1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
28.03.2005 N 40-111/490-2990
Головним управлінням
Національного банку
України в Автономній
Республіці Крим та по
м. Києву і Київській
області,
територіальним управлінням
Національного банку України,
департаментам та самостійним
структурним підрозділам
Національного банку України,
Асоціації українських
банків, банкам України
Щодо зняття з контролю імпортних операцій резидентів, які здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги
У зв'язку з особливостями здійснення імпортних операцій суб'єктами підприємницької діяльності - резидентами, залученими до реалізації проектів (програм) міжнародної технічної допомоги (далі - МТД, проекти МТД), яка надається на безоплатній та безповоротній основі на період підготовки до зняття та зняття енергоблоків ДСП "Чорнобильська АЕС" (далі - ЧАЕС) з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, а також порядку зняття уповноваженими банками (далі - банки) таких імпортних операцій з контролю, Національний банк України роз'яснює.
На ЧАЕС реалізовуються проекти МТД, правову основу надання якої складають:
-Угода про грант (Проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між Європейським банком реконструкції та розвитку як Розпорядником коштів, наданих згідно з грантом з Рахунку ядерної безпеки, Урядом України та Чорнобильською атомною електростанцією від 12.11.96, яка ратифікована Законом України від 18.03.97 N 147/97-ВР (далі - Угода 1). Цією Угодою передбачено, зокрема, будівництво "під ключ" заводу з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ) та сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2);
- Рамкова угода між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні від 20.11.97, яка ратифікована Законом України від 04.02.98 N 80/98-ВР (далі - Угода 2). Угодою передбачене виконання Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття", у тому числі, будівництво "під ключ" нового безпечного конфайнменту.
ЧАЕС є реципієнтом (одержувачем) МТД (далі - реципієнт) за проектами МТД (Проект ядерної безпеки ЧАЕС та План здійснення заходів на об'єкті "Укриття"), передбаченими Угодою 1 та Угодою 2, фінансування яких здійснюється відповідно до Рахунку ядерної безпеки та Чорнобильського фонду "Укриття". Розпорядником коштів донорів є Європейський банк реконструкції та розвитку (далі - ЄБРР).
МТД надається ЧАЕС безоплатно у вигляді обладнання (матеріалів), робіт, послуг. При цьому, відповідно до Принципів та правил закупівель товарів та послуг для проектів, які фінансуються Європейським банком реконструкції та розвитку (редакція - серпень 2000 р.), ЧАЕС як реципієнт укладає контракти на поставку обладнання (матеріалів), виконання робіт (надання послуг), у тому числі на виконання робіт "під ключ". Останні передбачають виконання підрядниками, які уклали контракт з реципієнтом, комплексу заходів: закупівля, поставка та монтаж обладнання, виконання будівельних робіт тощо. Підрядники також можуть залучати до виконання робіт інших осіб (субпідрядників), залишаючись при цьому відповідальними перед реципієнтом за результат їхньої роботи.
Для виконання своїх контрактних зобов'язань по будівництву об'єктів "під ключ" підрядники (або залучені ними субпідрядники) повинні організувати поставку обладнання (матеріалів) ЧАЕС.
Виходячи з установлених ЄБРР умов фінансування по вищезгаданих проектах МТД та умов оплати виконаних робіт відповідно до контрактів, укладених ЧАЕС з підрядниками, останні (або залучені ними субпідрядники) здійснюють оплату за поставлене обладнання (матеріали) за рахунок власних коштів. В подальшому ці витрати компенсуються їм ЄБРР на підставі рахунків (інвойсів), перевірених та засвідчених ЧАЕС як реципієнтом. Компенсація будь-яких витрат, понесених підрядниками (субпідрядниками) на придбання обладнання (матеріалів), призначених для об'єкта будівництва, який є предметом контракту реципієнта з підрядником, здійснюється ЄБРР за рахунок коштів грантів відповідного фонду МТД.
Для забезпечення комплектації об'єктів будівництва високотехнологічним обладнанням та матеріалами, підрядники (субпідрядники) організовують такі поставки, в тому числі, з-за кордону, укладаючи зовнішньоекономічні договори (контракти) із постачальниками-нерезидентами.

................
Перейти до повного тексту