- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/429 від 21.12.2001
Про внесення змін до реєстру уповноваженою особою власника
На Ваш запит про внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів на підставі цивільно-правової угоди та передавального розпорядження, підписаних уповноваженою особою продавця цінних паперів на підставі довіреності, яка була чинна на момент підписання вказаних документів, проте на момент подання документів реєстратору термін дії якої закінчився, відповідаємо наступне.
1. Щодо подання реєстратору документів, необхідних для внесення змін до реєстру.
Відповідно до п.7.3 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (надалі - Положення), затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) від 26.05.98 р.
N 60, зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Комісії від 19.06.2001 р.
N 190 та від 23.10.2001 р.
N 315, документи, за якими вимагається внесення змін до системи реєстру, якщо інше не передбачено цим Положенням, можуть подаватись до реєстроутримувача:
- зареєстрованою особою, яка передає цінні папери або ініціює внесення змін до реквізитів власного особового рахунка;
- особою, на ім'я якої передаються цінні папери;
- уповноваженою особою однієї з цих осіб;
- рекомендованим листом;
- кур'єром;
- поштою.
Абзац 5 п.7.16 та частина 5
п.7.1 Положення у випадку подання документів до реєстратора за участю третіх осіб встановлюють необхідність подання реєстратору документів, що визначають повноваження вказаних осіб на ініціювання змін до системи реєстру.
Крім цього, абзацом 1
п.7.2 Положення передбачений обов'язок реєстратора у разі особистого звернення до нього будь-якої особи щодо подання документів встановити особу за пред'явленими документами, які засвідчують особу, та наявність у неї повноважень щодо вчинення дій, які вона вимагає (ініціює).
Таким чином, у випадку ініціювання внесення змін до системи реєстру уповноваженою особою власника цінних паперів реєстратор має право вимагати документи, що підтверджують вказані повноваження такої особи.
Якщо зазначеним документом є довіреність, термін дії якої закінчився, реєстратор згідно з абзацом 7
п.7.13 Положення повинен відмовити у внесенні змін до системи реєстру у зв'язку з "невизначеністю повноважень особи, яка ініціює внесення змін до системи реєстру".
Виходячи з вищезазначеного, вважаємо, що внесення змін до реєстру в описаному випадку можливе чи з ініціативи уповноваженої особи за поданням реєстратору довіреності з чинним терміном дії, чи з ініціативи власника цінних паперів чи контрагента операції без включення до пакета документів довіреності.
При цьому, згідно з вимогами
п.7.3 Положення пакет документів для внесення змін до реєстру може подаватись до реєстратора зазначеними особами як особисто, так і рекомендованим листом, кур'єром або поштою.
2. Про можливість внесення до реєстру змін на підставі цивільно-правової угоди та передавального розпорядження, підписаних уповноваженою особою власника на підставі довіреності, чинної на момент підписання цих документів, проте на момент подання документів реєстратору термін її дії закінчився.
Відповідно до ч.1 ст.
62 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ) угода, укладена однією особою (представником) від імені другої особи (яку представляють) в силу повноваження, що грунтується на довіреності, законі або адміністративному акті, безпосередньо створює, змінює і припиняє цивільні права і обов'язки особи, яку представляють.
При цьому, ЦКУ та інші чинні нормативні акти не ставлять дійсність та термін дії угод, укладених представником та підставі довіреності, в залежність від терміну дії цієї довіреності.
Тобто дійсність і термін дії подібних угод не обмежений терміном дії довіреності, на підставі якої були укладені угоди, а виникнення, зміна чи припинення прав та обов'язків особи, яку представляють, залежить від наявності у представника відповідних повноважень на момент укладення такої угоди.
Опосередковано це випливає також з
частини 2 ст.70 ЦКУ, згідно з якою права і обов'язки, що виникли внаслідок дій особи, якій видана довіреність до того, як ця особа дізналася або повинна була дізнатись про її припинення, зберігають силу для того, хто видав довіреність, і його правонаступників щодо третіх осіб.
Виходячи з переліченого, вважаємо, що при визначенні дійсності та терміну дії цивільно-правових угод укладених як сторонами цих угод безпосередньо, так і їх представниками на підставі довіреності, слід виходити з загальних правил, встановлених Главою 3 ЦКУ "Угоди" та Главою 19 ЦКУ
"Припинення зобов'язань".
Таким чином, при визначенні правомірності участі в укладенні угоди уповноваженою особою, яка діє на підставі довіреності, реєстратор повинен аналізувати наявність вказаних повноважень цієї уповноваженої особи (чинність довіреності) на момент укладення такої угоди.
При цьому дату укладення угоди реєстратор визначає з інформації, яка міститься в цій угоді. Слід зазначити, що відповідальність за достовірність інформації, наведеної в документах, які подаються реєстратору, несе особа, що підписала ці документи.
Відповідно до
ст.41 ЦКУ угодами визнаються дії громадян і організацій, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Угоди можуть бути односторонніми і дво- або багатосторонніми (договори).
................Перейти до повного тексту