1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
28.10.2002 N 3/1
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 6/1гн від 15.04.2004 )
Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх
З метою забезпечення комплексного підходу до організації і здійснення прокурорського нагляду за додержанням законів щодо неповнолітніх, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Відділу нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам підвищити рівень та ефективність нагляду за додержанням Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, законів України щодо неповнолітніх.
2. Роботу на зазначеній ділянці організовувати за галузевим, а у відділі нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх Генеральної прокуратури України, прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей міст Києва і Севастополя - за зонально-предметним принципом з урахуванням стану злочинності серед неповнолітніх та законності в діяльності органів, на які покладено обов'язки щодо захисту прав дітей, профілактики правопорушень і бездоглядності.
2.1. Під час перевірок особливу увагу приділяти виконанню службами у справах неповнолітніх та органами у справах сім'ї та молоді покладених на них законом організаційних, координаційних та контрольних функцій у вирішенні питань соціального захисту неповнолітніх, забезпеченню роботи щодо запобігання бездоглядності та правопорушенням серед дітей і підлітків.
2.2. Засобами прокурорського нагляду впливати на підвищення рівня й ефективності профілактичних заходів кримінальної міліції у справах неповнолітніх. Реагувати на порушення законодавства, спрямованого на запобігання втягуванню неповнолітніх у злочинну та іншу протиправну діяльність, на профілактику групової та рецидивної злочинності, попередження насильства в сім'ї тощо.
2.3. Перевіряти додержання законодавства при поміщенні і триманні неповнолітніх у спеціальних установах для неповнолітніх:
у приймальниках-розподільниках для неповнолітніх - щомісячно;
у притулках для неповнолітніх - щоквартально;
у виховно-трудових колоніях, загальноосвітніх школах і професійних училищах соціальної реабілітації, центрах медико-соціальної реабілітації - не рідше як один раз на півріччя.
2.4. Забезпечити нагляд за додержанням закону при притягненні неповнолітніх до адміністративної відповідальності.
2.5. Вимагати від працівників кримінальної міліції і служб у справах неповнолітніх, притулків своєчасного виявлення та усунення причин і умов, які сприяють поширенню бродяжництва і жебракування серед неповнолітніх, належного влаштування таких дітей; поновлення порушених прав неповнолітніх; притягнення до відповідальності осіб, які не виконують обов'язки щодо виховання дітей.
3. Забезпечити участь працівників підрозділів з нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх прокуратур областей у комплексних перевірках виховних колоній, організованих галузевими підрозділами нагляду за додержанням закону при виконанні судових рішень у кримінальних справах. Під час перевірок у виховних колоніях сконцентрувати увагу на додержанні законів, спрямованих на захист соціальних прав вихованців, зокрема на освіту, охорону здоров'я, на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного та соціального розвитку, забезпечення їх майнових та житлових прав.
4. Зосередити зусилля працівників прокуратури на питаннях нагляду за додержанням законодавства щодо забезпечення прав неповнолітніх на охорону життя та здоров'я, освіту, працю, соціальну допомогу, оздоровлення, відпочинок і дозвілля, захист від жорстокості та насильства як умов запобігання правопорушенням у підлітковому середовищі. Перевіряти виконання органами влади та управління законів, що гарантують реалізацію цих прав, та відповідність вимогам чинного законодавства актів, що ними видаються.
4.1. При здійсненні нагляду за додержанням законів, спрямованих на охорону життя та здоров'я неповнолітніх особливу увагу звертати на дотримання принципу безоплатності надання дітям та підліткам медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров'я, на створення безпечних умов виховання, навчання і праці, на попередження дитячої захворюваності, травматизму та смертності.
4.2. Реагувати на порушення законодавства про освіту, особливо щодо прав неповнолітніх на безоплатну повну загальну середню освіту, на безкоштовне отримання професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах, надання першого робочого місця.

................
Перейти до повного тексту