподіяну шкоду та діяльності, несумісної з цим Меморандумом.
11.2. Відшкодування заподіяної шкоди здійснюватиметься згідно із положеннями Угоди (НАТО/СОФА/ПЗМ).
11.3. Претензії, які не підпадають під дію статті VIII Угоди НАТО/СОФА та не визначені в цьому Меморандумі, але будуть висунуті відповідними представниками держав Сторін, які беруть участь у навчанні, вирішуватимуться шляхом консультацій між представниками Сторін. Кошти для вирішення спірних питань виділятимуться за взаємною згодою. Шкода, яка заподіяна безвідповідальними діями, упущеннями, навмисно або грубою недбалістю особового складу ВК, відшкодовується винною Стороною.
Стаття 12
Розслідування нещасних випадків
12.1. Розслідування нещасних випадків, що сталися з особовим складом ВК під час проведення навчання "Козацький степ - 2003" покладатиметься на Сторону, що приймає, яка нестиме відповідальність за законність та об'єктивність його проведення. Таке розслідування проводиться відповідно до національного законодавства України та загальновизнаних норм міжнародного права.
При цьому представники польської сторони у разі бажання можуть надіслати спостерігача для участі у розслідуванні, який не має права впливати на його результати будь-якими незаконними методами. Спостерігач не може мати вищих повноважень, ніж керівник розслідування. Уповноважені представники польської сторони можуть у подальшому проводити розслідування згідно із своїм національним законодавством.
12.2. Сторона, що приймає, надасть всю необхідну інформацію стосовно нещасних випадків за запитом польської сторони.
12.3. У випадку смерті на території України військовослужбовця ВК польської сторони дипломатичними каналами надсилається термінове повідомлення до Міністерства національної оборони Республіки Польща. Випадок смерті підтверджується відповідним документом про смерть, виданим лікарем України відповідно до чинного законодавства України.
12.4. У разі юридичної необхідності може здійснюватися розтин тіла померлого лікарем, призначеним Україною. Лікар від Республіки Польща також може бути присутнім під час розтину тіла.
12.5. Польська сторона бере на себе відповідальність за перевезення тіла з України до Республіки Польща. Перевезення тіла через територію України буде здійснюватися відповідно до вимог законодавства України.
Стаття 13
Інші питання
13.1. Допуск особового складу до розташування ВК у РПН здійснюватиметься відповідно до посвідчення особи. Форми зразків документів особового складу ВК польської сторони перед прибуттям повинні бути надані уповноваженим представникам Сторони, що приймає.

................
Перейти до повного тексту