- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Л И С Т
Щодо останніх змін у порядку обчислення та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування
З 26 березня 2003 року набрав чинності Закон України від 20 лютого 2003 р.
N 550-IV "Про внесення змін до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон).
Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р.
N 16-6 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 р. за N 998/6189 (далі - Інструкція), інші нормативно-правові акти, роз'яснення та листи, видані до набрання чинності вищезазначених змін до
Закону, застосовуються у частині, що не суперечить Закону України
"Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (зі змінами).
Враховуючи наведене, до внесення змін до
Інструкції органи Пенсійного фонду України керуються нормами
Закону зі змінами.
У зв'язку з цим повідомляємо.
Відповідно до змін, внесених до
Закону, прийняття Розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Розрахунок) здійснюється без попередньої перевірки зазначених у ньому показників через канцелярію. Порушення встановленого цим Законом порядку прийняття Розрахунків тягне за собою дисциплінарну та матеріальну відповідальність.
Камеральну перевірку Розрахунків здійснюють спеціалісти відділу доходів, що ведуть облік надходження платежів. За її результатами, у разі виявлення методичних та арифметичних помилок, донараховуються зобов'язання, узгоджуються та застосовуються штрафні санкції відповідно до підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті
17 Закону, а також призначаються позапланові перевірки.
Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього
Закону та до початку його перевірки) платник самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданого Розрахунку, такий платник має право надати уточнюючий Розрахунок, сплативши суму недоплати (суму, на яку занижено зобов'язання) та штраф у розмірі 5 відсотків від такої суми до подання зазначеного уточнюючого Розрахунку. До затвердження форми уточнюючого Розрахунку він подається за формою згідно з додатком 22 Інструкції про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р.
N 16-6 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 29.11.2001 р. за N 998/6189, з приміткою "уточнюючий".
Платник має право не подавати такий Розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі Розрахунку за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені, у рядках 12 та/або 13, а також суму штрафу у розмірі 5 відсотків суми недоплати в рядку 16 Розрахунку.
Підпунктом 5.3.3 пункту 5.3 статті
5 Закону передбачено, що у разі якщо останній день строків погашення зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Законом змінено строки сплати за податковими повідомленнями, складеними на підставі пп. "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, а саме, коли за нарахування такого зобов'язання відповідальним є орган Пенсійного фонду (відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій). На сплату за такими повідомленнями відводиться 30 календарних днів.
Законом (пункт 7.7 статті 7) чітко визначено черговість погашення зобов'язань зі сплати збору, а саме: спочатку погашається борг, а вже потім поточні зобов'язання. Така черговість погашення боргу визначена і в підпункті 5.4 пункту 5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 р.
N 2-4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.03.2002 р. за N 212/6500.
Відповідно до п. 2 розділу II "Прикінцеві положення"
Закону, порядок нарахування штрафів, встановлений Законом, застосовується з календарного кварталу, наступного за кварталом, в якому набирає чинності цей Закон. Оскільки Закон набрав чинності 26.03.2003 р. (опублікований в "Урядовому кур'єрі" від 26.03.2003 р. N 56), нові розміри штрафних санкцій застосовуються з 1 квітня 2003 року.
................Перейти до повного тексту