1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА АВІАЦІЙНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
30.05.2016 № 384
Про затвердження Методичних рекомендацій по впровадженню індикатора з безпеки польотів "Ефективність управління безпекою польотів"
Відповідно до вимог по впровадженню елементів систем управління безпекою польотів, визначених пунктом 8.3.1 Положення про нагляд за безпекою польотів у системі організації повітряного руху , затвердженого наказом Мінтрансзв'язку від 31 травня 2010 № 320 та зареєстрованого в Мін'юсті 3 червня 2010 року за № 446/17741, пунктів 3.1, 4.1 Додатка 19 "Система управління безпекою польотів" ICAO, з метою удосконалення систем моніторингу стану впровадження систем управління безпекою польотів та надання суб'єктам авіаційної діяльності рекомендацій, роз'яснень та методичної допомоги щодо впровадження показників ефективності систем управління безпекою польотів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації по впровадженню індикатора з безпеки польотів "Ефективність управління безпекою польотів" (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Департаменту аеронавігації:
2.1. Визначити відповідальних осіб для супроводження індикаторів з безпеки польотів відповідно до Методичних рекомендацій та впровадити процедуру регулярного обчислення індикатора з безпеки польотів "Ефективність управління безпекою польотів" на державному рівні в частині, що стосується аеронавігаційного обслуговування.
2.2. Рекомендувати провайдерам аеронавігаційного обслуговування використовувати Методичні рекомендації для визначення ефективності впровадження та покращення системи управління безпекою польотів та забезпечити надання методичної допомоги визначеному персоналу підприємств щодо обчислення індикатора з безпеки польотів "Ефективність управління безпекою польотів".
2.3. Під час проведення регуляторних аудитів з безпеки польотів включити в перелік питань наявність та зміст інформації з оцінювання ефективності управління безпекою польотів.
3. Департаменту льотної експлуатації, департаменту льотної придатності, департаменту авіаційних перевезень, аеропортів та міжнародного співробітництва розглянути можливість застосування Методичних рекомендацій в частині, що стосується суб'єктів авіаційної діяльності, до яких застосовується вимога щодо впровадження систем управління безпекою польотів.
4. Цей наказ набирає чинності 1 червня 2016 року.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова Державіаслужби О.В. Більчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної авіаційної
служби України
30.05.2016 № 384
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
по впровадженню індикатора з безпеки польотів "Ефективність управління безпекою польотів"
1. Загальні положення
1.1. Ці Методичні рекомендації по впровадженню індикатора з безпеки польотів (далі - Методичні рекомендації) містять прийнятні заходи відповідності щодо застосування показників ефективності, довідковий матеріал для вимірювання індикатора з безпеки польотів та забезпечують процедуру оцінювання стану впровадження систем управління безпекою польотів (СУБП).
1.2. Мета Методичних рекомендацій - встановлення методології для вимірювання показника ефективності та використання в якості індикатора з безпеки польотів проактивних, практичних та таких, що підлягають вимірюванню, показників у відповідності із концептуальними рамками Державної програми з безпеки польотів та СУБП стосовно контролю та кількісної оцінки ефективності забезпечення безпеки польотів відповідно до п. 2.2 Доповнення A Додатка 19 ICAO "Управління безпекою польотів", використовуючи системний багаторівневий підхід та уніфіковану процедуру.
1.3. Ці Методичні рекомендації стосуються:
управління аеронавігації Державіаслужби в частині відповідальності за впровадження індикатора з безпеки польотів на державному рівні та на рівні провайдерів обслуговування повітряного руху у відповідності до цих Методичних рекомендацій;
департамент льотної експлуатації, департамент льотної придатності, департамент авіаційних перевезень, аеропортів та міжнародного співробітництва Державіаслужби в частині оцінки можливості застосування цих Методичних рекомендацій для суб'єктів авіаційної діяльності за відповідними напрямками;
інших державних установ в частині, як зазначено у пункті 4.6 цих Методичних рекомендацій,
суб'єктів авіаційної діяльності, які відповідно до вимог п. 3.1.3 Додатка 19 ICAO "Управління безпекою польотів" повинні впровадити на підприємстві СУБП (далі - підприємства авіаційної галузі).
2. Для контролю досягнення цілі в сфері ефективності роботи по забезпеченню безпеки польотів цими Методичними рекомендаціями впроваджується Індикатор з безпеки польотів "Ефективність управління безпекою польотів" (далі - ЕУБП).
3. Опис Індикатора з безпеки польотів ЕУБП
3.1. ЕУБП визначається шляхом використання опитувальників. Вихідна інформація базується на відповідях, що були надані Державіаслужбою та підприємствами авіаційної галузі, для яких впровадження СУБП є обов'язковим.
3.2. Відповідно до функцій суб'єктів авіаційної діяльності розроблені опитувальники містять різні питання для Державіаслужби та підприємств авіаційної галузі.
3.3. Опитувальник для Державіаслужби (державний рівень)
3.3.1. Опитувальник наведений у Додатку 1.
3.3.2. Опитувальник містить 38 питань. Питання згруповані по 20 цілях управління (МО), які, у свою чергу, згруповані по елементах та компонентах відповідно до концептуальних рамок Державної програми з безпеки польотів.
3.4. Опитувальник для підприємств авіаційної галузі.
3.4.1. Опитувальник наведений у Додатку 2.
3.4.2. Опитувальник містить 25 питань та згрупований за 11 областями дослідження (SA) та 16 цілями управління (МО), які, у свою чергу, згруповані по елементах та компонентах відповідно до концептуальних рамок системи управління безпекою польотів. Зв'язок між SA та MO наведений у Додатку 5.
3.5. Єдиною ціллю опитувальників є моніторинг ефективності діяльності суб'єктів авіаційної діяльності по відношенню до управління безпекою польотів.
3.6. Очікується, що суб'єкти авіаційної діяльності будуть надавати відповіді на запитання опитувальника щиро та неупереджено. Дані, що будуть надані, повинні використовуватись виключно для аналізу стану впровадження систем управління безпекою польотів, відпрацювання рекомендацій та відповідних планів по удосконаленню таких систем.
3.7. Рівні впровадження
3.7.1. В обох опитувальниках відповідь на кожне питання забезпечена відповідною інформацією, що асоціюється з рівнем впровадження СУБП у відповідній організації. Застосовуються наступні 5 рівнів впровадження:
Рівень A. Первинний рівень впровадження. Процеси та дії, як правило, несистематизовані, епізодичні та хаотичні.
Рівень B. Планування та початкове впровадження. Діяльність, процеси та обслуговування керовані та знаходяться на початковому етапі.
Рівень C. Впровадження. Визначені стандартні процеси використовуються для управління.
Рівень D. Управління та оцінка. Встановлені цілі для управління процесами, характеристики процесів вимірювані.
Рівень E. Постійне покращення. Постійне покращення процесів та їх характеристик.
3.7.2. Рівень впровадження може бути вибраний для відповіді, якщо всі елементи, що вказані на відповідному рівні, існують в організації. Якщо зафіксовано елементи відповідності на різних суміжних рівнях впровадження - повинен використовуватись консервативний підхід та вибраний нижчий рівень впровадження, у якому всі елементи охоплені.
3.8. Для кожної відповіді на окреме питання необхідне обґрунтування, що вказується у довільній формі у відповідному полі питання.
3.9. Необхідно відповісти на всі питання, навіть якщо норма, що міститься у питанні, не впроваджена у національному законодавстві.
4. Обрахування Індикатора з безпеки польотів. Державний рівень.
4.1. Відповіді опитувальника для Державіаслужби (державний рівень) використовуються для вимірювання досягнутого рівня ефективності за наступними показниками (індикаторами):
показники ефективності за кожною ціллю управління (МО);
загальний показник ефективності (ЕУБП).
4.2. Показники ефективності розраховуються за наступними цілями управління:
впровадження законодавчої та регуляторної структури Євросоюзу з питань безпеки польотів шляхом адаптації національної структури, де це необхідно (ціль 1.1);
встановлення відповідальності з безпеки польотів на національному рівні та забезпечення виконання національного плану з безпеки польотів у відповідності з Європейським авіаційним планом з безпеки польотів в частині, що стосується. Національний план з безпеки польотів повинен включати політику держави з гарантування необхідних ресурсів (ціль 1.2);
встановлення та забезпечення незалежності національного органу з розслідування подій з безпеки польотів в цивільній авіації, уключаючи необхідні ресурси (ціль 1.3а);
встановлення заходів для гарантування виконання відповідних дій з безпеки польотів після видачі рекомендацій з безпеки польотів органом з розслідування подій з безпеки польотів в цивільній авіації (ціль 1.3б);
гарантії залучення авіаційними властями, відповідальними за розслідування подій з безпеки польотів в цивільній авіації, ATM/A№S експертів за відповідним напрямком в конкретних розслідуваннях (ціль 1.3в);
встановлення відповідної прозорої та пропорційної процедури правозастосування, уключаючи призупинення, обмеження та анулювання ліцензій та сертифікатів та застосування ефективних штрафних санкцій (ціль 1.4);
гарантування адекватного управління внутрішньою координацією в національному наглядовому органі (ціль 1.5а);
гарантування адекватного управління зовнішніх взаємовідносин з відповідними суб'єктами авіаційної діяльності (ціль 1.5б);
встановлення контролю над ідентифікацією небезпек та управлінням ризиками з безпеки польотів в рамках СУБП підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування (ціль 2.1);
погодження загальних та індивідуальних характеристик безпеки польотів для підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування (ціль 2.2);
надання повноважень національному наглядовому органу, відповідальному за нагляд за безпеку польотів підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування (ціль 3.1а);
встановлення національної системи нагляду за безпекою польотів та програми для гарантування ефективного моніторингу відповідності підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування, з вимогами нормативно-правових актів та контролю за функціями нагляду за безпекою польотів (ціль 3.1б);
встановлення механізму гарантування, отримання та збереження даних по небезпеках та ризиках з безпеки польотів, їх аналіз підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, розповсюдження та обміну такими даними на державному рівні (ціль 3.2);
встановлення пріоритетів по інспектуванню, аудитуванню та оглядах для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів (ціль 3.3);
навчання персоналу національного наглядового органу та відповідне регуляторне забезпечення (ціль 4.1а);
сприяння обізнаності щодо інформації з безпеки польотів, обміну та розповсюдження інформації, що пов'язана з безпекою польотів, серед національних авіаційних органів (ціль 4.1б);
підготовка/навчання персоналу підприємств авіаційної галузі та учбових організацій по підготовці авіаційного персоналу проводиться відповідно до чинних регуляторних вимог (ціль 4.2а);
сприяння обізнаності щодо інформації з безпеки польотів, обміну та розповсюдження інформації, що пов'язана з безпекою польотів, із іноземними та міжнародними органами (ціль 4.2б);
встановлення культури з безпеки польотів в Державіаслужбі (національному наглядовому органі) та сприяння її розвитку (ціль 5.1);
встановлення процедур вимірювання та покращення культури з безпеки польотів в Державіаслужбі (національному наглядовому органі) (ціль 5.2).
4.3. Показники ефективності за цілями управління обраховуються наступним чином:
кожна відповідь в залежності від рівня впровадження, зазначеного у відповіді, оцінюється у кількість балів від 0 до 4 відповідно до визначеного рівня від A до E;
крім цього, кожна відповідь оцінюється в залежності від питомої ваги питання у кожній цілі управління; таблиця питомої ваги кожного питання наведена у Додатку 3.
З математичної точки зору, числова величина вагомості кожної цілі управління визначається формулою:
nj
100Сума rkj * wkj
k=1
Sj = ---------------------
nj
4Сума wkj
k=1
де:
Sj - величина ефективності цілі управління j;
rkj - кількісна величина відповіді k цілі управління j (від 0 до 4);
wkj - питома вага відповіді k цілі управління j (від 0 до 1);
№j - кількість питань цілі управління j, на які були надані відповіді.
4.4. Загальний показник ефективності визначається шляхом визначення середнього арифметичного обрахованих показників ефективності за цілями управління.
4.5. Обрахована величина показників ефективності повинна знаходитись в межах від 0 до 100 балів та мати округлення до найближчого цілого.
4.6. Відповідальність за проведення вимірювання оцінки та моніторингу покладається на визначену відповідальну особу з числа персоналу департаменту аеронавігації Державіаслужби відповідно до розподілу обов'язків та встановлених внутрішніх процедур. Відповіді на питання, що стосуються інших державних установ, повинні бути надані для інформування:
ціль 1.1 - до Міністерства інфраструктури України;
цілі 1.3в, 3.1а, 3.2 - до Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами.
4.7. Механізм перевірки
Результати, отримані при визначенні показників ефективності, надаються для перевірки директору департаменту аеронавігації Державіаслужби. Скориговані у разі необхідності результати погоджуються з відділом управління ризиками Державіаслужби та затверджуються Головою Державіаслужби. Перевірці підлягають правильність вибору варіанта відповіді, достатність обґрунтування наданих відповідей та правильність обрахування.
4.8. Обґрунтування визначеного рівня імплементації
Визначений рівень імплементації повинен бути обґрунтованим. Обґрунтування рівнів імплементації A та B можуть бути обмежені констатацією факту проведення чи початку проведення відповідної діяльності. Рівні імплементації C, D та E потребують змістовного обґрунтування. Загальні принципи змістовного обґрунтування:
пояснення повинні бути повними та зрозумілими та охоплювати всю відповідну інформацію і пояснення шляху досягнення обраного рівня;
відповіді не повинні повторювати питання;
відповіді повинні пояснювати вибір відповідного рівня, а не обґрунтовувати відсутність вибору іншого рівня;
в більшості питань при виборі рівня D або вище відповіді повинні обґрунтовувати вибраний рівень та твердження нижчих рівнів з урахуванням прийнятності та доцільності;
в опитувальнику неодноразово згадується визначення "механізм", який слід розуміти в залежності від організаційної структури та стилю управління, не тільки як єдиний процес, але й як ряд процесів, процедур, проектів або ініціатив, за допомогою яких досягається кінцевий позитивний результат; опис в обґрунтуванні таких інструментів та їх взаємодію у разі необхідності слід зазначати;
обґрунтування може містити специфічну інформацію, таку як назви процесів, документів, регуляторних актів чи суб'єктів діяльності; посилання на відповідальність визначеного персоналу; визначені цілі та строки їх визначення та досягнення; опис заходів та методів; цілісність або наявність будь-яких виключень;
якщо є можливість надати посилання на документи, розміщені онлайн, це слід зробити з конкретним посиланням на місце в документі; при посиланні на результати попередніх перевірок слід вказати документ та забезпечити його доступність.
5. Обрахування Індикатора з безпеки польотів. Рівень підприємств авіаційної галузі.
5.1. Відповіді опитувальника для підприємств авіаційної галузі використовуються для вимірювання досягнутого рівня ефективності за наступними показниками (індикаторами):
показники ефективності за кожною ціллю управління (МО) - кількісна величина для кожної цілі управління, що обраховується з використанням питомої ваги кожного питання, як зазначено у Таблиці 2 Додатка 4;
загальний показник ефективності (ЕУБП) - загальна кількісна величина для кожного підприємства авіаційної галузі, що обраховується як середнє арифметичне за всіма напрямками вивчення, використовуючи питому вагу питань, що наведено у Таблиці 1 Додатка 4.
5.2. Показники ефективності розраховуються за наступними цілями управління:
визначення політики підприємства та цілей з безпеки польотів (ціль 1.1);
визначення відповідальності з безпеки польотів персоналу, що має вплив на безпеку польотів та керівництва підприємства за стан безпеки польотів (ціль 1.2);
визначення функцій управління безпекою польотів під час впровадження та функціонування СУБП (ціль 1.3);
визначення плану дій у надзвичайних обставинах та його координація з іншими суб'єктами діяльності (ціль 1.4);
розробка та підтримання відповідної документації з управління безпекою польотів, яка визначає підхід підприємства по управлінню безпекою польотів (ціль 1.5);
забезпечення адекватного управління внутрішніми взаємозв'язками та інтеграції систем управління, що використовуються (ціль 1.6а);
забезпечення адекватного управління зовнішніми взаємовідносинами, що можуть безпосередньо впливати на безпеку надання обслуговування (ціль 1.6б);
розвиток та функціонування задокументованого процесу управління ризиками (ціль 2.1);
встановлення показників з безпеки польотів на підприємстві та оцінка ефективності управління ризиками (ціль 3.1);
встановлення задокументованого процесу визначення змін та гарантування систематичної оцінки ризиків та їх зниження при плануванні таких змін (ціль 3.2);
встановлення задокументованого процесу систематичного покращення безпеки польотів (ціль 3.3);
гарантування надання повідомлень про визначені події з безпеки польотів, їх негайного розслідування та впровадження необхідних заходів за результатами розслідування (ціль 3.4);
визначення програми підготовки з безпеки польотів для гарантування проходження відповідного навчання та компетентності персоналу для виконання покладених обов'язків з безпеки польотів (ціль 4.1);
встановлення формалізованих заходів для підтримки безпеки польотів та обміну інформацією з безпеки польотів (ціль 4.2);
сприяння впровадженню культури безпеки польотів на підприємстві (ціль 5.1);
встановлення процедур для вимірювання та покращення культури безпеки польотів на підприємстві (ціль 5.2).
5.3. Взаємозв'язок між питаннями опитувальника та напрямками вивчення, цілями управління зазначений у Додатку 5 СУБП.
5.4. Показники ефективності за цілями управління обраховуються наступним чином:
кожна відповідь в залежності від рівня впровадження, зазначеного у відповіді, оцінюється у кількість балів від 0 до 4 відповідно до визначеного рівня від A до E;
крім цього, кожна відповідь повинна бути оцінена:
від 0 до 5 у відповідності до КОЖНОГО напрямку вивчення;
від 0 до 1 у відповідності до цілі управління, до якого належить питання;
Питома вага кожного питання для кожного напрямку вивчення та цілі управління наведена у Додатку 4.
З математичної точки зору, числова величина вагомості кожної цілі управління визначається формулою:
nj
100Сума rkj * wkj
k=1
Sj = ---------------------
nj
4Сума wkj
k=1
де:
Sj - величина ефективності для підприємства авіаційної галузі напрямку вивчення або цілі управління j;
rkj - кількісна величина відповіді на питання k напрямку вивчення або цілі управління j (від 0 до 4);
wkj - питома вага відповіді k напрямку вивчення або цілі управління j;
№j - кількість питань напрямку вивчення або цілі управління j, на які були надані відповіді.
Приклад обчислення:
Питання Визначений рівень Кількість балів
SA1.1. A 0
SA1.2. E 4
SA1.3. E 4
SA2.1. B 1
SA2.2. D 3
SA2.3. E 4
SA2.4. D 3
SA3.1. D 3
SA3.2. D 3
SA4.1. C 2
SA4.2. D 3
SA4.3. B 1
SA5.1. D 3
SA6.1. D 3
SA7.1. C 2
SA7.2. B 1
SA8.1. A 0
SA8.2. C 2
SA9.1. D 3
SA9.2. B 1
SA9.3. C 2
SA10.1. D 3
SA11.1. C 2
SA11.2. B 1
SA11.3. B 1
Результати обрахування показників (індикаторів)
Показники ефективності за цілями
Визначення політики підприємства та цілей з безпеки польотів (ціль 1.1); 100
Визначення відповідальності з безпеки польотів персоналу, що має вплив на безпеку польотів та керівництва підприємства за стан безпеки польотів (ціль 1.2); 50
Визначення функцій управління безпекою польотів під час впровадження та функціонування СУБП (ціль 1.3); 75
Визначення плану дій у надзвичайних обставинах та його координація з іншими суб'єктами діяльності (ціль 1.4); 25
Розробка та підтримання відповідної документації з управління безпекою польотів, яка визначає підхід підприємства по управлінню безпекою польотів (ціль 1.5); 50
Забезпечення адекватного управління внутрішніми взаємозв'язками та інтеграції систем управління, що використовуються (ціль 1.6а); 50
Забезпечення адекватного управління зовнішніми взаємовідносинами, що можуть безпосередньо впливати на безпеку надання обслуговування (ціль 1.6б); 25
Розвиток та функціонування задокументованого процесу управління ризиками (ціль 2.1); 75
Встановлення показників з безпеки польотів на підприємстві та оцінка ефективності управління ризиками (ціль 3.1); 50
Встановлення задокументованого процесу визначення змін та гарантування систематичної оцінки ризиків та їх зниження при плануванні таких змін (ціль 3.2); 75
Встановлення задокументованого процесу систематичного покращення безпеки польотів (ціль 3.3); 63
Гарантування надання повідомлень про визначені події з безпеки польотів, їх негайного розслідування та впровадження необхідних заходів за результатами розслідування (ціль 3.4); 50
Визначення програми підготовки з безпеки польотів для гарантування навчаності та компетентності персоналу для виконання покладених обов'язків з безпеки польотів (ціль 4.1); 75
Встановлення формалізованих заходів для підтримки безпеки польотів та обміну інформацією з безпеки польотів (ціль 4.2); 50
Сприяння впровадженню культурі безпеці польотів на підприємстві (ціль 5.1); 0
Встановлення процедур для вимірювання та покращення культури безпеки польотів на підприємстві (ціль 5.2). 100
Застосування формули обчислення демонструється на прикладі обчислення цілі 3.3 (вихідні дані - кількість балів за кожне питання та колонка 3.3 питомої ваги питань Таблиці 2 додатка 4)
100 * (3 * 0,25 + 3 * 0,25 + 3 * 0,25 + 1 * 0,25) / (4 * (3 + 3 + 3 + 1)) = 62,5 " 63
Показники ефективності за напрямками вивчення:
SA1. Розвиток культури безпеки польотів 53
SA2. Відповідальність підприємства та окремих осіб за безпеку польотів 58
SA3. Своєчасна відповідність міжнародним зобов'язанням 60
SA4. Стандарти та процедури з безпеки польотів 55
SA5. Компетентність 53
SA6. Управління ризиками 54
SA7. Зв'язок СУБП з іншими системами управління 48
SA8. Системи повідомлень з безпеки польотів, розслідування подій з безпеки польотів 52
SA9. Моніторинг встановленого набору характеристик 51
SA10. Аудити СУБП та огляди операційної діяльності з безпеки польотів 56
SA11. Обмін та впровадження передового досвіду 54
Застосування формули обчислення демонструється на прикладі обчислення напрямку вивчення SA1 (вихідні дані - кількість балів за кожне питання та колонка 1 питомої ваги питань Таблиці 1 додатка 4):
100 * (0 * 5 + 4 * 5 + 4 * 4 + 1 * 4 + 3 * 2 + 4 * 5 + 3 * 2 + 3 * 1 + 3 * 1 + 2 * 2 + 3 * 3 + 1 * 3 + 3 * 4 + 3 * 4 + 2 * 5 + 1 * 3 + 0 * 5 + 2 * 3 + 3 * 2 + 1 * 4 + 2 * 4 + 3 * 4 + 2 * 4 + 1 * 4 + 1 * 5) / (4 * (5 + 5 + 4 + 4 + 2 + 5 + 2 + 1 + 1 + 2 + 3 + 3 + 4 + 4 + 5 + 3 + 5 + 5 + 3 + 2 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 5)) = 52,9 " 53
Загальний показник ефективності (ЕУБП) 54
(52,9 + 57,6 + 60,3 + 54,5 + 53,2 + 54,2 + 47,5 + 51,5 + 51,1 + 56,3 + 54,3) / 11 = 53,9 " 54
5.5. Обрахована величина показників ефективності повинна знаходитись в межах від 0 до 100 балів та мати округлення до найближчого цілого.
5.6. Механізм перевірки.
Результати, отримані при визначенні показників ефективності підприємствами авіаційної галузі, є предметом перевірки Державіаслужби.
Після ознайомлення з інформацією, наданою підприємством, Державіаслужба може організовувати двосторонні зустрічі для надання пояснень на недостатньо обґрунтовані, з точки зору перевіряючого, відповіді та отримання додаткової інформації або доказів правильного визначення рівня імплементації. З цією метою інспекторському складу Державіаслужби доцільно включати дискусійні питання опитувальника до переліку питань, що перевіряються під час проведення аудиту з безпеки польотів.
Ступінь реагування Державіаслужби на отримання недостатньо обґрунтованих відповідей повинен враховувати відносну кількість питань, відповіді на які були скориговані Державіаслужбою. Основним методом реагування є зміни у планах проведення регуляторних аудитів або проведення цільових аудитів з безпеки польотів.
5.7. Обґрунтування визначеного рівня імплементації елементів та компонентів СУБП здійснюється підприємствами авіаційної галузі у відповідності з п. 3.8.
6. Відповідальність і механізм надання та оприлюднення інформації
6.1. Державний рівень.
6.1.1. Опитувальник для Державіаслужби (державний рівень) заповнюється, показники (індикатори) обчислюються визначеною відповідальною особою з числа персоналу департаменту аеронавігації.
6.1.2. Результати відповідей та обчислена інформація перевіряються відповідно до п. 4.7 цих Методичних рекомендацій.
6.1.3. Інформація повинна відображати стан управління безпекою польотів у році, що минув. Заповнення опитувальника проводиться на регулярній основі щорічно з 1 по 3 тиждень січня наступного року. Обчислення та узгодження показників (індикаторів) проводиться у 4 тиждень січня.
6.1.4. Інформація щодо величин показників ефективності за кожною ціллю управління та загального показника ефективності публікується на сайті Державіаслужби до 1 квітня наступного року у річному звіті з безпеки польотів у системі ОрПР.
6.1.5. Інформація щодо величин показників ефективності за кожною ціллю управління та загального показника ефективності може бути передана до Комісії з аналізу ефективності роботи (PRB) Євроконтролю.
6.1.6. Матеріали щодо обчислення показників ефективності (заповнені опитувальники, обчислення) зберігаються в департаменті аеронавігації у паперовому та електронному вигляді. Терміни зберігання встановлюються у відповідності з вимогами номенклатури справ департаменту аеронавігації Державіаслужби.
6.2. Рівень підприємств авіаційної галузі.
6.2.1. Керівництво підприємства призначає особу, відповідальну за опрацювання опитувальника, калькуляцію показників (індикаторів) та взаємодію під час їх перевірки Державіаслужбою. Інформація про таку особу надається та оновлюється у відповідності із встановленими внутрішніми процедурами підприємства.
6.2.2. Опитувальник для підприємств авіаційної галузі заповнюється, показники (індикатори) обчислюються визначеною відповідальною особою. Результати опрацювання опитувальника та обчислення затверджуються керівництвом підприємства у відповідності із встановленими внутрішніми процедурами.
6.2.3. Відповіді на питання опитувальника повинні відображати стан управління безпекою польотів у році, що минув.
6.2.4. Заповнений опитувальник та обраховані показники (індикатори) ефективності надаються провайдерами обслуговування повітряного руху до департаменту аеронавігації Державіаслужби не пізніше 20 січня наступного року. Надання зазначеної інформації іншими підприємствами авіаційної галузі погоджується з відповідними структурними підрозділами Державіаслужби, що контролюють профільну діяльність підприємства.
6.2.5. У разі організації двосторонніх зустрічей для з'ясування Державіаслужбою дискусійних питань, вся затребувана інформація повинна надаватися без затримок таким чином, щоб завершити консультації до 1 лютого наступного року. Остаточне рішення щодо зміни визначеного підприємством рівня впровадження СУБП за окремими питаннями приймає Державіаслужба.
6.2.6. Інформація щодо величин показників ефективності за кожною ціллю управління та загального показника ефективності впровадження СУБП підприємств авіаційної галузі не вважається конфіденційною. Зазначена інформація щодо провайдерів обслуговування повітряного руху публікується на сайті Державіаслужби до 1 квітня наступного року у річному звіті з безпеки польотів у системі ОрПР.
6.2.7. Інформація щодо величин показників ефективності за кожною ціллю управління та загального показника ефективності провайдерів обслуговування повітряного руху може бути передана провайдером або Державіаслужбою за згодою провайдера до Комісії з аналізу ефективності роботи (PRB) Євроконтроля або інших міжнародних організацій.
6.2.8. Матеріали щодо обчислення показників ефективності (заповнені опитувальники, обчислення, зміни, що були внесені Державіаслужбою) зберігаються підприємствами авіаційної галузі у паперовому та електронному вигляді у відповідності з внутрішніми встановленими процедурами.
7. Прикінцеві положення
7.1. Державіаслужба залишає за собою право вносити зміни у опитувальники з метою приведення у відповідність з загальноєвропейською методикою чи удосконалення методики оцінки. При внесенні таких змін відповідальні особи Державіаслужби та підприємств авіаційної галузі завчасно (до початку наступного року) інформуються.
7.2. Державіаслужба залишає за собою право визначення цільових та тривожних показників ефективності управління безпекою польотів на підставі моніторингу отриманої інформації в рамках цих Методичних рекомендацій та встановлення відповідних корегувальних дій для підвищення загального рівня впровадження систем управління безпекою польотів.
7.3. Дії, визначені у пунктах 6.1.3, 6.2.3, 6.2.4 для попереднього календарного року, рекомендовано виконати протягом трьох місяців з моменту набрання чинності цими Методичними рекомендаціями.
Директор
департаменту аеронавігації
В.М. Сімак
Додаток 1
до Методичних рекомендацій
по впровадженню індикатора
з безпеки польотів "Ефективність
управління безпекою польотів",
затвердженого наказом
Державіаслужби
30.05.2016 № 384
ОПИТУВАЛЬНИК
для визначення ключового індикатора ефективності управління безпекою польотів
Державний рівень
Загальні дані
Прізвище та ініціали керівника
Посада
Організація Державна авіаційна служба України
Результати обрахування показників (індикаторів)
Загальний показник ефективності (ЕУБП)
Показники ефективності за цілями
Цілі управління Обч. вел.
Впровадження законодавчої та регуляторної структури Євросоюзу з питань безпеки польотів шляхом адаптації національної структури, де це необхідно (ціль 1.1)
Встановлення відповідальності з безпеки польотів на національному рівні та забезпечення виконання національного плану з безпеки польотів у відповідності з Європейським авіаційним планом з безпеки польотів в частині, що стосується. Національний план з безпеки польотів повинен включати політику держави з гарантування необхідних ресурсів (ціль 1.2)
Встановлення та забезпечення незалежності Національного бюро з розслідування подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, уключаючи необхідні ресурси (ціль 1.3а)
Встановлення заходів для гарантування виконання відповідних дій з безпеки польотів після видачі рекомендацій з безпеки польотів Національним бюро з розслідування подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами (ціль 1.3б)
Гарантії залучення авіаційними властями, відповідальними за розслідування подій з безпеки польотів в цивільній авіації, ATM/A№S експертів за відповідним напрямком в конкретних розслідуваннях (ціль 1.3в)
Встановлення відповідної прозорої та пропорційної процедури правозастосування, уключаючи призупинення, обмеження та анулювання ліцензій та сертифікатів та застосування ефективних штрафних санкцій (ціль 1.4)
Гарантування адекватного управління внутрішньою координацією в національному наглядовому органі (ціль 1.5а)
Гарантування адекватного управління зовнішніх взаємовідносин з відповідними суб'єктами авіаційної діяльності (ціль 1.5б)
Встановлення контролю над ідентифікацією небезпек та управлінням ризиками з безпеки польотів в рамках СУБП підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування (ціль 2.1)
Погодження загальних та індивідуальних характеристик безпеки польотів для підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування (ціль 2.2)
Надання повноважень Державіаслужбі, відповідальній за нагляд за безпеку польотів підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування (ціль 3.1а)
Встановлення національної системи нагляду за безпекою польотів та програми для гарантування ефективного моніторингу відповідності підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування, з вимогами нормативно-правових актів та контролю за функціями нагляду за безпекою польотів (ціль 3.1б)
Встановлення механізму гарантування отримання та збереження даних по небезпеках та ризиках з безпеки польотів, їх аналіз підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування та на державному рівні, розповсюдження та обміну такими даними (ціль 3.2)
Встановлення пріоритетів по інспектуванню, аудитуванню та оглядам для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів (ціль 3.3)
Навчання персоналу національного наглядового органу та відповідне регуляторне забезпечення (ціль 4.1а)
Сприяння обізнаності щодо інформації з безпеки польотів, обміну та розповсюдження інформації, що пов'язана з безпекою польотів серед національних авіаційних органів (ціль 4.1б)
Підготовка/навчання персоналу підприємств авіаційної галузі та учбових організацій по підготовці авіаційного персоналу проводиться відповідно чинних регуляторних вимог (ціль 4.2а)
Сприяння обізнаності щодо інформації з безпеки польотів, обміну та розповсюдження інформації, що пов'язана з безпекою польотів, із іноземними та міжнародними органами (ціль 4.2б)
Встановлення культури з безпеки польотів в Державіаслужбі (національному наглядовому органі) та сприяння її розвитку (ціль 5.1)
Встановлення процедур вимірювання та покращення культури з безпеки польотів в Державіаслужбі (національному наглядовому органі) (ціль 5.2)
Компонент 1 Державна політика з безпеки польотів та цілі
Елемент 1.1. Державна законодавча структура безпеки польотів
Ціль 1.1. Впровадження законодавчої та регуляторної структури Євросоюзу з питань безпеки польотів шляхом адаптації національної структури, де це необхідно
B1.1 В наявності добре встановлене первинне авіаційне законодавство, що містить забезпечення, що надає можливість уряду та відповідній адміністрації проактивно наглядати за діяльністю цивільної авіації, та яке впроваджує європейську регуляторну структуру з безпеки польотів по відношенню до організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування
A Створення умов В наявності первинна законодавча база. Однак, вона, наразі, не відповідає регуляторній структурі Євросоюзу (не адаптована до рівня складності національної авіаційної системи або не охоплює всіх аспектів нагляду організації повітряного руху)
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Виконаний аналіз невідповідності первинної законодавчої бази регуляторній структурі Євросоюзу.
Підготовлений план імплементації для оновлення первинної законодавчої бази з питань організації повітряного руху з метою відповідності регуляторної структури Євросоюзу
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Первинна законодавча база з питань організації повітряного руху відповідає регуляторній структурі Євросоюзу, опублікована та впроваджена
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Передовий досвід, що впроваджується іншими країнами або задекларований в Євросоюзі (у т. ч. шляхом довідкового матеріалу EASA) для встановлення первинної регуляторної бази з питань організації повітряного руху, що відповідає регуляторній структурі Євросоюзу активно адаптується
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Передовий досвід в розвитку та встановленні первинної регуляторної бази, уключаючи організацію повітряного руху, встановлюється разом з іншими країнами та визнається тими, хто працює в галузі організації повітряного руху
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.2 Адекватні фінансові ресурси та компетентність персоналу забезпечують всі фази регуляторних процесів, що стосуються безпеки польотів
A Створення умов Ресурси для регуляторних функцій з питань безпеки польотів забезпечуються "як і коли потрібно" на тимчасовій основі
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Ресурси дозволяють тільки обмежену кількість регуляторної активності з безпеки польотів. В наявності план по збільшенню рівня забезпеченості ресурсами.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Розміщення ресурсів (як внутрішніх, так і за допомогою визнаних організацій) є достатніми для забезпечення регуляторних функцій з безпеки польотів не нижче мінімального рівня. Періодичний перегляд необхідних ресурсів для виконання функцій нагляду з безпеки польотів проводиться.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Для забезпечення адекватними ресурсами всіх регуляторних функцій з безпеки польотів створений план забезпечення ресурсами.
Процес планування ресурсів на декілька років створений для всіх фаз регуляторних процесів з безпеки польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Під час розподілення ресурсів безпека польотів має вищий пріоритет, тому всі регуляторні функції з безпеки польотів добре забезпечені.
Повноваження, відповідальність щодо безпеки польотів переглядаються після кожної значної організаційної зміни.
Регулятор має достатні ресурси для гарантування ефективності забезпечення регуляторних функцій з безпеки польотів, держава проводить встановлення передового досвіду з питань регуляторної політики, який визнається тими, хто працює в галузі організації повітряного руху
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.3 Національна регуляторна база, що відповідає вимогам, зазначеним у первинній законодавчій базі, міжнародних зобов'язаннях, також відповідає регуляторній структурі Євросоюзу по відношенню до організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування
A Створення умов Національна регуляторна база для цивільної авіації створена. Однак вона не охоплює всі елементи первинного законодавства по відношенню до організації повітряного руху та поки що не відповідає регуляторній структурі Євросоюзу.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Виконаний аналіз невідповідності національної регуляторної бази регуляторній структурі Євросоюзу. Підготовлений план імплементації для національної регуляторної бази з метою відповідності регуляторній структурі Євросоюзу. Імплементація такого плану розпочата.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Національна регуляторна база відповідає вимогам, зазначеним у первинній законодавчій базі, міжнародних зобов'язаннях, також відповідає регуляторній структурі Євросоюзу
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Національна регуляторна база є предметом постійної оцінки та необхідної модифікації для пристосування до змін в середовищі організації повітряного руху та врахування розвитку регуляторної структури Євросоюзу.
Передовий досвід, що впроваджується іншими країнами або задекларований в Євросоюзі (у т. ч. шляхом довідкового матеріалу EASA) для встановлення національної регуляторної бази з питань організації повітряного руху, що відповідає регуляторній структурі Євросоюзу, активно адаптується та запозичується.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Передовий досвід в розвитку та встановленні національної регуляторної бази, уключаючи організацію повітряного руху, встановлюється разом з іншими країнами та організаціями Євросоюзу, та визнається тими, хто працює в галузі організації повітряного руху та Євросоюзом.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.4 Національна регуляторна база періодично переглядається, аналізується та змінюється відповідним регуляторним органом для підтримання в актуальному стані та у відповідності до європейської регуляторної структури
A Створення умов Персонал має тільки обмежені знання вимог, які повинні бути відображені в національній регуляторній базі. Формальний процес для гарантування того, що вимоги по своєчасному внесенню відсутні.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Процес для гарантування того, що вимоги по своєчасному внесенню змін в національну регуляторну базу для підтримання її в актуальному стані і відповідності регуляторній структурі Євросоюзу визначений, але початкове впровадження проводиться несистематично, для кожного конкретного випадку та неефективно.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Процес для гарантування того, що вимоги по своєчасному внесенню змін в національну регуляторну базу для підтримання її в актуальному стані і відповідності регуляторній структурі Євросоюзу формалізований та систематичний.
Такий процес підтримується в актуалізованому стані, всі зміни у процесі доводяться до персоналу.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Формальний процес періодичного перегляду національної регуляторної бази для гарантування того, що вона продовжує бути актуальною, оновленою та ефективною, та у відповідності регуляторній структурі Євросоюзу фактично здійснюється.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Організація має фактично діючий ефективний механізм для ідентифікації змін в організації, що можуть впливати на регуляторні процеси.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.5 Регуляторний процес, що застосовується в країні, враховує необхідність впровадження та виконання національних вимог та міжнародних зобов'язань, уключаючи зобов'язання, що встановлюються регламентами Євросоюзу, та проводиться своєчасно та послідовно.
A Створення умов Існує обізнаність щодо міжнародних зобов'язань, уключаючи зобов'язання, що встановлюються регламентами Євросоюзу, їх вимогами та необхідність їх своєчасного виконання. Однак дотримання таких вимог здійснюється шляхом виконання окремо поставлених завдань (у т. ч. через обмежені ресурси)
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Існує обізнаність щодо міжнародних зобов'язань, уключаючи зобов'язання, що встановлюються регламентами Євросоюзу, та плани щодо їх своєчасного виконання.
Така діяльність почала проводитись у деяких напрямках.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Міжнародні зобов'язання, уключаючи зобов'язання, що встановлюються регламентами Євросоюзу по відношенню до безпеки польотів, відомі та своєчасно впроваджені на національному рівні
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Існує діючий процес, що гарантує своєчасну та послідовну відповідність національних вимог з міжнародними зобов'язаннями, уключаючи зобов'язання, що встановлюються регламентами Євросоюзу
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Діючий на систематичній основі процес, визнаний тими, хто працює в галузі організації повітряного руху, регулярно переглядається та доповнюється стандартами з безпеки польотів або сприяє їх розгляду в Євросоюзі та гарантує постійну послідовну відповідність з національними вимогами та міжнародними зобов'язаннями, уключаючи зобов'язання, що встановлюються регламентами Євросоюзу.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 1.2. Відповідальність/звітність держави з безпеки польотів
Ціль 1.2. Встановлення відповідальності з безпеки польотів на національному рівні та забезпечення виконання національного плану з безпеки польотів у відповідності з Європейським авіаційним планом з безпеки польотів в частині, що стосується. Національний план з безпеки польотів повинен включати політику держави з гарантування необхідних ресурсів
В1.6 Встановлений компетентний орган, відповідальний за безпеку польотів в частині, що стосується організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування, який забезпечується відповідним технічним та іншим персоналом з фактично визначеною політикою з безпеки польотів, регуляторними функціями, ролями, відповідальністю та цілями.
A Створення умов В наявності регуляторні органи з безпеки польотів, що виконують регуляторні функції (у т. ч. сертифікацію, нагляд) на тимчасовій основі для спеціально призначених завдань. Однак формально призначений компетентний орган за напрямком організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування відсутній.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності затверджений план по створенню компетентного органу за напрямком організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування, що буде виконувати регуляторні функції (у т. ч. сертифікацію, нагляд). Впровадження такого плану розпочалося. Здійснюється комплектування персоналу.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Компетентний орган за напрямком організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування встановлений, політика з безпеки польотів, регуляторні функції та цілі зазначені. Компетентний орган забезпечений відповідним персоналом
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Регуляторні процеси використовуються для встановлення скоординованої діяльності в рамках організації. Як результат, регуляторні функції виконуються в межах діяльності, що пов'язана з організацією повітряного руху / аеронавігаційним обслуговуванням, є послідовними та інтегровані в щорічний планувальний процес
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Політика з безпеки польотів, регуляторні функції та цілі періодично підлягають перегляду з метою постійного покращення. Компетентний орган встановлює передовий досвід з безпеки польотів або активно співпрацює з Євросоюзом по встановленню довідкового матеріалу та прийнятних заходів відповідності (GM a№d AMC) в галузі організації повітряного руху / аеронавігаційного обслуговування.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.7 Регуляторна діяльність та діяльність по забезпеченню обслуговування в державі функціонально та організаційно відокремлені на всіх рівнях.
A Створення умов Регуляторна діяльність та діяльність по забезпеченню обслуговування не відокремлена.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Деякі функції з регуляторної діяльності та діяльності по забезпеченню обслуговування відокремлені. В наявності план по встановленню повного функціонального відокремлення. Імплементація такого плану розпочалася.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Функціональне відокремлення регуляторної діяльності та діяльності по забезпеченню обслуговування встановлено. Однак такі види діяльності зрештою підпорядковуються одному й тому ж керівному органу.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Регуляторна діяльність та діяльність по забезпеченню обслуговування функціонально та організаційно відокремлені та ефективні відносини з питань безпеки польотів встановлені.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Відокремлення функціонально та/або організаційно регуляторної діяльності та діяльності по забезпеченню обслуговування періодично переглядаються та є складовою частиною системи безпеки польотів
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.8 Законодавство та встановлені процедури гарантують нагляд за виконанням вимог з безпеки польотів у відповідності із законодавством Євросоюзу та, якщо таке має місце, з національними та міжнародними зобов'язаннями.
A Створення умов Існуюче законодавство та національні процедури не охоплюють вимог з нагляду за безпекою польотів та не відповідають ні європейському законодавству, ні рівню складності національної авіаційної системи.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Аналіз невідповідностей між існуючими законодавчими рамками, національними процедурами та європейським законодавством виконаний та план імплементації системи нагляду за безпекою польотів підготовлений та дії по ньому розпочаті.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Відповідне законодавство та національні процедури з питань нагляду за безпекою польотів опубліковані та впроваджені, відповідають європейському законодавство з питань нагляду за безпекою польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Відповідне законодавство та національні процедури з питань нагляду за безпекою польотів застосовуються та мають одноманітний характер.
Різноманітний довідковий матеріал адаптується відповідно до довідкового матеріалу, що публікується EASA або іншою європейською інституцією, та використовує набутий досвід індустрії обслуговування повітряного руху.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Законодавство, довідковий матеріал та відповідні національні процедури з нагляду за безпекою польотів періодично переглядаються та доповнюються з метою постійного покращення. Вони є складовою частиною загальної системи авіаційної безпеки.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
В1.9 Відповідний компетентний орган, відповідальний за безпеку польотів, має інструкції для його персоналу із зазначенням відповідальності/звітності. В доповнення до цього персоналу делеговані суттєві юридичні повноваження, що дозволяють виконувати їх обов'язки. Персонал компетентного органу розуміє та приймає покладену на них відповідальність.
A Створення умов Не існує формального призначення та розподілу відповідальності/звітності регуляторних функцій з безпеки польотів (у т. ч. нагляд за безпекою польотів, нормотворча діяльність).
Не всі функції та відповідальність доведені до персоналу.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Існує загальний розподіл функцій та відповідальності та уповноваження визначеного персоналу для виконання таких функцій на тимчасовій основі.
Розроблений план дій для забезпечення розуміння персоналом функцій та відповідальності
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Відповідальність/звітність для персоналу регуляторного органу в наявності, задокументована та відповідає вимогам Євросоюзу або національним вимогам.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Відповідальність/звітність з безпеки польотів відповідного персоналу проактивно оцінюється з метою відповідності поставленим цілям.
Персонал отримує консультації по перегляду та покращенню їх відповідальності/звітності.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Відповідальність та звітність з безпеки польотів періодично переглядається та змінюється з метою постійного покращення (уключаючи зміни організаційної структури).
У разі, якщо зрозуміла користь, персонал застосовує проактивні дії по змінах правил та процедур.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 1.3. Розслідування авіаційних подій та інцидентів
Ціль 1.3а. Встановлення та забезпечення незалежності Національного бюро з розслідування подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, уключаючи необхідні ресурси.
B1.10 Встановлений незалежний орган, який уповноважений проводити розслідувати події з безпеки польотів з цивільним повітряними суднами
A Створення умов Існують процедури по створенню тимчасової структури (органу) для розслідування подій з безпеки польотів, таких як катастрофи, аварії та серйозні інциденти без залучення підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Плани та фінансові зобов'язання для створення незалежного органу для розслідування подій з безпеки польотів належним чином задокументовані.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Незалежний орган, основними цілями якого є розслідування подій з безпеки польотів, належним чином встановлений та діє ефективно.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Орган з розслідування подій з безпеки польотів розглядається національною спільнотою цивільної авіації як такий, що вносить вагомий вклад в безпеку польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Встановлений механізм постійного покращення процесу розслідування подій з безпеки польотів органом, однією з функцій якого є проактивне внесення вагомого вкладу в безпеку польотів для авіаційної спільноти.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Ціль 1.3б. Встановлення заходів для гарантування виконання відповідних дій з безпеки польотів після видачі рекомендацій з безпеки польотів органом з розслідування подій з безпеки польотів в цивільній авіації.
B1.11 Існує механізм гарантування того, що результати повідомлення про події з безпеки польотів та діяльності по розслідуванню використовуються для ідентифікації відхилень, проблемних питань з безпеки польотів та для їх вирішення.
A Створення умов Результати, що отримуються від системи повідомлень про події з безпеки польотів та діяльності по розслідуванню, використовуються для ідентифікації та аналізу відхилень, проблемних питань з безпеки польотів на тимчасовій основі для спеціально призначених завдань.
Плани по офіційному оформленню діяльності по аналізу результатів, отриманих від системи повідомлень про події з безпеки польотів та діяльності по розслідуванню, знаходяться на стадії створення (розвитку).
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності затверджений план по офіційному оформленню діяльності по аналізу результатів, отриманих від системи повідомлень про події з безпеки польотів та діяльності по розслідуванню, ціллю якого є забезпечення рекомендацій з безпеки польотів.
Маються докази того, що деякі пункти плану впроваджені
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
В наявності офіційний механізм для ідентифікації та аналізу відхилень, проблемних питань з безпеки польотів на підставі розслідування та повідомлень з безпеки польотів.
Рекомендації з безпеки польотів / директиви з безпеки польотів видаються на підставі виявлених відхилень та проблемних питань з безпеки польотів
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Завершення дій, що вимагаються в рекомендаціях з безпеки польотів / директивах, контролюються з метою впровадження відповідних корегувальних та пом'якшуючих дій.
В наявності перелік випадків, коли операційні обмеження в частині, що стосується, повинні бути застосовані на підставі систематичної ідентифікації відхилень та проблемних питань з безпеки польотів, отриманих від системи повідомлень про події з безпеки польотів
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Передовий досвід по ідентифікації відхилень та проблемних питань з безпеки польотів, їх вирішенню розповсюджується в організаціях, відповідальних за регулювання питань безпеки польотів. Процес вирішення ідентифікованих проблемних питань вивчається з метою постійного покращення. Підхід, що застосовується до відхилень з безпеки польотів, їх ідентифікації та аналізу, визнається найкращим індустрією організації повітряного руху.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.12 Встановлений механізм гарантування того, що відповідні заходи з безпеки польотів базуються на рекомендаціях з безпеки польотів, розроблених Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами.
A Створення умов Заходи з безпеки польотів, що базуються на рекомендаціях з безпеки польотів, розроблених Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, виконуються на тимчасовій основі за відповідними вказівками.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності план встановлення більш систематичного механізму щодо опрацювання рекомендацій з безпеки польотів, розроблених Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Механізм для гарантування того, що відповідні заходи з безпеки польотів виконуються за виданням рекомендацій з безпеки польотів, розроблених Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, створений, але використовується несистематично внаслідок недостатньої кількості персоналу, призначених для виконання таких функцій.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Механізм опрацювання рекомендацій з безпеки польотів, розроблених Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, систематично застосовується. Створений відповідний структурний підрозділ для виконання таких функцій.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Процес постійно переглядається для його покращення. Механізм опрацювання рекомендацій з безпеки польотів, розроблених Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, визнається одним з найкращих.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Ціль 1.3в. Гарантії залучення авіаційними властями, відповідальними за розслідування подій з безпеки польотів в цивільній авіації, ATM/A№S експертів за відповідним напрямком в конкретних розслідуваннях
B1.13 В наявності механізм гарантування того, що авіаційні власті, відповідальні за проведення розслідувань в галузі цивільної авіації, залучають експертів за відповідним напрямком в конкретних розслідуваннях в процесі розслідування подій з безпеки польотів, пов'язаних з ATM/A№S
A Створення умов Протягом деяких розслідувань подій з безпеки польотів відповідні експерти залучаються на тимчасовій основі.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності план по встановленню формальної процедури для оцінки необхідності використання експертів з відповідного напрямку при проведенні розслідувань з безпеки польотів на систематичній основі.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Експерти відповідного профілю включаються в комісію з розслідування подій з безпеки польотів. коли це вимагається відповідно до законодавства.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Експерти відповідного профілю, що можуть приймати участь у розслідуванні, належним чином навчені з порядку розслідування.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Система використання експертів відповідного профілю для проведення розслідування постійно покращується шляхом використання зворотного зв'язку від тих, хто має відношення до розслідування.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 1.4 Політика правозастосування
Ціль 1.4. Встановлення відповідної прозорої та пропорційної процедури правозастосування, уключаючи призупинення, обмеження та анулювання ліцензій та сертифікатів та застосування ефективних штрафних санкцій
B1.14 Встановлене авіаційне законодавство делегує повноваження відповідному авіаційному органу та його персоналу по правозастосуванню, уключаючи призупинення, обмеження та анулювання ліцензій та сертифікатів та застосування штрафних санкцій
A Створення умов Практика по призупиненню, обмеженню та анулюванню ліцензій та сертифікатів та застосування штрафних санкцій здійснюється за окремими випадками відповідно до вказівок керівництва.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності план по встановленню формальної процедури по обмеженню та анулюванню ліцензій та сертифікатів та застосування штрафних санкцій.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Встановлена формальна процедура правозастосування, уключаючи призупинення, обмеження та анулювання ліцензій та сертифікатів та застосування інших штрафних санкцій.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Процедури правозастосування застосовуються систематично з наявними доказами отримання користі для безпеки польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Постійне покращення процедур правозастосування з врахуванням передового досвіду.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 1.5 Внутрішня координація
Ціль 1.5а. Гарантування адекватного управління внутрішньою координацією в національному наглядовому органі
B1.15 Вся внутрішня координація в національному наглядовому органі, що пов'язана з безпекою польотів, ефективно керується
A Створення умов Компетентний орган неформально встановив та керує внутрішньою координацією, що пов'язана з безпекою польотів.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Внутрішня координація, що пов'язана з безпекою польотів, встановлена. Формалізовані процеси та процедури, що планується встановити для такої координації, знаходяться на стадії створення.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Вся внутрішня координація, що пов'язана з безпекою польотів, формально описана та здійснюється. Вимоги з безпеки польотів визначені та задокументовані у відповідних системах управління.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Вся внутрішня координація, що пов'язана з безпекою польотів, здійснюється та оцінюється з метою визначення ефективності. Процеси компетентного органу гарантують, що послідовний корпоративний підхід до діяльності з безпеки польотів застосовується в організації в цілому
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Для ідентифікації недоліків у внутрішніх процесах координації на регулярній основі проводяться перевірки. Регуляторні функції з безпеки польотів інтегровані в компетентний орган. З метою постійного покращення вся внутрішня координація, що пов'язана з безпекою польотів, ефективно керується та оцінюється систематично
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.16 Пов'язані внутрішні системи управління (наприклад, система управління якістю) координуються
A Створення умов Внутрішні системи управління нескоординовані. Процеси та процедури у компетентному органі розроблені та проводяться окремо.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Формально існує план для подальшого удосконалення внутрішніх систем управління. Процеси та процедури у компетентному органі визначені та порівняні, потенціальна можливість отримання переваг від об'єднання таких систем визначена
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Створення інтегрованої системи управління розпочато. Процеси та процедури гарантують чітке розуміння всіх охоплених систем управління та Державної програми з безпеки польотів. Організаційні зміни не впливають на діяльність інтегрованої системи управління.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Всі системи управління в організації повністю інтегровані (при визначеній необхідності). Координація між структурними підрозділами проактивно створюється. Процеси та процедури компетентного органу гарантують послідовний корпоративний підхід до діяльності, що пов'язана з безпекою польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Робоча практика гарантує, що компетентний орган працює злагоджено (не як група осіб або окремих підрозділів). В наявності процес проактивного перегляду організаційних змін та постійного покращення внутрішніх систем управління. Процеси та процедури інкорпоровані в загальну внутрішню систему управління.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Ціль 1.5б Гарантування адекватного управління зовнішніх взаємовідносин з відповідними суб'єктами авіаційної діяльності
B1.17 Всі зовнішні взаємовідносини, що стосуються безпеки польотів, з суб'єктами авіаційної діяльності (інші органи державного управління, провайдери аеронавігаційного обслуговування, військові органи, користувачі повітряного простору, аеропорти та т. ін.) гармонізовані та ефективно управляються.
A Створення умов В наявності неформальні взаємовідносини для збирання, розслідування, оцінки та розповсюдження даних, що стосуються подій з безпеки польотів
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Зовнішні зв'язки, що стосуються безпеки польотів, визначені. Заплановано впровадження процесів та процедур для управління такими зв'язками у формальному вигляді. Діяльність з імплементації розпочалась.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Вся зовнішня діяльність, що пов'язана з безпекою польотів, формально організована. Вимоги з безпеки польотів визначені та задокументовані у відповідних НПА чи угодах (наприклад, листи-угоди LoAs, угоди по рівню обслуговування - SLAs, меморандуми взаємопорозуміння - MoU). Уповноважений орган планує бути суб'єктом діяльності з експертної оцінки (дружніх перевірок).
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Вся зовнішня діяльність, що пов'язана з безпекою польотів, здійснюється, виконується оцінка її ефективності. Процеси компетентного органу гарантують застосування послідовного корпоративного підходу взаємодії із зовнішніми організаціями, що стосується безпеки польотів. Уповноважений орган приймає участь в експертній оцінці (дружніх перевірках) разом з іншими регуляторними та уповноваженими органами та враховує результати таких перевірок у своїй діяльності.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
На регулярній основі здійснюється внутрішні перевірки для виявлення недоліків в процесі зовнішньої координації. Уповноважений орган очолює діяльність з експертної оцінки (дружніх перевірок) серед інших регуляторних органів та визнається одним з найкращих в індустрії обслуговування повітряного руху. Системний погляд на організацію повітряного руху пов'язується з регуляторними функціями з безпеки польотів для всіх елементів системи, провайдерів аеронавігаційного обслуговування, аеропортів, користувачів повітряного простору, військових та інших уповноважених органів.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B1.18 Робочі стосунки з підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, базуються на формалізованих процесах та процедурах у відповідності з їх важливістю для безпеки польотів
A Створення умов Стосунки (наприклад, спілкування та консультації) з підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, є неформальними та з конкретних проблем, що потребують вирішення.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Стосунки (наприклад, спілкування та консультації) з підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, на стадії оформлення. Процедури розроблені, діяльність по їх впровадженню започаткована.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Стосунки (наприклад, спілкування та консультації) з підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, є формальними. Процедури взаємодії запроваджені.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Стосунки (наприклад, спілкування та консультації) з підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, є не тільки формальними, але й колаборативними (наприклад, через спільний орган з визначеним колом функцій). Здійснюється обмін даними за попередні періоди діяльності, де це необхідно.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Стосунки з підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, систематично та проактивно переглядаються з метою постійного покращення. Для управління безпекою польотів встановлена система обміну даними з безпеки польотів в режимі реального часу. Систематично практикується формальне відрядження (обмін) персоналом. Підтримка та керівництво здійснюється на основі взаємної поваги та довіри
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Компонент 2 Управління ризиками з безпеки польотів
Елемент 2.1. Вимоги з безпеки польотів для систем управління безпекою польотів підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування
Ціль 2.1. Встановлення контролю над ідентифікацією небезпек та управлінням ризиками з безпеки польотів в рамках систем управління безпекою польотів підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування
B2.1 Уповноважений орган встановив процедури нагляду з метою перевірки провайдерів аеронавігаційного обслуговування, відповідності вимогам до систем управління безпекою польотів, зокрема вимог по ідентифікації небезпек, оцінки ризиків та процедур по їх зменшенню.
A Створення умов Уповноважений орган здійснює нагляд за процесом оцінки ризиків провайдера аеронавігаційного обслуговування за вказівками керівництва або за окремо визначеним випадком.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Формальна процедура постійного нагляду за процесом оцінки ризиків провайдерів аеронавігаційного обслуговування підготовлена, але не затверджена і не впроваджена.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Формальна процедура постійного нагляду за процесом оцінки ризиків провайдерів аеронавігаційного обслуговування впроваджена. Процедура ідентифікації небезпек та оцінки ризиків провайдера обслуговування погоджена уповноваженим органом.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Процедура нагляду за процесами оцінки ризиків провайдерами аеронавігаційного обслуговування систематично застосовується.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Процедура нагляду за процесами оцінки ризиків провайдерами аеронавігаційного обслуговування постійно переглядається для безперервного покращення та для застосування нагляду, що базується на оцінці ризиків.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 2.2. Угода по характеристиках безпеки польотів підприємства авіаційної галузі (провайдера аеронавігаційного обслуговування)
Ціль 2.2. Погодження загальних та індивідуальних характеристик безпеки польотів для підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування
B2.2 Уповноважений орган погоджує з окремими підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, характеристики з безпеки польотів (відповідно до тих, що містяться у національних планах по характеристиках)
A Створення умов Прийнятні рівні безпеки польотів встановлені в обмежених сферах та для конкретного виду діяльності в рамках регуляторних вимог з безпеки польотів для організації повітряного руху
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Створений план по встановленню та документуванню прийнятних рівнів безпеки польотів для системи організації повітряного руху в рамках регуляторних вимог з безпеки польотів для організації повітряного руху. Діяльність по впровадженню розпочата.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Задокументовані прийнятні рівні безпеки польотів встановлені для системи організації повітряного руху шляхом впровадження Державної програми з безпеки польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Оцінка прийнятного рівня безпеки польотів проводиться на регулярній основі, зміни вносяться за необхідністю.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Процес перегляду прийнятного рівня безпеки польотів проактивно інтегрований в загальну систему безпеки польотів авіаційної галузі. Прийнятні рівні безпеки польотів базуються на виданні проактивних рекомендацій з безпеки польотів та пов'язані з потенційними критичними, з точки зору безпеки польотів, небезпеками та подіями через Державний план з безпеки польотів.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B2.3 Характеристики з безпеки польотів, що були досягнуті, контролюються та оцінюються з метою визначення відповідності вимогам з безпеки польотів.
A Створення умов Вибірковий контроль проводиться, оцінка та визначення відповідності вимогам з безпеки польотів є обмеженою.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Контроль та оцінка рівня безпеки польотів по відношенню до цілей та небезпечних рівнів безпеки польотів формалізована шляхом затвердження відповідного плану. Діяльність з впровадження розпочата.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
В наявності формалізована та ефективна система для контролю та оцінки рівнів безпеки польотів. Деякі початкові цілі з безпеки польотів та небезпечні рівні встановлені, діяльність по визначенню відповідності внутрішніх контрольних показників вимогам з безпеки польотів розпочата.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Оцінка рівня безпеки польотів проводиться шляхом затвердження цілей з безпеки польотів та небезпечних рівнів на регулярній основі, рекомендації (рішення) з безпеки польотів видаються за необхідністю. Діяльність по використанню зовнішніх контрольних показників розпочата з метою впровадження передового досвіду.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Результати контролю та оцінки прийнятних рівнів безпеки польотів використовуються для покращення (європейських) регуляторних та наглядових аспектів обслуговування повітряного руху. Внутрішня та зовнішня діяльність по використанню контрольних показників встановлена з метою постійного покращення рівнів безпеки польотів та запроваджує нові стандарти вимог з безпеки польотів в галузі обслуговування повітряного руху.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B2.4 Держава інформує спільноту щодо загальних характеристик безпеки польотів при організації повітряного руху шляхом поточної публікації досягнутих характеристик з безпеки польотів та їх трендів.
A Створення умов Вся інформація, що стосується характеристик безпеки польотів при організації повітряного руху, розглядається як конфіденціальна та суспільство немає доступу до неї
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Обмежена кількість інформації, що стосується характеристик безпеки польотів при організації повітряного руху доступна до суспільства.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Інформація, що стосується характеристик безпеки польотів при організації повітряного руху, доступна до суспільства.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Інформація, що стосується характеристик безпеки польотів при організації повітряного руху, систематично переглядається з метою надання суспільству вичерпної інформації щодо досягнутого рівня безпеки польотів та відповідних трендів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Держава проактивно забезпечує доступ до відповідної інформації, що стосується характеристик безпеки польотів при організації повітряного руху. Досягнуті та заплановані характеристики безпеки польотів є прозорими для суспільства. Створений процес зворотного зв'язку, що дозволяє отримувати та оцінювати коментарі, корегувальні дії по виправленню недоліків в системі отримання коментарів враховуються.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Компонент 3 Гарантії безпеки польотів
Елемент 3.1. Нагляд за безпекою польотів
Ціль 3.1а. Надання повноважень національному наглядовому органу, відповідальному за нагляд за безпеку польотів підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування
B3.1 В наявності добре встановлене законодавство для призначення уповноваженого органу (національного наглядового органу), який відповідатиме за нагляд за безпекою польотів провайдерів аеронавігаційного забезпечення та який забезпечуватиме всі необхідні заходи для виконання завдань з нагляду за безпекою польотів.
A Створення умов Відсутні норми законодавства по призначенню уповноваженого органу (національного наглядового органу), який відповідатиме за нагляд за безпекою польотів провайдерів аеронавігаційного забезпечення, але держава вживає заходів по проведенню інспектувань.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності план по встановленню законодавства по призначенню уповноваженого органу (національного наглядового органу), який відповідатиме за нагляд за безпекою польотів провайдерів аеронавігаційного забезпечення. Діяльність з впровадження розпочато.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Вимоги по призначенню уповноваженого органу (національного наглядового органу), який відповідатиме за нагляд за безпекою польотів провайдерів аеронавігаційного забезпечення, визначені законодавством.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Процедури нагляду за безпекою польотів провайдерів аеронавігаційного обслуговування застосовуються систематично та у відповідності до європейських вимог з безпеки польотів. Уповноважений орган має процедури нагляду, що базуються на визначенні ризиків.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Процедури з нагляду за безпекою польотів регулярно переглядаються для постійного покращення. Уповноважений орган застосовує процедури нагляду, що базуються на визначенні ризиків.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Ціль 3.1б. Встановлення національної системи нагляду за безпекою польотів та програми для гарантування ефективного моніторингу відповідності підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування, з вимогами нормативно-правових актів та контролю за функціями нагляду за безпекою польотів
B3.2 Система нагляду за безпекою польотів Уповноваженого органу створена у відповідності з чинним законодавством, що регулює питання нагляду (наприклад, для того, щоб процеси та процедури для нагляду за виконанням вимог з безпеки польотів (видача, скасування, обмеження чи призупинення ліцензії чи сертифіката; повноваження проводити інспекції та аудити, надавати рекомендації, контролювати діяльність для забезпечення виконання вимог та досягнення цілей; планування та проведення діяльності з нагляду) були ефективно впроваджені).
A Створення умов Система нагляду за безпекою польотів базується на нерегулярній основі. Існують відхилення від європейських регуляторних вимог для проведення нагляду за безпекою польотів.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Система нагляду за безпекою польотів частково впроваджена. Разом з тим, існує план по приведенню системи нагляду до європейських регуляторних вимог.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Система нагляду за безпекою польотів впроваджена та відповідає європейським регуляторним вимогам з нагляду за безпекою польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Система нагляду за безпекою польотів періодично перевіряється з ціллю визначення її ефективності. Існує процес по адаптуванню (впровадженню) передового досвіду у галузі, що стосується системи нагляду за безпекою польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Система нагляду за безпекою польотів переглядається та доповнюється з метою постійного покращення. В галузі організації повітряного руху система нагляду за безпекою польотів визнана однією з найкращих.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B3.3 Аудити проводяться кваліфікованими аудиторами для гарантування того, що всі вимоги з безпеки польотів в системі ОрПР та діяльність провайдерів по їх впровадженню виконуються.
A Створення умов Аудити проводяться несистематично та не завжди у відповідності до регуляторних вимог з нагляду за безпекою польотів.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Відповідно до вимог по нагляду, діяльність по впровадженню процедур проведення аудитів з безпеки польотів розпочата, але ще не закінчена. Відчувається недостатність підготовлених аудиторів для ефективного контролю за впровадженням вимог з безпеки польотів
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Регуляторні аудити проводяться кваліфікованим та незалежним від підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування персоналом.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Діяльність по аудитуванню має системний підхід. Європейські регуляторні вимоги з безпеки польотів використовуються для гарантування уніфікації правил проведення аудитів та процесів забезпечення безпеки польотів при ОрПР в різних країнах.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Європейські регуляторні вимоги з безпеки польотів щодо процесів проведення аудиту включені в загальну систему безпеки польотів держави. Держава приймає участь в періодичному перегляді цих вимог для постійного покращення.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B3.4 Наявні процеси та методи гарантують виконання європейських регуляторних вимог, що стосуються змін у системах ОрПР
A Створення умов Уповноважений орган розглядає докази безпеки польотів, що стосуються змін в системі ОрПР тільки для окремих випадків. Методи розгляду впливу на безпеку польотів зазначені в регуляторних вимогах, але не повністю відповідають європейським регуляторним вимогам з безпеки польотів.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Процес розгляду Державіаслужбою змін в системі ОрПР, що пропонується, опанований для того, щоб бути задокументованим. Відчувається брак персоналу для виконання всіх оглядів. Впровадження процесу розпочалося.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Існує систематичний підхід по погодженню змін в системі ОрПР. Огляди змін в системі ОрПР проводяться кваліфікованим персоналом, який є незалежним від підприємств авіаційної галузі, зокрема провайдерів аеронавігаційного обслуговування. Існує формальний регуляторний механізм розгляду, що стосується безпеки польотів. Разом з тим, регуляторні огляди проведення оцінки ризиків проводяться тільки для змін, що є критичними з точки зору безпеки польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Регуляторний процес, що стосується безпеки польотів, використовується для гарантування наявності послідовного підходу до змін в системі ОрПР, масштаби оглядів відповідають серйозності виявлених ризиків. У разі необхідності використовуються кількісні показники рівня безпеки польотів. Регуляторний механізм оглядів, що стосуються безпеки польотів, та відповідні методології переглядаються та утримуються на рівні стандартів, що встановлені в галузі.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Європейські регуляторні вимоги з безпеки польотів щодо змін в системі ОрПР включені в загальну систему безпеки польотів держави. Держава приймає участь в періодичному перегляді цих вимог для постійного покращення. Національний регуляторний механізм оглядів, що стосується безпеки польотів, визнається в галузі організації повітряного руху як передовий досвід.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B3.5 Результати діяльності по проведенню нагляду за безпекою польотів (наприклад, аудити, інспектування, сертифікація, нагляд за змінами, нагляд за персоналом ОрПР та т. ін.) використовуються для ідентифікації недоліків, проблемних питань з безпеки польотів та їх вирішення.
A Створення умов Результати діяльності по нагляду за безпекою польотів використовуються для ідентифікації недоліків, проблемних питань з безпеки польотів несистематично. План по формалізації аналізу результатів діяльності з нагляду за безпекою польотів на стадії розроблення.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Розроблений план по використанню результатів діяльності по нагляду за безпекою польотів для створення рекомендацій з безпеки польотів для усунення недоліків та вирішення проблемних питань з безпеки польотів. Існують докази виконання деяких заходів такого плану.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Існує задокументована система для ідентифікації та аналізу недоліків, проблемних питань з безпеки польотів, які були виявлені під час діяльності з нагляду за безпекою польотів. Видані рекомендації/рішення з безпеки польотів базуються на недоліках та проблемних питаннях з безпеки польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Виконання рекомендацій/рішень з безпеки польотів контролюється для гарантування виконання заходів по усуненню недоліків та зменшення ризиків безпеки польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Передовий досвід щодо ідентифікації недоліків, проблемних питань з безпеки польотів та їх вирішення розповсюджується серед інших уповноважених органів. Процес вирішення ідентифікованих проблемних питань з безпеки польотів відстежується з метою постійного покращення. Недоліки з безпеки польотів, методика їх ідентифікації та аналізу визнається найкращою в галузі обслуговування повітряного руху.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 3.2. Збір, аналіз та обмін даними з безпеки польотів
Ціль 3.2. Встановлення механізму гарантування отримання та збереження даних по небезпеках та ризиках з безпеки польотів, їх аналіз підприємствами авіаційної галузі, зокрема провайдерами аеронавігаційного обслуговування, розповсюдження та обміну такими даними на державному рівні,
B3.6 Встановлення механізму гарантування отримання та збереження даних по небезпеках та ризиках з безпеки польотів, їх аналізу. Крім цього, встановлення механізму розповсюдження даних та інформації, що базується на цих даних
A Створення умов Існують необхідні записи для ідентифікації небезпек та ризиків з безпеки польотів. Відповідна інформація передається несистематично.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Існують плани по встановленню задокументованої процедури для систематичного збору, збереження та розповсюдження даних щодо небезпек та ризиків з безпеки польотів.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Встановлена процедура для збору, збереження та розповсюдження даних щодо небезпек та ризиків з безпеки польотів на рівні провайдера авіанавігаційного обслуговування та на державному рівні.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Процедура збору, збереження та розповсюдження даних щодо небезпек та ризиків з безпеки польотів на рівні провайдера авіанавігаційного обслуговування та на державному рівні використовується постійно. Інформація, що отримана та розповсюджена, відповідним чином аналізується та дає можливість планувати заходи з безпеки польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Процес збору, збереження та розповсюдження даних щодо небезпек та ризиків з безпеки польотів постійно удосконалюється, у т. ч. міжнародний обмін інформацією.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B3.7 Інституційні відносини для виконання регуляторних завдань та завдань нагляду, що стосуються збору, розслідування, оцінки, захисту та розповсюдження даних про події з безпеки польотів, встановлені.
A Створення умов Встановлена неформальна та розрізнена структура для збору, розслідування, оцінки та розповсюдження даних про події з безпеки польотів
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності затверджений план по документуванню існуючої структури для збору, розслідування, оцінки та розповсюдження даних про події з безпеки польотів. Держава декларує відповідальність за управління та розміщення ресурсів для впровадження незалежної діяльності по розслідуванню та оцінці авіаційних подій та серйозних інцидентів.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Регуляторна функція має задокументовану незалежну систему, що забезпечує збір, розслідування, оцінку та розповсюдження даних про події з безпеки польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Держава має задокументовану та розвинену систему, що забезпечує оброблення як внутрішньої, так і зовнішньої інформації про події при організації повітряного руху. Система враховує передовий регуляторний досвід
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Державна система збору, розслідування, оцінки та розповсюдження даних про події з безпеки польотів регулярно переглядається для постійного покращення. Система визнана найкращою в галузі організації повітряного руху та є прийнятою та адаптованою іншими країнами.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B3.8. Держава впроваджує середовище культури справедливості (justculture)
A Створення умов Є обізнаність щодо необхідності впровадження культури справедливості, але формальних кроків по впровадженню ще не зроблено.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
Формальні кроки по впровадженню культури справедливості розпочаті різними уповноваженими органами, організаціями, підприємствами.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Культура справедливості сприймається, як система, що функціонує. Однак така система ще не перевірялася у повному обсязі по відношенню впровадження принципів та політики культури справедливості.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Країна зробила чіткі, погоджені та структурні визначення щодо тих організацій, хто розпочав розрізняти прийнятну та неприйнятну поведінку для персоналу. Діалог з суб'єктами авіаційної діяльності щодо питань культури справедливості встановлений та підтримується. Система перевірена та маються докази її застосування у численних випадках (судових справах).
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Є гарантії того, що експертна оцінка для підтримання чіткого розрізнення особистої та системної помилки проводиться експертами з різних сфер спільно з судовою системою. Постійний діалог з судовими органами та засобами масової інформації щодо питань культури справедливості встановлений та підтримується. Система розглядається як розвинена та є прийнятою та адаптованою іншими країнами.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
B3.9. Результати діяльності системи надання повідомлень про події з безпеки польотів та розслідувань таких подій використовуються для визначення недоліків та проблемних питань з безпеки польотів та їх вирішення.
A Створення умов Результати діяльності системи надання повідомлень про події з безпеки польотів та розслідувань таких подій використовуються для визначення та аналізу недоліків та проблемних питань з безпеки польотів несистематично.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності затверджений план щодо документування аналізу результатів діяльності системи надання повідомлень про події з безпеки польотів та розслідувань таких подій для підготовки рекомендацій з безпеки польотів. Виконання деяких заходів такого плану розпочато.
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Існує задокументована система для ідентифікації та аналізу недоліків та проблемних питань з безпеки польотів на підставі розслідування повідомлень про події з безпеки польотів. Рекомендації/директиви з безпеки польотів розробляються та видаються на підставі визначених недоліків та проблемних питань з безпеки польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Дії по виконанню рекомендацій/директив з безпеки польотів контролюються з метою забезпечення впровадження заходів, що корегують та зменшують ризик безпеки польотів. Задокументовані обґрунтовані випадки застосування операційних обмежень, що базуються на систематичній ідентифікації недоліків та проблемних питань з безпеки польотів шляхом використання системи надання повідомлень про події з безпеки польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
Передовий досвід виявлення недоліків, проблемних питань з безпеки польотів та їх вирішення розповсюджується серед регуляторних органів, що відповідають за безпеку польотів. Процес вирішення виявлених проблемних питань з безпеки польотів постійно удосконалюється. Підхід до недоліків з безпеки польотів, їх виявлення та аналіз визнається найкращим в галузі організації повітряного руху.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді
Елемент 3.3. Визначення послідовності проведення нагляду з урахуванням важливості або необхідності для безпеки польотів на підставі наявних даних з безпеки польотів
Ціль 3.3. Встановлення пріоритетів по інспектуванню, аудитуванню та оглядах для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів
B3.10 Інспекції, аудити, огляди проводяться для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів (нагляд, що базується на ризиках)
A Створення умов Діяльність з інспектування, коли з'являється специфічне питання з безпеки польотів, проводиться несистематично.
B Планування / початкове впровадження Все, що стосується створення умов плюс:
В наявності план по документуванню процедури по встановленню пріоритетів для інспектувань, аудитів, оглядів для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів (нагляд, що базується на ризиках).
C Впровадження Все, що стосується планування та початкового впровадження плюс:
Формальна процедура по встановленню пріоритетів для інспектувань, аудитів, оглядів для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів (нагляд, що базується на ризиках), затверджена та знаходиться на стадії впровадження. Формальна процедура планування інспектувань, аудитів, оглядів встановлена, мається досвід по її використанню. Вона базується на існуючій інформації щодо проблемних питань з безпеки польотів.
D Управління та контроль Все, що стосується впровадження плюс:
Формальна процедура по встановленню пріоритетів для інспектувань, аудитів, оглядів для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або у відповідності з ідентифікованими ризиками для безпеки польотів (нагляд, що базується на ризиках) систематично застосовується. Передовий досвід постійно переглядається для покращення процедури. Існує можливість перегляду встановлених пріоритетів діяльності по проведенню інспекцій/аудитів, що базується на знову виявлених проблемних питаннях з безпеки польотів.
E Послідовне покращення Все, що стосується управління та контролю плюс:
В наявності постійне покращення процедури та заходів для встановленню пріоритетів для інспектувань, аудитів, оглядів для тих сфер, де проблемні питання з безпеки польотів найбільш серйозні, або де вбачається необхідність, або де ідентифіковані ризики для безпеки польотів (нагляд, що базується на ризиках). Приймається участь у розвитку передового досвіду заходів нагляду, що базується на ризиках на європейському рівні. Постійний перегляд діяльності з проведення інспекцій/аудитів для проактивного вирішення виявлених питань з безпеки польотів.
Будь-ласка, забезпечте обґрунтування для вибраної відповіді

................
Перейти до повного тексту