- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
26.06.2003 N 45-211/1846-4575
Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по м. Києву і Київській
області
Банкам України
Пояснення щодо заповнення форми N 617
На численні запити банків надаємо роз'яснення щодо заповнення форми N 617 "Звіт про активні операції банку".
1. Стосовно обсягів активних операцій, які включаються у форму N 617.
Інформація щодо активних операцій банку в сумі 2 млн. грн. і більше надається, якщо за кожною окремою угодою сума вимог банку до контрагента і позабалансових зобов'язань, наданих банком щодо цього контрагента, становить 2 млн. грн. і більше. Якщо контрагент має декілька угод з банком і по кожній угоді сума вимог банку до контрагента та позабалансових зобов'язань становить менше 2 млн. грн., то незалежно від загального обсягу вимог банку до контрагента та позабалансових зобов'язань, інформація про зазначені угоди до форми N 617 "Звіт про активні операції банку" не надається.
2. Щодо заборгованості контрагента, яка обліковується на декількох рахунках та в різних валютах.
Якщо за однією угодою заборгованість контрагента обліковується на декількох балансових та позабалансових рахунках та в різних валютах, то інформація надається окремими рядками у розрізі кожного рахунка і валюти, тобто в колонці 8 окремими рядками зазначаються всі балансові та позабалансові рахунки.
Наприклад, за однією кредитною угодою банк надав позичальнику кредит окремими траншами. Перший транш - у національній валюті на суму 1500000 грн., другий - в іноземній валюті (дол. США), гривневий еквівалент якого складає 1000000 грн. При цьому за цією ж угодою обліковується прострочена заборгованість на суму 300000 грн. Зобов'язання банку з кредитування по цій угоді на звітну дату складають 1000000 грн.
У формі звітності зазначена інформація має бути відображена наступним чином:
у першому рядку колонки 8 зазначається номер балансового рахунка (наприклад, 2062), на якому відображається сума першого траншу, у колонці 9 -залишки заборгованості у розмірі 1500000 грн., а у колонці 7 зазначається код валюти - 980;
другий рядок заповнюється аналогічно першому: у колонці 8 зазначається номер балансового рахунка, на якому відображається сума другого траншу, у колонці 9 - залишки заборгованості (гривневий еквівалент) у розмірі 1000000 грн., а у колонці 7 зазначається код валюти - 840 (дол. США);
у третьому рядку у колонці 8 зазначається номер балансового рахунка для відображення простроченої заборгованості - 2067, у колонці 9 - залишки простроченої заборгованості у сумі 300000 грн., а у колонці 7 зазначається код валюти - 980;
у четвертому рядку у колонці 8 зазначається номер позабалансового рахунка для обліку зобов'язань з кредитування, які надані клієнту, - 9129, сума зобов'язань відображаються у колонці 11 у розмірі 1000000 грн., а у колонці 7 зазначається код валюти - 980;
п'ятий рядок "Усього за угодою" розраховується як сума значень, наведених у окремих колонках. Для колонки 9 ця сума складає 2800000 грн., а для колонки 11 - відповідно 1000000 грн.
Колонки 1 - 6 та 12 - 19 за кожним рядком заповнюються відповідно додатку.
4. Щодо відображення у формі N 617 дати погашення заборгованості (колонки 13, 14).
У колонці 13 зазначається дата погашення заборгованості контрагентом згідно з угодою, відповідно до якої виникла заборгованість. Якщо строк погашення не визначено, наприклад, для акцій, то колонка 13 не заповнюється.
Колонка 14 заповнюється банком тільки у разі повного погашення заборгованості.
5. Щодо відображення суми наданого забезпечення.
Такі параметри, як вид і вартість забезпечення, відносяться до опису угоди в цілому, тому вони вказуються один раз у рядку "Усього за угодою" у відповідних колонках. При наявності декількох видів забезпечення за угодою у колонці 18 проставляється їх загальна сума та відповідний код - 40 (декілька видів забезпечення).
6. Щодо відображення наданих авалей за векселями клієнтів.
Інформація про авалі, що надані за клієнтів, необхідно включати до форми N 617 за умови, якщо зобов'язання особи, за яку надано аваль, становлять або перевищують 2 млн. грн.
7. Щодо порядку визначення контрагента при здійсненні операцій врахування векселів та при купівлі цінних паперів в портфель банку на продаж та інвестиції.
Залежно від виду векселя та виду його врахування визначається особа, яка буде виконувати зобов'язання за векселем перед банком. У разі врахування простого або переказного векселя контрагентом визначається платник за векселем (векселедавець або трасат відповідно). При безоборотному врахуванні векселя контрагентом визначається платник за векселем, при врахуванні векселя з реверсом - векселедержатель (пред'явник векселя), який підписує реверс та викуповує вексель у банка до настання строку його погашення.
У разі придбання банком цінних паперів у портфель банку на продаж та інвестицій у колонках 1 - 4 в рядку "Усього за угодою" зазначається інформація щодо емітента зазначених цінних паперів.
8. Щодо визначення процентної ставки при проведенні операцій з цінними паперами.
Якщо для боргових цінних паперів у портфелі банку на продаж та інвестиції, наприклад для певних видів облігацій, векселів, передбачено нарахування відсотків, у колонці 6 "Процентна ставка" проставляється відповідна процента ставка. Для акцій, авальованих векселів, а також в інших випадках, коли відсотки не нараховуються, у колонці 6 проставляється нуль.
9. Щодо відображення суми фактично сформованого резерву, в тому числі за активними операціями в іноземній валюті.
Відповідно до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 6 липня 2000 року
N 279, формування резервів банки зобов'язані здійснювати щомісяця за станом на перше число місяця, наступного за звітним, до встановленого строку для подання оборотно-сальдового балансу (щомісяця).
У разі створення резерву в іноземній валюті, у відповідній колонці форми N 617 зазначається його еквівалент у національній валюті за курсом на день формування резерву. Сума резерву не перераховується і протягом місяця залишається незмінною до наступної дати перерахунка резерву.
10. Щодо відображення у звітності заборгованості за активними операціями, яка обліковується за активно-пасивними рахунками.
Якщо заборгованість за активними операціями обліковується за активно-пасивними рахунками, наприклад 1523, 1524, 2100, 2105, 2110, 2115, 2600, то у звітності відображається тільки активне сальдо за цими рахунками.
Додаток: приклад заповнення форми N 617 "Звіт про активні операції банку".
Заступник Голови О.В.Шлапак
Додаток
Форма N 617 (декадна)
Подається електронною поштою:
- банками - юридичними особами
(зведені дані - з урахуванням
філій, що розташовані в
Україні, та за її межами)
територіальним управлінням
Національного банку України
в установлений ними термін;
- територіальними управліннями
Національного банку України
через Центральну розрахункову
палату Генеральному департаменту
банківського нагляду
01, 11, 21 числа
ЗВІТ
ПРО АКТИВНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКУ
за станом на "___" ____________ 200_ року
___________________________ _______________________________
(назва банку) (місцезнаходження банку)
(копійки)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| | | | | | | | Сума | | | Дата | | |Відсоток| | |
| | Код | Код | | | | |---------+---------+---------+-------+---------+----------| від | Кате- | Забезпечення |Фактично
................Перейти до повного тексту