1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПО М. КИЄВУ І КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Управління готівкового обігу
та касових операцій
Л И С Т
23.11.2009 N 08-110/25136
Керівникам банків та філій
м. Києва та Київської
області
Щодо поліпшення якості та структури готівки в обігу
Головне управління неодноразово звертало увагу установ банків на необхідність поліпшення якості готівки, яка видається із операційних кас установ банків. Разом з тим, проведений аналіз свідчить, що у готівковому обігу Київського регіону перебуває велика кількість зношених банкнот.
Зазначимо, що при обробці банкнот, які були сформовані установами банків і прийняті до каси Головного управління як придатні до обігу, значна частина вилучається з обігу через їх зношеність, особливо банкноти дрібних номіналів. Викликає стурбованість той факт, що питома вага зношеної готівки, яка відсортовується Головним управлінням при обробці придатних до обігу банкнот, зростає. Так, із загальної кількості перерахованих протягом 10 місяців п. р. придатних банкнот зразка 2003 та наступних років випуску майже 50% мали явні ознаки зношеності, а із оброблених банкнот номіналом 1 - 20 грн. - більше 60% виявились не придатними до обігу. При перерахуванні прийнятої від установ банків придатної готівки за 10 місяців минулого року було виявлено 36% зношених банкнот, а номіналом 1 - 20 грн. - 45%.
У той же час, незважаючи на те, що за 10 місяців п.р. загальна сума прийнятої до Головного управління від установ банків готівки, зросла майже у 2 рази у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, сума зношених банкнот, зданих банківськими установами у поточному році менша, ніж за аналогічний період минулого року.
Вищезазначене свідчить, що установи банків при обробці готівки не дотримуються вимог щодо її формування та сортування, передбачених Інструкцією про касові операції в банках України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 14.08.2003 N 337 (гл. 4, розд. II), та Правилами визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 17.11.2004 N 547. Оскільки переважаюча доля готівки, яка перебуває в обігу, сортується та формується установами банків, недотримання банківськими установами вимог щодо її обробки призводить до того, що при здійсненні готівкових розрахунків у регіоні використовується велика кількість зношених банкнот, особливо дрібних номіналів.
Враховуючи зазначене, знову нагадуємо, що для стимулювання своєчасного вилучення з обігу зношеної готівки постановою Правління Національного банку України від 17.12.2007 N 460 "Про внесення Змін до деяких переліків і тарифів операцій (послуг), що здійснюються Національним банком України, його територіальними управліннями та установами за операціями (послугами), пов'язаними з діяльністю клієнтів і банків - кореспондентів Національного банку України", передбачено безкоштовне підкріплення установ банків банкнотами та обіговими монетами у межах зданих до Головного управління протягом останніх дванадцяти місяців сум зношеної готівки.

................
Перейти до повного тексту