1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
04.12.2003 N 12/2-16

Про проблеми захисту прав інтелектуальної власності та шляхи їх вирішення
Заслухавши та обговоривши доповідь голови Державного департаменту інтелектуальної власності (далі - Держдепартамент) Паладія М.В., розглянувши доповідну записку щодо проблем захисту прав інтелектуальної власності та шляхів їх вирішення, колегія відзначає, що Держдепартаментом проведено значну роботу з виконання заходів, направлених на підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності і на посилення боротьби з контрафактною продукцією: створена сучасна нормативно-правова база в сфері охорони прав інтелектуальної власності, а також сформована дієздатна інфраструктура, яка забезпечує реалізацію державної політики у цій сфері.
З цією метою Держдепартаментом здійснено ряд заходів, зокрема:
1. Участь у розробці актів законодавства, зокрема Цивільного кодексу України, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової охорони інтелектуальної власності", яким внесено зміни до чинного законодавства України з метою підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності, розробка і забезпечення прийняття низки постанов Кабінету Міністрів України, спрямованих на запровадження дієвих механізмів щодо недопущення виробництва та розповсюдження контрафактної продукції.
2. З метою забезпечення контролю за дотриманням законодавства в сфері інтелектуальної власності та забезпечення механізмів його реалізації у складі Держдепартаменту створено підрозділ контролю за дотриманням законодавства у сфері інтелектуальної власності - підрозділ державних інспекторів та державне підприємство "Інтелзахист", яке забезпечує видачу контрольних марок та ведення Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок.
3. Проведено ряд заходів, направлених на координацію зусиль правоохоронних та контролюючих органів державної влади для забезпечення контролю за дотриманням норм законодавства в сфері інтелектуальної власності.
4. Постійно проводиться робота по виконанню міжнародних зобов'язань України за Угодою про співробітництво по припиненню правопорушень у сфері інтелектуальної власності.
5. Проведено ряд заходів, направлених на захист прав інтелектуальної власності у судовому порядку та підвищення рівня експертного забезпечення судочинства при розгляді справ, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності.
6. Проведено інформаційні заходи ("круглі столи", тематичні семінари, публікації в пресі, виступи на радіо та телебаченні), направлені на зміну стереотипів, що панують у суспільстві, щодо порушення прав інтелектуальної власності.
За результатами обговорення колегія У Х В А Л Ю Є:
1. Визнати діяльність Держдепартаменту, направлену на підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності, задовільною.
2. Держдепартаменту (Паладій М.В.) забезпечити виконання заходів, спрямованих на реалізацію Концепції розвитку національної системи охорони інтелектуальної власності, зокрема:
розробити проект Закону України щодо захисту прав на комп'ютерні програми;
забезпечити функціонування інформаційно-довідкової системи з питань використання програмного забезпечення при його придбанні та введенні в обіг;
здійснювати контроль за дотриманням норм законодавства в сфері інтелектуальної власності;
посилити боротьбу з незаконним виробництвом, розповсюдженням і реалізацією контрафактної продукції.
3. Контроль за виконанням рішення колегії покласти на першого заступника Міністра Гуржія А.М.
Голова колегії, Міністр В.Г.Кремень
Додаток
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА
щодо проблем захисту прав інтелектуальної власності та шляхів їх вирішення
Україна проголосила одним із стратегічних напрямків зовнішньоекономічної політики інтеграцію до Світового Співтовариства, насамперед вступ до Світової організації торгівлі (СОТ) та інтеграцію у Європейський Союз. Приєднання до цих впливових міжнародних організацій неможливе без забезпечення захисту прав інтелектуальної власності на рівні, що відповідає міжнародним стандартам.
За час незалежності в Україні зроблено головне для забезпечення гарантованих Конституцією України прав громадян та юридичних осіб на захист інтелектуальної власності, їх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності:
створена сучасна нормативно-правова база в сфері охорони прав інтелектуальної власності, а також сформована дієздатна інфраструктура, яка забезпечує реалізацію державної політики у цій сфері.
Правовідносини в сфері інтелектуальної власності в Україні регулюються окремими положеннями Конституції України, нормами Цивільного, Кримінального, Митного кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та процесуальних кодексів.
В Україні діють 10 спеціальних законів у сфері інтелектуальної власності. Україна є учасницею 18 багатосторонніх міжнародних договорів, що діють у цій сфері. Правовідносини, пов'язані з правовою охороною інтелектуальної власності, регулюють також близько ста підзаконних нормативних актів.
В Україні захист прав інтелектуальної власності здійснюється у межах цивільного, адміністративного, кримінального, митного та антимонопольного законодавства.
Ефективний захист прав інтелектуальної власності здійснюється також у рамках антимонопольного законодавства України. Згідно з нормами Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" Антимонопольний комітет України, який має розгалужену систему регіональних представництв, здійснює захист прав інтелектуальної власності в адміністративному порядку.
Спеціальним законодавством в сфері інтелектуальної власності передбачена можливість оскарження рішень щодо набуття прав на об'єкти інтелектуальної власності до Апеляційної палати Державного департаменту інтелектуальної власності.
Власник прав має можливість звернутись за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів до суду або до відповідних правоохоронних та контролюючих органів.
З метою забезпечення рівня правової охорони, що відповідає нормам і стандартам СОТ, в Україні постійно здійснюються заходи у цій сфері, включаючи ефективні засоби забезпечення дотримання прав інтелектуальної власності, за такими напрямками: удосконалення чинного законодавства та механізмів реалізації норм законодавства.
Заходи щодо удосконалення чинного законодавства
Законодавство у сфері інтелектуальної власності постійно розвивається та удосконалюється. Основним напрямком удосконалення законодавства є забезпечення гарантованості захисту прав інтелектуальної власності.
З метою досягнення в Україні рівня захисту прав інтелектуальної власності на рівні міжнародних стандартів протягом останнього часу було прийнято низку нормативно-правових актів, зокрема:
1. У 2003 році Верховною Радою України прийнято Цивільний кодекс України, що містить окрему книгу "Право інтелектуальної власності", в якій зосереджені загальні норми щодо набуття, здійснення та захисту прав інтелектуальної власності в Україні.
2. Набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової охорони інтелектуальної власності", яким законодавство України у сфері інтелектуальної власності приведено у повну відповідність до норм Угоди ТРІПС, яка є основною угодою Світової організації торгівлі. Зазначеним Законом значно посилена відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності, передбачено положення стосовно запобіжних заходів, які ще до пред'явлення позовної заяви можуть бути вжиті за ухвалою суду (стаття 50 Угоди ТРІПС).
3. Для вирішення проблеми "піратства" у сфері авторського права і суміжних прав у 2002 році прийнято Закон України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів господарювання, пов'язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування", прийнято низку постанов Кабінету Міністрів України, спрямованих на запровадження дієвих механізмів щодо недопущення виробництва та розповсюдження контрафактної продукції.
4. У липні 2002 року Верховною Радою України прийнято новий Митний кодекс України, який містить розділ щодо контролю за переміщенням через митний кордон України товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності. Положення зазначеного Кодексу відповідають міжнародним нормам, зокрема положенням Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (далі - Угода ТРІПС), яка є однією з найважливіших угод Світової організації торгівлі.
5. В Україні зроблені перші кроки до законодавчого врегулювання використання об'єктів інтелектуальної власності в мережі Інтернет. Зокрема, Верховною Радою України в липні 2002 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань інтелектуальної власності", відповідно до якого внесено зміни до ряду законодавчих актів України щодо використання об'єктів інтелектуальної власності в мережі Інтернет.
Заходи щодо механізмів реалізації норм законодавства
Державним департаментом інтелектуальної власності, що діє у складі Міністерства освіти і науки України (далі - Держдепартамент), планомірно проводяться заходи, направлені на реалізацію норм чинного законодавства. Ці заходи спрямовуються на створення в Україні найбільш сприятливого клімату для захисту прав інтелектуальної власності, боротьби з виробництвом та розповсюдженням контрафактної продукції.
1. Проведено ряд заходів, направлених на координацію зусиль правоохоронних та контролюючих органів державної влади для забезпечення контролю за дотриманням норм законодавства в сфері інтелектуальної власності.
На виконання пункту 37 Указу Президента України від 25.12.2000 N 1376/2000 "Про Комплексну програму профілактики злочинності на 2001-2005 роки" та з метою активізації боротьби з незаконним виробництвом, розповсюдженням і реалізацією аудіо- і відеопродукції, компакт-дисків та інших об'єктів інтелектуальної власності Міністерство освіти і науки, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки, Державна податкова адміністрація, Генеральна прокуратура, Мінкультури, Держпідприємництво, Держмитслужба спільним наказом від 21.05.2003 N 10/527/193/240/7/1/2-103 вих. /271/62/343 затвердили Програму скоординованих дій правоохоронних та контролюючих органів по боротьбі з незаконним виробництвом, розповсюдженням і реалізацією аудіо- і відеопродукції, компакт-дисків та інших об'єктів інтелектуальної власності.
У Програмі визначено основні напрямки співробітництва зазначених органів щодо проведення єдиної політики у боротьбі з порушеннями прав інтелектуальної власності на всій території нашої держави.
З метою контролю за реалізацією Програми створена Координаційна рада. Головою Координаційної ради призначено голову Держдепартаменту Паладія М.В.
Основними напрямками діяльності Координаційної ради є забезпечення легального використання об'єктів інтелектуальної власності; проведення єдиної політики по боротьбі з порушеннями прав інтелектуальної власності; удосконалення нормативно-правової бази в означеній сфері.
З метою реалізації Програми Координаційною радою передбачено проведення заходів для забезпечення контролю за правомірним використанням об'єктів інтелектуальної власності, зокрема:
- створення мережі регіональних центрів по захисту прав інтелектуальної власності;
- проведення заходів, направлених на припинення розповсюдження контрафактної продукції;
- сприяння громадським організаціям, які захищають права інтелектуальної власності і ведуть боротьбу з "піратством";
- проведення освітянських заходів на підприємствах та організаціях, впровадження програм з питань інтелектуальної власності в навчальних закладах.
На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 20.06.2003 N 37056 для реалізації Програми в регіонах були створені робочі групи. До їх складу увійшли представники регіональних представництв Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Генеральної прокуратури України, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Державної митної служби України, державні інспектори з питань інтелектуальної власності. Головами робочих груп призначено заступників голів місцевих державних адміністрацій. У рамках виконання Програми здійснюються перевірки суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються виробництвом, розповсюдженням та реалізацією примірників аудіовізуальних творів та фонограм.
Ведеться планомірна робота, направлена на виконання міжнародних зобов'язань України за Угодою про співробітництво по припиненню правопорушень у сфері інтелектуальної власності. Угода направлена на вироблення узгоджених форм і реалізації методів взаємодії повноважних органів держав-учасниць з метою попередження, виявлення, припинення і розслідування правопорушень у сфері інтелектуальної власності.
З метою попередження, виявлення, припинення та розслідування правопорушень у сфері інтелектуальної власності створені спеціальні підрозділи у Міністерстві внутрішніх справ, Службі безпеки, Державній митній службі України. Діяльність цих підрозділів направлена на недопущення виробництва та розповсюдження на території України контрафактної продукції, насамперед дисків для лазерних систем зчитування.

................
Перейти до повного тексту