1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО
СЕРЕДОВИЩА ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 188 від 05.08.99
Про затвердження Науково-практичної програми "Дельфін"
Відповідно до Положення "Про Червону книгу України", затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.92 р. N 2750-XII, положень Конвенції про охорону дикої фауни і флори і природних середовищ існування в Європі, Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин та з метою забезпечення вивчення стану, ведення моніторингу, державного кадастру, охорони і відтворення популяцій морських ссавців в Україні,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Науково-практичну програму вивчення, охорони та відтворення морських ссавців Чорного та Азовського морів "Дельфін", що додається.
2. Управлінню біоресурсів (Давидок В.П.) довести цей наказ та затверджену ним Програму до відома Рескомприроди Автономної Республіки Крим, держуправлінь екобезпеки в Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях та м. Севастополі. Забезпечити координацію робіт по виконанню Програми, її методичне та організаційне супроводження, підготовку одержаних від виконавців Програми даних для ведення моніторингу та державного кадастру морських ссавців.
3. Рескомприроди Автономної Республіки Крим, держуправлінням екобезпеки в Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях та м. Севастополі надавати можливу допомогу виконавцям Програми та забезпечити контроль за її виконанням.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Стеценка М.П.
Перший заступник Міністра Братішко В.М.
ЗАТВЕРДЖЕНА
Наказом Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної безпеки
України
05.08.99 р. за N 188
НАУКОВО-ПРАКТИЧНА ПРОГРАМА ВИВЧЕННЯ, ОХОРОНИ ТА ВІДТВОРЕННЯ МОРСЬКИХ ССАВЦІВ ЧОРНОГО І АЗОВСЬКОГО МОРІВ "ДЕЛЬФІН"
1. Загальна частина
1.1. Ця Програма підготовлена відповідно до "Положення про Червону книгу України", затвердженого постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 р. N 2750-XII, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про тваринний світ", Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Берн, 1979 р.), яка була схвалена Верховною Радою України 29 жовтня 1996 р., Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (Бонн, 1979 р.), до якої Україна приєдналась відповідно до Закону України від 19 березня 1999 р. N 535-XIV.
1.2. Основною метою Програми е організація і забезпечення практичного виконання комплексу робіт з вивчення, охорони, відтворення, моніторингу, державного кадастру морських ссавців Чорного і Азовського морів, а також порятунку та реабілітації морських ссавців, які зазнають лиха, підготовка пропозицій та проектів відповідних нормативно-правових актів щодо збереження і відтворення цих тварин та середовища їх перебування.
Дія Програми розповсюджується на таких морських ссавців, що перебувають у Чорному і Азовському морях:
- дельфін афаліна чорноморська (Tursiops truncaus pomticus Barabasch, 1940);
- дельфін азовка (Phocoena phoena relicta Abel, 1905);
- дельфін білобочка чорноморська (Delphinus delphis ponticus Barabasch, 1935);
- тюлень-монах середземноморський (Monachus monachus Herman, 1779).
1.3. Програма є обов'язковою для структурних підрозділів Мінекобезпеки України, підприємств, установ і організацій, що входять до сфери його управління, та інших юридичних та фізичних осіб, які беруть участь у Програмі на добровільних засадах.
1.4. Участь у виконанні передбачених Програмою заходів мають право брати лише визначені нею виконавці або інші юридичні чи фізичні особи, спеціально уповноважені на це Мінекобезпеки України під час дії цієї Програми.
1.5. Програма набуває чинності з моменту її затвердження і є безстроковою. Рішення про внесення змін і доповнень до Програми або припинення її дії приймаються Мінекобезпеки України.
2. Сучасний стан та проблеми охорони ссавців Чорного і Азовського морів
2.1. Вірогідні дані про сучасну чисельність дельфінів в Чорному і Азовському морях відсутні з причини того, що відповідні наукові дослідження не проводяться, як у водах, що входять до юрисдикції України, так і в акваторіях, що належать іншим країнам басейну. Ефективна методологія проведення обліків цих тварин до цього часу не використовується. Тюлень-монах з 1974 року на території України не зустрічається, вважається зниклим. Усі чотири види зазначених тварин занесені до Червоної книги України та ряду міжнародних угод і конвенцій.
2.2. Промислове добування дельфінів у Чорному і Азовському морях, яке мало місце до 1966 р. (на території Туреччини - до 1983 р.), в XX столітті перевищило 5,5 млн. особин. Катастрофічний для чисельності популяцій фактор надмірного промислу в сучасних умовах змінився комплексом екологічних проблем, серед яких:
- забруднення середовища перебування;
- скорочення кормової бази;
- випадкова загибель тварин у знаряддях лову риби;
- незаконний промисел;
- техногенні пошкодження, непокоєння;
- масові природні хвороби (епізоотії).
Основними причинами зникнення тюленя-монаха є порушення місць перебування та посилення фактора непокоєння; популяція була підірвана під час промислового використання.
2.3. Система охорони морських ссавців Чорного і Азовського морів, як в Україні, так і в інших країнах регіону потребує негайного покращання. В останні роки на державному рівні в Україні ця проблема практично не вирішується. Відповідні наукові дослідження не фінансуються. Протягом 1995-1999 років за знищення морських ссавців не було притягнуто до відповідальності жодної особи.
2.4. Штучне утримання і розведення морських ссавців в Україні до цього часу має переважно комерційну мету. Проблема збереження генофонду цих тварин в штучних умовах в Україні частково вирішується лише по відношенню до афаліни чорноморської.
2.5. Дослідження щодо причин загибелі морських ссавців, в тому числі від природних факторів (хвороби тощо) на державному рівні не проводяться, державного моніторингу викидів морських ссавців на узбережжя не ведеться. За окремими науковими даними кількість природних хвороб дельфінів збільшується, в Чорному морі з'явились невідомі раніше збудники інфекцій (зокрема, морбиллівіруси морської свині та дельфінів), які вже викликали серед тварин епізоотії (1989-1990, 1994 рр.) та погрожують новими вибухами масової загибелі.

................
Перейти до повного тексту