1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
15.04.2004 N 6/1гн
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 3/1гн від 21.06.2011 )
Про організацію діяльності органів прокуратури щодо захисту прав і свобод неповнолітніх
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 820ц від 21.04.2008 ) ( У тексті Наказу словосполучення "Академія прокуратури України" і "Академія прокуратури України при Генеральній прокуратурі України" замінені словосполученням "Національна академія прокуратури України" у відповідних відмінках згідно з Наказом Генеральної прокуратури N 820ц від 21.04.2008 )
З метою удосконалення діяльності органів прокуратури щодо організації нагляду за додержанням законів, спрямованих на захист прав і свобод неповнолітніх, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Заступникам Генерального прокурора України, Головному управлінню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, управлінню нагляду за додержанням і застосуванням законів на транспорті Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним та прирівняним до них прокурорам вважати основними завданнями на зазначеному напрямі діяльності:
- захист прав і свобод неповнолітніх, гарантованих Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, законами України;
- нагляд за додержанням законів органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, на які покладено обов'язки щодо захисту прав дітей, профілактики правопорушень і бездоглядності;
- нагляд за додержанням законності в діяльності спеціальних установ для неповнолітніх: приймальників-розподільників, притулків, загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних училищ соціальної реабілітації, центрів медико-соціальної реабілітації.
1.2. З метою забезпечення комплексного підходу до виконання покладених завдань:
1.2.1. Прокурорам міст і районів, прирівняним до них прокурорам здійснювати нагляд за додержанням законів:
- спрямованих на запобігання правопорушенням неповнолітніх;
- про захист соціальних, майнових і особистих прав неповнолітніх;
- при проведенні досудового слідства у кримінальних справах про злочини, а також суспільно небезпечні діяння неповнолітніх, розгляді цієї категорії справ в судах;
- про захист прав неповнолітніх у порядку цивільного судочинства;
- при поміщенні та триманні дітей і підлітків у спеціальних установах для неповнолітніх.
1.2.2. Відділам захисту прав і свобод неповнолітніх Головного управління (управлінь) захисту прав і свобод громадян та інтересів держави Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня зосередити нагляд за додержанням законів:
- спрямованих на запобігання правопорушень серед неповнолітніх;
- про захист соціальних, майнових, особистих прав неповнолітніх;
- при поміщенні та триманні дітей і підлітків у спеціальних установах для неповнолітніх.
З інших напрямів роботи забезпечити взаємодію з відповідними структурними підрозділами прокуратур, координувати свою діяльність з правоохоронними та іншими зацікавленими органами.
1.2.3. Прокурорам усіх рівнів зосередити зусилля на координуючій ролі прокуратури, діловій співпраці з державними та громадськими організаціями, які спрямовують свою діяльність на формуванні соціально-духовної, патріотичної свідомості молоді, впровадженні здорового способу життя підростаючого покоління.
З метою впливу на формування громадської думки, поважного ставлення до закону, запобігання негативним явищам у молодіжному середовищі приймати активну участь у форумах, конференціях, педагогічних нарадах тощо.
2. Прокурорам АР Крим, областей, міст Києва і Севастополя розмежувати повноваження галузевого підрозділу та міжміськрайпрокурорів щодо нагляду за додержанням законності у діяльності спеціальних установ для неповнолітніх, виключити дублювання в їх роботі.
Передбачити, що нагляд за додержанням законів у спеціальних установах для неповнолітніх республіканського та обласного підпорядкування здійснюють галузеві підрозділи обласних і прирівняних до них прокуратур; міського (районного) - міжміськрайпрокурорами.
2.1. Перевірки у зазначених установах проводити систематично:
- у приймальниках-розподільниках для неповнолітніх - щомісячно;
- притулках для неповнолітніх - щокварталу;
- загальноосвітніх школах і професійних училищах соціальної реабілітації, центрах медико-соціальної та соціально-психологічної реабілітації - не рідше одного разу на півріччя.
3. Нагляд за додержанням законів у діяльності служб і кримінальної міліції у справах неповнолітніх здійснювати періодично з урахуванням рівня злочинності, поширеності правопорушень серед неповнолітніх та стану забезпечення їх прав.
3.1. Під час перевірок особливу увагу приділяти виконанню службами у справах неповнолітніх і підрозділами у справах сім'ї, дітей та молоді покладених на них законом організаційних, координаційних та контрольних функцій у вирішенні питань соціального захисту неповнолітніх, запобігання бездоглядності та правопорушенням серед дітей і підлітків.
3.2. Засобами прокурорського нагляду впливати на підвищення рівня й ефективності профілактичних заходів кримінальної міліції у справах неповнолітніх. Реагувати на порушення законів щодо розшуку безвісно зниклих дітей, запобігання втягуванню неповнолітніх у злочинну та іншу протиправну діяльність, профілактики групової та рецидивної злочинності, попередження насильства в сім'ї тощо.
3.3. Домагатися від працівників служб, кримінальної міліції у справах неповнолітніх, притулків своєчасного виявлення та усунення причин і умов, що сприяють поширенню бродяжництва, жебрацтва серед неповнолітніх, належного влаштування таких дітей; поновлення порушених прав неповнолітніх; притягнення до відповідальності осіб, які не виконують обов'язків щодо виховання та захисту дітей. Посилити взаємодію територіальних і транспортних прокурорів на цьому напрямі діяльності.
4. Зосередити зусилля працівників прокуратури на нагляді за додержанням законів, спрямованих на захист прав та інтересів дітей, як одного з основних напрямів попередження злочинності й правопорушень серед неповнолітніх.
4.1. При здійсненні нагляду за додержанням законів щодо охорони життя і здоров'я неповнолітніх, особливу увагу звертати на надання дітям безоплатної медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров'я, на створення безпечних умов виховання, навчання і праці, попередження дитячої захворюваності, травматизму та смертності. Заходами прокурорського впливу запобігати поширенню пияцтва та наркоманії серед підлітків.
4.2. Реагувати на порушення законодавства про освіту, особливо прав неповнолітніх на безоплатну повну загальну середню освіту, професійно-технічну та на доступність вищої освіти у державних і комунальних навчальних закладах. Своєчасно виявляти та припиняти незаконні дії щодо закриття, перепрофілювання закладів освіти, надання платних послуг в галузі освіти. Вживати заходів щодо припинення безліцензійної освітньої діяльності.
4.3. Забезпечити дієвий нагляд за реалізацією прав неповнолітніх на оздоровлення та відпочинок, змістовне дозвілля. Запобігати фактам ліквідації, перепрофілювання, відчуження дитячих оздоровчих і позашкільних закладів.

................
Перейти до повного тексту