1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
02.12.2014 № 48-404/71535
Служба фінансового моніторингу
Банкам України та їх філіям
Головному управлінню
Національного банку по м. Києву
і Київській області,
територіальним управлінням
Національного банку України
( Лист втратив чинність на підставі Листа Національного банку № 25-02002/101317 від 18.12.2015 ) ( Додатково до Листа див. Листи Національного банку № 48-404/72001 від 03.12.2014 ) № 48-404/75613 від 17.12.2014 )
Зважаючи на важливість і актуальність питання щодо врегулювання ситуації на валютному ринку України та з метою ефективного виконання вимог постанови Правління Національного банку України від 29.08.2014 № 540 "Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України" (Постанова № 540) Служба фінансового моніторингу Національного банку України вважає за необхідне зазначити наступне.
Враховуючи стан валютного ринку України, наголошуємо на необхідності забезпечення проведення банком ефективного аналізу документів, які є підставою для купівлі іноземної валюти, до подання реєстру з купівлі іноземної валюти "Інформація про намір купівлі безготівкової іноземної валюти в розрізі суб'єктів" до Національного банку України.
З метою максимального сприяння оперативній купівлі валюти для клієнтів у банку має бути організована спільна робота підрозділів валютного контролю та фінансового моніторингу стосовно підтвердження банком в наданих клієнтом документах, які є підставою для купівлі іноземної валюти, відсутності ознак удаваних угод, а також тих, що не є характерними та не відповідають видам діяльності клієнта.
Під час підготовки висновку щодо кожної операції клієнта, фахівцям банку доцільно аналізувати, зокрема, наступну інформацію:
1. Дата відкриття в Банку рахунків клієнта, який надав заявку на купівлю валюти (далі - клієнт).
2. Дата державної реєстрації клієнта, розмір статутного капіталу, перелік засновників (із зазначенням їх частки у статутному капіталі), інформація про кількість працівників.
3. Встановлений ризик клієнта, оцінка репутації клієнта.
4. Характеристика діяльності клієнта (зокрема, мета діяльності, відповідність фінансових операцій (у тому числі фінансової операції із купівлі валюти), здійснених за рахунками клієнта з моменту їх відкриття, даним про основний та додатковий вид економічної діяльності).
5. Наявність в діяльності клієнта однотипних контрактів.
6. Чи передбачає контракт поставку товарів (продукції/робіт/послуг) на територію України та строки їх поставки.
7. Необхідно впевнитись, що контрагенти за зовнішньоекономічними контрактами; особи, які пов'язані з клієнтами або контрагентами; особи, в інтересах яких проводиться фінансова операція, або які за результатами виконання контрактів отримують вигоду, відсутні у переліках осіб, до яких застосовані санкції Радою Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки (у т.ч. OFAC).
У разі виникнення у банку необхідності отримання від клієнта додаткових документів, слід використовувати норму статті 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , відповідно до якої банк має право витребувати, а клієнт зобов'язаний надати документи і відомості, необхідні для з'ясування суті діяльності, фінансового стану.

................
Перейти до повного тексту