- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
N 25008/40 від 13.02.95
м.Київ
Республіканському банку Криму,
обласним та по м.Києву управлінням
Національного банку України,
Промінвестбанку, банку "Україна" АК,
Укрсоцбанку, Ощадбанку,
Асоціації комерційних банків України
При цьому надсилаємо для використання у роботі з урахуванням повторних змін, внесених Міністерством внутрішніх справ України, редакцію додатку N 2 "Рекомендації щодо забезпечення схоронності грошових коштів при їх зберіганні і транспортуванні" і додатку N 3 "Рекомендації щодо технічного укріплення і обладнання засобами охоронно-пожежної сигналізації приміщень кас підприємств" до Порядку ведення касових операцій у народному господарстві України, затвердженого постановою Правління Національного банку України
N 21 від 2 лютого 1995 року.
Перший Заступник
Голови Правління В.С.Стельмах
Додаток N 2
до Порядку ведення касових операцій
у народному господарстві України
( v0228500-95 )
Рекомендації щодо забезпечення схоронності грошових коштів при їх зберіганні і транспортуванні
1. Керівникам підприємств у разі прийняття на роботу і призначення на посади, пов'язані з веденням касових операцій, обслуговуванням засобів охоронно-пожежної сигналізації, охороною і транспортуванням грошових коштів, або періодичному залученню працівників підприємств до вказаних вище робіт, рекомендується звертатися до органів внутрішніх справ і медичних закладів для одержання даних про цих осіб, маючи на увазі, що до ведення касових операцій, обслуговування засобів охоронно-пожежної сигналізації, охорони і транспортування грошових коштів не допускаються особи:
- які раніше притягалися до кримінальної відповідальності за майнові злочини, судимість по яких не погашена або не знята у встановленому порядку, мають вирок суду про позбавлення права займатись вказаними видами діяльності;
- яким пред'явлені звинувачення у здійсненні злочину;
- які систематично порушують громадський порядок;
- які страждають хронічними психічними захворюваннями;
- які знаходяться на спеціальному медичному обліку з приводу алкогольної або наркотичної залежності.
2. Керівник підприємства при транспортуванні грошових коштів і цінностей з установ банків або у зворотньому напрямку повинен надати касиру охорону та транспортний засіб.
Охорона касирів при транспортуванні значних грошових сум та цінностей, в інших необхідних випадках, здійснюється на договірній основі працівниками міліції та ВОХОР підрозділів Державної служби охорони при органах внутрішніх справ.
3. При транспортуванні грошових коштів касиру, супроводжуючим його особам і водію транспортного засобу забороняється:
- розголошувати маршрут руху і розмір суми грошових коштів і цінностей, що перевозяться;
- допускати в салон транспортного засобу осіб, які не призначені керівником підприємства та/чи підрозділу Державної служби охорони при органах внутрішніх справ для їх доставки;
- йти пішки, їхати попутним або громадським транспортом;
- відвідувати магазини, ринки і такі інші місця;
- виконувати якби не було доручення, не пов'язані з транспортуванням коштів, будь-яким іншим способом відволікатися від доставки грошей і цінностей за призначенням.
Національний банк України
Узгоджено з Міністерством внутрішніх справ України
Додаток N 3
до Порядку ведення касових операцій
у народному господарстві України
( v0228500-95 )
Рекомендації щодо технічного укріплення і обладнання засобами охоронно-пожежної сигналізації приміщень кас підприємств
1. Для забезпечення надійного збереження готівкових коштів і цінностей приміщення каси повинно відповідати таким вимогам:
1.1. Бути ізольованим від інших службових і допоміжних приміщень.
1.2. Розташовуватися у багатоповерхових будинках на проміжних поверхах, у двоповерхових будинках - на верхньому поверсі. В одноповерхових будинках вікна кас обладнуються внутрішніми металевими, або дерев'яними, оббитими з двох боків листовим металом ставнями.
1.3. Мати капітальні (щодо охорони) стіни, перекриття підлоги і стелі, внутрішні стіни і перегородки.
1.4. Капітальними (щодо охорони) зовнішніми стінами, перекриттями, перегородками необхідно вважати такі, що змуровані з цегли або каміння, товщиною не менше 500 мм, бетонних стінових блоків товщиною не менше 200 мм, бетонного каміння товщиною 90 мм в два шари, залізобетонних панелей, товщиною не менше 180 мм.
1.5. Капітальними (щодо охорони) внутрішніми стінами, перегородками необхідно вважати такі, що змуровані аналогічно капітальним зовнішнім стінам, або еквівалентні здвоєним гіпсобетонним панелям товщиною 80 мм кожна, з прокладеними між ними сталевими гратами або стіни з повнотілої цегли товщиною не менше 120 мм, укріпленої сталевими оштукатуреними з внутрішньої сторони гратами.
При наявності більш ніж однієї стіни з гратами, останні повинні з'єднуватись між собою зварюванням з утворенням каркасу.
1.6. Замикатися на двоє дверей:
а) зовнішні, що відкриваються назовні, дощаті, однопольні, які мають зсередини металевий ланцюжок, оглядове вічко, замикаються на два внутрішні врізні несамозащіпні замки та на наружний навісний замок, що має захищатися спеціальною металевою коробкою з замиканням на контрольний замок;
б) внутрішні, що відкриваються всередину (розсувні), виготовлені у вигляді сталевих грат і замикаються на навісний замок у бік внутрішнього розміщення каси, а також мають металевий засов.
1.7. Обладнуватися спеціальним віконцем для проведення операцій з працівниками госпоргану або клієнтами. Вікно замикається зсередини на дерев'яні дверці, оббиті з двох боків листовим металом. З внутрішнього боку дверці замикаються на металеву накладку з надійним навісним замком.
1.8. Укріплюватися металевими гратами на віконних отворах між рамами або з внутрішнього боку приміщення, у теплопроводах, димоходах, вентиляційних каналах, тонкостінних перегородках і інших місцях каси, доступних для проникнення в неї з зовнішнього боку.
1.9. Мати сертифікований/атестований в установленому порядку сейф для зберігання грошей і цінностей, в обов'язковому порядку, міцно прикріплений до будівельних конструкцій підлоги і стіни сталевими йоржами або болтами (скрізь дно, стінки сейфу).
1.10. Мати не менше двох справних вогнегасників.
2. У касових приміщеннях:
2.1. Розмір касового віконця для проведення операцій з клієнтами не повинен перевищувати 200х300 мм, а ззовні воно укріплюється металевими гратами типу "Сонце, що сходить". Для більшої зручності у роботі допускається щілина у нижній частині грат для передачі службової документації, але не вище ніж 50 мм.
2.2. Дверна коробка виконується з сталевого кута. В раніш споруджених будівлях припускається збереження дерев'яних коробок, підсилених сталевим кутом. В усіх випадках вони міцно прикріплюються до стіни сталевими йоржами.
2.3. Зовнішні вхідні двері, ставні, дверцята касового віконця виготовляються з дощок товщиною не менш як 40 мм, які з двох боків оббиваються оцинкованою покрівельною сталлю товщиною не менше 1,0 мм з загином країв листа на їх внутрішню частину, виключаючи стиковку листів металу з лицьового боку. Металеві листи закріплюються до дощок цвяхами довжиною не менш як 40 мм з кроком по периметру і діагоналям до 50 мм.
................Перейти до повного тексту