- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 53 від 14.03.95 м.Київ | Зареєстровано в юридичному департаменті Нацбанку 14 березня 1995 р. за N 237 |
Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 53 від 14.03.95 р.
(реєстр. N 237 від 14.03.95 р.)
Положення про умови зберігання, обліку та погашення приватизаційних майнових сертифікатів у паперовій формі в установах банківської системи
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
1. Загальні положення
1.1. "Положення про умови зберігання, обліку та погашення приватизаційних майнових сертифікатів у паперовій формі в установах банківської системи" (далі - Положення) розроблено згідно з Законом України
"Про приватизаційні папери", Указом Президента України "Про заходи щодо введення у готівковий обіг приватизаційних майнових сертифікатів" від 27 грудня 1994 р. N 809/94.
1.2. Положення визначає умови зберігання, обліку та погашення приватизаційних майнових сертифікатів у паперовій формі в установах Ощадного банку України, комерційних банках, що обслуговують фінансових посередників, господарські товариства членів трудових колективів підприємств, що приватизуються та комісії з продажу акцій, а також у регіональних управліннях Національного банку України, які ведуть рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації.
( Пункт 1.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
2. Умови зберігання, обліку та погашення бланків приватизаційних майнових сертифікатів в установах Ощадного банку України
2.1. Після закінчення строку видачі приватизаційних майнових сертифікатів, який встановлюється рішеннями державних органів влади, операції з видачі майнових сертифікатів в установах Ощадного банку України припиняються. Залишки бланків майнових сертифікатів обандеролюються і разом з реєстром за формою, що встановлена у додатку N 1, передаються до сховища. Бланки приватизаційних майнових сертифікатів, що не використані, обліковуються на позабалансовому рахунку N 9726 "Бланки приватизаційних майнових сертифікатів", а зіпсовані бланки - обліковуються на позабалансовому рахунку N 9819 "Інші цінності і документи".
( Другий абзац пункту 2.1 вилучено на підставі Постанови Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
Правила ведення цих позабалансових рахунків, визначені у "Положенні про порядок видачі приватизаційних майнових сертифікатів", що затверджено наказом Національного банку України від 2.12.1994 р.
N 204.
Умови зберігання бланків приватизаційних майнових сертифікатів визначені чинною нормативною базою з питань емісійно-касової діяльності.
( Пункт 2.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
2.2. Після закінчення строку обігу приватизаційних майнових сертифікатів за розпорядженням Національного банку України установи Ощадного банку України здійснюють операції з погашення та знищення залишків бланків приватизаційних майнових сертифікатів.
2.3. Відділення Ощадного банку України на підставі даних позабалансових рахунків N 9726 "Бланки приватизаційних майнових сертифікатів" та N 9819 "Інші цінності і документи" складають звіт про використання бланків сертифікатів за формою, наведеною у додатку N 2. Звіт підписується керівництвом відділення Ощадного банку, засвідчується печаткою і надсилається до регіонального управління Ощадного банку України. Бланки сертифікатів погашаються:
- проставляється штамп "Погашено";
- вказується дата погашення;
- вирізаються кілька літер із слова "приватизаційний".
Бланки погашених приватизаційних майнових сертифікатів обандеролюються і разом з реєстрами зберігаються у сховищі відділення Ощадного банку.
( Пункт 2.3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
2.4. Регіональне управління Ощадного банку України здійснює перевірку звітів і, за умови їх схвалення, складає зведений звіт про використання бланків приватизаційних майнових сертифікатів. Форма цього звіту наведена у додатку N 3. Звіт підписується керівництвом регіонального управління Ощадного банку, засвідчується печаткою і надсилається до Ощадного банку України.
2.5. Ощадний банк України здійснює перевірку даних регіональних управлінь і, у разі відсутності зауважень, складає зведений звіт у розрізі регіонів за формою, яка встановлена п.2.4. Звіт підписується керівництвом Ощадного банку і надсилається до Національного банку України.
2.6. Знищення залишків бланків приватизаційних майнових сертифікатів здійснюється установами Ощадного банку України згідно з розпорядженням Національного банку України у порядку, встановленому для знищення грошових знаків. Акти про знищення бланків надсилаються до Національного банку України.
3. Умови зберігання та обліку приватизаційних майнових сертифікатів в установах банківської системи
3.1. Облік приватизаційних майнових сертифікатів, які надійшли для наступної оплати об'єкта приватизації в установах банківської системи, здійснюється на позабалансових рахунках за окремою формою їх випуску (дематеріалізована та паперова):
N 9727 "Приватизаційні майнові сертифікати, акумульовані на рахунках фінансових посередників для приватизації майна" - в установах комерційних банків фінансовим посередникам, господарським товариствам членів трудових колективів підприємств, що приватизуються та комісіям з продажу акцій для акумуляції приватизаційних майнових сертифікатів;
N 9727 "Приватизаційні майнові сертифікати, акумульовані на рахунках фінансових посередників для приватизації майна" - у регіональних управліннях Національного банку України та комерційних банках центрам сертифікатних аукціонів для наступної сплати об'єктів приватизації за рахунок приватизаційних майнових сертифікатів, що надійшли від фінансових посередників та господарських товариств членів трудових колективів підприємств, що приватизуються за заявками з обмеженням цінових умов;
N 9722 "Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації", N 9723 "Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації Автономної Республіки Крим", N 9724 "Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць" - у регіональних управліннях Національного банку України та комерційних банках відповідним позабюджетним фондам приватизації для сплати за придбані об'єкти приватизації та збереження погашених приватизаційних майнових сертифікатів.
( Пункт 3.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.2. Зарахування коштів комерційним банком на позабалансовий рахунок N 9727 "Приватизаційні майнові сертифікати, акумульовані на рахунках фінансових посередників для приватизації майна" фінансового посередника, господарські товариства членів трудових колективів підприємств, що приватизуються та комісій з продажу акцій здійснюється на підставі приватизаційних майнових сертифікатів та реєстру у трьох примірниках (додаток N 4). Касиром банку здійснюється перевірка відповідності даних реєстру наявній кількості приватизаційних майнових сертифікатів за серіями та номерами. Засвідчені підписами службових осіб та печатками відправника та одержувача майнових сертифікатів перший і другий примірник реєстру залишаються в обслуговуючому банку, а третій - передається службовим особам відправника майнових сертифікатів.
( Пункт 3.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.3. На підставі наданих документів касир обслуговуючого банку отримує від бухгалтера перший примірник прибуткового позабалансового ордера встановленого зразка і заповнює журнал обліку приватизаційних паперів (додаток N 5).
Підставою для зарахування майнових сертифікатів на позабалансовий рахунок N 9727 за відповідною формою їх випуску є перший примірник реєстру та виписаний меморіальний ордер.
Приватизаційні майнові сертифікати і другий примірник реєстру передаються до сховища, де вони обандеролюються. Умови зберігання приватизаційних майнових сертифікатів визначені чинними нормативними документами з питань емісійно-касової роботи.
( Пункт 3.3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.4. Комерційний банк здійснює передачу майнових сертифікатів фінансовому посереднику, господарським товариствам членів трудових колективів підприємств, що приватизуються, комісіям з продажу акцій на підставі доручення встановленого зразка та вимоги у двох примірниках з указанням номерів реєстрів приватизаційних майнових сертифікатів, що видаються. У разі необхідності до вимоги можуть бути включені серії та номери майнових сертифікатів.
Перший примірник вимоги та видатковий позабалансовий ордер разом із дорученням надходять до каси. На підставі меморіальних ордерів здійснюється списання вартості приватизаційних майнових сертифікатів із рахунку N 9727 та зарахування на рахунок N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані".
Вартість виданих майнових сертифікатів відображається у графі "приватизаційні майнові сертифікати у розрахунках" журналу обліку приватизаційних паперів.
Другий примірник вимоги засвідчений підписами службових осіб та печаткою установи банку разом з приватизаційними майновими сертифікатами у паперовій формі передаються фінансовому посереднику, господарським товариствам членів трудових колективів підприємств, що приватизуються, комісії з продажу акцій.
На підставі підтвердження про отримання банком-одержувачем майнових сертифікатів здійснюється їх списання з рахунку N 9770 банку-відправника з одночасним відображенням вартості виданих майнових сертифікатів у журналі обліку приватизаційних паперів (графа 6 "видано").
( Пункт 3.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.5. Доставка приватизаційних майнових сертифікатів до центрів сертифікатних аукціонів здійснюється власними силами відправника майнових сертифікатів, або у встановленому порядку апаратом інкасації банку на підставі відповідної угоди.
3.6. Приватизаційні майнові сертифікати, що надійшли до центру сертифікатного аукціону за заявками з обмеженням цінових умов зараховуються на позабалансовий рахунок N 9727 "Приватизаційні майнові сертифікати, акумульовані на рахунках фінансових посередників для приватизації майна" центру сертифікатного аукціону (за паперовою формою випуску сертифікатів) у порядку, встановленому пунктами 3.2-3.3 Положення.
( Другий абзац пункту 3.6 вилучено на підставі Постанови Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
Третій примірник прибуткового позабалансового ордера, який засвідчений підписами службових осіб та печаткою установи банку, є підставою для списання коштів з рахунку N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані" у комерційному банку-відправнику коштів.
Видача приватизаційних майнових сертифікатів службовим особам центру сертифікатного аукціону здійснюється у порядку, визначеному у пункті 3.4 Положення.
Вартість виданих майнових сертифікатів списується з позабалансового рахунку N 9727 "Приватизаційні майнові сертифікати, акумульовані на рахунках фінансових посередників для приватизації майна" і зараховується на позабалансовий рахунок N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". Списання вартості майнових сертифікатів з позабалансового рахунку 9965 здійснюється при зарахуванні майнових сертифікатів, що погашені, на позабалансові рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації на підставі підтвердження банку, який обслуговує рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації.
( Пункт 3.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.7. Приватизаційні майнові сертифікати приймаються регіональними управліннями Національного банку України та комерційними банками за умов їх погашення, а саме:
- заповнення частини приватизаційного папера, що характеризує зміст обмінної операції, засвідчення її печаткою центру та підписами службових осіб;
- видалення кількох літер із слова "приватизаційний".
- нанесення штампу "погашено 50 млн.крб." відповідним органом приватизації у разі, якщо була проіндексована балансова вартість основних фондів приватизованого об'єкта.
( Пункт 3.7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.8. Регіональні управління Національного банку України та комерційні банки, які ведуть рахунки відповідних позабюджетних фондів приватизації, приймають погашені приватизаційні майнові сертифікати разом із трьома примірниками їх реєстру, окремо за кожним об'єктом приватизації. Касир банку здійснює перевірку відповідності даних реєстру наявній кількості приватизаційних майнових сертифікатів і їх належності до вказаного об'єкта приватизації. Засвідчені підписами службових осіб та печатками відправника та одержувача майнових сертифікатів перший і другий примірники реєстру залишаються у банку, а третій - передається службовим особам центру сертифікатного аукціону.
( Пункт 3.8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку
N 4 від 10.01.99 )
3.9. На підставі наданих документів службові особи банку складають меморіальний ордер, заповнюють прибутковий позабалансовий ордер та журнал обліку приватизаційних паперів (додаток N 6).
................Перейти до повного тексту