1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.01.2017 № 338/10
( Рішення скасовано на підставі Рішення Аудиторської палати № 347/10 від 29.06.2017 )
Про внесення змін до Положення про сертифікацію аудиторів
З метою гармонізації національного законодавства у сфері аудиторської діяльності та приведення його у відповідність до європейських стандартів, у відповідності до Концепції діяльності Аудиторської палати України на 2016-2017 роки, керуючись п. 9.11 Регламенту Аудиторської палати України , та враховуючи положення Закону України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93 р. № 3125-XII (зі змінами), Аудиторська палата України (далі - АПУ)
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни та доповнення до Положення про сертифікацію аудиторів, затвердженого рішенням АПУ від 31.05.2007 р. № 178/6 (зі змінами та доповненнями), виклавши його в новій редакції, що додається.
2. Це рішення набирає чинності з 1 липня 2017 р.
3. Секретаріату АПУ забезпечити оприлюднення цього рішення.
Голова АПУ О.В. Гачківський
Додаток
до рішення Аудиторської палати України
26.01.2017 № 338/10
ПОЛОЖЕННЯ
про сертифікацію аудиторів
Загальні положення
Положення про сертифікацію аудиторів (далі - Положення) розроблено відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" , стандартів аудиту, Статуту Аудиторської палати України.
Цим Положенням Аудиторська палата України (далі - АПУ) встановлює єдині умови та порядок сертифікації аудиторів України. Дія цього Положення не поширюється на порядок сертифікації аудиторів, які здійснюватимуть аудит банків.
1. Визначення термінів
1.1. Досвід практичної роботи - термін роботи кандидата на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора до подання заяви про намір отримати сертифікат аудитора в АПУ.
1.2. Кандидат - фізична особа, яка має намір отримати сертифікат аудитора і висловила своє бажання поданням заяви до АПУ.
1.3. Кваліфікаційний іспит - іспит, який проводиться у два етапи для визначення необхідного обсягу знань для отримання сертифіката за програмою, затвердженою АПУ.
1.4. Контрольне тестування - перевірка рівня знань та кваліфікаційної придатності аудитора для продовження терміну чинності сертифіката у порядку, встановленому АПУ.
Контрольне тестування передбачає тестування за підсумками щорічного удосконалення професійних знань практикуючими аудиторами за програмами, затвердженими АПУ, в центрах, визначених АПУ; або зарахування інших видів удосконалення професійних знань за рішенням Комісії згідно з розділом VI Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України ; або перевірку рівня знань за умовами порядку проведення кваліфікаційного іспиту.
1.5. Комісія АПУ з сертифікації та освіти аудиторів - постійно діючий робочий орган АПУ, що складається виключно з членів АПУ та забезпечує виконання функції АПУ щодо сертифікації аудиторів та продовження терміну чинності сертифіката шляхом координації всіх організаційних процедур, які необхідні для проведення кваліфікаційного іспиту, контрольного тестування, а також узагальнення їх результатів (далі - Комісія).
1.6. Організаційні процедури - дії, які мають виконати учасники кваліфікаційного іспиту, що забезпечують проведення сертифікації аудиторів.
1.7. Пов'язана особа - в цьому Положенні термін "пов'язана особа" визначається відповідно до тлумачення діючих норм Податкового кодексу України.
1.8. Відповідальний працівник за сертифікацію (далі - відповідальна особа) - визначений АПУ працівник Секретаріату, на якого покладено певні обов'язки щодо сертифікації згідно цього Положення.
1.9. Сертифікат аудитора (додаток № 1) - це офіційний документ, який засвідчує рівень професійних знань, необхідних для здійснення аудиту підприємств різних форм власності на території України.
1.10. Сертифікація - визначення кваліфікаційної придатності кандидата на зайняття аудиторською діяльністю шляхом перевірки відповідності його освіти та досвіду роботи вимогам Закону України "Про аудиторську діяльність" і складання ним письмового кваліфікаційного іспиту відповідно до п. 1.3.
1.11. Структура знань - перелік дисциплін, знаннями з яких повинен володіти кандидат. Вона охоплює знання з аудиту та суміжних з ним галузей.
1.12. Суміжні з аудитом галузі знань - знання з бухгалтерського обліку, фінансів та інформаційних технологій, основ економіки та управління, права і оподаткування.
1.13. Учасники кваліфікаційного іспиту - коло осіб, що беруть участь у підготовці екзаменаційних завдань, в організації та проведенні іспиту, здійснюють перевірку виконаних кандидатами екзаменаційних завдань. Учасниками кваліфікаційного іспиту можуть бути члени АПУ, вчені, викладачі вищих закладів освіти, експерти та аудитори-практики, а також юридичні особи, які залучені АПУ для підготовки тестів, завдань і правильних відповідей на них для кваліфікаційного іспиту. Усі учасники кваліфікаційного іспиту, за винятком юридичних осіб, задіяних для підготовки тестів, завдань і правильних відповідей на них для кваліфікаційного іспиту, та тих, хто забезпечує організацію та проведення (адміністрування) кваліфікаційного іспиту, повинні мати сертифікат аудитора. Склад учасників першого етапу кваліфікаційного іспиту, затверджує Комісія. Склад учасників другого етапу кваліфікаційного іспиту, за винятком укладачів завдань та членів групи експертів, яких затверджує Комісія, затверджує АПУ за поданням Комісії.
1.14. Учасники кваліфікаційного іспиту поділяються на такі групи.
1.14.1. Група фахівців для підготовки тестів, завдань і правильних відповідей на них для кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів (далі - група укладачів).
1.14.2. Група експертів для визначення якості тестів, завдань і правильних відповідей на них для кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів (далі - група експертів). Кількісний та персональний склад групи експертів затверджує Комісія.
1.14.3. Група для здійснення контролю за проведенням першого етапу кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів, адміністрування, кодування, розкодування та підготовки результатів на розгляд і затвердження Комісією (далі - організаційна група).
1.14.4. Група з адміністрування другого етапу кваліфікаційного іспиту (далі - група адміністрування іспиту) - група фізичних осіб, не пов'язаних з АПУ, для здійснення контролю за проведенням другого етапу кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів, адміністрування, кодування, розкодування та підготовки результатів на розгляд Комісії і подальше затвердження АПУ.
1.14.5. Група фахівців для перевірки тестів першого етапу кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів (далі - група з перевірки першого етапу).
1.14.6. Група з перевірки екзаменаційних робіт другого етапу кваліфікаційного іспиту (далі - група з перевірки другого етапу).
1.15. Укладачі екзаменаційних завдань можуть брати участь у перевірці виконаних кандидатами завдань, але не в проведенні кваліфікаційного іспиту.
1.16. База даних аудиторів - це сукупність відомостей про аудиторів, які формуються АПУ.
1.17. Інші терміни вживаються в цьому Положенні згідно з Законом України "Про аудиторську діяльність" , нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, стандартів аудиту та норм професійної етики аудиторів.
2. Кваліфікаційні вимоги та порядок подання документів
2.1. Право на отримання сертифіката мають кандидати, які мають повну вищу економічну або юридичну освіту, документ про здобуття якої визнається в Україні (не нижче освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста чи магістра), необхідні знання з питань аудиту, бухгалтерського обліку, фінансів, економіки, оподаткування та господарського права, досвід роботи не менше трьох років підряд на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора та успішно склали письмовий кваліфікаційний іспит.
2.2. Структура знань, якими має володіти кандидат, встановлюється АПУ і складається із знань з аудиту і суміжних з аудитом галузей знань. Для отримання сертифіката кандидати повинні успішно скласти письмовий кваліфікаційний іспит відповідно до п. 1.3.
2.3. Для отримання допуску до сертифікації кандидат подає до АПУ такі документи.
2.3.1. Заяву за встановленою формою (додаток № 2).
2.3.2. Копію диплома, засвідчену нотаріально або за місцем роботи. Якщо документ про вищу освіту виданий навчальним закладом іноземної держави, то додатково надаються переклад документа українською мовою, засвідчений нотаріально, та копія довідки про визнання іноземного документа про освіту, виданої Міністерством освіти і науки України.
2.3.3. Довідку органів внутрішніх справ про відсутність судимості.
2.3.4. Копію трудової книжки, засвідчену нотаріально або за місцем роботи.
2.3.5. Документ про плату за проведення сертифікації.
2.3.6. Копію першої сторінки паспорта.
2.3.7. Згоду на обробку персональних даних.
2.4. У разі відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пункті 2.3 цього Положення, чи неналежного їх оформлення заяву до розгляду не приймають.
2.5. Подані документи реєструє Секретаріат АПУ у спеціальному журналі. Відповідальність за достовірність поданих документів покладена на кандидата.
3. Порядок розгляду документів кандидатів і формування груп для складання кваліфікаційного іспиту
3.1. Розгляд поданих кандидатами документів для підтвердження освіти, досвіду практичної роботи, а також отримання дозволу на участь у кваліфікаційному іспиті здійснює Комісія.
3.2. У разі відсутності зауважень щодо поданих документів Комісія приймає рішення про надання дозволу кандидату на участь у першому етапі кваліфікаційного іспиту. Секретаріат АПУ повідомляє кандидата не пізніше ніж за 10 днів до початку іспиту про рішення Комісії, місце, дату та час проведення першого етапу кваліфікаційного іспиту особисто або на адресу, зазначену кандидатом у заяві.
3.3. Кандидату може бути відмовлено в наданні дозволу на участь у кваліфікаційному іспиті у разі невідповідності вимогам Закону України "Про аудиторську діяльність" профілю чи рівню освіти кандидата або досвіду практичної роботи, а також ненадання документа про плату за сертифікацію, про що повідомляється кандидату.
3.4. У разі успішного складання першого етапу кваліфікаційного іспиту Комісія приймає рішення про надання дозволу кандидату на участь у другому етапі кваліфікаційного іспиту. Секретаріат АПУ повідомляє кандидата не пізніше ніж за 10 днів до початку другого етапу кваліфікаційного іспиту про рішення Комісії, місце, дату та час проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту особисто або на адресу, зазначену кандидатом у заяві.
3.5. Секретаріат АПУ на підставі протокольного рішення Комісії готує допуски, які засвідчують дозвіл на складання іспиту та формує групи із числа кандидатів для складання кваліфікаційного іспиту.
4. Методичне забезпечення кваліфікаційних іспитів
4.1. Кваліфікаційний іспит має охоплювати коло знань і навиків, якими повинні володіти кандидати, щоб досягти такого професійного рівня, який дав би їм змогу здійснювати аудиторську діяльність в Україні відповідно до чинного законодавства та стандартів аудиту.
4.2. Завдання, які використовуються для проведення першого і другого етапу кваліфікаційного іспиту, повинні включати:
4.2.1. Тести у вигляді питань, що дають змогу вибрати правильну відповідь із чотирьох тверджень.
4.2.2. Ситуаційні завдання з практики аудиту.
4.3. Конкретний набір запитань у завданнях для проведення кваліфікаційного іспиту визначає Комісія.
4.4. Підготовку екзаменаційних тестів і завдань, а також правильні відповіді на ці тести та завдання здійснює група укладачів з дотриманням суворої конфіденційності. Укладачі екзаменаційних завдань передають АПУ права власності на тексти завдань. Екзаменаційні тести, завдання та правильні відповіді на них передаються укладачами за актом приймання-передачі в Секретаріат АПУ відповідальній особі.
4.5. Повноваження з добору укладачів покладено на Комісію та членів АПУ, які виявили бажання прийняти участь у доборі укладачів, за попереднім погодженням із Головою Комісії. Добір укладачів здійснюють за різноманітними критеріями, але у будь-якому разі до основних вимог мають входити професійна та технічна компетентність, уміння чітко, лаконічно висловлювати думку, володіння матеріалом, по якому готуються запитання, та вміння формулювати оригінальні запитання. Укладачі повинні розуміти специфіку іспиту, знати відмітні ознаки гарних питань для тестування і упевнено відчувати себе в екзаменаційному процесі, а також подавати матеріали у встановлені терміни.
4.6. Комісія провадить ротацію укладачів екзаменаційних завдань для того, щоб екзаменаційні запитання не можна було передбачити.
4.7. Завдання кваліфікаційного іспиту затверджує Комісія на підставі оцінки того, наскільки запропоноване завдання дає змогу визначити рівень знань і навиків, необхідний для здійснення аудиторської практики.
5. Конфіденційність
5.1. Забезпечення конфіденційності є невід'ємною умовою проведення кваліфікаційного іспиту. Порушення правил конфіденційності екзаменаційного процесу розглядається АПУ як подія, що може тягнути за собою викривлення уявлення про чесність іспиту і, більше того, самої професії аудитора.
5.2. До конфіденційної інформації щодо кваліфікаційного іспиту належать:
5.2.1. Склад учасників кваліфікаційного іспиту, за винятком Групи з адміністрування іспиту.
5.2.2. Зміст запитань, включених у завдання кваліфікаційного іспиту, та відповіді на них протягом усього строку до передачі екзаменаційних робіт на перевірку.
5.2.3. Порядок і зміст проведеного кодування екзаменаційних робіт до їх повної перевірки та внесення результатів іспиту до протоколу перевірки.
5.2.4. Персональні результати проведеного іспиту (повідомляються персонально кожному кандидату).
5.3. Комісія та інші учасники кваліфікаційного іспиту повинні довести до усіх учасників процесу сертифікації важливість і необхідність забезпечення конфіденційності інформації щодо зазначених заходів проведення кваліфікаційного іспиту для забезпечення всім кандидатам рівних умов складання іспиту.
5.4. Факт порушення учасниками кваліфікаційного іспиту правил проведення іспиту та конфіденційності зазначеної інформації (передача іншим особам, спроба отримання або використання не за призначенням конфіденційної інформації кваліфікаційного іспиту) розглядаються Дисциплінарною комісією АПУ, і підсумки розгляду можуть бути підставою для виключення особи із складу учасників кваліфікаційного іспиту та застосування стягнення.
5.5. Виконана кандидатом екзаменаційна робота не повертається, а зберігається упродовж одного року в АПУ. Після закінчення зазначеного терміну роботи знищуються.
6. Організація та порядок проведення кваліфікаційного іспиту
6.1. Головна мета кваліфікаційного іспиту полягає у об'єктивному визначенні наявності необхідного обсягу знань у кандидатів для отримання сертифіката аудитора.
6.2. Організаційні процедури, пов'язані з проведенням іспитів, мають забезпечити належну перевірку відповідних матеріалів, неупереджене й об'єктивне відношення до всіх кандидатів, а також не припускати одержання одним кандидатом переваги перед іншими.
6.3. Допуск, що засвідчує дозвіл кандидата на складання першого етапу кваліфікаційного іспиту, готує Секретаріат АПУ після підтвердження Комісією права кандидата на участь в кваліфікаційному іспиті.
Допуск, що засвідчує дозвіл кандидата на складання другого етапу кваліфікаційного іспиту, готує Секретаріат АПУ після підтвердження Комісією про успішне проходження кандидатом першого етапу кваліфікаційного іспиту.
6.4. Всі кандидати повинні ознайомитися з Правилами поведінки кандидатів під час складання іспиту (додаток № 3) до його початку, що засвідчують своїм підписом.
6.5. Кваліфікаційний іспит проводиться в два етапи: перший - письмове тестування (або тестування на ПЕОМ) за переліком тестів, затверджених Комісією; другий - письмове розв'язання ситуаційних завдань, затверджених Комісією.
6.6. Порядок проведення першого етапу кваліфікаційного іспиту.
6.6.1. Перший етап кваліфікаційного іспиту проводиться в АПУ.
6.6.2. Перший етап кваліфікаційного іспиту проводять у день, що визначає АПУ за поданням Комісії.
6.6.3. Координацію всіх організаційних процедур, необхідних для організації та проведення першого етапу кваліфікаційного іспит, а також узагальнення його результатів здійснює Комісія.
6.6.4. Комісія може ухвалити рішення про використання під час першого етапу кваліфікаційного іспиту допоміжних матеріалів та засобів. Це рішення приймається на початку розробки тестів першого етапу кваліфікаційного іспиту, оскільки від нього залежить підготовка тестів. Усі учасники кваліфікаційного іспиту і кандидати до початку іспиту повинні бути проінформовані про те, які допоміжні матеріали видаватимуться або будуть дозволені під час проведення іспиту.
6.6.5. Кандидати, що прибули на іспит, повинні пред'явити документ, що посвідчує особу, і бланк допуску, виданий їм Секретаріатом АПУ. Бланк допуску звіряють зі списком кандидатів, допущених до кваліфікаційного іспиту. Кандидат, у якого відсутній документ, що посвідчує особу, до складання іспиту не допускається.
6.6.6. Письмові відповіді кандидатів на запитання екзаменаційної роботи необхідно здати на перевірку. В разі відмови здати відповіді на перевірку кандидат повинен написати заяву з поясненнями причини відмови, в іншому випадку організаційна група складає акт про відмову.
6.6.7. Роботам кандидатів присвоюються кодові номери. При цьому, організаційна група веде Протокол, де реєструє прізвище, ім'я, по батькові та код кандидата. Інформація з реєстраційної відомості є конфіденційною до підтвердження оцінок, поставлених кандидатам, і повинна зберігатися з дотриманням правил конфіденційності. Обов'язок забезпечення дотримання конфіденційності покладається на організаційну групу.
6.6.8. До перевірки екзаменаційних робіт залучають незалежних фахівців, з якими АПУ укладає угоду. Умови угоди повинні передбачати дотримання конфіденційності та об'єктивності оцінки всіх екзаменаційних робіт.
6.6.9. Повноваження з добору фахівців, що здійснюватимуть перевірку екзаменаційних робіт, покладено на Комісію та Секретаріат АПУ.
6.6.10. Правильність складання тестів першого етапу кваліфікаційного іспиту перевіряють члени групи з перевірки першого етапу. За результатами перевірки тестів складається протокол.
6.6.11. Результати складання першого етапу кваліфікаційного іспиту затверджує Комісія.
6.6.12. Кандидат вважається таким, що успішно склав перший етап кваліфікаційного іспиту, якщо він набрав не менше як 70 балів правильних відповідей за результатами такого іспиту.
6.6.13. Результати першого етапу кваліфікаційного іспиту повідомляють кандидатам упродовж двох тижнів. Одночасно особам, що успішно склали перший етап кваліфікаційного іспиту, повідомляють час і місце проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту та надається можливість отримати дозвіл на участь в другому етапі кваліфікаційного іспиту.
6.6.14. У день проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту відповідальна особа Секретаріату АПУ передає Групі з адміністрування завірений Головою Комісії список кандидатів, допущених до другого етапу кваліфікаційного іспиту.
6.7. Порядок проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту.
6.7.1. Здійснення адміністрування другого етапу кваліфікаційного іспиту покладається на Групу з адміністрування іспиту.
6.7.2. До складу Групи з адміністрування іспиту призначаються фізичні особи, що діють на постійній основі, які не є пов'язаними особами з членами АПУ, робітниками Секретаріату АПУ та особами, що складають кваліфікаційний іспит.
6.7.3. Рішення щодо кількісного та персонального складу Групи з адміністрування іспиту приймається АПУ за поданням Комісії.
У випадку, якщо у складі осіб, які складають кваліфікаційний іспит, перебуває особа, яка є пов'язаною з будь-якою особою з Групи адміністрування іспиту, то такий учасник Групи з адміністрування іспиту не може приймати участь в роботі Групи з адміністрування іспиту до моменту припинення стану пов'язаності з особою, що складає кваліфікаційний іспит.
6.7.4. З учасниками Групи з адміністрування іспиту АПУ укладає Угоду строком на календарний рік. Строк дії угоди може бути подовжений за Рішенням АПУ.
6.7.5. Група з адміністрування іспиту має забезпечити принципи незалежності відповідно до підпункту 6.7.2 цього Положення.
6.7.6. В своїй діяльності щодо процесу адміністрування іспиту згідно цього Положення, Група з адміністрування іспиту має забезпечити:
а) ідентифікацію осіб, яким АПУ надала дозвіл на складання кваліфікаційного іспиту;
б) ознайомлення кандидатів з встановленою процедурою кваліфікаційного іспиту та правилами поведінки;
в) кодування прізвищ кандидатів у спосіб, який забезпечить унеможливлення в процесі перевірки екзаменаційних завдань ідентифікацію особи, яка складала іспит;
г) у разі необхідності та умов завдань забезпечити надання учасникам та кандидатам допоміжних матеріалів та засобів для складання кваліфікаційного іспиту;
д) неупереджене й об'єктивне відношення до всіх кандидатів та неприпустимість одержання одним кандидатом переваги над іншими;
е) неприпустимість в процесі складання кваліфікаційного іспиту використання кандидатами будь-яких інших джерел інформації;
ж) документування процесу адміністрування кваліфікаційного іспиту у вигляді складання Протоколу та необхідних документів до нього.
6.7.7. Учасники Групи з адміністрування іспитів мають право отримувати винагороду, розмір якої визначається Рішенням АПУ та відповідно до Кошторису АПУ.
6.7.8. Учасники Групи з адміністрування іспитів несуть відповідальність перед АПУ за процес адміністрування іспитів відповідно до умов укладених з АПУ Угод.
6.7.9. На початку проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту, відповідальна особа у присутності всіх учасників іспиту, передає представнику Групи з адміністрування іспиту, у запечатаному вигляді завдання та бланки екзаменаційних робіт. Представники Групи з адміністрування іспиту перевіряють цілісність та комплектність наданих документів, про що роблять відповідний запис у Протоколі адміністрування кваліфікаційного іспиту.
6.7.10. Безпосередньо після завершення другого етапу кваліфікаційного іспиту Група з адміністрування іспиту передає відповідальній особі для зберігання в Секретаріаті АПУ:
а) опечатаний конверт з екзаменаційними закодованими роботами, де вони зберігаються до моменту їх перевірки;
б) оригінал Протоколу адміністрування кваліфікаційного іспиту;

................
Перейти до повного тексту