- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
13.04.2016 N 25-0004/31760 |
Щодо фінансових операцій з отримання готівки
Результати аналізу даних статистичної звітності банків свідчать про зростання наприкінці 2015 року обсягів отримання клієнтами банків готівкових коштів з використанням платіжних карток. Тенденція до значних обсягів видачі готівки клієнтам банку в такий спосіб зберігається і у 2016 році.
Вищезазначене підтверджується, зокрема, результатами перевірок (у тому числі за результатами безвиїзного нагляду) діяльності банків з питань дотримання ними вимог законодавства з питань запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - легалізація кримінальних доходів), які проводяться фахівцями Національного банку України.
Так, за даними форми статистичної звітності банків N 401 "Дані про операції, які здійснені із застосуванням платіжних карток, емітованих (розповсюджених) для клієнтів банку" протягом IV кварталу 2015 року загальна сума фінансових операцій з отримання готівки, що здійснені із застосуванням платіжних карток, емітованих банками для клієнтів банків, складала 250,7 млрд. грн., що на 18 відсотків більше, ніж у III кварталі 2015 року, та на 17 відсотків більше, ніж у IV кварталі 2014 року.
При цьому найбільше привертає увагу збільшення обсягів фінансових операцій з отримання готівки юридичними особами, а саме загальна сума операцій з отримання готівки юридичними особами із застосуванням платіжних карток протягом IV кварталу 2015 року складала 36,0 млрд. грн., у тому числі в національній валюті - 35,8 млрд. грн., з них:
- сума операцій з отримання готівки в національній валюті, що здійснені через банкомати у власній мережі банку та у мережі інших банків-резидентів, складала 19,1 млрд. грн., що майже на 22 відсотки більше, ніж у III кварталі 2015 року, а також на 72 відсотки більше, ніж у IV кварталі 2014 року;
- сума операцій з отримання готівки в національній валюті, що здійснені через інші пристрої у власній мережі банку та у мережі інших банків-резидентів, складала 16,7 млрд. грн., що на 49 відсотків більше, ніж у III кварталі 2015 року, а також на 90 відсотків більше, ніж у IV кварталі 2014 року.
Слід зазначити, що найбільший обсяг готівки в національній валюті через інші пристрої отримано з використанням платіжних карток, емітованих банками для клієнтів - юридичних осіб, в м. Києві - 19,8 відсотків, Дніпропетровському регіоні - 12,1 відсотків, Харківському регіоні - 7,3 відсотки, Одеському регіоні - 6,2 відсотків та Миколаївському регіоні - 6 відсотків (від загального обсягу готівки, отриманої в такій спосіб юридичними особами).
Необхідно підкреслити, що дані статистичної звітності банків одночасно свідчать про тенденцію до поступового зниження обсягів готівки, яку клієнти - юридичні особи отримують з кас банків за символом 46 "на закупівлю сільськогосподарської продукції" 1.
____________
1 За даними форми статистичної звітності N 748 "Звіт про касові обороти банку".
Крім збільшення обсягів фінансових операцій з отримання готівки юридичними особами, також збільшились обсяги отримання готівки фізичними особами із застосуванням платіжних карток, а саме загальна сума операцій з отримання готівки фізичними особами протягом IV кварталу 2015 року складала 214,7 млрд. грн., у тому числі в національній валюті - 211,8 млрд. грн., з них:
- сума операцій з отримання готівки в національній валюті, що здійснені через банкомати у власній мережі банку та у мережі інших банків-резидентів складала 163,1 млрд. грн., що на 14 відсотків більше, ніж у III кварталі 2015 року, а також на 22 відсотків більше, ніж у IV кварталі 2014 року;
- сума операцій з отримання готівки в національній валюті, що здійснені через інші пристрої у власній мережі банку та у мережі інших банків-резидентів складала 48,7 млрд. грн., що на 24 відсотків більше, ніж у III кварталі 2015 року, та майже відповідає обсягам аналогічних операцій, здійснених у IV кварталі 2014 року.
Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженим
постановою Правління Національного банку України від 17.08.2012 N 346, із змінами та доповненнями (далі - Положення N 346), визначено ознаки, у тому числі у сфері фінансового моніторингу, наявність яких є підставою для висновку Національного банку України про провадження банком ризикової діяльності.
За результатами проведеного аналізу фінансових операцій клієнтів деяких банків встановлені випадки здійснення операцій (схем), що, на думку Національного банку України, можуть мати ознаки здійснення банком ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу.
Приведемо окремі приклади схем проведення таких операцій:
1) кошти на карткові рахунки фізичних осіб надходять з призначенням платежу "поворотна фінансова допомога" відповідно до договорів позики, укладених між фізичними особами та юридичною особою. Відповідно до цих договорів кожна фізична особа отримує від юридичної особи безвідсоткову позику, а фізичні особи зобов'язані використати її за цільовим призначенням та повернути у визначений договором строк (протягом 3-х років).
При цьому за результатами аналізу руху коштів за рахунком юридичної особи встановлено, що більше 90 відсотків всіх надходжень на його рахунок у вигляді сплати за товар або переуступки боргу, юридична особа перераховувала на карткові рахунки фізичних осіб у вигляді надання їм фінансової допомоги.
Після надходження з рахунків юридичної особи на рахунки фізичних осіб кошти (99 %) отримувались з цих рахунків готівкою через касу банку в той же день або найближчі операційні дні після їх зарахування;
2) кошти на карткові рахунки фізичних осіб надходять з призначенням платежу "під звіт" з рахунків декількох юридичних осіб (клієнтів різних банків) відповідно до договорів доручення, укладених між фізичними особами та юридичними особами. При цьому:
- з кожною фізичною особою в один день укладається декілька договорів доручення з однією з юридичних осіб;
- кожен із договорів доручення з однією з юридичних осіб передбачає надходження коштів з рахунків цієї юридичної особи, відкритих в різних банках, на різні карткові рахунки однієї фізичної особи;
Відповідно до цих договорів кожна фізична особа отримує грошові кошти, за які зобов'язується придбати товари (сільськогосподарська продукція, текстиль, будівельні матеріали, продукти харчування, електротехнічна промисловість, легка промисловість тощо).
При цьому за результатами аналізу руху коштів за рахунками юридичних осіб встановлено, що більше 90 відсотків всіх надходжень на їх рахунки у вигляді сплати за товар або переуступки боргу, юридичні особи перераховували на карткові рахунки фізичних осіб.
Слід зазначити, що більшість із фізичних осіб, з карткових рахунків яких здійснювалось зняття готівкових коштів, належать до соціально вразливих верств населення (студенти, пенсіонери, тимчасово непрацюючі, знаходяться в декретній відпустці тощо).
................Перейти до повного тексту