- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ МОРСЬКОГО І РІЧКОВОГО ТРАНСПОРТУ
Л И С Т
Керівникам підприємств
ДО "Укрморпорт"
Державним департаментом морського і річкового транспорту проведено аналіз стану простроченої дебіторської заборгованості підприємств галузі та повідомляється наступне.
1. В деяких випадках мають місце суттєві відхилення між даними простроченої дебіторської заборгованості, встановленими в ході такого аналізу (перевірки), порівняно з даними, що декларуються підприємствами при складанні Звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість
(форма N 1-Б) та при складанні оперативної (щотижневої) інформації до Укрморрічфлоту.
При цьому основною причиною відхилень є невірне тлумачення підприємствами терміну "прострочена заборгованість". Укрморрічфлот виходить з того, що простроченою вважається заборгованість, за якою минув термін, що визначений умовами господарських договорів (додаткових угод, листування тощо). Підстава: роз'яснення до розділу II Інструкції щодо заповнення форми N 1-Б термінова (місячна), затверджена наказом Держкомстату від 31.07.2000
N 258.
"1. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
2. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
3. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
4. Прострочення боржника не настає, якщо зобов'язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора".
Тобто простроченою слід кваліфікувати заборгованість виключно відносно термінів виконання зобов'язань, передбачених договірними відносинами або законом, незважаючи на тривалість обліку такої заборгованості взагалі (тривалість обліку є критерієм тільки для розподілу заборгованості на поточну або довгострокову).
2. Під час аналізу (перевірки) з'ясовано, що значні суми простроченої заборгованості відповідно до П(С)БО 10
"Дебіторська заборгованість" носять усі ознаки безнадійної заборгованості, але тривалий час обліковуються на балансі підприємств і відносно них не здійснені процедури, необхідні для виконання у разі, якщо заборгованість кваліфікується як безнадійна.
3. Враховуючи викладене вище стосовно безнадійної дебіторської заборгованості, а також на виконання вимог п. 1 Програми ліквідації існуючої та недопущення виникнення нової простроченої заборгованості на підприємствах галузі морського і річкового транспорту, затвердженої т.в.о. директора Укрморрічфлоту Голодницьким О.Г. 11.01.2005 р. (доведено листом від 17.01.2005 N 5/6-47), Укрмморрічфлотом опрацьовано питання щодо можливості списання сум простроченої (безнадійної) заборгованості, які помилково обліковувалась підприємствами та підлягали списанню згідно з п. 4, 5, 11 П(С)БО 10
"Дебіторська заборгованість" в попередніх звітних періодах, шляхом виправлення помилок минулих звітних періодів та коригування фінансових звітів минулих звітних періодів, та повідомляється.
П. 4 П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 травня 1999
N 137, визначено, що виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
В бухгалтерському обліку порядок виправлення помилок в облікових регістрах, на підставі інформації яких заповнюється фінансова звітність, встановлено п. 9 Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2000 р.
N 356, а саме, виправлення помилок минулих років оформляється в місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою, в якій наводяться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, якою виправляється помилка. У місяці складання бухгалтерської довідки її дані записуються до відповідного регістру бухгалтерського обліку та Головної книги.
................Перейти до повного тексту