1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 5 квітня 1999 р. N 532
Київ
Про підсумки виконання Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України і Українським союзом промисловців і підприємців та профспілковими об'єднаннями України на 1997-1998 роки
Кабінет Міністрів України відзначає, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації провели відповідну роботу з виконання заходів щодо реалізації Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України і Українським союзом промисловців і підприємців та профспілковими об'єднаннями України на 1997-1998 роки, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1997 р. N 735. Більшість зобов'язань за Генеральною угодою Кабінетом Міністрів України виконано.
Вирішено ряд важливих питань у сфері забезпечення продуктивної зайнятості та соціального захисту безробітних, гарантій оплати праці, соціальних гарантій, трудових відносин, охорони праці, соціального партнерства тощо.
Зокрема, під час дії Генеральної угоди з метою забезпечення зайнятості населення введено в дію 65,4 тис. робочих місць, кількість працевлаштованих громадян, що перебували на обліку в державній службі зайнятості, збільшилася в 1998 році порівняно з 1997 роком на 28,7 відсотка, створено умови для тимчасової зайнятості 82,6 тис. безробітних шляхом організації громадських робіт, за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення організовано професійне навчання 105,2 тис. незайнятих громадян, що забезпечило підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці.
Мінімальна заробітна плата підвищилася з 45 гривень на початок 1998 року до 74 гривень на початок 1999 року.
За останні чотири місяці 1998 року призупинено зростання заборгованості із заробітної плати працівникам бюджетної сфери.
Розроблено і подано на розгляд Верховної Ради України ряд законопроектів з питань охорони праці та соціального забезпечення, якими передбачено запровадження механізму, що сприятиме економічній заінтересованості підприємств і організацій у забезпеченні безпечних умов праці, права громадян на соціальний захист у разі тимчасової втрати працездатності чи професійного захворювання тощо.
Разом з тим не забезпечено своєчасної виплати поточної заробітної плати працівникам установ і організацій бюджетної сфери з державного і місцевих бюджетів.
Станом на 1 січня 1999 р. заборгованість з виплати заробітної плати у бюджетній сфері становила 938,4 млн. гривень. Протягом 1998 року вона зросла на 154,5 млн. гривень, або на 19,7 відсотка. Заборгованість з виплати заробітної плати працівників бюджетних установ, що фінансуються з місцевих бюджетів, збільшилася протягом 1998 року на 29,1 відсотка і станом на 1 січня 1999 р. становила 564 млн. гривень. Найбільше зростання заборгованості за цей період допущено в Львівській (приріст заборгованості - 325,8 відсотка), Харківській (261,2), Одеській (177,4) областях та м. Севастополі (495,2 відсотка).
Фондом державного майна, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади не вжито ефективних заходів до виконання актів Президента України та Кабінету Міністрів України, спрямованих на своєчасну виплату і погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах, що належать до сфери їх управління. Заборгованість з виплати заробітної плати працівникам, зайнятим у галузях економіки, зросла з початку 1998 року на 26 відсотків (у тому числі на підприємствах і в організаціях залізничного транспорту - на 68 відсотків, громадського харчування - на 72,4, авіаційного транспорту - на 132,5, геології та гідрометеорології - на 140,9 відсотка) і становила 6518,6 млн. гривень.
Не забезпечено належним чином виконання положення Генеральної угоди щодо здійснення уповноваженими державою особами та представниками профспілкових організацій функцій контролю за виконанням графіків погашення заборгованості в господарських товариствах з часткою державної власності. Заборгованість із заробітної плати на підприємствах недержавної форми власності становить майже 60 відсотків загальної суми заборгованості на підприємствах галузей економіки.
Не впливали достатньою мірою на поліпшення ситуації з виплатою заробітної плати та погашенням заборгованості з неї об'єднання роботодавців, які разом з Кабінетом Міністрів України представляють Сторону власників, та профспілкові об'єднання, що уклали Генеральну угоду.
Міністерством фінансів, Міністерством праці та соціальної політики не забезпечено спрямування 100 відсотків надходжень до державного фонду сприяння зайнятості населення на фінансування заходів, передбачених Програмою зайнятості населення на 1997-2000 роки. За 1998 рік до державного фонду сприяння зайнятості населення надійшло 456,9 млн. гривень, з яких лише 332,4 млн. гривень (72,7 відсотка) спрямовано на фінансування витрат фонду. Внаслідок цього на початок 1999 року виникла заборгованість з першочергових виплат у сумі 30,9 млн. гривень, у тому числі з допомоги по безробіттю - 26,5 млн. гривень.
Незабезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери, а також вилучення з державного фонду сприяння зайнятості населення коштів стало однією з причин колективного трудового спору між Федерацією профспілок і Кабінетом Міністрів України у 1998 році.
Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями не було вжито ефективних заходів до виконання регіональних та галузевих програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. За 1998 рік регіональні програми виконано в середньому на 80 відсотків, галузеві - на 45 відсотків. Найгірший стан з виконанням заходів цих програм склався у Міністерстві вугільної промисловості, Міністерстві промислової політики, Міністерстві транспорту (від 10 до 25 відсотків) та Черкаській, Сумській областях (від 45 до 60 відсотків).

................
Перейти до повного тексту