- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
N 07-06/137-а-800 від 01.02.2001 м. Київ |
Затверджую
Перший заступник Голови
Державного казначейства
М.Г. Бердій
01.02.2001 р.
N 07-06/137-а-800
Тимчасові роз'яснення
щодо відкриття та використання рахунків інших клієнтів в органах Державного казначейства
1. Загальні положення
1.1. Тимчасові роз'яснення щодо відкриття та використання рахунків інших клієнтів в органах Державного казначейства (далі - Роз'яснення) регулюють правовідносини, що виникають при відкритті рахунків в органах Державного казначейства іншим клієнтам.
1.2. Ці роз'яснення не поширюються на розпорядників коштів державного бюджету, одержувачів коштів, порядок відкриття рахунків яким визначено Інструкцією про відкриття реєстраційних рахунків органами Державного казначейства України, затвердженою наказом Головного управління Державного казначейства України від 9 квітня 1997 р.
N 32.
1.3. Органи Державного казначейства України відкривають рахунки зареєстрованим в установленому чинним законодавством порядку юридичним особам та фізичним особам-суб'єктам підприємницької діяльності (далі - підприємства), філіям, представництвам, відділенням та іншим відокремленим підрозділам підприємств, у тому числі структурним підрозділам, виділеним у процесі приватизації (далі - відокремлені підрозділи), виборчим фондам (політичних партій, виборчих блоків партій та кандидатів у депутати), представництвам юридичних осіб-нерезидентів, іноземним інвесторам на умовах, викладених у цих Роз'ясненнях та в договорі між органом Державного казначейства і власником рахунку. Типова форма договору на здійснення розрахункового обслуговування наведена в додатку 3 до Роз'яснень.
1.4. Порядок проведення операцій на рахунках регулюється чинним законодавством України, нормативними актами Державного казначейства та цими Роз'ясненнями. Операції на рахунках здійснюються на підставі розрахункових документів установлених форм.
1.5. У разі відкриття (закриття) або зміни номерів усіх видів рахунків (крім рахунків офіційних представництв), передбачених цими Роз'ясненнями, орган Державного казначейства зобов'язаний повідомити про це податковий орган за місцем реєстрації власника рахунку протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття).
Форма і зміст повідомлення податкових органів про відкриття або закриття рахунків встановлюється центральним податковим органом України. Примірник цього повідомлення, що надійшов до органу Державного казначейства, з відміткою податкового органу про взяття рахунку на облік залишається у справі про відкриття рахунків.
Крім цього, повідомлення про відкриття (закриття) чи зміну номера рахунку надсилається також до Національного банку України для включення до зведеного електронного реєстру власників рахунків, якщо орган Державного казначейства працює через кореспондентський рахунок в Національному банку України. Порядок і форма повідомлення встановлюється Національним банком України.
Про відкриття рахунку відокремленому підрозділу, крім вищезазначених повідомлень, у такий самий строк повідомляється податковий орган за місцем реєстрації підприємства - юридичної особи.
До отримання повідомлення про взяття рахунків клієнтів на податковий облік на цих рахунках здійснюються лише операції з зарахування коштів. Датою початку операцій за видатками з рахунків клієнтів в органі Державного казначейства є дата реєстрації отримання органом Державного казначейства зазначеного повідомлення.
Днем відкриття рахунку вважається дата, зазначена на заяві про відкриття рахунку у розділі "Відмітки органу Державного казначейства".
1.6. Місцезнаходженням власника рахунка вважається адреса, вказана у картці із зразками підписів та відбитком печатки, яка має відповідати адресі, вказаній у положенні (статуті) і свідоцтві про державну реєстрацію. У разі зміни місцезнаходження власник рахунку протягом трьох днів з дня внесення змін до свідоцтва про реєстрацію зобов'язаний надати органу Державного казначейства нову копію свідоцтва про реєстрацію з внесеними змінами, завірену нотаріально чи органом, який його видав.
1.7. Документи на відкриття усіх рахунків особисто подають до органу Державного казначейства особи, які мають право першого чи другого підписів і повноваження яких перевіряються уповноваженим працівником органу Державного казначейства. Якщо серед осіб, які мають право першого чи другого підписів, є іноземці або особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, то зазначені особи зобов'язані додатково надати документи, що підтверджують законність їх перебування на території України, а у випадках, передбачених чинним законодавством України - дозвіл на працевлаштування, виданий Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей міст Києва та Севастополя, якщо інше не передбачено законами та міжнародними договорами України. Копії зазначених документів залишаються у справі про відкриття рахунку. У разі зміни особи (осіб), яка має право підпису, новопризначена особа (особи) повинна особисто подати до органу Державного казначейства картки із зразками підпису та пред'явити паспорт.
Уповноважений працівник органу Державного казначейства в присутності осіб, які відкривають рахунки, знімає копії з чотирьох сторінок паспорта або документа, що його замінює, свідоцтва про народження, які зберігаються з справі з юридичного оформлення.
При наданні підроблених (недостовірних) документів з метою відкриття-рахунків орган Державного казначейства зобов'язаний негайно повідомити про це органи внутрішніх справ із зазначенням паспортних даних особи, яка подає документи на відкриття рахунку.
При отриманні документів на відкриття чи переоформлення рахунків органи Державного казначейства зобов'язані здійснити перевірку наданих документів на відповідність їх чинному законодавству, зокрема:
1) підписи осіб на заяві про відкриття рахунку мають бути розшифровані з обов'язковим зазначенням прізвища й ініціалів та ідентифіковані з підписами у картці із зразками підписів та відбитком печатки;
2) свідоцтво про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності має відповідати зразкам, передбаченим у додатку 3 (для юридичних осіб) і в додатку 4 (для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності) до Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98
N 740. Для суб'єктів підприємницької діяльності, які зареєстровані до набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98 N 740 "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності", свідоцтва про державну реєстрацію мають відповідати зразкам, передбаченим у додатках 3 і 4 до Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та реєстраційний збір за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.94
N 276;
3) посвідчувальні написи нотаріуса на документах вважаються дійсними у разі, якщо вони відповідають формам, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.94
N 7/5 "Про затвердження форм реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, нотаріальних свідоцтв, посвідчувальних написів на угодах і засвідчувальних документах" зареєстрованих Міністерством юстиції України 02.03.94 за N 38/247.
2. Характеристика рахунків іншим клієнтам в органах Державного казначейства
2.1. Відповідно до законодавчо-нормативної бази бюджетного процесу органи Державного казначейства України можуть обслуговувати крім розпорядників коштів бюджетів або одержувачів коштів бюджетів інших клієнтів, що не підпадають під названі категорії. Наприклад, іншими клієнтами Державного казначейства України можуть бути державні позабюджетні фонди (відповідно до статті
63 Закону України
"Про Державний бюджет України"), підприємства паливно-енергетичного комплексу (відповідно до статей 49, 69, 71 тощо Закону України "Про Державний бюджет України"), інші підприємства відповідно до чинного законодавства.
2.2. Рахунки іншим клієнтам в органах Державного казначейства України відповідно до Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства відкриваються за балансовим рахунком 3712 Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.1999 N 119.
2.3. Для відкриття рахунків клієнти подають органам Державного казначейства такі документи:
а) заяву на відкриття рахунку встановленого зразка (згідно з додатком 1). Заяву підписує керівник та головний бухгалтер підприємства. Якщо в штаті немає посади головного бухгалтера чи іншої службової особи, на яку покладено функцію ведення бухгалтерського обліку та звітності, то заяву підписує лише керівник;
б) копію свідоцтва про державну реєстрацію в органі державної виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально 1 чи органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію;
_______________
1 Форма нотаріального засвідчення мас відповідати вимогам інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої) наказом Міністерства юстиції України від 08.06.94
N 18/5 зі змінами та доповненнями до неї.
в) копію належним чином зареєстрованого статуту (положення), засвідчену нотаріально чи органом, який реєструє Положення, які затверджуються постановами Кабінету Міністрів України чи указами Президента України, нотаріального засвідчення не потребують.
Установи та організації, які діють на підставі законів, статути (положення) не подають;
г) копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік, засвідчену податковим органом, нотаріально або уповноваженим працівником органу Державного казначейства;
г) картку із зразками підписів осіб, яким відповідно до чинного законодавства чи установчих документів підприємства надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів, завірену нотаріально або вищестоящою організацією в установленому порядку. У картку включається також зразок відбитка печатки підприємства;
д) довідку 2 про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України. Уповноважений працівник органу Державного казначейства, який приймає документи на відкриття рахунку, зобов'язаний відповідним чином оформити відривну частину довідки та повернути її клієнту для подання до органів Пенсійного фонду України.
_______________
2 Довідка про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України має відповідати зразку, передбаченому в додатку 3 до Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових зборів до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 06.09.96
N 11-1. В обов'язковому порядку в зазначеній довідці має бути вказаний орган Державного казначейства.
2.4. На кожного з клієнтів мають бути зформовані особові справи.
3. Картка із зразками підписів
3.1. Усі юридичні особи незалежно від форм власності та їх відокремлені підрозділи подають картку із зразками підписів та відбитком печатки згідно з додатком 2. У картку включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до чинного законодавства та установчих документів підприємства надано право розпоряджання рахунком і підписання розрахункових документів.
3.2. Право першого підпису належить керівнику підприємства, якому відкривається рахунок, а також відповідним службовим особам, уповноваженим керівником.
Право другого підпису належить головкому бухгалтеру, а в разі відсутності такої посади - особі, що користується правами головного бухгалтера, або службовій особі, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку та звітності, та відповідним службовим особам, уповноваженим керівником.
3.3. Особи, які мають право першого та другого підпису, вказуються в картці із зразками підписів і відбитком печатки при її складанні. Зразок підпису керівника включається в картку обов'язково.
3.4. Право першого підпису не може бути надано головному бухгалтеру та іншим особам, які мають право другого підпису.
Право другого підпису не може бути надано особам, які користуються правом першого підпису.
3.5. За рахунками юридичних осіб, які обслуговуються централізованими бухгалтеріями, право другого підпису належить головному бухгалтеру централізованої бухгалтерії та особам, ним уповноваженим.
3.6. За рахунками юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, у штаті яких відсутні особи, яким може бути надане право другого підпису, а також підприємців без створення юридичної особи, в орган Державного казначейства подається засвідчена відповідно до цих роз'яснень картка із зразками підписів осіб, яким належить право першого підпису.
3.7. У картку із зразками підписів та відбитком печатки обов'язково включається зразок відбитка наданої підприємствам та їх відособленим підрозділам печатки. Печатка юридичної особи та відокремленого підрозділу має містити ідентифікаційний код. Використання печаток, призначених для спеціальних цілей, наприклад, "для пакетів", "для перепусток", є неприпустимим.
3.8. У разі тимчасової відсутності печатки у новоствореного підприємства, а також у зв'язку з реорганізацією, зміною найменування чи підпорядкованості, спрацьованістю чи втратою печатки органу Державного казначейства надає власнику рахунку строк для виготовлення нової печатки.
3.9. У разі заміни чи доповнення хоча б одного з підписів подається нова картка із зразками підписів усіх осіб, які мають право першого чи другого підпису.
3.10. Якщо в новій картці, що подається у разі заміни чи доповнення підписів, підписи керівника та головного бухгалтера юридичної особи залишаються колишні, то додатково завіряти таку картку не потрібно. Вона приймається за дозвільним написом головного бухгалтера органу Державного казначейства чи його заступника після звірення ним підписів керівника та головного бухгалтера, які підписали картку, із зразками їх підписів на картці, що заміняється. Стара картка зберігається у справі з оформлення рахунку.
3.11. У разі призначення тимчасово виконуючого обов'язки керівника чи головного бухгалтера подається нова тимчасова картка тільки із зразками підписів особи, яка тимчасово виконує обов'язки керівника чи головного бухгалтера, засвідчена вищестоящою організацією чи нотаріально.
3.12. У разі тимчасового надання особі права першого чи другого підпису, а також у разі тимчасової заміни однієї з осіб, уповноважених керівником чи головним бухгалтером відповідно, нова картка не складається, а додатково подається картка тільки із зразком підпису тимчасово уповноваженої особи із зазначенням строку її дії та копія відповідного документа (протоколу, наказу та інше), що підтверджує ці повноваження.
З.13. Ця тимчасова картка підписується керівником та головним бухгалтером, засвідчується відбитком печатки і додаткового засвідчення не потребує.
3.14. Картка із зразками підписів та відбитком печатки подається в орган Державного казначейства в двох примірниках. Додаткові примірники можуть бути затребувані від власників рахунків, які мають у цьому органі Державного казначейства більше одного рахунку, якщо це потрібно за умовами розміщення операційних підрозділів установ банку, тощо. При цьому додаткові примірники засвідчуються головним бухгалтером органу Державного казначейства або його заступником після звірення з основним примірником картки. Такі додаткові примірники карток засвідчення вищестоящим органом чи нотаріусом не потребують.
3.15. У картці із зразками підписів та відбитком печатки вказуються повна назва власника рахунку, його місцезнаходження, номер телефону, назва вищестоящої організації, ідентифікаційний код власника рахунку. Уповноваженим працівником органу Державного казначейства зазначається також номер рахунку, що відкривається.
3.16. У картці із зразками підписів та відбитком печатки посвідчувальний напис нотаріуса вважається дійсним у разі, якщо він відповідає формі N 52 Форм реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, нотаріальних свідоцтв, посвідчувальних написів, написів на угодах і засвідчувальних документах, затверджених наказом Міністерства юстиції України 07.02.94
N 7/5.
4. Переоформлення та закриття рахунків
4.1. При реорганізації підприємства (злитті, приєднанні, поділі, перетворенні, виділенні) подаються такі ж документи, як і для відкриття рахунку. У разі проведення перереєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, викликаної змінами назви, організаційно-правової форми, форми власності, рахунок закривається. Для відкриття нового рахунку суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний подати до органу Державного казначейства заяву, нову копію свідоцтва про державну реєстрацію, зміни до установчих документів, копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік, картку із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчені в установленому порядку відповідно до чинного законодавства, а також довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України.
4.2. У разі ліквідації підприємства його основний рахунок, якщо він відкритий в органі Державного казначейства переоформляється на ім'я ліквідаційної комісії, для чого подається рішення про ліквідацію підприємства і нотаріально засвідчена картка із зразками підписів уповноважених членів ліквідаційної комісії і відбитком печатки підприємства, що ліквідується. Ліквідаційна комісія зобов'язана вжити всіх заходів з закриття додаткових рахунків.
4.3. Рахунки закриваються в органах Державного казначейства:
а) на підставі заяви власника рахунку;
б) на підставі рішення органу, на який законом покладено функції щодо ліквідації або реорганізації підприємства;
в) на підставі відповідного рішення суду або арбітражного суду про ліквідацію підприємства;
г) на інших підставах, передбачених чинним законодавством України чи договором між органом Державного казначейства та власником рахунку.
4.4. У разі наявності на рахунку, що закривається, залишків коштів установа банку на підставі платіжного доручення власника рахунку перераховує такі залишки на інший, відкритий цим підприємством рахунок (основний чи додатковий), якщо інше не передбачено законодавством.
4.5. Справа з юридичного оформлення рахунку залишається в орагні Державного казначейства.
4.6. Операції на рахунках в органах Державного казначейства можуть бути тимчасово припинені на підставі рішення державних податкових, судових, правоохоронних та інших органів, якщо це передбачено законодавчими актами України. У разі тимчасового припинення операцій на рахунках такі рахунки не закриваються до отримання повідомлення відповідного органу про відміну рішень про припинення операцій на рахунках.
Розділ 5. Прикінцеві положення
5.1. Рахунки не вважаються відкритими без дозволу головного бухгалтера органу Державного казначейства (або його заступника).
5.2. Відкриті рахунки включаються до зведеного реєстру рахунків, відкритих в органі Державного казначейства, що містить дані про номер рахунка, його власника, номер особової справи та аналітичні параметри.
5.3. Відповідальність за правильність відкриття та перевідкриття рахунка покладається на орган Державного казначейства, на балансі якого відкрито (перевідкрито) цей рахунок.
5.4. Ці роз'яснення діють до прийняття та реєстрації у встановленому порядку наказу Державного казначейства України, який регламентуватиме відкриття та використання клієнтських рахунків в системі Державного казначейства.
Начальник Управління методології по виконанню бюджету, бухгалтерського обліку та звітності | О.О. Чечуліна |
Додаток 1
до Тимчасових роз'яснень
щодо відкриття та
використання рахунків інших
клієнтів в органах
Державного казначейства
--------------------------------
ЗАЯВА |Ідентифікаційний код за ЄДПРОУ|
на відкриття рахунків |Ідентифікаційний номер ДРФО |
|------------------------------|
----------------------------------+------------------------------|
Назва органу Державного | |
казначейства | |
----------------------------------| |
----------------------------------| |
Найменування підприємства | |
----------------------------------| |
(повна і точна назва) | |
................Перейти до повного тексту