- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
регіонального розвитку, будівництва та
житлово-комунального господарства
N 313 від 28.11.2011 )
Про внесення змін до Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики України
1. Викласти розділ 10 "Метрологічне забезпечення обліку використання теплової енергії систем теплопостачання" Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики України, затверджених наказом Держбуду України від 19.01.99
N 9 в новій редакції, що додається.
2. Управлінню комунальної теплоенергетики (В.М.Бербенець) забезпечити погодження наказу із заінтересованими центральними органами виконавчої влади та довести цей наказ до відома теплопостачальних підприємств та інших організацій.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Т.в.о.Голови Комітету | Ю.Є.Хіврич |
Додаток
до наказу
Держжитлокомунгоспу України
29.12.2004 N 234
10. Метрологічне забезпечення обліку використання теплової енергії систем теплопостачання
10.1 Загальні положення
10.1.1 Основою обліку відпускання і використання теплової енергії є вузол обліку теплової енергії, організований на межі розподілу теплових мереж енергопостачальної організації і абонента.
При організації вузла обліку не на межі розподілу розрахунок за теплову енергію здійснюється з урахуванням втрат на ділянці мережі від межі розподілу до місця установки розрахункових приладів.
10.1.2 Для обліку відпускання і використання теплової енергії повинні застосовуватись засоби вимірювальної техніки, занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущених до застосування в Україні, або ті, що пройшли державну метрологічну атестацію (далі - ЗВТ).
10.1.3 Розрахунковими приладами на вузлах обліку теплової енергії є теплолічильники. При використанні автоматизованих вузлів обліку теплової енергії вони повинні забезпечувати вимірювання всіх параметрів теплоносія, що й теплолічильники.
10.1.4 Обладнання вузлів обліку на джерелі теплоти і на тепловому пункті споживача повинно виконуватись відповідно до чинних правил обліку відпускання та використання теплової енергії.
10.2 Основні вимоги до ЗВТ обліку
10.2.1 При устаткуванні вузла обліку необхідно вибирати ЗВТ, діапазони вимірювань яких відповідають діапазону зміни параметрів теплоносія на об'єкті.
10.2.2 Межі допустимої відносної похибки теплолічильників при вимірювання кількості теплоти повинні бути, залежно від різниці температур теплоносія в подавальному та зворотному трубопроводах (дельта t), не більше:
+- 7 % (+ - 10 %) за дельта tmin <= дельта t < 10 град. С;
+- 6 % (+ - 8 %) за 10 град. С <= дельта t < 20 град. С;
+- 5 % (+- 7 %) за 20 град. С <= дельта t <= дельта tmax,
де дельта tmin, дельта tmax - найменша та найбільша різниця температур теплоносія в подавальному та зворотному трубопроводі відповідно, град. С.
10.2.3 Межі допустимої відносної похибки теплолічильників при вимірювання об'єму (маси) теплоносія повинні бути не більше +- 3%.
10.2.4 Межі допустимої абсолютної похибки теплолічильників при вимірюванні температури теплоносія повинні бути не більше +- (1,3 + 0,003 х t) град. C.
10.2.5 Межі допустимої відносної похибки теплолічильників при вимірюванні часу напрацювання та простою повинні бути не більше +- 0,1 %.
10.2.6 Межі допустимої зведеної до верхньої межі діапазону вимірювань похибки теплолічильників при вимірюванні надлишкового тиску повинні бути не більше +- 4%.
10.2.7 При використанні вимірювальних інформаційних систем обліку теплової енергії границі допустимої похибки каналу вимірювання відповідної фізичної величини повинні відповідати вимогам пп. 10.2.2-10.2.6.
10.3 Проектування та монтаж вузла обліку
10.3.1 Проект вузла обліку теплової енергії виконується на підставі технічних умов, що видаються теплопостачальною організацією.
10.3.2 Вибір і монтаж устаткування вузла обліку теплової енергії на джерелі теплоти виконується на основі проекту, розробленого відповідно до вимог чинних нормативних документів та погодженого з Держенергонаглядом і територіальним органом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології (далі - територіальний орган ЦОВМ).
10.3.3 Вибір і монтаж устаткування вузла обліку теплової енергії на тепловому пункті споживача виконується на основі проекту, розробленого відповідно до вимог чинних нормативних документів та погодженого з енергопостачальною організацією та територіальним органом ЦОВМ.
10.3.4 Монтаж устаткування вузла обліку повинен виконуватись організацією, яка має ліцензію на проведення відповідних робіт.
10.4 Допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії джерела теплоти
10.4.1 Допуск до експлуатації вузла обліку джерела теплоти здійснюється представником Держенергонагляду в присутності представника джерела теплоти, теплових мереж і територіального органу ЦОВМ, про що складається відповідний акт. Акт складається у чотирьох примірниках, один з яких одержує представник джерела теплоти, другий - представник Держенергонагляду, третій - представник теплових мереж, а четвертий - це представник територіального органу ЦОВМ. Акт допуску до експлуатації вузлів обліку теплової енергії на джерелі теплоти повинен бути затверджений керівником підрозділу Держенергонагляду.
Для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації представник джерела теплоти повинен пред'явити:
- принципові схеми підключення виводів джерела;
- проект вузла обліку, погоджений з Держенергонаглядом та територіальним органом ЦОВМ;
- паспорти ЗВТ, що входять до складу вузла обліку;
- документи про повірку ЗВТ вузла обліку з діючим тавром держповірника;
- свідоцтво про державну метрологічну атестацію вузла обліку теплової енергії (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску);
- акт про відповідність монтажу вимогам чинних нормативних документів (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску);
- змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, включаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія.
10.4.2 При допуску вузла обліку до експлуатації повинні бути перевірені:
- відповідність заводських номерів на ЗВТ обліку вказаним у їх паспортах;
- відповідність діапазонів вимірювань встановлених ЗВТ обліку діапазонам вимірюваних параметрів;
- якість монтажу ЗВТ і ліній зв'язку, а також відповідність монтажу вимогам паспорта і проектної документації;
- наявність пломб.
10.4.3 У випадку виявлення невідповідності вимогам цих Правил вузол обліку до експлуатації не приймається і в акті наводиться повний перелік виявлених недоліків щодо пунктів Правил, положення яких порушені.
10.4.4 При допуску до експлуатації вузла обліку джерела теплоти після отримання акта представник Держенергонагляду пломбує ЗВТ вузла обліку теплової енергії і теплоносія.
10.4.5 Вузол обліку джерела теплоти визнається придатним для здійснення обліку постачання теплової енергії і теплоносія з моменту підписання акта представником джерела теплоти, представником підрозділу Держенергонагляду, представником теплових мереж та представником територіального органу ЦОВМ.
10.4.6 Виклик представників Держенергонагляду, теплових мереж і територіального органу ЦОВМ для оформлення допуску вузла обліку джерела теплоти здійснюється не пізніше, ніж за 10 днів до передбачуваного дня оформлення вузла обліку, а допуск до експлуатації повинен бути зроблений не пізніше ніж через 15 днів з моменту подачі заявки.
10.4.7 Перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузлів обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається відповідний акт.
10.5 Допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача
10.5.1 Допуск до експлуатації вузла обліку у споживача здійснюється представником енергопостачальної організації в присутності представника споживача та територіального органа ЦОВМ, про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, один з яких одержує представник споживача, другий - представник енергопостачальної організації, а третій - представник територіального органу ЦОВМ. Акт допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача повинен бути затверджений керівником енергопостачальної організації.
Для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації представник споживача повинен пред'явити:
- принципову схему теплового пункту;
- проект вузла обліку, погоджений з енергопостачальною організацією та територіальним органом ЦОВМ;
- паспорти на ЗВТ вузла обліку;
- документи про повірку ЗВТ вузла обліку з діючим тавром державного повірника;
- свідоцтво про державну метрологічну атестацію вузла обліку теплової енергії (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску);
- акт про відповідність монтажу вимогам чинних нормативних документів (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску);
- змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, включаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія.
................Перейти до повного тексту