1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
06.07.2023 №1735/ІПК/99-00-07-05-02-06
Щодо оплати нерезидентом товару за експортним контрактом з валютного рахунку, відкритого в банківській установі України
Головне управління ДПС у Рівненській області за результатами розгляду звернення Підприємства на отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи податкової служби, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що при розрахунках за експортним контрактом на поставку товарів кошти в іноземній валюті надійшли на розподільчий рахунок Підприємства від нерезидента з рахунку, який відкрито в банківській установі в Україні.
Уповноважений банк повідомив Підприємство про неможливість завершення здійснення валютного нагляду за зазначеною експортною операцією згідно із вимогами підпункту 14-19 пункту 14 Постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (далі - Постанова №18).
Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи є порушенням валютного законодавства оплата нерезидентом товару за експортним контрактом з валютного рахунку, відкритого в банківській установі України?
2. Яким чином у такому випадку буде завершено здійснення валютного нагляду?
Щодо питання 1. Законом України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон №2473) визначені правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлена відповідальність за порушення валютного законодавства.
Принципи валютного регулювання викладені в статті 2 Закону №2473 та передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб - резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов'язання, пов'язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Відповідно до частин першої і третьої статті 3 Закону №2473 відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі - НБУ), прийнятими відповідно до цього Закону. У разі якщо положення інших законів суперечать положенням Закону №2473, застосовуються положення цього Закону.
Порядок проведення розрахунків за валютними операціями згідно із частиною 4 статті 5 Закону №2473 визначається Національним банком України (далі - НБУ).
Відповідно до пункту 16 розділу І Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 (далі - Положення №5), розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
На підставі частини першої статті 13 Закону №2473 НБУ має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.

................
Перейти до повного тексту