- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 106 від 12.05.95 м.Київ |
Про затвердження "Вимог Національного банку України до програмного комплексу "Операційний день банку" (ОДБ)"
( Щодо втрати чинності Постанови див. Лист Національного
банку
N 18-213/3008 від 10.09.2008 )
З метою підвищення надійності та безпеки внутрішньої роботи банків-учасників системи електронних платежів (СЕП) Національного банку України та відповідно до статті
54 Закону України
"Про банки і банківську діяльність" Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити "Вимоги Національного банку України до програмного комплексу "Операційний день банку" (ОДБ)" (додається) як нормативний документ Національного банку України.
2. Довести цей документ до усіх банків-учасників СЕП, розробників програмного забезпечення "Операційний день банку" та систем "клієнт-банк", запропонувати банкам-учасникам СЕП до 01.07.96 р. привести свої програмні комплекси ОДБ у відповідність до вимог Національного банку України щодо програмного комплексу "Операційний день банку".
3. Департаменту інформатизації (А.С.Савченко) до 01.09.95 р. створити робочу групу, виділити необхідну техніку та розробити методики виконання експертних оцінок щодо відповідності програмних комплексів ОДБ та систем "клієнт-банк" "Вимогам Національного банку України до програмного комплексу "Операційний день банку" (ОДБ)"
4. Департаменту інформатизації (А.С.Савченко) розпочати з 01.10.95 р. виконання експертних оцінок програмних продуктів, що працюють у банках-учасниках СЕП.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на директора департаменту інформатизації (А.С.Савченко) та службу захисту електронних банківських документах Національного банку України (І.А.Безбородько).
Голова Правління | В.А.Ющенко |
Затверджено
Правлінням Національного
банку України
від 12 травня 1995 року N 106
Вимоги Національного банку України до програмного комплексу "Операційний день банку" (ОДБ)"
Під ОДБ у цьому документі розуміється та частина програмного комплексу автоматизації роботи банку-учасника системи електронних платежів (СЕП) України, яка:
- веде внутрішню базу даних, що містить інформацію про обслуговування розрахункових рахунків клієнтів, про стан коррахунку в НБУ та іншу;
- має можливість здійснювати платіжні операції через СЕП;
- може мати систему "клієнт-банк", як складову частину, або взаємодіяти з нею.
НБУ висуває кілька вимог, яким має відповідати наведений вище програмний комплекс (ОДБ). Дотримання цих вимог в повному обсязі повинно забезпечити:
- систематизацію механізмів обміну платіжними документами між комерційними банками та СЕП;
- цілісність та інформаційну безпеку стикування ОДБ з СЕП;
- надійність сукупного функціонування ОДБ і СЕП;
- розширення асортименту інформаційних послуг СЕП.
Вимоги до ОДБ розподіляються на такі групи:
1. Вимоги до інтерфейсу з АРМ-3 СЕП.
2. Вимоги щодо інформаційної безпеки підготовки файлів інтерфейсу з СЕП у середовищі ОДБ.
3. Вимоги до ОДБ щодо внутрішньої інформаційної безпеки банку.
4. Вимоги щодо інформаційної безпеки системи "клієнт-банк".
1. Вимоги до інтерфейсу з АРМ-3 СЕП
1.1. ОДБ комерційного банку обмінюється інформацією з СЕП через єдину копію АРМ-3 СЕП тільки за допомогою файлів, структура та функціональне призначення яких описані в документі "Інтерфейс між ОДБ і АРМ-3 системи електронних платежів (СЕП)".
1.2. ОДБ не звертається безпосередньо до внутрішніх баз АРМ-3 СЕП, а саме, не виконує ніяких операцій читання та модифікації баз даних АРМ-3.
1.3. ОДБ веде внутрішній довідник банків-учасників СЕП на базі файла ^U.
1.4. ОДБ протягом банківського дня веде внутрішнє значення кореспондентського рахунку (КР) і порівнює його інформацією про стан коррахунку в регіональній розрахунковій палаті (РРП), яка надається у файлах СЕП (^K, ^V).
На початок банківського дня внутрішнє значення КР в ОДБ повинно співпадати зі значенням КР в РРП та зі значенням КР на кінець попереднього банківського дня.
Протягом банківського дня внутрішнє (що прогнозується) значення КР в ОДБ відрізняється від значення КР в РРП на величину оборотів за файлами початкових/зворотних платежів, обробка яких в ОДБ і/або РРП не завершена.
Наприкінці банківського дня внутрішнє значення КР в ОДБ повинно співпадати зі значенням КР в РРП.
1.5. Протягом банківського дня ОДБ виконує звірення інформації про файли ^A, ^B, що існує в ОДБ, з інформацією про них, яка надається у файлах ^T, ^K, ^Z, ^V.
В разі завершення банківського дня ОДБ виконується підсумкове звірення взаємодії СЕП і ОДБ: за файлом ^Z - за кожним файлом окремо, за файлом ^V - за платіжками та за файлами.
Метою звірення є:
а) виявляти суперечності у інформації в РРП і ОДБ, щодо:
- розбіжностей у реквізитах файла (дата та час формування, кількість інформаційних рядків, суми за пакетом, кодів завершення обробки файлу, електронного підпису;
- появи інформації про пакети, які не надсилалися (^A) або не приймалися (^B) в ОДБ;
б) слідкувати за нерозривністю та несуперечністю значення КР в РРП і ОДБ.
1.6. Завершення обробки файла ^A у СЕП, і, відповідно, завершення проводок (транзакцій) в ОДБ за платежами цього файла виконується тільки після одержання підтвердження про прийняття цього файла в РРП з нульовими кодами завершення, яке надається у файлі ^T. У разі необхідності завершення обробки файла ^A може бути також виконане на підставі інформації про файл ^A у файлах ^K і ^V, яка дублює зміст файла ^T.
1.7. Завершення обробки прийнятого пакету зворотних платіжних документів (^B), який нормально підтверджений квитанцією ^S, і, відповідно, завершення проводки виконується лише після одержання підтвердження про зміну коррахунку в РРП за цим файлом, яке надходить у файлі ^K з нульовими кодами завершення про цей файл. У разі необхідності завершення обробки файлу ^B може бути також виконане на підставі інформації про файл ^B у файлах ^K і ^V, яка дублює зміст файлу ^S.
1.8. ОДБ, які підтримують обслуговування 1-ї моделі консолідованого коррахунку для головного банку, виконують у всіх філіях головного банку, які працюють у 1-й моделі, такі звірення:
- нерозривності технічного коррахунку та його відповідності відісланим/прийнятим файлам (по файлах ^K, ^F, ^T);
................Перейти до повного тексту