1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рекомендації


ВСЕУКРАЇНСЬКА МІЖВІДОМЧА КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА
РАДА З ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ
РЕКОМЕНДАЦІЇ
20.09.2013
Стан правоосвітньої діяльності в установах виконання покарань: досвід організації роботи на прикладі Чернігівської області
Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення відзначає.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" завдання щодо здійснення державної політики у сфері виконання кримінальних покарань покладається на Державну кримінально-виконавчу службу України (далі - ДКВС України).
Державна пенітенціарна служба України (далі - ДПтС України) відповідно до статті 7 цього Закону та Положення про Державну пенітенціарну службу України , затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 394, є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань.
Відповідно до статті 7 Кримінально-виконавчого кодексу України держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку.
Серед основних прав засуджених, визначених Кримінально-виконавчим кодексом України , є право на отримання інформації про свої права і обов'язки, порядок і умови виконання та відбування призначеного судом покарання, на гуманне ставлення до себе і на повагу гідності, властивої людській особистості, охорону здоров'я, соціальне забезпечення та право на правову допомогу.
Конституційне право на освіту громадян, які потрапили до місць позбавлення волі, забезпечується мережею загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.
Загальноосвітнім навчанням охоплено три категорії громадян, які перебувають у зазначених установах: дорослі засуджені у виправних колоніях, неповнолітні особи, узяті під варту, у слідчих ізоляторах та неповнолітні засуджені у виховних колоніях. Загальноосвітні навчальні заклади функціонують при 150 установах, що належать до сфери управління ДПтс України. Навчальний процес забезпечують 990 педагогічних працівників.
Вживаються заходи щодо забезпечення освітніх потреб засуджених шляхом використання технологій заочного та дистанційного навчання. На сьогодні 47 осіб навчаються у вищих навчальних закладах за дистанційною (заочною) формою навчання, з них 7 осіб утримуються у виховних колоніях.
Для забезпечення потреб засуджених до позбавлення волі у професійно-технічній освіті, оволодінні ними робітничими професіями та спеціальностями, що користуються попитом на ринку праці, при установах виконання покарань функціонує мережа професійно-технічних навчальних закладів.
Професійно-технічне навчання засуджених здійснюється на базі 88 професійно-технічних навчальних закладів за 59 ліцензованими професіями. Організацію та проведення навчального процесу забезпечують 945 педагогічних та інженерно-технічних працівників навчальних закладів.
За підсумками 2012 року документи про отримання професії отримали 11 тис. 950 засуджених.
Для забезпечення можливості реалізації засудженими права на дозвілля у 43 установах створені духові оркестри, у 85 установах - вокально-інструментальні ансамблі, 128 установ мають стадіони або майданчики для мініфутболу, 90 установ мають спортивні зали, у 74 установах обладнано кабельні телевізійні мережі; в установах працюють 658 гуртків художньої самодіяльності, художньо-прикладної творчості, спортивні секції тощо.
У бібліотеках установ у наявності понад 1 млн. 581 тис. примірників художньої літератури та понад 92 тис. примірників художньої літератури у бібліотечках відділень соціально-психологічної служби.
Для забезпечення права засуджених на свободу віросповідання в установах ДПтС України побудовані 142 культові релігійні споруди, з яких: 108 - храмів та церков, 27 - каплиць, 7 - молитовних будинків. Облаштовано 162 молитовні кімнати та 9 молитовних куточків. Протягом I півріччя 2013 року в установах ДПтС України побудовано, обладнано та освячено п'ять культових релігійних споруд. Триває будівництво ще 24 споруд.
Загальна чисельність віруючих засуджених, які постійно відвідують заходи релігійного характеру, становить понад 38 тис. осіб. Душпастирську роботу із засудженими проводять майже 3 тис. священнослужителів та волонтерів, які є представниками 103 релігійних конфесій, громад, організацій та церков, офіційно зареєстрованих в Україні.
Координацію діяльності релігійних організацій в установах здійснює Українська Міжконфесійна Християнська Місія "Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі", засновниками якої є 12 найбільших християнських конфесій України.
Відповідно до частини другої статті 8 та частини першої статті 107 Кримінально-виконавчого кодексу України засудженим гарантується право на правову допомогу. Для одержання правової допомоги засуджені можуть користуватися послугами адвокатів або інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
ДПтС України вживаються заходи щодо сприяння спостережним комісіям у забезпеченні заходів громадського контролю за дотриманням прав засуджених під час виконання кримінальних покарань відповідно до вимог Кримінально-виконавчого кодексу України та Положення про спостережні комісії , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 року № 1042.
На сьогодні установами виконання покарань опікуються 161 спостережна комісія. Загальна чисельність членів спостережних комісій становить 1625 осіб, з них представники громадськості - 44 %.
За перше півріччя 2013 року спостережними комісіями проведено 2073 засідання та здійснено 1117 заходів громадського контролю. У середньому на одну установу по Україні припадає 6 контрольних заходів з боку спостережних комісій.
З метою удосконалення системи громадського контролю за дотриманням прав засуджених ДПтС України надається сприяння в реалізації проектів відповідного спрямування.
У рамках реалізації Плану дій Рада Європи - Україна на 2011 - 2014 роки здійснюються проекти:
"Підтримка в'язничної реформи в Україні", спрямований на підтримку і розвиток діяльності органів державної влади і неурядового сектору з питань впровадження в Україні елементів служби пробації, удосконалення менеджменту установами й органами виконання покарань та слідчими ізоляторами;
"Посилення боротьби із жорстоким поводженням і безкарністю", спрямований на створення умов для якісної роботи в установах виконання покарань децентралізованих національних превентивних механізмів шляхом зміцнення функціональної спроможності інститутів громадянського суспільства.
ДПтС України забезпечено необхідне сприяння у здійсненні моніторингових візитів до установ виконання покарань та слідчих ізоляторів працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який створений та діє відповідно до вимог Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання .
Наразі діяльність ДПтС України спрямована на практичну реалізацію завдань, визначених Концепцією державної політики у сфері реформування Державної кримінально-виконавчої служби України , схваленої Указом Президента України від 08 листопада 2012 року № 631, положень кримінально-виконавчого законодавства, актів і доручень Президента України та Кабінету Міністрів України.
На сьогодні у 182 установах, що належать до сфери управління ДПтС України, утримується близько 136 тис. осіб. Із них близько 24 тис. осіб тримається у 26 слідчих ізоляторах та 6 установах з функцією слідчого ізолятора, близько 111 тис. осіб - у 141 кримінально-виконавчій установі та понад 1,1 тис. осіб у 8 виховних колоніях для неповнолітніх.
Із числа осіб, які відбувають покарання, близько 70 % мають попередній кримінальний досвід, більше половини засуджені за тяжкі та особливо тяжкі статті (умисне вбивство, розбій, грабіж тощо), третина втратили соціальні зв'язки частково або повністю, 15,5 тис. засуджених (майже 14 %) не мають повної середньої освіти, із яких близько 5 тис. не мають навіть базової середньої освіти.
В органах і установах ДПтС України здійснюється комплекс заходів, спрямованих на формування у громадян, які відбувають покарання, свідомої правослухняної поведінки та поваги до законів.
Стосовно осіб, засуджених до позбавлення волі, ця робота розпочинається одразу після їх прибуття до місця відбування покарання ще на початковому етапі перебування в дільниці карантину, діагностики і розподілу.
На цьому етапі новоприбулих засуджених відповідно до затвердженої програми ознайомлюють із порядком та умовами відбування покарання у такій установі, доводять до відома новоприбулих їх права та обов'язки, вимоги нормативних документів щодо поведінки, праці, навчання тощо.
Надалі соціально-виховна робота із засудженими здійснюється з урахуванням їхньої поведінки, психічного стану і ступеня соціальної занедбаності за допомогою програм диференційованого виховного впливу, передбачених Кримінально-виконавчим кодексом України .
Такі виховні програми розробляються з урахуванням можливості виховної функції режиму відбування покарання, загальноосвітнього і професійно-технічного навчання, заходів заохочення і стягнення, які застосовуються до осіб, позбавлених волі, самодіяльних організацій засуджених, громадських, благодійних і релігійних організацій, а також залучення засуджених до самовиховання.
Відповідно до цих вимог в установах виконання покарань діють 8 таких програм виховного впливу; "Освіта", "Професія", "Правова просвіта", "Духовне відродження", "Творчість", "Фізкультура і спорт", "Подолання алкогольної і наркотичної залежності", "Підготовка до звільнення".
Програма "Правова просвіта" займає серед них одне із чільних місць. Цією програмою охоплюються усі засуджені від початку перебування їх в установі, про що вже було сказано вище, до її завершального етапу при підготовці засудженого до звільнення. Щороку програму "Правова просвіта" завершують близько 40 тис. осіб.
Правова освіта засуджених під час відбування ними покарання здійснюється за кількома напрямами.
У числі інших покладених завдань ДПтС України організовує у взаємодії з Міністерством освіти і науки України професійно-технічне і загальноосвітнє навчання засуджених та надання освітніх послуг особам, узятим під варту.
У системі загальноосвітнього навчання засуджених здійснюється вивчення навчального предмета "Основи правознавства". Предмет викладається у 9-их та 10-их класах загальноосвітніх навчальних закладів.
Упродовж 2012/2013 навчального року до загальноосвітнього навчання було залучено майже 16,5 тис. осіб, з яких більшість (11,2 тис.) неповнолітні та особи молодіжного віку. За підсумками навчального року документи про середню освіту державного зразка отримали 4 тис. 531 засуджений.
Із їх числа 280 засуджених виявили бажання продовжити підвищення свого освітнього рівня, які зареєструвались та взяли участь у зовнішньому незалежному оцінюванні навчальних досягнень.
У багатьох установах працюють гуртки правознавства. Так, наприклад, вихованці Бережанської виховної колонії Тернопільської області у цьому році брали участь у Всеукраїнській шкільній олімпіаді з правознавства та Всеукраїнському конкурсі учнівських творів-есе з прав людини "Права людини: знання-ставлення-захист".
Проводяться правоосвітні заходи у системі соціально-виховної роботи із засудженими. Зокрема, здійснюється систематичне ознайомлення засуджених з матеріалами періодичних видань на правову тематику, роз'яснюються основні положення міжнародних та вітчизняних нормативно-правових актів, проводиться юридичне консультування засуджених.
Засудженим видаються пам'ятки, які містять основну інформацію про умови та порядок відбування покарання, права та обов'язки засуджених, витяги із міжнародних правових документів, порядок подання пропозицій, заяв та скарг, адреси державних органів влади, суб'єктів соціального патронажу тощо.
Щороку в установах виконання покарань здійснюються заходи з проведення Всеукраїнського тижня права, в рамках якого для проведення занять із засудженими запрошуються представники органів прокуратури, територіальних органів юстиції, громадських правозахисних організацій тощо.
До послуг засуджених у кожній установі функціонує бібліотека, де поряд із художньою літературою є необхідна кількість примірників кодексів, законів, періодичних правових видань та літератури правової тематики.
У житлових зонах та загальнодоступних місцях установ виконання покарань розміщується наочна інформація з основними положеннями кримінально-виконавчого законодавства, нормативних документів, які стосуються захисту прав і свобод людини, соціальної адаптації засуджених після звільнення, тощо.
Заходи з правової освіти осіб, засуджених до позбавлення волі, здійснюються за підтримки територіальних органів юстиції. З метою реалізації права засуджених на безоплатну правову допомогу в установах виконання покарань спільно з територіальними органами юстиції створено консультативно-правові пункти, які надають засудженим особам безкоштовні правові консультації.
У багатьох регіонах в установах створено юридичні консультації за участі вищих навчальних закладів та правозахисних організацій, до функцій яких входить роз'яснення засудженим положень чинного законодавства, надання допомоги для вирішення їх нагальних питань.
В окремих регіонах заходи з правової освіти осіб, засуджених до позбавлення волі, здійснюються за широкої підтримки місцевих органів влади. Так, в установах Луганської області їх включено до Регіональної цільової програми правової освіти населення на 2011 - 2015 роки, затвердженої рішенням Луганської обласної ради.
Окремі проекти реалізуються громадськими організаціями, з якими співпрацюють установи виконання покарань.
Так, протягом 2012 року в установах Херсонської області здійснено покази кінострічок міжнародного фестивалю документального кіно "Docudays" про права людини, з їх подальшим обговоренням із засудженими та наданням юридичних консультацій з питань цивільного, трудового та сімейного права.
Органами й установами ДПтС України проводиться правоосвітня робота також з рідними та близькими засуджених, іншими громадянами.
В апараті та територіальних управліннях ДПтС України створені громадські приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги за зверненнями громадян. Приймальні надають правову інформацію в галузі кримінально-виконавчого законодавства, консультації та роз'яснення з питань у цій сфері, допомогу у складенні заяв та звернень, інших документів правового характеру.
Наприклад, у 2012 році Піщанська виправна колонія № 59 стала переможцем Вінницького обласного конкурсу на найкращу громадську приймальню серед державних установ і організацій.
З метою сприяння участі громадськості в управлінні державними справами, забезпечення відкритості діяльності органів і установ виконання покарань, урахування громадської думки в управліннях ДПтС України створені громадські ради, які систематично інформують громадськість, зокрема через засоби масової інформації, про свою діяльність, прийняті рішення та стан їх виконання.
З цією ж метою ДПтС України здійснюється широка інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення через засоби масової інформації. Так, у цьому році в засобах масової інформації висвітлено близько 41 тис. матеріалів з питань діяльності ДПтС України.
На сьогодні одним з основних аспектів та напрямів діяльності територіальних органів ДПтС України є правоосвітня діяльність серед ув'язнених, засуджених та персоналу. Зазначена діяльність визначена Концепцією державної політики у сфері реформування Державної кримінально-виконавчої служби України , схваленої Указом Президента України від 08 листопада 2012 року № 631, положеннями кримінально-виконавчого законодавства, актами і дорученнями Президента України та Кабінету Міністрів України.
У Чернігівській області функціонує 6 установ виконання покарань: Чернігівська виправна колонія № 44 - мінімальний рівень безпеки з загальними умовами тримання для утримання жінок, що раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі; Менська виправна колонія № 91 - середній рівень безпеки для утримання чоловіків - колишніх співробітників правоохоронних органів; Домницький виправний центр № 135 - мінімальний рівень безпеки з полегшеними умовами тримання для чоловіків; Прилуцька виховна колонія - для неповнолітніх засуджених; Чернігівський слідчий ізолятор; Новгород-Сіверська установа виконання покарань № 31 - максимальний рівень безпеки для чоловіків.
У зазначених установах утримується близько 2000 засуджених та ув'язнених. Із числа осіб, які відбувають покарання, близько 50 % мають попередній кримінальний досвід, приблизно третина втратили соціальні зв'язки частково або повністю, близько 15 % ув'язнених, близько 10 % - неповнолітні.
Всі зазначені категорії осіб потребують кваліфікованої юридичної допомоги, консультацій, а також належного ознайомлення їх з правилами утримання в установах, їх правами та обов'язками та з тим, яким чином вони можуть реалізовувати свої права, передбачені Конституцією України , перебуваючи в умовах ізоляції від суспільства та маючи певні обмеження у зв'язку з цим.
В установах виконання покарань ДПтС України в Чернігівській області постійно здійснюється комплекс заходів, спрямованих на формування у громадян, які відбувають покарання, свідомої правослухняної поведінки та поваги до законів.
Відносно осіб, засуджених до позбавлення волі, ця робота розпочинається одразу після їх прибуття до місця відбування покарання або місця попереднього ув'язнення.
Всіх новоприбулих засуджених та ув'язнених ознайомлюють із порядком та умовами перебування у цій установі, доводять до відома новоприбулих їх права та обов'язки, вимоги нормативних документів щодо поведінки, праці, навчання тощо.
Подальша соціально-виховна робота із засудженими та ув'язненими здійснюється з урахуванням їхньої поведінки, психічного стану, ступеня соціальної занедбаності тощо. Одним із засобів правоосвітньої діяльності серед засуджених є програми диференційованого виховного впливу, які передбачені Кримінально-виконавчим кодексом України .
Програмою "Правова просвіта" охоплюються усі засуджені від початку перебування їх в установі до її завершального етапу при підготовці засуджених до звільнення.
Всі засуджені та ув'язнені, які не мають повної загальної середньої освіти, мають змогу безкоштовно отримати її в установі, в якій перебувають. Також вони мають змогу пройти зовнішнє незалежне оцінювання та продовжити навчання у вищих навчальних закладах. Так, в установах області функціонують дві школи, два навчально-консультативних пункти та одне професійно-технічне училище. У навчальних програмах обов'язково передбачено вивчення такого навчального предмета, як "Основи правознавства".
В установах області постійно проводяться право-освітні заходи у системі соціально-виховної роботи із засудженими. Співробітниками установ спільно з правозахисними, громадськими та державними організаціями здійснюється систематичне ознайомлення засуджених з матеріалами періодичних видань на правову тематику, засуджених та ув'язнених ознайомлюють з новелами законодавства, роз'яснюються основні положення міжнародних та вітчизняних нормативно-правових актів, проводиться юридичне консультування засуджених із залученням сторонніх фахівців.
В установах виконання покарань Чернігівської області проводяться заходи із засудженими та ув'язненими в рамках Всеукраїнського тижня права, до яких долучаються представники органів прокуратури, територіальних органів юстиції, громадських та правозахисних організацій тощо.
У кожній установі виконання покарань області функціонує бібліотека, де засуджені та ув'язнені мають змогу отримувати в користування необхідну актуальну юридичну літературу, на виставках, які облаштовуються в бібліотеках, ознайомлюватись з новелами законодавства.
Засуджені, у яких закінчується призначений судом строк покарання, проходять курси підготовки до звільнення, які організовані в установах виконання покарань відповідно до статті 156 Кримінально-виконавчого кодексу України .
Курси підготовки до звільнення передбачають, у тому числі, заходи правової підготовки, сприяння в попередньому вирішенні питань трудового та побутового влаштування. Окрім лекцій та бесід, з метою вироблення практичних навичок із засудженими за цими напрямами проводяться тренінги, рольові ігри, конкурси, анкетування, тестування тощо.
До роботи курсів підготовки до звільнення широко залучаються фахівці центрів соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді та центрів зайнятості.
Всі засуджені при звільненні отримують пам'ятки, в яких зазначено адреси центрів соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді, центрів зайнятості та спостережних комісій за місцем мешкання звільнених, де вони мають змогу отримати безоплатну правову допомогу.
Окреме місце у підвищенні правової обізнаності засуджених посідають спостережні комісії. На них згідно з чинним законодавством покладено функцію громадського контролю з дотримання прав засуджених. Під час здійснення заходів громадського контролю членами спостережних комісій проводяться бесіди із засудженими, прийоми засуджених з особистих питань, роз'яснюються норми чинного законодавства, проводяться круглі столи та години запитань та відповідей. При необхідності здійснюється юридичний супровід питань, що виникли у засуджених.
Органами й установами ДПтС України проводиться правоосвітня робота також з рідними та близькими засуджених. У кожній установі постійно здійснюється особистий прийом громадян керівництвом. Під час таких прийомів керівники установ надають правову інформацію у галузі кримінального, кримінально-виконавчого, цивільного законодавства, консультації та роз'яснення з питань у цій сфері, надають допомогу у складенні заяв, звернень та інших документів правового характеру.

................
Перейти до повного тексту