1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Р І Ш Е Н Н Я
15.04.2004 N 18/16
Про стан пожежної, техногенної безпеки та попередження надзвичайних ситуацій на об'єктах житлово-комунального господарства
Проаналізувавши стан пожежної, техногенної безпеки та попередження надзвичайних ситуацій на об'єктах житлово-комунального господарства у регіонах, колегії Держжитлокомунгоспу України та МНС України відзначають, що Комітетом, структурними підрозділами з питань житлово-комунального господарства Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами, що належать до сфери управління Держжитлокомунгоспу, Міністерством, його структурними і регіональними підрозділами проводиться робота з реалізації організаційних та практичних заходів щодо забезпечення виконання вимог Законів України "Про пожежну безпеку", "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру", "Про цивільну оборону", Указу Президента України від 04.02.03 N 76 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11.11.02 "Про стан техногенної та природної безпеки в Україні", інших нормативно-правових актів з цих питань.
Разом з тим проведений аналіз та перевірка на місцях вказують на ряд недоліків у роботі щодо забезпечення пожежної, техногенної безпеки та попередження надзвичайних ситуацій на об'єктах житлово-комунального господарства.
У 2003 році на об'єктах житлово-комунального господарства сталося 5720 пожеж, на яких загинуло 281 чоловік, вогнем знищено та пошкоджено 515 будівель та споруд. Збитки від пожеж склали близько 30 млн. гривень. Порівняно з 2002 роком кількість пожеж збільшилась на 14,7%, загиблих на них - на 20,4%. Найбільша кількість пожеж виникла у Донецькій, Харківській, Запорізькій, Рівненській та Львівській областях.
Триває самовільне перепланування загальних коридорів житлових будинків. Мешканці пристосовують горища під житло, збільшують житлову площу квартир за рахунок сходових кліток, встановлюють перегородки, внаслідок чого системи протипожежного захисту втрачають свої властивості, ускладнюється їх технічне обслуговування. Такі випадки виявлені в житлових будинках підвищеної поверховості у Харкові, Луганську, Львові, Дрогобичі, Червонограді, Києві та інших містах.
Комунальна теплова енергетика характеризується великим ступенем зношеності основних фондів, що може призвести до негативних техногенних наслідків.
Четверта частина водопровідних очисних споруд і кожна п'ята насосна станція водопровідно-каналізаційного господарства відпрацювали нормативний строк амортизації. Фактично замортизовано половину насосних агрегатів, з яких 40% потребує заміни. Обсяги ремонтних робіт зменшились у 3,2 раза. Критична ситуація зі станом експлуатації каналізаційних колекторів склалася містах Києві, Чернігові, Рівному, Черкасах, Львові, Кіровограді, Дніпропетровську, Керчі, Ялті, Севастополі, містах Луганської області та інших.
Таке положення спричиняє зростання кількості аварій, які складають у середньому два випадки на водопровідних і три на каналізаційних мережах за рік, що значно перевищує аналогічні показники в європейських країнах і призводить до забруднення навколишнього середовища, а також вторинного забруднення питної води.
Нині із наявного парку рухомого складу міського електротранспорту майже 80% відпрацювало нормативний термін експлуатації і підлягає списанню.
В Україні щорічно накопичується близько 37 млн. куб. м твердих побутових відходів. Вони захороняються на полігонах та сміттєзвалищах, які не відповідають нормам екологічної безпеки, не оснащені засобами захисту довкілля.
У комунальній власності міст і селищ експлуатується 3710 мостів та шляхопроводів, близько 15% із них не відповідають вимогам чинних нормативів за вантажопідйомністю або габаритами та перебувають в аварійному стані.
Стан вулично-дорожньої мережі, протяжність якої становить близько 80 тис. км, у своїй більшості є незадовільний. Майже половина доріг не відповідає вимогам безпеки руху за експлуатаційними параметрами.
10-15% дорожньо-транспортних пригод відбувається за умов незадовільного експлуатаційного стану вулично-дорожньої мережі та технічних засобів організації дорожнього руху.
Територія України характеризується складною гідрогеологічною структурою із стійкою тенденцією до розвитку в часі таких небезпечних процесів як зсуви, карст, абразія, просідання грунтів і підтоплення територій. Головними чинниками такого стану справ є:
- сучасний стан економіки країни;
- недостатній рівень нормативно-правового забезпечення;
- обмеженість фінансування з державного і місцевого бюджетів;
- високий відсоток зношеності мереж, споруд та обладнання;
- недостатня увага до зазначених проблем з боку місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Враховуючи стан пожежної, техногенної безпеки та для попередження виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах житлово-комунального господарства, колегії
ВИРІШИЛИ:
1. Заступникам Голови Комітету, голові Республіканського комітету по житлово-комунальному господарству АР Крим, керівникам управлінь житлово-комунального господарства обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам структурних підрозділів, керівникам підприємств і організацій, що належать до сфери управління Держжитлокомунгоспу, взяти під особистий контроль виконання Законів України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру", "Про цивільну оборону", "Про пожежну безпеку", Указу Президента України від 04.02.03 N 76 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11.11.02 "Про стан техногенної та природної безпеки в Україні", інших нормативно-правових актів та наказів Голови Комітету.
Термін - постійно.
2. Заступникам Голови Комітету, керівникам структурних підрозділів разом з організаціями-виконавцями забезпечити розроблення нормативно-правової бази відповідно до стратегії реформування та розвитку житлово-комунального господарства, що сприятиме стабілізації стану техногенної та пожежної безпеки, попередження надзвичайних ситуацій.
Термін - постійно.
3. Управлінню експлуатації житлового фонду (В.М.Кірюшин) з метою нормативного врегулювання питань щодо проведення перепланування та переобладнання квартир, належної експлуатації, капітального ремонту та реконструкції житлових будинків розробити Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій.
Термін - до кінця 2004 р.
4. Управлінню благоустрою та комунального обслуговування (Я.А.Стеценко):
4.1. Розробити систему моніторингу поводження з твердими побутовими відходами, що визначено постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.04 N 265 "Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами", з урахуванням вимог пожежної та техногенної безпеки.
Термін - 2006 р.
4.2. Розробити Інструкцію з нагляду, утримання та ремонту штучних споруд і набережних в містах і селищах України, що визначено Галузевою програмою забезпечення безпеки руху на вулично-дорожній мережі населених пунктів України та на маршрутах міського електротранспорту на 2003-2007 роки.
Термін - 2005 р.
5. Відділу міського електротранспорту (В.В.Вірченко) забезпечити розроблення державного стандарту України щодо вимог пожежної безпеки трамвайних вагонів і тролейбусів та методів їх випробувань.
Термін - 2004-2005 рр.
6. Головній державній технічній інспекції міського електротранспорту (В.А.Менжерес) посилити контроль та забезпечити інформування органів місцевого самоврядування про технічний стан міського електротранспорту та забезпечення безпеки пасажироперевезень трамваями і тролейбусами.
Термін - щоквартально.
7. Відділу протизсувних робіт та захисту територій населених пунктів від шкідливої дії вод (А.В. Шпакевич):
7.1. Підготувати пропозиції щодо створення в Держжитлокомунгоспі підрозділу з питань техногенної та пожежної безпеки.
Термін - до 28 квітня 2004 р.
7.2. Відповідно до доручення Уряду від 13.04.04 N 14868/2/104 забезпечити організацію розроблення та подання в установленому порядку до Кабінету Міністрів України законопроекту щодо затвердження Загальнодержавної програми укріплення берегів поверхневих водних об'єктів і узбережжя морів та їх інженерного захисту.

................
Перейти до повного тексту