- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Л И С Т
N 14-2-136-99 від 20.08.99
м.Київ
Прокурорам Автономної
Республіки Крим, областей,
міст Києва, Севастополя,
військовим прокурорам
регіонів України
Про додержання вимог міжнародно-правових актів при розслідуванні кримінальних справ
Узагальнення стану додержання законодавства при розслідуванні кримінальних справ і розгляді повідомлень про злочини, що надійшли від іноземних компетентних установ, результати якого обговорені на засіданні колегії Генеральної прокуратури України, виявило численні порушення вимог міжнародно-правових актів з цих питань з боку правоохоронних органів на місцях.
За період з 1992 року від закордонних компетентних установ у порядку передачі кримінального переслідування надійшло 609 кримінальних справ, з них: до 1998 року - 217, у 1998 році - 244, у першому півріччі 1999 року - 148, а також 6 матеріалів (повідомлень) про вчинення злочинів.
Відсутність належного обліку таких справ і матеріалів призводить до несвоєчасного реагування прокурорів на тяганину, необгрунтованість та незаконність прийнятих рішень. Зокрема, за даними прокуратури Закарпатської області до правоохоронних органів області у 1998 році і першому півріччі 1999 року надійшло 30 справ. Проте, відповідно до обліків Генеральної прокуратури, за означений період до правоохоронних органів Закарпатської області для організації подальшого розслідування направлено 58 кримінальних справ, які надійшли від закордонних компетентних установ у порядку передачі кримінального переслідування. Такі недоліки в обліку встановлені майже в усіх прокуратурах областей.
Неповнота обліку кримінальних справ зазначеної категорії простежується, як правило, в тих апаратах обласних прокуратур, де не виконано вимог п.2.1 наказу Генерального прокурора України N 11 від 26 листопада 1998 року "Про організацію роботи органів прокуратури України в галузі міжнародного співробітництва і правової допомоги" щодо визначення спеціального працівника по здійсненню нагляду за додержанням законів у міжнародно-правовій сфері.
Одним з типових порушень, кількість і поширеність яких дозволяє зробити висновок про виникнення хибної і такої, що суперечить закону, практики, є реєстрація отриманих кримінальних справ, порушених закордонними слідчими органами, як матеріалів дослідчої перевірки з подальшим прийняттям рішень про відмову в порушенні кримінальної справи.
Так у грудні 1997 року до прокуратури м.Севастополя направлена для організації подальшого розслідування кримінальна справа, порушена правоохоронними органами Російської Федерації проти Готовка Б.Б., який під час проходження військової служби у Збройних Силах Російської Федерації вчинив крадіжку грошових коштів.
Генеральною прокуратурою двічі скасовувались такі незаконні рішення і лише 18 червня 1999 року справа прийнята до провадження.
У грудні 1998 року прокуратура Тернопільської області отримала для організації розслідування кримінальну справу, порушену правоохоронними органами Словаччини проти мешканця м. Тернополя Поповича В., затриманого при спробі вивозу з території Словацької Республіки викраденого автомобіля з використанням підроблених документів.
Як повідомив прокурор області, кримінальну справу було направлено до слідчого відділу УСБУ для розслідування. Фактично вона не приймалася до провадження, і 16 лютого 1999 року після поверхової недбалої перевірки слідчий УСБУ виніс по справі постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.
У даний час незаконну постанову Генеральною прокуратурою скасовано, справу направлено для організації розслідування.
Трапляються непоодинокі випадки, коли прокурори приймають до свого провадження справи, що надійшли від іноземних компетентних органів і їм не підслідні (справа щодо Кінаша Б.О., Кравціва В.С., Петровського Л.М., Колича Я.О. та інших, обвинувачених у крадіжці майна і вчиненні дорожньо-транспортної пригоди, - прокуратура Львівської області, щодо Рогуліна О.Г., обвинуваченого за
ст.17, ч.3,
ст.140, ч.1,
ст.187 КК України, - прокуратура Орджонікідзевського району м.Запоріжжя, щодо Сахарова О.О., який користувався підробленими документами на автомобіль, та Носача С.І., у якого виявили підроблений штамп митниці, - прокуратура Кіровоградської області).
................Перейти до повного тексту