- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент банківського нагляду
Л И С Т
N 12015/968 від 13.09.95 м.Київ |
Кримському республіканському
управлінню НБУ
Обласним управлінням НБУ
Асоціації українських банків
Комерційним банкам
Промінвестбанку
АКБ "Україна"
Укрсоцбанку
Ексімбанку
Про введення в дію Положення "Про економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків", затвердженого постановою Правління Національного банку України N 167 від 30.06.95 р.
Відповідно до Закону України
"Про банки і банківську діяльність" з метою захисту інтересів клієнтів та забезпечення фінансової надійності банків Національний банк України встановлює обов'язкові для всіх комерційних банків економічні нормативи:
- мінімальний розмір статутного фонду;
- платоспроможність банку;
- показники ліквідності банку;
- максимальний розмір ризику на одного позичальника.
Основною новиною Положення "Про економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків", затвердженого постановою Правління НБУ
N 167 від 30.06.95 р. є наступне:
1. Вводяться показники, які визначаються по щоденним електронним балансам:
- показник достатності капіталу (співвідношення власних коштів до залучених);
- три показника щоденної ліквідності:
а) співвідношення коштів на кореспондентському рахунку, без врахування обов'язкових резервів в Національному банку, та каси і залучених коштів (значення показника повинно бути не нижчим 0,15).
б) співвідношення суми по наданих кредитах до суми залишків на розрахункових, поточних рахунках, вкладах та депозитах (значення цього показника повинно бути не більшим 0,7).
в) співвідношення високоліквідних активів і загальних активів (значення показника повинно бути не нижчим 0,2).
Ці показники є оціночними і рекомендуються комерційним банкам для розрахунку при регулюванні активних і пасивних операцій з точки зору підтримки необхідного рівня ліквідності і зниження ризикової діяльності банку.
Слід відзначити, що введення цих показників не потребує від комерційних банків надання додаткової звітності; за їх порушення не передбачається застосування штрафних санкцій. Контроль за дотриманням оціночних показників (достатності капіталу та Л1, Л2, Л3) здійснюється тільки департаментом банківського нагляду НБУ не щоденно, а вибірково на будь-яку дату по щоденному балансу. Систематичне порушення банком (протягом 5 робочих днів на місяць) цих показників (або хоча б одного з них) може бути приводом для більш детального вивчення діяльності банку. У цьому разі департамент банківського нагляду НБУ може запросити у комерційного банку детальне пояснення причин цих порушень і перспектив їх усунення.
................Перейти до повного тексту