- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Про програму з удосконалення професійних знань аудиторів, що братимуть участь у проведенні аудиторських перевірок небанківських фінансових установ, що надають фінансові послуги на ринках, державне регулювання яких здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
1. Затвердити програму з удосконалення професійних знань аудиторів, що братимуть участь у проведенні аудиторських перевірок небанківських фінансових установ, що надають фінансові послуги на ринках, державне регулювання яких здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, "Ринки фінансових послуг в Україні та особливості аудиту фінансової звітності небанківських фінансових установ" (далі - Програма), що додається.
2. Секретаріату АПУ:
- направити Програму до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на погодження;
- після погодження Програми Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, забезпечити оприлюднення цього рішення.
Голова АПУ |
І.І. Нестеренко |
Додаток
до рішення АПУ
25.06.2013 № 272/2
ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Голова Національної комісії, Рішення Аудиторської
що здійснює державне регулювання палати України
у сфері ринків фінансових послуг 25.06.2013 № 272/2
(підпис)
Б.Й. Візіров
26.06.2013 р.
ПРОГРАМА
з удосконалення професійних знань аудиторів, що братимуть участь у проведенні аудиторських перевірок небанківських фінансових установ, що надають фінансові послуги на ринках, державне регулювання яких здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, "Ринки фінансових послуг в Україні та особливості аудиту фінансової звітності небанківських фінансових установ"
1. Сучасний стан ринків фінансових послуг України та їх державне регулювання
1.1. Законодавство щодо регулювання діяльності з надання фінансових послуг.
Поняття та види фінансових послуг. Право на здійснення операцій з надання фінансових послуг. Види фінансових установ. Умови початку діяльності з надання фінансових послуг. Вимоги до розкриття інформації фінансовими установами.
1.2. Система органів державного регулювання фінансових ринків та нагляду за діяльністю фінансових установ.
Повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
1.3. Фінансовий моніторинг діяльності небанківських фінансових установ. Внутрішній аудит (контроль) в фінансових установах.
2. Ринок страхових послуг та фінансові установи, що надають такі послуги
2.1. Ринок страхових послуг: сфера, види страхування, суб'єкти.
Принципи страхування. Страховики та страхувальники, їх права та обов'язки. Форми та види страхування. Основні напрями державного регулювання та нагляду за наданням страхових послуг.
2.2. Правові засади функціонування страхового ринку.
Організаційно-правові форми страховика, особливості правового статусу страховиків, порядок укладання та форми договорів страховика, правові аспекти надання страхових послуг.
2.3. Фінансові аспекти страхування.
Платоспроможність страховика, умови її забезпечення. Особливості визнання активів та зобов'язань при оцінці платоспроможності страховика. Вимоги до капіталу страховика. Страхові резерви. Вимоги до активів, якими можуть бути представлені страхові резерви. Фонди страхових гарантій. Перестрахування як метод забезпечення фінансової надійності. Оподаткування страхової діяльності.
2.4. Облік та звітність за МСФЗ при страхуванні.
Особливості ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності страховика за Міжнародними стандартами фінансової звітності. Загальний огляд.
МСФЗ 4 "Страхові контракти (договори)" . Сфера застосування МСФЗ 4. Визнання та оцінка. Визначення страхового контракту (договору) за МСФЗ 4. Класифікація договорів. Методи обліку деяких типів страхових контрактів (договорів). Оцінка зобов'язань страховика за страховими контрактами (договорами).
2.5. Управлінський облік та регуляторна звітність.
Звітність та система управлінського обліку в діяльності страховика. Вимоги Нацкомфінпослуг до змісту і термінів подання звітності, а також інформації, що підлягає оприлюдненню. Особливості складання регуляторної звітності страховика. Розкриття інформації про діяльність страховиків.
3. Ринок кредитних послуг, що надаються небанківськими фінансовими установами
3.1. Правове регулювання діяльності кредитних установ: кредитних спілок, ломбардів та інших кредитних установ (далі - кредитні установи).
Роль, місце та особливості функціонування кредитних установ на фінансовому ринку України. Загальний огляд законодавства щодо діяльності кредитних установ. Основні вимоги до діяльності кредитних установ.
3.2. Організаційно-економічні засади управління кредитними установами.
Особливості організаційних структур різних кредитних установ. Система внутрішнього управління діяльністю кредитних установ. Органи внутрішнього контролю кредитних установ. Відокремлені структурні підрозділи кредитної установи та порядок утворення та діяльності їх діяльності.
3.3. Фінансові аспекти надання кредитних послуг. Специфічні ризики у діяльності цих фінансових установ та їх клієнтів на ринку кредитних послуг.
Питання фінансової надійності кредитних установ. Особливості організації кредитування в різних кредитних установах. Види кредитів. Умови надання кредитів. Організаційно-економічні аспекти змісту та виконання кредитних договорів. Види забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договорами.
Методики оцінки позичальника. Управління кредитним портфелем. Аналіз структури кредитного портфеля. Управління збалансованістю кредитного портфеля. Управління проблемною заборгованістю. Управління дохідністю кредитного портфеля. Процентна політика кредитної установи.
Фінансові нормативи діяльності різних кредитних установ, їх зміст, призначення та порядок розрахунку. Управління ліквідністю кредитної установи. Ризики в діяльності кредитної установи та внутрішня політика управління ними.
3.4. Облік та звітність за МСФЗ при кредитуванні. Розкриття інформації про діяльність фінансових установ, що надають кредитні послуги.
Особливості ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності в кредитних установах. Загальний огляд. Особливості оподаткування кредитних спілок.
3.5. Управлінський облік та регуляторна звітність.
Звітність та система управлінського обліку в діяльності кредитних установ. Вимоги Нацкомфінпослуг до змісту і термінів подання звітності, а також інформації, що підлягає оприлюдненню. Особливості складання регуляторної звітності кредитною установою.
4. Ринок фінансових послуг з недержавного пенсійного забезпечення
4.1. Роль, місце та особливості функціонування системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні.
Загальний огляд трирівневої пенсійної системи в Україні. Система недержавного пенсійного забезпечення. Основні напрями державного регулювання і контролю у сфері недержавного пенсійного забезпечення. Державні органи, що здійснюють контроль за діяльністю НПФ (далі - НПФ). Компетенція Нацкомфінпослуг щодо здійснення нагляду та контролю за суб'єктами недержавного пенсійного забезпечення.
4.2. Організаційно-правові аспекти функціонування недержавного пенсійного фонду.
Схема функціонування НПФ. Особливості НПФ як юридичної особи. Засновники НПФ: поняття, загальні права та обов'язки. Вкладники та учасники НПФ: поняття, загальні права та обов'язки. Види НПФ: характеристика, учасники та вкладники, засновники, особливості створення НПФ кожного виду. Рада НПФ. Особи, які надають послуги НПФ (адміністрування, управління активами, зберігання активів). Основи адміністрування, управління активами та обслуговування НПФ зберігачем. Пов'язані особи.
4.3. Облік, звітність та оподаткування діяльності недержавного пенсійного фонду.
Особливості ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності: загальний огляд.
Особливості оподаткування НПФ як неприбуткової організації. Вимоги до змісту звітності, яка подається адміністратором до Нацкомфінпослуг, та порядок її складання. Порядок подання адміністратором звітності до Нацкомфінпослуг.
Розкриття інформації в системі недержавного пенсійного забезпечення.
5. Ринки інших фінансових послуг, державне регулювання яких здійснює Нацкомфінпослуг
5.1. Фінансові компанії на ринку фінансових послуг. Організаційно-правові аспекти функціонування фінансових компаній.
Роль і місце фінансових компаній на фінансовому ринку України. Державне регулювання діяльності фінансових компаній в Україні: загальний огляд законодавства щодо діяльності фінансових компаній. Основні вимоги до діяльності фінансових компаній. Договірні відносини у фінансово-господарській діяльності фінансових компаній, зокрема, договірні відносини у діяльності управителів фондів фінансування будівництва / фондів операцій з нерухомістю.
5.2. Фінансові аспекти діяльності фінансових компаній. Облік та звітність за МСФЗ.
Вимоги до капіталу фінансової компанії. Класифікація якості активів, критерії ризиковості операцій. Використання показників звітних даних для аналізу фінансового стану фінансової компанії. Основні фінансові показники, що характеризують фінансову стабільність фінансової компанії. Особливості ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності.
5.3. Управлінський облік та регуляторна звітність.
Звітність та система управлінського обліку в діяльності фінансових компаніях. Вимоги Нацкомфінпослуг до змісту і термінів подання звітності, а також інформації, що підлягає оприлюдненню. Особливості складання регуляторної звітності фінансовою компанією.
6. Аудиторська діяльність в системі державного регулювання фінансових ринків
6.1. Роль зовнішнього аудиту як форми незалежного контролю в регулюванні та підвищенні довіри до фінансових ринків.
................Перейти до повного тексту