- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
Л И С Т
N 12-211/291 від 13.02.98 м.Київ |
Кримському республіканському,
обласним управлінням НБУ,
Головному управлінню НБУ,
Центральній розрахунковій
палаті,
ОПЕРУ НБУ,
Асоціації українських банків,
Комерційним банкам
Щодо обліку комерційними банками окремих операцій за новим Планом рахунків
( На доповнення додатково див. Лист Нацбанку
N 12-211/508 від 23.03.98 )
1. По операціях з цінними паперами:
1.1. При визначенні портфелів (на продаж чи на інвестиції) за цінними паперами, які були придбані до введення Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами, затвердженої постановою Правління НБУ від 30.12.97 р.
N 466, строки щодо подальшого їх врахування в цих портфелях дозволяється, як виняток, визначати не з дати придбання цінних паперів, а з часу введення Інструкції в дію.
При цьому звертаємо увагу, якщо у банку є сумніви щодо активності ринку, на якому обертається цінний папір, його слід обліковувати за рахунками цінних паперів у портфелі банку на інвестиції, незалежно від строку до погашення.
Переведення окремого пакета цінних паперів з портфеля на продаж до портфелю на інвестиції (чи навпаки) дозволяється здійснювати один раз і тільки в одному напрямі.
1.2. При переході на новий порядок обліку дисконтних цінних паперів згідно з листом НБУ від 04.01.98 р. N 12-211/10 сума дисконту за 1997 рік повинна бути зарахована покупцем на рахунок N 6051 "Процентні доходи за цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції" (фінансовий облік), а в податковому обліку згідно з п.7.9.3. Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств" нараховані суми доходів за борговими цінними паперами включаються до складу валових доходів у період їх погашення.
1.3. У разі несвоєчасного погашення номінальної вартості цінних паперів, які обліковувались за балансовими рахунками груп NN 311, 321, прострочена та сумнівна заборгованість обліковується на окремих аналітичних рахунках балансових рахунків цієї ж групи.
Створений резерв за сумнівною заборгованістю за операціями з цінними паперами, щодо яких є ризик неповернення, обліковується за відповідними балансовими рахунками груп NN 319, 329.
1.4. За сумнівними нарахованими доходами за купонними борговими цінними паперами слід зробити наступні виправні проводки:
- за нарахованими доходами в 1997 році (як разова операція)
Дебет рахунка
N 7800 "Непередбачені витрати"
Кредит рахунка
N 3119 "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами в портфелі банку на продаж"
N 3219 "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами в портфелі банку на інвестиції";
- за нарахованими доходами поточного року
Дебет рахунка
N 6052 "Процентні доходи за іншими цінними паперами в портфелі банку на продаж"
Кредит рахунка
N 3119 "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами в портфелі банку на продаж"
N 3219 "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами в портфелі банку на інвестиції".
Сумнівні нараховані доходи списуються з балансових рахунків NN 3119, 3219 і обліковуються за позабалансовими рахунками групи N 960 "Не сплачені в строк доходи" (див. постанову Правління НБУ від 25.09.97 р.
N 316).
1.5. Після офіційного оголошення дивідендів за придбаними корпоративними правами, їх нарахування слід здійснювати в розмірі, що в подальшому планується отримати (а саме без урахування податку, який буде утримано емітентом).
1.6. Нарахування дивідендів банком-емітентом передбачає наступні процедури:
1) офіційне оголошення про сплату дивідендів та їх нарахування;
2) реєстрація власників акцій;
3) сплата дивідендів.
1.7. При прийнятті рішення про сплату дивідендів у вигляді акцій можливі випадки, коли нарахована сума дивідендів за кожним акціонером не покриває номінальної вартості акцій. Тому слід передбачати додаткове направлення суми прибутку на виплату дивідендів у вигляді акцій.
1.8. Щодо виплат дивідендів, повідомляємо, що згідно із ст.
37 Закону України
"Про господарські товариства" виплата частини прибутку у вигляді дивідендів повинна здійснюватись один раз на рік за підсумками календарного року, а не щоквартально.
1.9. Для визначення рахунків, за якими необхідно здійснювати облік векселів (за балансовим рахунком N 2020 чи рахунками груп NN 311, 321) слід керуватись угодами та індосаментами за векселями. Так, за кредитними угодами враховані товарні векселі обліковуються за рахунком N 2020. Переврахування векселів відображається за балансовими рахунками груп N 311 (якщо придбані з метою продажу та активно обертаються на ринку), N 321 (якщо передбачається тримати до дати погашення).
1.10. Якщо банк враховує вексель за номінальною вартістю за балансовим рахунком N 2020, сума дисконту, в такому разі, обліковується за балансовим рахунком N 3600 і щомісячно здійснюється нарахування процентних доходів проводкою:
Дебет рахунка
N 3600 "Доходи майбутніх періодів", аналітичний рахунок "Неамортизований дисконт за врахованими векселями"
Кредит рахунка
N 6022 "Процентні доходи за рахунками суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями".
Якщо за балансовим рахунком N 2020 обліковується фактична сума наданого кредиту, нарахування процентних доходів відображається бухгалтерською проводкою:
Дебет рахунка
N 2028 "Нараховані доходи за врахованими векселями суб'єктів господарської діяльності"
Кредит рахунка
N 6022 "Процентні доходи за рахунками суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями".
Порядок врахування векселів слід передбачати в обліковій політиці банку.
1.11. Авальовані (акцептовані) банком векселі до моменту їх пред'явлення до сплати слід враховувати за позабалансовим рахунком N 9020 "Гарантії, що надані клієнтам".
1.12. Придбані цінні папери у документарній формі слід обліковувати в номінальній оцінці за позабалансовим рахунком N 9819 "Інші цінності і документи" та зберігати у сховищі, як передбачено главою IV Інструкції N 1 з організації касової роботи, щодо збереження цінностей.
1.13. Акції та інші цінні папери, що отримані від клієнтів згідно з договорами у довірче управління, обліковуються за позабалансовим рахунком N 9700 "Цінні папери клієнтів у довірчому управлінні". У тому числі за даним рахунком обліковуються і акції, емітовані банком, які клієнт надав банку для продажу. В подальшому банк здійснює викуп цих акцій, як передбачено п.4.4. Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами, або прямий продаж наступному акціонеру з відповідними змінами в реєстрі акціонерів.
1.14. Отримані кошти клієнтів для придбання ОВДП враховуються за балансовим рахунком N 2901 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів".
1.15. Попередня оплата (до дати валютування) цінних паперів для банку, у тому числі ОВДП відображається за балансовим рахунком N 3541 "Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку". Отримані кошти від емітентів з погашення цінних паперів та сплати купонів за борговими цінними паперами попередньо можуть зараховуватись на балансовий рахунок N 3641 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку" з подальшим віднесенням на відповідні рахунки цінних паперів 1 та 3 класу
Плану рахунків.
1.16. При депозитарному обліку цінних паперів додаткового обліку за позабалансовими рахунками - виписок чи інших документів про фіксацію прав власності на цінні папери, не передбачається. Отже, не слід обліковувати за рахунком N 9819 виписки із депо-обліку.
1.17. При здійсненні розрахунків за ОВДП між комерційним банком та НБУ необхідно використовувати транзитний рахунок N 3739 "Транзитний рахунок за іншими розрахунками", аналітичний рахунок "Розрахунки з Національним банком України по операціях з ОВДП", а саме:
- перерахування коштів, отриманих від клієнтів на придбання ОВДП
Дебет рахунка
N 2901 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів"
Кредит рахунка
Кореспондентський рахунок
- придбання ОВДП для банку
Дебет рахунка
N 3541 "Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку"
Кредит рахунка
Кореспондентський рахунок;
- зарахування коштів з погашення ОВДП
Дебет рахунка
Кореспондентський рахунок
Кредит рахунка
N 3739 "Транзитний рахунок за іншими розрахунками"
Дебет рахунка
N 3739 "Транзитний рахунок за іншими розрахунками"
Кредит рахунка
N 2901 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів"
N 3641 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку"
Дебет рахунка
N 2901 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів"
N 3641 "Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку
Кредит рахунка
Поточний рахунок клієнта (рахунки груп NN 141, 142).
1.18. Якщо порядком випуску ощадних сертифікатів передбачається їх реалізація з дисконтом (премією), суми неамортизованого дисконту (премії) обліковуються за окремими аналітичними рахунками "Неамортизований дисконт за цінними паперами власного боргу, емітованими банком" ("Неамортизована премія за борговими цінними паперами власного боргу, емітованими банком") балансових рахунків N 3500 "Витрати майбутніх періодів" (N 3600 "Доходи майбутніх періодів").
................Перейти до повного тексту