1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОМІТЕТ З ПИТАНЬ РЕГЛАМЕНТУ, ДЕПУТАТСЬКОЇ ЕТИКИ
ТА ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
15.01.2003
протокол N 26
Про Інформацію щодо порушення народним депутатом України Ківаловим С.В. законів України "Про статус народного депутата України" та "Про Вищу раду юстиції"
Розглянувши та обговоривши на засіданні Комітету Інформацію підкомітету з питань законодавства про статус народного депутата України щодо порушення народним депутатом України Ківаловим С.В. законів України "Про статус народного депутата України" та "Про Вищу раду юстиції", враховуючи особливу соціальну та правову значущість цього питання, на підставі ст. 17 Закону України "Про статус народного депутата України", ст. ст. 5, 8, 12 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" Комітет В И Р І Ш И В:
1. Погодитися з Інформацією підкомітету з питань законодавства про статус народного депутата України щодо порушення народним депутатом України Ківаловим С.В. законів України "Про статус народного депутата України" та "Про Вищу раду юстиції" (додається) та доручити народному депутату Хмарі С.І. поінформувати Верховну Раду України з цього питання.
2. Звернутися до:
- Комітету Верховної Ради України з питань правової політики з пропозицією провести спільне засідання із зазначеного питання з участю Голови Верховної Ради України Литвина В. М., а також не розглядати на своєму засіданні і не пропонувати на розгляд Верховної Ради України питань про звільнення суддів з посад за поданнями, підписаними Ківаловим С. В., перебування якого на посаді голови Вищої ради юстиції є незаконним;
- Голови Верховної Ради України В. М. Литвина з рекомендацією не вносити на розгляд Верховної Ради України питань про звільнення суддів з посад за поданнями, підписаними Ківаловим С. В., який незаконно перебуває на посаді голови Вищої ради юстиції;
- Президента України з пропозицією не видавати укази про призначення суддів на посади та звільнення суддів з посад за поданнями, підписаними Ківаловим С. В., який незаконно перебуває на посаді голови Вищої ради юстиції;
- Голови Верховного Суду України, Міністра юстиції України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з пропозицією, у зв'язку з незаконним перебуванням Ківалова С. В. на посаді голови Вищої ради юстиції в межах своїх повноважень вжити заходів щодо запобігання формуванню нелегітимного суддівського корпусу (зокрема, призупинення направлення на розгляд Вищої ради юстиції матеріалів щодо призначення на посади суддів та звільнення суддів з посад);
- Вищої ради юстиції з пропозицією негайно усунути порушення частини 3 статті 19 Закону України "Про Вищу раду юстиції" і обрати нового голову Вищої ради юстиції, оскільки народний депутат України Ківалов С. В. не може відповідно до Закону виконувати обов'язки голови Вищої ради юстиції на громадських засадах, а тому таке виконання ним цих обов'язків є незаконним і тягне за собою істотні негативні наслідки правового, політичного, соціального та іншого характеру;
- Генерального прокурора України з пропозицією провести розслідування фактів підроблення офіційних документів стосовно рішення Вищої ради юстиції від 26 квітня 2002 року.
3. Доручити підкомітету з питань законодавства про статус народного депутата України (Хмара С. І.) організувати проведення прес-конференції з цього питання.
4. Інформацію та рішення Комітету щодо порушення народним депутатом України Ківаловим С. В. законів України "Про статус народного депутата України" та "Про Вищу раду юстиції" опублікувати в газеті "Голос України" та інших засобах масової інформації, а також направити депутатським фракціям та групам у Верховній Раді України.
Перший заступник Голови Комітету С.В.Сас
Додаток
ІНФОРМАЦІЯ
щодо порушення народним депутатом України Ківаловим С.В. законів України "Про статус народного депутата" та "Про Вищу раду юстиції"
Народний депутат України Ківалов С. В. був обраний на посаду голови Вищої ради юстиції (далі - ВРЮ) 25 травня 2001 р. Після обрання головою ВРЮ Ківалов С. В. не склав повноважень народного депутата України, як того вимагає закон. 31 березня 2002 р. Ківалов С. В. був знову обраний народним депутатом України. Але всупереч чинному законодавству він продовжував вважатися головою ВРЮ. Таким чином, починаючи з 25 травня 2001 р., Ківалов С. В. одночасно значиться на двох посадах - народного депутата України та голови ВРЮ, що є грубим порушенням чинного законодавства у сфері функціонування державних органів та засад реалізації державної влади.
Відповідно до ст. 78 Конституції України та ст. 1 Закону "Про статус народного депутата України" народний депутат України здійснює свої повноваження на постійній основі. Згідно з ст. 19 Закону "Про Вищу раду юстиції" голова ВРЮ працює на постійній основі. Отже, чинне законодавство України передбачає здійснення на постійній основі і повноважень народного депутата України, і повноважень голови ВРЮ. Одночасне здійснення на постійній основі повноважень народного депутата України та голови ВРЮ, тобто перебування однієї особи на вказаних посадах, виключається в принципі, є несумісним. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 4 липня 2002 р. N 14-рп констатував таку несумісність, вказавши, що "правова позиція Конституційного Суду України стосовно розуміння словосполучення "на постійній основі"... полягає в тому, що будь-яка робота, яка здійснюється на "постійній основі", виключає її поєднання з певними посадами в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, які передбачають роботу на такій же постійній основі".
Закон прямо забороняє суміщення посад народного депутата України та голови ВРЮ, встановлюючи юридичну відповідальність за порушення таких заборон. Так, згідно з ст. ст. 3 і 4 Закону "Про статус народного депутата України" народному депутату заборонено одночасно бути на державній службі, а у разі недотримання цієї вимоги повноваження народного депутата достроково припиняються. Відповідно до ст. 5 Закону "Про боротьбу з корупцією" державному службовцю (у т. ч. голові ВРЮ) заборонено виконувати роботу на умовах сумісництва (у даному випадку бути народним депутатом України), за порушення цієї заборони передбачено відповідальність у вигляді штрафу та звільнення з посади.
11 листопада 2002 р. на своєму засіданні Комітет ухвалив висновок, в якому констатував, що одночасне перебування Ківалова С. В. у статусі народного депутата України та голови ВРЮ є порушенням чинного законодавства, яке має бути негайно усунуте. У зв'язку з цим Комітет подав цей висновок та інші матеріали Голові Верховної Ради України В. М. Литвину для звернення до суду про дострокове припинення повноважень народного депутата України Ківалова С. В. з підстав порушення ним вимог несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності. Комітет, який розглядав питання Ківалова С. В. з вересня 2002 р., не був поінформований про наявність судового рішення від 18 жовтня 2002 р. стосовно невиконання С. В. Ківаловим вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності за заявою Голови Верховної Ради України В. М. Литвина. На думку членів Комітету, ненадання Комітету зацікавленими особами (передусім самим Ківаловим С. В.) зазначеного судового рішення було обумовлено прагненням не допустити оскарження цього рішення у встановлений законом термін (протягом місяця з дня постановлення).
Не можна "продовжити" те, чого немає
Комітет також звернув увагу членів Вищої ради юстиції на неприпустимість порушення вимог ст. 19 Закону "Про Вищу раду юстиції" і запропонував ВРЮ розглянути це питання та усунути порушення закону. Однак на своєму засіданні 29 листопада 2002 р. ВРЮ більшістю голосів відхилила цю пропозицію, залишивши Ківалова С. В. незаконно перебувати на посаді голови ВРЮ. Таке рішення Вища рада юстиції мотивувала здійсненням Ківаловим С. В. повноважень голови ВРЮ не на постійній основі, а на громадських засадах, а також виходячи з рішення апеляційного суду м. Києва від 18 жовтня 2002 р., яким відмовлено в задоволенні заяви Голови Верховної Ради України про дострокове припинення повноважень народного депутата України Ківалова С. В. Рішення ВРЮ від 29 листопада 2002 р. про визнання правомірним перебування на посаді голови Вищої ради юстиції народного депутата України Ківалова С. В. суперечить Конституції України та іншим законам України, а отже, є незаконним, не має юридичної сили і не може легітимізувати незаконне перебування Ківалова С. В. на посаді голови ВРЮ.

................
Перейти до повного тексту