- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФІНАНСІВ
І БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Л И С Т
N 06-10/200 від 29.03.99
м.Київ
Про окремі питання застосування податкового законодавства
У зв'язку з численними запитами, що надходять від платників податків щодо застосування норм Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств" стосовно оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов'язаннями, зокрема з ощадними (депозитними) сертифікатами, Комітет Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності роз'яснює наступне.
Відповідно до пункту 1.13 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" депозит (вклад) - кошти, які надаються фізичними чи юридичними особами в управління резиденту, визначеному фінансовою організацією згідно із законодавством України, або нерезиденту на строк та під процент. Залучення депозитів може здійснюватися у формі випуску (емісії) ощадних (депозитних) сертифікатів.
Правилами здійснення депозитних операцій для банківських депозитів (пункт 6), які розроблено на виконання вказаного пункту Закону (затверджені постановою Національного банку України від 07.07.97 р.
N 216) передбачено, що вклади коштів юридичних і фізичних осіб на депозитний рахунок оформляються комерційним банком шляхом відкриття депозитного рахунку з укладенням договору банківського вкладу або видачі ощадного (депозитного) сертифіката. Тобто власник коштів замість відкриття депозитного рахунку може придбати ощадний (депозитний) сертифікат комерційного банку.
Таким чином, економічна природа операцій по запозиченню банками коштів фізичних та юридичних осіб шляхом відкриття строкового депозитного рахунку або видачі ощадного (депозитного) сертифіката однакова.
Відповідно до статті
18 Закону України
"Про цінні папери і фондову біржу" ощадний сертифікат - це письмове свідоцтво банку про депонування грошових коштів, яке засвідчує право вкладника на одержання після закінчення встановленого строку депозиту і процентів по ньому.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валовий доход визначено як загальну суму доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, в тому числі доходу від продажу цінних паперів (крім операцій з їх первинного випуску (розміщення) та операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації)).
................Перейти до повного тексту