1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 69 від 19.02.99
м.Київ
Про заходи щодо вирішення "проблеми 2000 року" у банківській системі України
( На доповнення до Постанови додатково див. Постанову Нацбанку N 166 від 05.04.99 )
З метою запобігання негативних наслідків, пов'язаних з неадекватною обробкою дат починаючи з 2000 року (так звана "проблема 2000 року"), в комп'ютерних системах, мережах та інших компонентах інформаційного забезпечення банківської системи України необхідно вжити невідкладних заходів щодо оцінки обсягів робіт, опрацювання і виконання плану дій для вирішення "проблеми 2000 року".
Зазначена проблема має комплексний характер. Отже, оцінку її впливу слід здійснити для системного, мережевого і прикладного програмного забезпечення, а також усіх апаратних засобів із вбудованим мікропроцесорним управлінням (див. Додаток).
Враховуючи серйозність та складність вищезгаданої проблеми та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України N 667-р від 17 серпня 1998 року, Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Зобов'язати комерційні банки створити на рівні установи-юридичної особи робочу групу для проведення робіт щодо вирішення "проблеми 2000 року", розподілити обов'язки між членами групи і призначити відповідальну особу з цих питань, про що вони мають повідомити Національному банку (Департамент інформатизації) з наданням телефона, прізвища, ім'я та по батькові відповідальної особи не пізніше 1 березня 1999 року.
2. Вимагати від комерційних банків у найкоротші строки опрацювати план дій, спрямований на вирішення "проблеми 2000 року", в якому мають бути визначені основні завдання, наявні ресурси та терміни завершення робіт, з врахуванням рекомендацій, що наведені у Додатку 1 до постанови і відображають позицію Базельського комітету з банківського нагляду з цього питання. Плани мають бути подані до Національного банку (Департамент інформатизації) не пізніше 31 березня цього року.
3. Зобов'язати комерційні банки провести інвентаризацію системного, мережевого та прикладного програмного забезпечення і апаратних засобів, що ними використовуються, за винятком програмно-технічних засобів, наданих Національним банком, а також систем забезпечення діяльності інформаційного середовища (АТС, систем енергопостачання, безпеки тощо).
4. Вимагати від комерційних банків у найкоротші строки провести тестування на врахування "проблеми 2000 року" в системному, мережевому та прикладному програмному забезпеченні та апаратних засобах, що ними використовуються, за винятком програмно-технічних засобів, наданих Національним банком, а також отримати письмові гарантії щодо відповідності "проблеми 2000 року" від постачальників програмно-технічних засобів, послуг та взаємодіючих інформаційних систем.
5. Зобов'язати всі банківські установи України брати активну і повноцінну участь у заходах щодо вирішення "проблеми 2000 року", що здійснюватимуться Національним банком згідно з вимогами НБУ.
6. Зобов'язати комерційні банки не пізніше 1 вересня цього року подати до Національного банку звіт про виконану роботу щодо вирішення "проблеми 2000 року".
7. Попередити комерційні банки, що в разі невиконання або неналежного виконання вищезазначених вимог, до них будуть застосовані заходи відповідно до Положення про застосування НБУ заходів впливу до комерційних банків за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.98 р. N 38.
8. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови Правління О.І.Кірєєва та директора Департаменту інформатизації А.С.Савченка.
В.о.Голови В.С.Стельмах
Додаток
до постанови Правління
Національного банку України
від 19.02.99 N 69
Рекомендації комерційним банкам щодо вирішення "проблеми 2000 року"
1. Суть "проблеми 2000 року"
Наприкінці 80-х років Міжнародна організація стандартизації (ISO) визначила стандарт 8601 для зберігання дат в інформаційних системах - YYYY/MM/DD. Але використання цього стандарту не було закріплене міжнародними угодами як обов'язкове, і кожна країна обирала зручний для себе формат подання дат.
У більшості прикладних програмних комплексів, системному програмному забезпеченні та спеціальних програмних засобах, вбудованих у ПЕОМ (BIOSax), що вживаються сьогодні з метою економії оперативної пам'яті та місця на твердому диску, дата визначається у форматі YY/MM/DD, тобто по дві позиції для подання дня, місяця і року. З настанням 2000 року такі комп'ютерні системи інтерпретуватимуть цей рік як рік "00", крім того, можливе невірне визначення дат високосних років.
У результаті практично всі комп'ютерні системи, за винятком найсучасніших програмних продуктів та апаратних засобів, можуть припускатися помилок або збоїв, визначаючи дати після 31 грудня 1999 року. Існують 2 шляхи для вирішення цієї проблеми: виправити наявні системи або перейти на нові версії програмно-технічних засобів, які забезпечують адекватну роботу після настання 2000 року.
Якщо своєчасно не вжити належних заходів щодо вирішення зазначеної проблеми, у діяльності банків можуть виникнути серйозні ускладнення, оскільки комп'ютерні системи будуть не в змозі виконувати такі операції, наприклад:
- розрахунок макроекономічних прогнозів;
- розрахунки процентних ставок за наданими кредитами;
- планування бюджету;

................
Перейти до повного тексту