1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.05.2012 № 285
Про внесення змін до Положення про Шацький національний природний парк
Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Положення про Шацький національний природний парк, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.02.2002 № 54, виклавши його у новій редакції, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вільдмана І.Л.
Міністр Е.А. Ставицький
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
06.02.2002 № 54
(у редакції наказу Мінприроди
від 28.05.2012 № 285)
ПОЛОЖЕННЯ
про Шацький національний природний парк
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Шацький національний природний парк (далі - Шацький НПП) створено постановою Ради Міністрів Української РСР від 28.12.83 № 533 .
Указом Президента України від 16.08.99 № 992/99 "Про розширення території Шацького національного природного парку" територія Шацького НПП розширена на 16166,6 га і становить 48977 га.
1.2. Шацький НПП розташований на території Шацького району Волинської області. Територія Шацького НПП включає 22882,5968 га земель, які надані в його постійне користування, а також 26094,4032 га земель інших землекористувачів та землевласників, які входять до його складу.
1.3. Шацький НПП є неприбутковою, бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
1.4. Шацький НПП є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, реєстраційний рахунок у відділенні Казначейства, бланки, штампи та офіційну емблему, що реєструються в установленому порядку.
1.5. У своїй діяльності Шацький НПП керується Конституцією України , Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища" , "Про природно-заповідний фонд України" , "Про наукову і науково-технічну діяльність" , іншими законодавчими та нормативно-правовими актами, Проектом організації території Шацького національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів (далі - Проект організації території), а також цим Положенням.
Завдання, науковий профіль, особливості природоохоронного режиму та характер функціонування Шацького НПП визначаються у цьому Положенні.
1.6. Шацький НПП підпорядкований Державному агентству лісових ресурсів України (далі - Держлісагентство України).
1.7. Ділянки землі та водного простору, що надаються Шацькому НПП у постійне користування, з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються Шацькому НПП у встановленому порядку.
1.8. Межі Шацького НПП встановлюються в натурі з закріпленням необхідними державними інформаційно-охоронними знаками затвердженого зразка, наносяться на планово-картографічні матеріали територіальних органів Держземагентства на місцях та землекористувачів, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма № 6-зем ) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
1.9. Право користування земельними ділянками оформлюється державними актами на право постійного користування землею.
Державні акти на право постійного користування землею по Шацькому НПП видані в 2005 році на площу 20856,4635 га, в тому числі:
в межах Світязької сільської ради - за номерами ЯЯ № 036522 - ЯЯ № 036530, ЯЯ № 036533, ЯЯ № 036534, ЯЯ № 036568, ЯЯ № 036569 на площу 4928,9820 га;
в межах Шацької селищної ради - за номерами ЯЯ № 036535 - ЯЯ № 036548 на площу 7851,3526 га;
в межах Пульмівської сільської ради - за номерами ЯЯ № 036549 - ЯЯ № 036559, ЯЯ № 036567 на площу 4357,8122 га;
в межах Пулемецької сільської ради - ЯЯ № 036561 на площу 1479,3727 га;
в межах Прип'ятської сільської ради - ЯЯ № 036562 на площу 119,2928 га;
в межах Піщанської сільської ради - за номерами ЯЯ № 036563 - ЯЯ № 036566 на площу 2119,6512 га.
1.10. Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 31.05.2011 № 231 "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок" відповідно до статей 2, 17, 92, 122, 123, 208 і пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України , статей 13, 50 Закону України "Про землеустрій" затверджено проект землеустрою та надано в постійне користування Шацькому НПП земельні ділянки загальною площею 2026,1333 га за рахунок земель запасу за межами населених пунктів у Шацькому районі для природоохоронного, рекреаційного, культурно-освітнього призначення та для ведення лісового господарства, у тому числі:
891,4942 га в межах території Шацької селищної ради;
737,3882 га в межах території Пульмівської сільської ради;
397,2509 га в межах території Світязької сільської ради.
1.11. Юридична адреса Шацького НПП: 44021, с. Світязь, вул. Жовтнева, 61, Шацького району Волинської області.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ
2.1. Шацький НПП створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання унікальних поліських природних комплексів Шацького поозер'я, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, еколого-освітню та естетичну цінність, посилення охорони водно-болотних угідь міжнародного значення і сприяння розвитку міжнародного співробітництва в галузі збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.
2.2. Основними завданнями Шацького НПП є:
охорона та збереження природних та історико-культурних комплексів і об'єктів;
охорона умов відтворення, відновлення чисельності, збереження генофонду рідкісних та типових рослин і тварин;
створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об'єктів;
проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розроблення наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів на його території;
здійснення контролю за дотриманням іншими землекористувачами (землевласниками) та громадянами в межах Шацького НПП вимог природоохоронного законодавства України, цього Положення та Проекту організації території;
проведення екологічної, освітньо-виховної роботи.
3. УПРАВЛІННЯ ПАРКОМ
3.1. Управління Шацьким НПП здійснюється спеціальною адміністрацією (далі - адміністрація). До складу адміністрації входять відповідні наукові підрозділи, служба охорони, господарського та іншого обслуговування.
3.2. Адміністрацію очолює директор, який призначається на посаду на контрактній основі та звільняється з посади Держлісагентством за погодженням з Мінприроди відповідно до законодавства.
3.3. Адміністрація Шацького НПП розробляє структуру, штатний розпис, кошторис доходів та видатків, виробничо-фінансовий план та подає на затвердження в установленому порядку Держлісагентству.
3.4. Для забезпечення виконання основних завдань та проведення природоохоронних, науково-дослідних, господарських та інших заходів на території Шацького НПП, визначених Проектом організації території, адміністрація Шацького НПП має право:
створювати в установленому порядку відповідні структурні підрозділи (відділи, лабораторії, природознавчий музей, природоохоронні науково-дослідні дільниці, лісництва тощо) і допоміжні підрозділи (транспорту, зв'язку, інших інженерних мереж, ремонтно-будівельних робіт, заготівлі та переробки деревини й інших природних ресурсів, комунальних служб, виробництва екологічно чистої сільгосппродукції тощо);
здійснювати в установленому порядку будівництво лабораторних, житлових та господарських споруд, рекреаційних пунктів, кемпінгів, доріг, ліній електропередач, телефонного та радіозв'язку, інших інженерних мереж;
встановлювати екологічні пости для регулювання інтенсивності відвідування в зонах Шацького НПП і в різний період року;
надавати платні послуги відповідно до законодавства;
публікувати результати своїх наукових досліджень або оприлюднювати їх іншим способом, у порядку, встановленому законодавством;
отримувати, передавати та поширювати наукову інформацію із збереженням всіх авторських прав у встановленому порядку;
здійснювати інші види діяльності, не заборонені законодавством.
3.5. Директор Шацького НПП:
забезпечує виконання завдань, визначених у пункті 2.2 Положення;
вирішує питання діяльності Шацького НПП відповідно до його завдань;
в межах своєї компетенції видає розпорядження та накази, які є обов'язковими для виконання (дотримання) усіма суб'єктами господарювання, що знаходяться на території Шацького НПП та в межах його охоронних зон;
представляє Шацький НПП в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, судових органах, підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності;
розпоряджається коштами та майном відповідно до законодавства;
відповідає за результати діяльності перед Держлісагентством;
визначає функціональні обов'язки працівників;
призначає та звільняє з посади першого заступника директора, заступника директора по науці, головного економіста за погодженням з Держлісагентством відповідно до законодавства;
головного бухгалтера директор призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку за погодженням із Держлісагентством та органами Казначейства;
здійснює інші повноваження, передбачені законодавством.
3.6. У разі відсутності директора з поважних причин (відрядження, відпустка, хвороба тощо) його обов'язки виконує перший заступник директора.
3.7. Кадри наукових працівників Шацького НПП комплектуються на конкурсній основі, а інженерно-технічних та інших штатних працівників - відповідно до вимог законодавства.
3.8. Для вирішення наукових або науково-технічних проблем у Шацькому НПП створюється науково-технічна рада (далі - НТР). Положення про НТР, її склад та порядок діяльності затверджується Держлісагентством за погодженням з Мінприроди.
3.9. Для оперативної роботи і діяльності підприємств, установ та організацій, розташованих на території Шацького НПП, його адміністрація може створювати координаційну раду із представників місцевих органів влади і управління та керівників цих підприємств, установ та організацій.
3.10. Трудовий колектив складають усі працівники Шацького НПП. З метою регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин та узгодження інтересів працівників і адміністрації НПП між ними, у відповідності до законодавства, укладається колективний договір, який підписується уповноваженими представниками сторін.
Повноваження трудового колективу реалізуються його загальними зборами і виборним органом.
3.11. Місцеві органи влади, суб'єкти господарювання та громадськість сприяють адміністрації Шацького НПП в збереженні та охороні природних комплексів та виконанні поставлених перед ним завдань.
3.12. Парк має право: виступати від свого імені як позивач, відповідач або третя особа в судових органах, укладати від свого імені та відповідно до законодавства контракти, угоди та здійснювати інші юридичні акти із вітчизняними та іноземними об'єднаннями, підприємствами, акціонерними товариствами, організаціями, спілками, інститутами, кооперативами, корпораціями, товариствами, компаніями та іншими юридичними особами, а також із фізичними особами.
4. ГЕОГРАФІЧНЕ РОЗТАШУВАННЯ, СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ
4.1. Територія Шацького НПП розташована в північно-західній частині Волинської області на Головному Європейському вододілі басейнів Чорного і Балтійського морів. Рельєф рівнинний з незначним нахилом поверхні на північ і висотою над рівнем моря 160 - 180 м. Шацький НПП межує: на північному заході та півночі - з республікою Білорусь, на заході - з Польщею.
Територія включає 23 озера - Шацьке поозер'я, що є однією з найбільших озерних груп Європи. За походженням озера належать до різних генетичних типів, але здебільшого їх утворення пов'язане з карстовими та давніми процесами льодовикового періоду.
Озеро Світязь є найбільшим і найглибшим озером природного походження на Україні. Його площа становить понад 2600 га, а глибина досягає 58,4 м.
4.2. В 1995 році водно-болотні угіддя Шацького НПП в рамках Рамсарської конвенції віднесені до ІВА територій, що мають міжнародне значення як середовище існування водоплавних птахів.
4.3. Рішенням 17-ї сесії Бюро Координаційного Комітету ЮНЕСКО - МАБ від 30.04.2002 року Шацькому НПП надано статус Біосферного резервату ЮНЕСКО.
4.4. Згідно з функціональним зонуванням на території Шацького НПП встановлюється диференційований режим щодо охорони, відтворення та використання його природних ресурсів.
4.5. Функціональне зонування території Шацького НПП здійснюється відповідно до Проекту організації його території, що затверджується у встановленому порядку Мінприроди.
З метою збереження, відтворення, охорони та ефективного використання природних комплексів і об'єктів територія Шацького НПП поділяється на такі функціональні зони:
заповідна зона;
зона регульованої рекреації;
зона стаціонарної рекреації;
господарська зона.
Зонування території Шацького НПП враховується в усіх видах землевпорядної, проектно-планувальної та проектної документації.
4.5.1. Заповідна зона Шацького НПП - призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів.
На її території забороняється будь-яка господарська, рекреаційна та інша діяльність, що суперечить її цільовому призначенню, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на її природні комплекси й об'єкти, а саме:
будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'язаних з діяльністю Шацького НПП;
розведення вогнищ;
влаштування місць відпочинку населення;
стоянка транспорту, проїзд і прохід сторонніх осіб;
прогін свійських тварин;
пересування механічних, гужових та інших транспортних засобів (крім транспорту Шацького НПП), за винятком шляхів загального користування;
лісосплав;
проліт літаків і гелікоптерів нижче 2000 метрів над землею, подолання літаками звукового бар'єру над її територією та інші види шумового впливу, що перевищують установлені нормативи;
геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин (добування торфу та іншої мінеральної сировини), порушення ґрунтового покриву та гідрологічного і гідрохімічного режимів;
руйнування геологічних відслонень, застосування хімічних засобів боротьби з шкідниками і хворобами рослин і лісу;
усі види лісокористування, а також заготівля кормових трав, лікарських та інших рослин, квітів, плодів, насіння, очерету, збирання грибів;
випасання худоби, знищення та вилов диких тварин, порушення умов їх оселення, гніздування, інші види користування рослинним і тваринним світом, що призводять до порушення природних комплексів;
мисливство, рибальство, туризм, інтродукція нових видів рослин та тварин, проведення заходів з метою збільшення чисельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунтовану ємність угідь;
порушення режиму прибережних смуг та водоохоронних зон.
Для охорони, збереження й відтворення корінних природних комплексів, проведення наукових досліджень та виконання інших завдань у заповідній зоні, відповідно до Проекту організації у встановленому порядку дозволяється:
збір колекційних та інших матеріалів, пов'язаних із веденням наукових досліджень, виконання робіт, передбачених планами довгострокових стаціонарних досліджень;
проведення екологічної освітньо-виховної роботи у встановленому порядку на підставі дозволів, виданих Мінприроди;
виконання відновлювальних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами (проведення рубок догляду та реконструктивних рубок, ренатуралізації водно-болотних та інших угідь тощо), а також здійснення інших заходів щодо запобігання змінам природних комплексів внаслідок антропогенного впливу;
здійснення протипожежних і санітарних заходів, що не порушують режим заповідності;
спорудження у встановленому порядку будівель та інших споруд, необхідних для виконання поставлених перед Шацьким НПП завдань;
стоянка і проїзд транспорту Шацького НПП, а також інших організацій, які проводять відповідні заходи за узгодженням з адміністрацією Шацького НПП;
сінокосіння та випасання худоби відповідно до встановлених нормативів для задоволення потреб служби охорони Шацького НПП, що проживає в заповідній зоні.

................
Перейти до повного тексту