1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
20.10.2021 № 619
Про затвердження Методики розрахунків електромагнітної сумісності для присвоєння радіочастот радіоелектронним засобам радіомовної служби
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику розрахунків електромагнітної сумісності для присвоєння радіочастот радіоелектронним засобам радіомовної служби, що додається.
2. Департаменту розвитку електронних комунікацій Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України забезпечити розміщення цього наказу на офіційному вебсайті Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Т.в.о. Голови Служби

Д. Маковський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Державної служби
спеціального зв'язку
та захисту інформації України
20 жовтня 2021 року № 619
МЕТОДИКА
розрахунків електромагнітної сумісності для присвоєння радіочастот радіоелектронним засобам радіомовної служби
I. Загальні положення
1. Методика розрахунків електромагнітної сумісності для присвоєння радіочастот радіоелектронним засобам радіомовної служби (далі - Методика) розроблено відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про радіочастотний ресурс України".
2. Ця Методика встановлює порядок проведення розрахунків умов електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів радіомовної служби у смугах частот загального користування.
II. Терміни та визначення понять
Нижче наведено терміни та визначення позначених ними понять, вжиті у цій Методиці:
використовувана напруженість поля Eвик - мінімальне значення напруженості поля, необхідне для забезпечення належної якості прийому за визначених умов прийому за наявності природного та індустріального шуму і завад;
діапазони частот для телевізійного мовлення:
діапазон I - смуга частот від 48,5 МГц до 66 МГц;
діапазон II - смуга частот від 76 МГц до 100 МГц;
діапазон III - смуга частот від 174 МГц до 230 МГц;
діапазон IV - смуга частот від 470 МГц до 582 МГц;
діапазон V - смуга частот від 582 Мгц до 862 МГц;
захисне відношення - мінімальне значення відношення корисного сигналу до сигналу завади на вході приймача, визначене для заданих умов і, як правило, виражене в децибелах (дБ), з яким забезпечується належна якість прийому корисного сигналу;
мінімальна використовувана напруженість поля (мінімальна захищена напруженість поля) Emin - мінімальна величина напруженості поля, необхідна для забезпечення заданої якості прийому за визначених умов і наявності природного або промислового шуму, але за відсутності завад від інших радіоелектронних засобів;
мінімальна медіанна напруженість поля Emed, дБ (мкВ/м) - значення мінімальної використовуваної напруженості поля, створюваної одним передавачем, необхідне для забезпечення покриття 50% місць прийому у визначеній зоні на висоті 10 м над рівнем землі для 50% часу;
напруженість поля завади Eзав i - напруженість поля, створювана будь-яким потенційним джерелом завад, до якої додано відповідне захисне відношення в децибелах;
одночастотна мережа - мережа синхронізованих передавальних станцій, які випромінюють однакові сигнали в тому самому радіочастотному каналі;
фіксований прийом - прийом з використанням прийомної антени, встановленої на рівні даху.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про радіочастотний ресурс України" та "Про телебачення і радіомовлення".
III. Скорочення та познаки
Нижче подано познаки та скорочення, вжиті в цій Методиці:



МСЕ

-

міжнародний союз електрозв'язку;



ITU-R

-

сектор радіозв'язку (МСЕ);



CEPT

-

європейська конференція адміністрацій поштових служб і служб зв'язку;



АЧХ

-

амплітудно-частотна характеристика;



ДВЧ
ЧМ

-

(звукове мовлення) в діапазоні дуже високих частот з частотною модуляцією;



ЕМС

-

електромагнітна сумісність;



ЗНЧ

-

зміщення несучих частот;



РЕЗ

-

радіоелектронний засіб.
IV. Розрахунок ЕМС РЕЗ радіомовної служби радіозв'язку
1. Розрахунок ЕМС РЕЗ радіомовної служби радіозв'язку складається із шести послідовних етапів, а саме:
попереднє оцінювання електромагнітного оточення в районі планування нового частотного присвоєння;
попереднє визначення рівня якості, який має бути забезпечений під час функціонування окремих поодиноких або сукупності РЕЗ у попередньо оціненому електромагнітному оточенні;
визначення сценаріїв створення взаємних завад РЕЗ у районі планування нового частотного присвоєння;
визначення характеристик РЕЗ для проведення розрахунків ЕМС РЕЗ;
розрахунок ЕМС РЕЗ відповідно до визначених сценаріїв створення взаємних завад;
оцінка забезпечення ЕМС РЕЗ за наслідками проведених розрахунків.
2. Попереднє оцінювання електромагнітного оточення в районі планування нового частотного присвоєння проводиться шляхом територіального і частотного відбору потенційних джерел завад.
Територіальний відбір потенційних джерел завад здійснюється на підставі визначення конфігурації і радіусу зони відбору для досліджуваної станції та її побудови. Параметри зони відбору визначаються відповідно до положень Рекомендацій сектору радіозв'язку МСЕ та спеціальних міжнародних угод. У розрахунках ЕМС РЕЗ радіомовної служби радіус зони відбору зазвичай обирають від 500 км до 800 км (для СЧ - НЧ діапазону значення радіуса в межах від 5000 км до 10000 км) із центром у точці встановлення опори передавальної антени РЕЗ радіомовлення, для якого планують нове присвоєння.
Частотний відбір конфліктуючих РЕЗ здійснюється шляхом ідентифікації і селекції діючих і статусних присвоєнь та планованих виділень у побудованій зоні відбору. Під час частотного відбору конфліктуючих РЕЗ враховують усі можливі види завад, канали їх проникнення і негативні явища, які можуть призвести до погіршення якості прийому програм від планованої станції або діючих радіомовних/телевізійних станцій. Під час частотного відбору конфліктуючих РЕЗ використовують частотні критерії потенційно небезпечних завад, визначені в додатку 1 до цієї Методики.
Усі РЕЗ з діючими та/або статусними присвоєннями, та/або планованими виділеннями, які потрапили у простір, обмежений контуром зони відбору, та відповідають умовам, визначеним в додатку 1 до цієї Методики, вважаються небезпечними щодо створення завад і обираються для подальшого аналізування ЕМС.
За наслідками попереднього оцінювання оточення завад формується впорядкована вибірка РЕЗ - потенційних джерел завад у зоні відбору, для якої будуть проведені подальші розрахунки показників ЕМС.
3. Попереднє визначення рівня якості, який має бути забезпечений у процесі функціонування окремих поодиноких РЕЗ або їх сукупності, здійснюється на підставі базових вимог щодо якості функціонування РЕЗ з урахуванням технічних характеристик РЕЗ та електромагнітного оточення в районі планування нового частотного присвоєння. За потреби визначаються допуски на погіршення показників якості функціонування РЕЗ (якості каналів радіозв'язку) через можливий вплив завад, створюваних іншими РЕЗ, що потрапили в зону відбору або були обрані.
Під час визначення показників якості функціонування РЕЗ радіомовної служби радіозв'язку треба користуватися положеннями таких Рекомендацій сектору радіозв'язку (ITU-R): ITU-R SM.1135, ITU-R BT.500, ITU-R BT.1306, ITU-R BT.1691, ITU-R BT.1692, ITU-R BS.1284.
4. Сценарій створення взаємних завад для РЕЗ, які потрапили в зону відбору, визначається за наслідками попередньої оцінки виявлених завад.
Сценарії створення взаємних завад РЕЗ радіомовної служби поділяються на дуельні (парні), групові та комплексні групові. У дуельних сценаріях досліджується вплив одного джерела завади на один приймач. У групових сценаріях досліджується вплив сукупності джерел завад на один приймач. Під час аналізування комплексних групових сценаріїв оцінюють вплив на приймачі сукупності взаємопов'язаних джерел завад (характерно для сценаріїв за участю РЕЗ цифрового мовлення з метою визначення впливу РЕЗ однієї мережі на РЕЗ іншої мережі).
Тип досліджуваного сценарію обирається з урахуванням умов розгортання, характеристик спрямованості антен, територіального рознесення і просторової орієнтації планованого РЕЗ і діючих РЕЗ.
Розрізняють дуельні, групові і комплексні сценарії двох типів:
"ЗАВАДИ НАМ", де досліджується вплив усіх діючих РЕЗ, що потрапили в зону відбору, на приймачі, які обслуговуються станцією, для якої планують нове частотне присвоєння;
"ЗАВАДИ ВІД НАС", де досліджується вплив планованої станції на приймачі, які потрапили в зону відбору і обслуговуються діючими станціями радіомовної служби, розташованими в межах зони відбору.
5. Розрахунки ЕМС РЕЗ радіомовної служби під час здійснення нових частотних присвоєнь РЕЗ проводяться відповідно до розділу V і додатка 2 до цієї Методики.
У розрахунках ЕМС РЕЗ враховується тип сценарію створення взаємних завад, види завад, канали можливого проникнення завад, які визначаються під час частотного відбору конфліктуючих РЕЗ, зазначених у пункті 2 цього розділу.
6. Забезпечення ЕМС РЕЗ оцінюється шляхом перевірки виконання умови сумісності РЕЗ за наведеним нижче критерієм:
E c = E min, (1)
E c - E зав = A, (2)
де: E c - напруженість поля сигналу;
E зав - напруженість поля завад, зазначена у пункті 14 розділу V цієї Методики;
E min - мінімальна використовувана напруженість поля;
A - потрібне захисне відношення.
Якщо для конкретного досліджуваного сценарію вищезазначена умова не виконується, завади вважаються неприпустимими, а умови ЕМС такими, що не забезпечуються.
V. Розрахунки ЕМС РЕЗ радіомовної служби
1. Під час розрахунку ЕМС РЕЗ радіомовної служби по черзі розраховуються рівні завад між усіма станціями, відібраними за територіальною і частотною ознаками, відповідно до пункту 2 розділу IV цієї Методики. У першу чергу виконуються розрахунки для дуельних сценаріїв "ЗАВАДИ від НАС", в другу чергу - розрахунки для дуельних сценаріїв "ЗАВАДИ НАМ" (якщо не вказано інше).
Для аналізу групових сценаріїв використовують результати розрахунків, отримані для дуельних сценаріїв, здійснюючи відбір і сортування найбільш небезпечних завад та розрахунки сумарного рівня завад досліджуваному РЕЗ.
2. Під час проведення розрахунків ЕМС РЕЗ аналогового радіомовлення проводяться дослідження дуельних і групових сценаріїв між усіма РЕЗ, що потрапили в зону відбору.
3. У процесі дослідження ЕМС РЕЗ цифрового радіомовлення додатково досліджують групові та комплексні групові сценарії для таких випадків:
сукупний вплив на досліджуваний приймач усіх станцій, що входять до складу мережі;
вплив досліджуваної станції на приймач іншої мережі;
сукупний вплив станцій однієї мережі на приймачі іншої мережі.
У розрахунках враховується, що для цифрового наземного телебачення DVB-T визначено:
1) 4 види еталонних мереж (далі - ЕМ):
ЕМ1 - одночастотна мережа з великою зоною обслуговування;
ЕМ2 - одночастотна мережа з малими зонами обслуговування;
ЕМ3 - одночастотна мережа з малими зонами обслуговування для умов міста;
ЕМ4 - напівзакрита одночастотна мережа з малими зонами обслуговування;
2) 3 еталонні конфігурації планування (далі - ЕКП):
ЕКП 1 - конфігурація для фіксованого прийому;
ЕКП 2 - конфігурація для прийому на портативне обладнання зовні приміщення або для прийому на портативне обладнання всередині приміщення з більш низькою якістю покриття, або для рухомого прийому;
ЕКП 3 - конфігурація для прийому на портативне обладнання всередині приміщення з більш високою якістю покриття.
Для цифрового наземного звукового радіомовлення T-DAB визначено 2 види ЕМ та 2 ЕКП:
1) ЕМ5 - для ЕКП 4, де ЕКП 4 - конфігурація для рухомого прийому;
2) ЕМ6 - для ЕКП 5, де ЕКП 5 - конфігурація для прийому на портативне обладнання всередині приміщення.
Характеристики ЕКП і ЕМ визначені в Регіональній угоді, яка стосується планування цифрової наземної радіомовної служби в Районі 1 (частинах Району 1, розташованих на захід від меридіану 170° східної довготи і на північ від паралелі 40° південної широти, за винятком території Монголі) та в Ісламській Республіці Іран у смугах частот 174-230 МГц і 470-862 МГц, Женева, 2006 рік (далі - Регіональна угода "Женева-06").
4. Безпосередньо перед проведенням розрахунків визначені в заяві характеристики планованого РЕЗ вводяться в базу даних, на підставі чого перевіряється доступність для планування заявленого:
каналу;
частотного блоку;
частоти;
смуги радіочастот.
Критерієм їх доступності є належність до діапазонів частот служби радіомовлення в Регламенті радіозв'язку МСЕ і Національній таблиці розподілу смуг радіочастот України, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2005 № 1208, а також наявність виділених смуг частот в Плані використання радіочастотного ресурсу України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815, для заявлених РЕЗ радіомовлення.
У разі отримання негативних результатів перевірки вважається, що частотне присвоєння не може бути здійснене, і заявка не обробляється.
5. За даними географічних характеристик щодо місця розташування планованого РЕЗ на електронній карті перевіряється точність координат фактичного місця розташування антенної опори планованої станції. Критерієм перевірки точності вказаних географічних координат є їх відповідність заявленій адресі і реєстру опор. Для перевірки географічних координат використовується тривимірна система координат для позиціонування на Землі (WGS84 (World Geodetic System 1984)).
6. У разі отримання позитивних результатів перевірки переходять до розрахунків ЕМС планованого і діючих РЕЗ, що потрапили в зону відбору, відповідно до обраного сценарію, зазначеного у пункті 4 розділу IV цієї Методики.
Для отримання більш точних результатів під час прогнозування завад враховуються усі діючі присвоєння і виділення в межах зони відбору, а також усі можливі канали проникнення завад в приймачі, а саме:
1) для РЕЗ телебачення оцінюють:
вплив завад у сумісних каналах;
вплив завад у суміжних каналах;
вплив завад по дзеркальних каналах;

................
Перейти до повного тексту