1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
УКРАЇНСЬКА РЕСПУБЛІКАНСЬКА РАДА ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК
П О С Т А Н О В А
Про дальший розвиток і підвищення ефективності проведення атестації робочих місць і їх раціоналізації в промисловості та інших галузях народного господарства
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Ради Міністрів УРСР N 409 від 14.12.87 N 316 від 20.10.90 )
З метою підвищення інтенсифікації виробництва і приведення в дію наявних резервів по ефективному використанню виробничого потенціалу відповідно до рішень квітневого (1985 р.) Пленуму ЦК КПРС, травневого (1985 р.) Пленуму ЦК Компартії України на більшості підприємств промисловості, торгівлі, транспорту і зв'язку, житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення, а також на підприємствах Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та інших областей, м. Києва проводиться систематична робота по підвищенню ефективності виробництва і раціональному використанню трудових ресурсів на основі регулярно здійснюваних атестації і раціоналізації робочих місць, які є важливою частиною програми підвищення науково-технічного рівня виробництва, визначення основних напрямів та етапів впровадження передової техніки і технології, прогресивних організаційних рішень. Великих успіхів у цій справі добився колектив виробничого об'єднання "Дніпропетровський комбайновий завод імені К.Є. Ворошилова", досвід якого схвалено ЦК КПРС і ЦК Компартії України.
У результаті вжитих заходів по поширенню і впровадженню позитивного досвіду дніпропетровських комбайнобудівників атестацію робочих місць проводять близько 80 процентів підприємств і організацій республіки, що дозволило скоротити кількість працівників, зайнятих малоефективною працею, вивільнити морально й фізично застаріле устаткування та виробничі площі.
Разом з тим великі можливості атестації і раціоналізації робочих місць у розв'язанні завдань підвищення ефективності виробництва використовуються ще не повною мірою.
Істотні недоліки у проведенні цієї роботи мають місце на підприємствах і в організаціях Міністерства міліорації і водного господарства УРСР, Міністерства енергетики і електрифікації УРСР, Міністерства вугільної промисловості УРСР, Міністерства легкої промисловості УРСР, Міністерства лісової і деревообробної промисловості УРСР, Міністерства промисловості будівельних матеріалів УРСР, Укрголоврибгоспу, а також у Львівській, Одеській, Полтавській, Черкаській та Чернігівській областях.
На окремих підприємствах до впровадження атестації робочих місць підійшли по-кампанійському, формально, не досягши практичних результатів. Ця робота часом здійснюється без широкого залучення трудових колективів, не знаходить відображення у соціалістичних зобов'язаннях і колективних договорах, належним чином не стимулюється.
З метою планомірного здійснення атестації і раціоналізації робочих місць у промисловості та інших галузях народного господарства і забезпечення на цій основі їх збалансованості з трудовими ресурсами, підвищення продуктивності праці, ефективності використання основних фондів та капітальних вкладень, виконання постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 15 серпня 1985 р. N 783 Рада Міністрів Української РСР і Українська республіканська рада професійних спілок
постановляють:
1. Міністерствам і відомствам УРСР, виконкомам місцевих Рад народних депутатів разом з відповідними профспілковими органами розглянути стан впровадження атестації і раціоналізації робочих місць на підприємствах та в організаціях, вжити необхідних заходів до усунення виявлених недоліків і підвищення результативності роботи, що проводиться.
Забезпечити в 1985-1986 роках впровадження атестації і раціоналізації робочих місць на всіх промислових підприємствах, а в 1986-1987 роках - на підприємствах і в організаціях будівництва, сільського та лісового господарства, транспорту, зв'язку, матеріально-технічного постачання, побутового обслуговування населення, торгівлі і громадського харчування. Надалі атестацію робочих місць проводити планомірно, не рідше двох разів на п'ятирічку.
2. Взяти до відома, що Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС доручили Державному комітетові СРСР по праці і соціальних питаннях, Держплану СРСР, Держпостачу СРСР, Державному комітетові СРСР по науці і техніці, Держбуду СРСР, Державному комітетові СРСР по стандартах і ЦСУ СРСР разом з ВЦРПС і з участю Рад Міністрів союзних республік:
розробити і затвердити в 3-місячний строк типове положення про атестацію, раціоналізацію, облік і планування робочих місць;
внести необхідні уточнення й зміни до методичних вказівок по розробці планів економічного і соціального розвитку, проектно-кошторисної документації об'єктів, що будуються і реконструюються, а також до паспорта виробничого об'єднання (підприємства) та до інших нормативних матеріалів.
Держплану СРСР і Державному комітетові СРСР по праці і соціальних питаннях з участю заінтересованих міністерств і відомств СРСР і Рад Міністрів союзних республік доручено здійснити в 3-місячний строк розробку й затвердження нормативних матеріалів по складанню балансів робочих місць і трудових ресурсів.
3. Керівникам підприємств і організацій разом з профспілковими комітетами при проведенні атестації робочих місць забезпечити:
облік усіх робочих місць, виявлення робочих місць, що не відповідають прогресивним технічним, технологічним, організаційним рішенням, вимогам охорони праці, передовому досвіду, нормативам та стандартам, і на цій основі їх раціоналізацію;
скорочення застосування ручної і важкої фізичної праці, а також робочих місць з несприятливими умовами праці, ліквідацію малоефективних робочих місць, збільшення коефіцієнта змінності роботи устаткування;
перевірку обгрунтованості застосовуваних норм трудових затрат і впровадження технічно обгрунтованих норм;
підвищення ефективності бригадної форми організації і стимулювання праці;
широку участь робітників, інженерно-технічних працівників та службовців у проведенні атестації і раціоналізації робочих місць.
Заходи по раціоналізації робочих місць включати до відповідних розділів річних та п'ятирічних планів економічного і соціального розвитку підприємств та організацій і до колективних договорів. Вивільнюване в результаті атестації і раціоналізації робочих місць устаткування реалізовувати в установленому порядку, а одержані кошти спрямовувати у фонд розвитку виробництва.
4. Міністерствам і відомствам УРСР:
створити постійно діючі комісії по проведенню атестації і раціоналізації робочих місць, поклавши на них координацію й методичне керівництво цією роботою, контроль за її здійсненням, а також поширення і впровадження передового досвіду;
розробити на основі типового положення і затвердити разом з відповідними профспілковими органами галузеві положення про атестацію і раціоналізацію робочих місць;
затвердити головні науково-дослідні і проектно-конструкторські організації, відповідальні за науково-методичне керівництво атестацією і раціоналізацією робочих місць у галузі;

................
Перейти до повного тексту