1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
01.07.2014 № 1/9-343
Управлінням (департаментам) освіти
і науки обласних,
Київської міської державної адміністрації,
інститутам післядипломної
педагогічної освіти,
загальноосвітнім навчальним закладам
Про організацію навчально-виховного процесу у загальноосвітніх навчальних закладах і вивчення базових дисциплін в основній школі
Міністерство освіти і науки надсилає для практичного використання методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу в 2014/2015 році у загальноосвітніх навчальних закладах, що додаються.
Просимо довести зазначену інформацію до відома керівників загальноосвітніх навчальних закладів та вчителів.
Заступник Міністра П.Б. Полянський
Додаток 1
до листа Міністерства освіти
і науки України
01.07.2014 № 1/9-343
ПЕДАГОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
навчання учнів у шостих класах
З-поміж новацій 2014/2015 навчального року такі: учні 6 класів, які вивчали дві іноземні мови у 5 класі - продовжують вивчення за бажанням. Триватиме розпочате у 5 класі вивчення інформатики; передбачено посилення використання здоров'язбережувальних технологій; підвищена увага приділятиметься природничій та екологічній освіті, оскільки розпочнеться вивчення двох природничих дисциплін географії та біології - важливою пропедевтичною базою для цього стало вивчення природознавства у 5 класі.
У віковій психології діти 6 класу потрапляють у період молодшого підліткового віку (з 11 років). Тобто вік учнів 6 класу можна назвати перехідним від молодшого шкільного до молодшого підліткового або початком переходу від дитинства до юності.
Ранній підлітковий вік - найскладніший період у розвитку дитини. У цей час спостерігаються різкі якісні зміни, які стосуються усіх сфер функціонування особистості: відбувається бурхливий фізичний і розумовий розвиток, етичне і соціальне дорослішання, дитина має підвищену збудливість, імпульсивність, на які накладається статевий потяг, часто неусвідомлений.
Важливою особливістю психіки дітей раннього підліткового віку є розвиток довільності всіх психічних процесів. Учні-підлітки уже можуть самостійно концентрувати увагу, розвивати пам'ять і мислення, регулювати власні емоційно-вольові процеси тощо.
Здатність сприйняття своєрідна: діти сприймають оточуючі їх предмети і явища неточно, тобто виділяють випадкові ознаки і особливості, що з якихось причин привернули їхню увагу. Протягом навчання у 6 класі відбуваються кількісні та якісні зміни процесу сприйняття. Кількісні зміни полягають у збільшенні швидкості процесу сприйняття та кількості сприйнятих об'єктів, розширенні обсягу їх запам'ятовування тощо. Поступово в учнів формується здатність спостерігати явища навколишньої дійсності, тобто, відповідно до певної мети, помічати їх, виявляти істотні деталі, з'ясовувати взаємозв'язки між ними.
Ці особливості учнівської психіки треба враховувати у процесі навчання. Вже з перших уроків у 6 класі учням бажано пропонувати завдання на спостережливість, виявлення істотних ознак предметів, встановлення зв'язків між декількома об'єктами тощо.
Пам'ять учнів у цей час має переважно наочно-образний характер. Учні краще запам'ятовують зовнішні ознаки предметів, ніж їх логічну змістову сутність. У пам'яті учнів цього віку зв'язки між окремими частинами явища, що вивчається, є нестійкими. Учні погано уявляють собі загальну структуру явища, його цілісність і взаємозв'язок компонентів. Запам'ятовування, зазвичай, носить механічний характер, заснований на враженнях та багаторазовому повторенні. Тому процес відтворення виучуваного вирізняється неточністю, великою кількістю помилок, заучуваного недовго утримується в пам'яті. Віковий період 11 - 12 років характеризується переходом від механічної пам'яті до смислової, яка формується під впливом навчання і має вирішальне значення у здобутті знань. Учні вже починають робити перші спроби, щоб запам'ятати доступний для них матеріал не дослівно, а осмислено.
Необхідно систематично, впродовж тривалого часу повторювати з ними пройдений навчальний матеріал. Необхідно пам'ятати і про дослівне запам'ятовування й відтворення, яке є важливим засобом поповнення словникового запасу і формування культури мовлення, розвитку довільної пам'яті та самоконтролю, уміння помічати помилки у відтвореному та їх виправляти. З цією метою учням потрібно пропонувати багато завдань і вправ, призначених для усного виконання.
В учнів 6 класів переважає мимовільна (короткотривала) увага, дитина легко відволікається на який-небудь подразник, активно реагує на все нове, яскраве і незвичайне. Зосередження уваги на одному і тому ж об'єкті важко дається учням у цьому віці і призводить до швидкої стомлюваності. Це, звісно, заважає процесу навчання. Всі ці чинники потрібно враховувати під час організації навчального процесу.
Усвідомлення учнями значущості навчального матеріалу та важливості його засвоєння - умова стійкості довільної уваги. Наприкінці навчання у 6 класі обсяг і стійкість уваги дещо зростають. Учням можна пропонувати більші за обсягом тексти для самостійного читання, складніші - (з більшою кількістю дій) задачі для розв'язування. З метою активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів бажано пропонувати їм самостійно складати завдання і ставити однокласникам запитання, які стосуються вивченого теоретичного матеріалу. Така практика розвиває пам'ять і увагу в учнів та потребує вивчення теоретичного матеріалу.
Щоб сформувати прийоми довільної уваги, доцільно поряд із звичайною діяльністю пропонувати учням завдання з її перевірки, а також завдання на складання плану діяльності та її контролю. Стійкість уваги посилюється, коли зміст діяльності викликає зацікавленість, коли в об'єктів, що вивчаються, постійно виявляються нові особливості.
Від стилю мислення багато в чому залежить успішність дитини у навчанні та подальшому житті. Тому навчальний процес має підтримувати довготривале мислення. З цією метою на уроках треба заохочувати учнів до роботи з підручником, систематично працювати над розвитком усної і писемної мови школярів (коментування дій, усні вправи, складання учнями задач і запитань), пропонувати учням розв'язувати багато задач з логічним навантаженням, творчі завдання, пов'язані з опрацюванням різних видів інформації та відповідним поданням їх виконання. У презентаціях бажано використовувати гіперпосилання.
Крім того, що відбуваються зміни в когнітивній сфері, у цьому віці змінюється й основна діяльність учнів. Якщо у початкових класах головною діяльністю учнів була навчальна, то поступово в учнів 6 класу на перше місце виходить міжособистісне спілкування з дорослими і ровесниками, суспільно корисна праця, що позитивно позначається на розвитку психіки та особистості загалом. Навчання залишається важливим для дітей цієї вікової категорії, але пізнавальний інтерес до навчання перебуває на стадії зацікавленості: легко виникає і легко згасає. Здебільшого він спрямований на процес навчання, а не на його зміст.
Навчальні труднощі молодших підлітків багато в чому залежать від емоційної сторони навчання, інтересу, заохочення, похвали вчителя чи їх відсутності. Якщо вчитель не стимулює самостійність та ініціативу в учнів, а лише наставляє і контролює результати їх навчальної діяльності, то підлітки втрачають інтерес до навчання. Тому на уроках у 6 класах варто приділяти значну увагу ігровим моментам.
Розглянуті вище психологічні особливості учнів-шестикласників є загальними і найтиповішими для дітей даної вікової категорії. Учителю слід мати на увазі, що вікові закономірності завжди проявляються через варіації індивідуальних якостей, які залежать від особливостей організму конкретної людини та її психіки.
У шестикласників увиразнюються індивідуальні особливості, пов'язані з розвитком самостійного мислення, інтелектуальної активності, творчого підходу до вирішення завдань. У цей період важливо, щоб учитель допоміг учню навчитися самостійно здобувати знання: користуватися додатковою літературою, довідниками, словниками, комп'ютером, Інтернетом.
У 2014/2015 навчальному році учні 6 класів загальноосвітніх навчальних закладів перейдуть на навчання за новими програмами для учнів 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, з якими можна ознайомитися на сайті Міністерства освіти і науки України за адресою: www.mon.gov.ua.
Для учнів 5 класів чинними є рекомендації, надані у листі Міністерства від 24.05.2013 р. № 1/9-368 "Про організацію навчально-виховного процесу у 5 класах загальноосвітніх навчальних закладів і вивчення базових дисциплін в основній школі".
При виборі навчального плану для учнів 5 - 6 класів необхідно користуватися наказом Міністерства освіти і науки України від 29.05.2014 р. № 664 "Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 03.04.2012 р. № 409" та листом МОН від 11.06.2014 р. № 1/9-303 "Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів та структуру 2014/2015 навчального року".
Директор департаменту Ю.Г. Кононенко
Додаток 2
до листа Міністерства освіти
і науки України
01.07.2014 № 1/9-343
ПОЧАТКОВА ШКОЛА
Організація навчання у 1, 2 і 3 класах у 2014/2015 навчальному році здійснюватиметься за навчальними програмами, розробленими відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти та затвердженими наказом Міністерства від 12.09.2011 № 1050 "Про навчальні програми для 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів", а саме:
Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. 1 - 4 класи. - К.: Видавничий дім "Освіта", 2012;
Учебные программы для общеобразовательных учебных заведений с обучением на русском языке. 1 - 4 классы. - К.: Видавничий дім "Освіта", 2012.
Відповідно до наказу Міністерства від 22.04.2014 № 500 "Про проведення експертизи та громадського обговорення типових навчальних планів та навчальних програм для дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів" відкориговано державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів початкових класів.
У навчальній програмі з математики для учнів 1-го класу у темі "Додавання й віднімання чисел у межах 100 без переходу через розряд" у державних вимогах до рівня загальноосвітньої підготовки учнів фразу "застосовує прийоми обчислення у межах 100 без переходу через розряд" замінити на "має уявлення про спосіб додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток й виконує відповідні обчислення за зразком". Наголошуємо, що ця тема подається для ознайомлення, тому не є обов'язковою для вивчення та контролю.
У 2 класі тема "Арифметичні дії додавання й віднімання без переходу через розряд" (стор. 150) є обов'язковою до вивчення.
Під час її вивчення учні мають засвоїти такі випадки обчислення, як 45 + 20; 45 - 20; 45 + 2; 45 - 2; 45 + 22; 45 - 22.
Другокласники ознайомлюються з усіма таблицями множення та ділення одноцифрових чисел. Не варто вимагати від школярів засвоювати напам'ять результати множення чисел 6 - 9 і ділення на числа 6 - 9 під час обчислень. Для кращого засвоєння даних обчислень пропонуємо дозволити учням користуватись готовими таблицями.
У 3 класі під час повторення теми "Таблиці множення і ділення" слід звернути увагу на повноцінне засвоєння таблиць множення і ділення.
У навчальній програмі "Літературне читання" (2 - 4 класи) у змістовій лінії "Коло читання" вказано, що перелік не тільки творів, а й авторів є рекомендованим і може бути змінений укладачами підручників та вчителями.
До змісту навчального матеріалу з природознавства в 3 класі у частині теми "Людина та її організм" внесено таке уточнення: "Нервова система й органи чуття".
У державних вимогах до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, у навчальній програмі "Русский язык" у школах з українською мовою навчання для 1 класу у реченні "пересказывает данный образец, составляет предложения по опорным словам и объединяет их между собой" замінити слово "словам" на слово "картинкам".
Інформуємо, що вчителі можуть використовувати елементи навчальних програм 2006 p., які відповідають вимогам Державного стандарту початкової загальної освіти.
Робочі навчальні плани для 1 - 3 класів загальноосвітніх навчальних закладів розробляються на основі Типових навчальних планів початкової школи, затверджених наказом Міністерства від 10.06.2011 р. № 572 "Про Типові навчальні плани початкової школи".
Відповідно до мови навчання у системі початкової загальної освіти зазначеним документом передбачено окремі варіанти Типових навчальних планів: для початкової школи з українською мовою навчання; для початкової школи з українською мовою навчання з вивченням мови національної меншини; для початкової школи з навчанням мовою національної меншини; для спеціалізованої початкової школи з українською мовою навчання та з поглибленим вивченням іноземних мов; для спеціалізованої початкової школи з вивченням російської чи іншої мови національної меншини та з поглибленим вивченням іноземних мов; для спеціалізованої початкової школи з українською мовою навчання і поглибленим вивченням предметів музичного профілю; для спеціалізованої початкової школи з українською мовою навчання і поглибленим вивченням предметів художнього профілю.
Повноцінність початкової загальної освіти забезпечується реалізацією і інваріантної, і варіативної складових, що в обов'язковому порядку фінансуються з відповідних бюджетів.
У 2014/2015 навчальному році третьокласники розпочнуть вивчати новий навчальний предмет "Я у світі", який спрямовується на соціалізацію особистості молодшого школяра, його патріотичне і громадянське виховання. Серед головних завдань предмета - формування громадянської компетентності. При його вивченні педагогам необхідно використовувати активні методи і форми навчання, що сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи, творчості, розвивають уміння міркувати, аналізувати, ставити запитання, шукати власні відповіді, робити висновки, брати участь у громадському житті.
Найбільш ефективними для формування громадянської компетентності є колективні творчі справи; використання проектних, інтерактивних, інформаційно-комунікативних технологій.
Початкова школа виконує роль фундаменту, на якому будується вся система громадянського виховання школярів, формування у них любові до рідного краю, України, історичної пам'яті, духовності, національного характеру. Все, що закладається учням у цей період навчання і виховання, визначає в подальшому успіх процесу формування особистості, її світогляду і загального розвитку. Набуті особистісні якості, а також знання, вміння і навички у початковій школі значною мірою визначають особливості практичної, громадської та професійної діяльності дорослої людини.
Навчальний предмет "Я у світі" розрахований на 35 годин у 3 класі з розрахунку 1 година на тиждень.
У третьому класі продовжується вивчення предмета "Природознавство", де особливу роль відіграють такі методи та прийоми навчальної діяльності школярів як спостереження, проведення нескладних дослідів, вимірювань, тому у навчальній програмі виділено рубрики "Практичні завдання", "Практичні роботи", "Міні-проекти", "Екскурсії", "Дослідницький практикум".
Тематика "Дослідницького практикуму" в 3 класі має виразну компетентнішу спрямованість і передбачає розв'язання таких завдань: "Як опріснити воду?", "Як змусити вітер працювати?", "Які корисні копалини є у моєму краї?", "Як зменшити втрати тепла у будинку?", "Як тварини дбають про своє потомство?", "Раціон здорового харчування", "Як визначити гостроту свого зору". Знаходження шляхів розв'язання окреслених завдань знадобляться школяреві у повсякденному житті, допоможуть сформувати раціональну поведінку, здоровий спосіб життя.
Практичні завдання й практичні роботи - важлива й обов'язкова складова уроку природознавства. Після теоретичних питань розглядаються прикладні відомості, структуровані навколо важливих проблем. Практичні роботи та завдання передбачають вивчення властивостей тіл природи, їх будови, проведення спостережень, дослідів, розв'язання природничих та екологічних задач, здійснення порівняльного аналізу, складання схем, проведення міні-досліджень, дискусій, роботу з колекціями корисних копалин, зразками гербаріїв, інтернет-ресурсами, різними джерелами інформації. Мета проведення цих робіт може бути різною: мотиваційна, навчальна, контролююча тощо.
Загальновідомо, що за провідною освітньою метою практичні роботи поділяються на навчальні, підсумкові (перевірні) і творчі. Навчальні (тренувальні) роботи націлені на відпрацювання і вдосконалення наявних знань і вмінь, а також на формування нових. Кількість навчальних (тренувальних) практичних робіт визначається вчителем, виходячи з конкретних умов навчання: програми і підручника, рівня підготовки учнів класу з урахуванням рівнів підготовки окремих учнів, фактичного часу на навчання. Наприклад, до навчальних практичних робіт (згідно з навчальною програмою) доцільно віднести такі: "Перевірка власної постави", "Вимірювання частоти пульсу", "Робота зі зразками гербаріїв квіткових рослин", "Ознайомлення з колекцією корисних копалин", "Позначення на контурній карті частин Світового океану". Оцінки за навчальні практичні роботи учитель ставить на власний розсуд.
Кількість, зміст, способи проведення та форми представлення результатів творчих практичних робіт не слід регламентувати. Потреба в таких роботах визначається вчителем і залежить від конкретних умов навчання, в тому числі рівня підготовки і пізнавальних інтересів учнів, традицій навчального закладу, забезпеченості навчальним обладнанням та сучасними засобами навчання. До творчих практичних робіт можна віднести "Дослідження розчинності речовин, що використовуються у побуті".
Практичні роботи можуть використовуватися як підсумкові (перевірні) роботи для здійснення контролю засвоєння знань, умінь і навичок з предмета. Таку роль можуть відігравати практичні роботи: "Складання ланцюгів живлення", "Умови розвитку рослин", "Розмноження кімнатних рослин".
У 3 класі навчальною програмою визначено проведення однієї обов'язкової екскурсії під час вивчення теми "Рослини, тварини і середовища їх існування". Але уроків-екскурсій як форми занять у початковій школі доречно проводити значно більше, вивчаючи природні компоненти живої і неживої природи. Залежно від того, що є предметом їх вивчення, екскурсії поділяють на предметні і комплексні. Запланована екскурсія "Ознайомлення з розмаїттям рослинного і тваринного світу рідного краю" є предметною, оскільки вона передбачає вивчення тільки рослинного і тваринного світу своєї місцевості. Таку екскурсію можна вважати й екологічною, оскільки при її проведенні даються не тільки назви рослин і тварин, за якими ведуться спостереження, а й виявляються зв'язки та єдність (угруповання), до яких вони належать. Під час екскурсії доцільно ознайомити учнів із правилами поведінки у природі, деякими прийомами їх використання. В системі інших шкільних занять екскурсії поділяють на вступні, поточні, підсумкові. Запропоновану екскурсію можна провести як вступну на першому уроці вивчення теми. Її мета - отримати безпосереднє уявлення про рослинний і тваринний світ рідного краю з метою подальшого поглиблення отриманої інформації в умовах класних занять, при цьому витримується принцип "від живого споглядання до абстрактного мислення". Під час такої екскурсії можна зібрати матеріали (рослини, насіння, плоди, фотографії, малюнки) з метою їх подальшого використання на класних заняттях у ході вивчення відповідної теми. Такі екскурсії мають високу мотивацію, викликають інтерес до вивчення живої природи.
Можуть бути й інші варіанти проведення цієї екскурсії - поточний, під час вивчення теми або підсумковий, який проводиться у кінці вивчення теми. Головна дидактична мета підсумкової екскурсії - навчити дітей співвідносити отримані на уроках знання з процесами і явищами, які відбуваються в природі. На такій екскурсії доцільно більше уваги приділяти вивченню зв'язків між компонентами природи, навчити дітей формулювати висновки природоохоронного характеру. Підсумкові екскурсії повинні мати чітко виражену природоохоронну спрямованість.
Значна увага приділяється використанню у навчальному процесі проектних технологій, впровадження яких спрямоване на стимулювання інтересу учнів до нових знань, розвиток дитини шляхом вирішення проблем і застосування здобутих знань у конкретній практичній діяльності. Запропоновані у програмі проекти мають, як правило, короткотерміновий характер та інтегрований зміст.
У 3 класі учням пропонується реалізувати два проекти: дослідницький і творчий. Дослідницький проект підпорядковується логіці наукового дослідження: вибирається тема дослідження, визначається проблема дослідження, об'єкт і предмет, висувається гіпотеза, яка перевіряється дослідницьким шляхом; обговорюються результати і формулюються висновки. Перед початком роботи над дослідницьким проектом "Виявлення пилу в повітрі та встановлення джерел його походження" учням доцільно повідомити, що існує багато способів визначення пилу в повітрі, пригадати відомі їм із попередніх класів способи визначення чистоти повітря й ознайомити ще з одним із них. Варто також самостійно провести дослідження чистоти повітря на шкільному чи власному подвір'ї.
Тематику міні-проектів та запитань до природи учитель може змінювати відповідно до матеріально-технічного забезпечення, наявності власних цікавих дидактичних розробок, рівня підготовленості класу, інтересів дітей, регіональних особливостей природи рідного краю тощо.
Реалізація всіх зазначених вище способів діяльності з природознавства забезпечить діяльнісний характер предмета та слугуватиме основою для перетворення навчальної інформації в практичні особистісно значущі уміння.
Вивчення навчальних предметів у 1 - 4 класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2014/2015 навчальному році здійснюватиметься за підручниками та навчальними посібниками, зазначеними у Переліку навчальних програм, підручників і навчально-методичних посібників, рекомендованих для використання в початкових класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2014/2015 навчальному році, які розміщені на сайтах Міністерства освіти і науки (www.mon.gov.ua) та Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (www.iitzo.gov.ua).
Наголошуємо, що вчителі, які працюватимуть з учнями 3 класу за новими підручниками, обов'язково мають бути ознайомлені з навчально-методичною літературою для 3 класу до початку навчального року.
Особливості роботи за новими підручниками для учнів 3 класів:
"Українська мова. 3 клас" (авт. Вашуленко М. С., Мельничайко О. І., Васильківська Н. А.)
Центральним у підручнику з української мови в 3 класі є розділ "Слово. Значення слова". Пропонуються принципово нові підходи до вивчення цього розділу порівняно із ще донедавна традиційним, формально-граматичним, коли слово переважно розглядали як частину мови. У результаті учні сприймали слово не як одиницю мовлення, призначену для вираження думки, а як граматичну категорію, що, звичайно, не сприяло розвитку їхніх комунікативних умінь. Ставиться завдання подолати цей однобічний підхід до вивчення слова, розширивши коло лексико-граматичних і суто лексичних ознак, які допомагали б школярам сприймати слово у єдності його різних значень, у взаємозв'язках з іншими словами в словосполученні, реченні, тексті, усвідомлювати відмінність між предметами і явищами навколишньої дійсності і словами, що їх позначають. Тут учні ознайомлюються з явищами багатозначності слів, із прямим і переносним значенням слова, із синонімами й антонімами, виконують практичні завдання з найуживанішими омонімами (без уживання терміна). Засвоєні теоретичні відомості щодо аналізу лексичного значення слова закріплюються і поглиблюються в подальшій роботі, зокрема, в підрозділах "Будова слова" і "Частини мови".
Звертаємо увагу вчителів на важливе загальнонавчальне вміння молодших школярів користуватися в навчальній мовленнєвій діяльності різними словниками - орфографічним, перекладним, тлумачним, словником синонімів, антонімів та ін. 3 клас є перехідним етапом у формуванні в учнів початкових класів навичок скоропису. Підручник пропонує зразки каліграфічних вправлянь практично до кожного уроку, їх місце у структурі уроку визначає вчитель. У другому семестрі, крім вправ, спрямованих на опанування каліграфічного письма, доцільно також практикувати завдання на вироблення в учнів швидкості й ритмічності письма - навичок, надзвичайно важливих для поступової підготовки молодших школярів до переходу в основну школу.
"Українська мова. 3 клас" (авт. Захарійчук М. Д., Мовчун А. І.)
Актуальним для підручника "Українська мова" для 3 класу залишаються текстоцентричні технології, в основу яких покладено текст. Розумінню прочитаного тексту сприяє відповідна словникова робота. Словникову роботу варто розглядати як сукупність систематичних вправ, спрямованих на засвоєння учнями лексичних, граматичних, вимовних і орфографічних норм літературної мови. З цією метою на сторінках підручника подається лексичне тлумачення слова під логотипом "словник".
У підручнику введено у навчальний зміст уроки розвитку писемного мовлення, спрямування яких - формування умінь будувати письмові висловлювання. Зміст цих уроків підсилений текстами-зразками, предметними і сюжетними малюнками відповідно теми уроку.
Pозділ "Частини мови" містить навчальний матеріал, що сприяє розширенню знань про іменник, прикметник, дієслово. Звертаємо увагу на оновлені підходи щодо вивчення окремих тем цього розділу.
У навчальному матеріалі підрозділу "Іменник" є тема "Поняття предметності". З метою якісного опрацювання та усвідомленого сприймання поняття предметності автори пропонують теоретичні відомості, практичні вправи, малюнки, відповідний методичний апарат. Звертаємо увагу вчителів на те, що в темі "Практичне ознайомлення з відмінками іменника. Спостереження за змінюванням іменників за відмінками" у програмі не вказано на число іменника. Однак автори підручника подають цей матеріал у логічній послідовності: роль закінчення слова для зв'язку слів у реченні, зв'язок слів у реченні за допомогою питань, назви відмінків та питань, таблиці відмінювання іменників спочатку в однині, а потім у множині (ст. 118, 120 подається для ознайомлення й не оцінюється).
Тема "Загальне поняття про дієслово (питання, роль у реченні)", вміщена у підручнику до підрозділу "Дієслово" (ст. 141), подається для ознайомлення й тому не оцінюється.
"Українська мова. 3 клас" для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (авт. Хорошковська О.Н., Охота Г.І., Яновицька Н.І.)
Реалізація поставлених у програмі завдань та розуміння усіх взаємозалежностей у формуванні комунікативної компетентності молодших школярів зумовили нові підходи до відбору змісту і його презентації у підручнику з української мови для 3 класу шкіл з російською мовою навчання.
Усе це знайшло своє відображення у текстовому матеріалі, навчальних вправах та методичному апараті підручника, адресованому безпосередньо учневі чи учениці.
Практичне спрямування у навчанні української мови і мовлення зумовило нові підходи й до формування назв параграфів. Подано не назву мовного матеріалу, який мав опрацьовуватися, а види мовленнєвої діяльності, які повинні формуватися протягом уроку.
Відомості про мовний матеріал подано у вигляді розповідей професора-лінгвіста або бесід Незнайка і Катрусі, які пропонуються як для слухання - розуміння (читає вчитель), так і для самостійного читання (суцільного чи вибіркового).
Є в підручнику і завдання для самостійної роботи. Вони є достатньо цікавими і дають можливість учителеві здійснювати диференційований підхід до навчання.
"Українська мова. 3 клас" для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (авт. Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.)
Завдання та вправи підручника дають можливість обрати зручну форму організації роботи дітей: індивідуальне виконання завдань, робота в парах або колективна робота. Підказкою для вчителя є формулювання завдання, у якому дається вказівка на спосіб опрацювання навчального матеріалу (прочитай - прочитайте).
Підручник містить інформацію різного рівня: теоретичний матеріал з мови для обов'язкового засвоєння, інформаційні цікавинки для допитливих, фольклорні та літературні тексти (скоромовки, загадки, вірші, прислів'я, приказки тощо), ігрові матеріали (ребуси, кросворди тощо). Для зручності орієнтування в підручнику різна навчальна інформація, залежно від спрямованості, подається на певному кольоровому тлі. Також застосовано систему позначок, доступних для розуміння дітей (Працюємо разом. Працюємо в парах. Поміркуй. Домашнє завдання).
У підручнику є вправи, спрямовані на активізацію чи корекцію знань, засвоєних на уроках російської мови, та відповідних умінь щодо усвідомлення спільного в російській і українській мовах. Серед різних видів завдань особливу увагу приділено вправам на формування правильної звуковимови для попередження інтерферуючого впливу російської мови.
Зауважимо різний характер запропонованих вправ і завдань. Зокрема, вправи аналітико-конструктивного характеру: на списування зі вставленням літер, дописування або зміну закінчень; вправи на конструювання словосполучень і речень; підстановчі вправи - ті, що потребують підстановки окремих слів, словосполучень у запропоновану фразу тощо; трансформаційні вправи, що передбачають заміну слів чи словосполучень синонімами або антонімами. До підручника включено вправи на переклад тексту з російської мови на українську, завдання творчого характеру, що вимагають скласти оповідання, невеличку розповідь за малюнком або серією малюнків. З цією метою до підручника вміщено сюжетні, предметні малюнки та репродукції картин відомих художників.
У підручнику подано словничок синонімів, антонімів, наголосів, що привчає учнів працювати з довідковою літературою. Також уміщено матеріал для повторення вивченого.
Зміст підручників "Літературне читання" спрямований на досягнення мети, розв'язання завдань, визначених у програмі; моделює систему навчання учнів читати і повноцінно сприймати художній твір як мистецтво слова, яке включає розвиток спостережливості, творчої уяви, чуття поезії, здатності сприймати звукові, словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово, співпереживати, творити, виховувати у молодших школярів почуття патріотизму, любові до рідної землі, шанобливе ставлення до родинних стосунків, дотримання морально-етичних норм.
"Літературне читання. Українська мова. 3 клас" (авт. Савченко О.Я.)
У 3 класі вдосконалюються знання і досвід читацької діяльності, набуті у попередніх класах, відбувається підготовка учнів до систематичного вивчення курсу української літератури. Зміст і структура підручника мають забезпечити формування читацької компетентності, якою діти оволодівають, читаючи різні за жанром і обсягом твори, виконуючи цікаві розвивальні завдання. Рукопис охоплює 11 розділів: "Цікава книга природи", "Від слова до книги", "Із джерел народної творчості", "Літературні казки і п'єса-казка", "Зачарувала все весна", "Байки Леоніда Глібова", "Шевченкове слово", "Українські письменники про світ природи і дитинства", "Із скарбниці казкарів світу", "Про винаходи і винахідників", "Візьму перо і спробую".
Зміст підручника має зацікавити учнів, тому що відібрано твори, які пройшли випробування часом, а також із новітньої дитячої літератури знаних авторів. Діти читатимуть твори Т. Шевченка, Л. Глібова, Лесі Українки, Л. Костенко, В. Сухомлинського, О. Донченка, А. Коваль, В. Дацкевича, А. Лотоцького, О. Буценя, Н. Забіли.
У структуру підручника закладено певний ритм, який складається з таких компонентів:
- назва розділу;
- ілюстрована заставка у вигляді розгорнутої книги;
- звернення - настанова до учнів щодо опрацювання розділу;
- основні тексти;
- позатекстові компоненти;
- супровідний ілюстративний матеріал;
- блок самоконтролю "Перевір свої досягнення".
Передбачено реалізацію виховної і розвивальної функцій дитячого читання.
Тому вчитель повинен звернути увагу на те, що відібраний зміст виховує інтерес і повагу до рідної української мови, привертаючи увагу дітей до її багатства, милозвучності, розкриває засобами художньо-пізнавального аналізу текстів глибинні образи української історії, культури, обрядовості. Наприклад, твори розділу "Сторінки історії", "Як не любить той край".
Важливо, щоб учитель, працюючи з методичним апаратом підручника, зумів реалізувати ідеї компетентнісного підходу. Наприклад, з метою формування в учнів уміння вчитися їм пропонуються завдання на порівняння текстів, учинків дійових осіб, постановку завдань до прочитаного, доведення, визначення головної думки.
Методичний апарат охоплює:
запитання і завдання до читання, у процесі читання, після читання твору;
різноманітні форми організаційної співпраці: попрацюйте у парі; попрацюйте у групі; попрацюйте разом; поміркуймо разом; розіграйте сценку за прочитаним; будьте дослідниками; пофантазуйте;
створення ситуацій діалогу з текстом, автором, укладачем підручника;
завдання для розвитку ключових компетентностей: уміння вчитися, загальнокультурної, соціальної, комунікативної.
Рекомендуємо вчителю звернути увагу на те, що розділи закінчуються сторінкою "Перевір свої досягнення". У ній за блоками (знаю, розумію, можу пояснити, вмію, виявляю ставлення) кожен учень самостійно виявляє стан своїх досягнень. Структура цієї перевірки є аналогом структури читацької компетентності, що стимулює дітей до активної участі у формуванні досвіду читацької діяльності.
Змістове наповнення підручника організоване таким чином, щоб учні успішно могли користуватися ним, опираючись на зорові образи (фото, репродукції, ілюстрації), уміщено ілюстрації з культурознавчим смислом у зв'язку зі змістом прочитаного.
"Літературне читання. Українська мова. 3 клас" (авт. Науменко В.О.)
У підручнику більше уваги приділено формуванню самостійності учнів під час роботи з художніми творами, формуванню усвідомленості, швидкості читання мовчки. Читання вголос і читання мовчки визначається орієнтовно співвідношенням 50 % на 50 %.
Коло читання розширено жанрами: байкою, п'єсою, п'єсою-казкою, легендою.
У підручнику пропонуються сюжетні схеми для переказу змісту казок, доповнення їх початку чи розвитку подій. Цей прийом допомагає включити дітей у творче читання казок, поданих скорочено, зацікавлює до їх читання в повному обсязі. Схеми розміщено на форзацах.
Завдання до текстів орієнтують на роботу учнів як під керівництвом учителя, так і самостійно.
Ілюстративний матеріал підручника багатофункціональний:
1. Репродукції картин відомих художників, зміст і настрій яких співзвучний художнім творам, спрямовані на збагачення уявлення про створення та взаємодоповнення художнього образу засобами літератури й живопису, розвитку мовлення, умінь визначати настрій поета, художника, творів мистецтва загалом.
2. Серії малюнків - це малюнкові плани. Вони призначені для формування вмінь ділити текст на частини, добирати заголовки, визначати особливості відображення змісту, образів у художньому творі та творі живопису, відтворювати зміст; порівнювати уявлювані картини з картинами художника. Ілюстрації до зарубіжних казок передають народний колорит, як-от: одяг, архітектура, побут тощо. На це треба звертати увагу, щоб художні твори диференціювались у сприйнятті дітей.
3. Малюнки, які предметно розкривають значення слів.
У підручнику - два розділи: "З народного джерела" та "З літературної скарбниці", зміст яких системно формує в третьокласників читацьку компетентність.
Для прикладу: підрозділ "Світ поезії" складається з двох частин: "Поетична майстерня" і "Поетична збірка".
Починається вступною інформаційною статтею, основне завдання якої полягає в тому, щоб:
викликати в дітей бажання читати поезію, розуміти її;
уточнити розуміння учнями значення термінів: "лірика", "пейзаж", "пейзажна лірика";
повторити засоби творення художнього образу.
Поетична майстерня
Концептуально зміст "Поетичної майстерні" виконує завдання підготовки учнів до читання і розуміння поезії. У третьому класі стоїть завдання ширше: навчити учнів аналізувати поезію, а для цього треба знайти "ключ", який дає у творі поет для розуміння читачем його почуттів і думок. Для цього дібрана одна група творів, у яких змальований вечір (він особливий у кожного поета), над кожним твором записано слово - літературознавче поняття.
Друга група віршів представлена поезіями, в яких передано почуття: "замилування красою природи", "тривога", "замилування переплітається зі смутком", "спокій", "захоплення".
"Літературне читання. Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. 3 клас" (авт. Хорошковська О.Н., Охота Г.І.)
Зміст підручника, як і раніше, складають два основні розділи. Перший - "Усна народна творчість" та другий - "Твори українських письменників і народні твори", який побудовано за тематичним принципом.
Оскільки однією з вимог програми з літературного читання є ознайомлення учнів з жанрами народних та літературних творів, у підручнику подано твори різних жанрів і стилів та короткі визначення жанрів.
Значне місце займають різновиди усної народної творчості, починаючи з малих фольклорних форм - колискових, потішок, забавлянок, лічилок та загадок, прислів'їв і приказок, українських дитячих ігор, казок, віршів-небилиць, жартівливих віршів тощо.
Ці види народної творчості супроводжуються короткими текстами, в яких розкривається сутність того чи іншого жанру, даються короткі визначення.
Новим у підручнику є невеличкі нариси про письменників, із творами яких найчастіше зустрічалися учні у попередніх чи в 3 класі.
Матеріал про вірші й віршування може сприяти прилученню дітей до поетичної творчості.
Значне місце в підручнику відводиться роботі з розвитку мовлення на основі ілюстрацій та прочитаних текстів, образні вирази з яких учні мають учитися використовувати у власних творах.
Методичний апарат підручника націлено на проникнення у зміст авторського задуму, усвідомлення основної думки, аналізу й оцінювання краси художнього твору, вчинків і характерів героїв, формування любові до рідного краю, України, почуттів громадянськості, патріотизму.
Мови національних меншин
Метою вивчення мов національних меншин є формування в учнів комунікативної компетентності шляхом засвоєння доступного і необхідного обсягу знань з мови навчання, опанування всіх видів мовленнєвої діяльності та набуття певного соціального досвіду.
Особливість мови навчання полягає в тому, що вона є не тільки навчальним предметом, а і найважливішим засобом навчання, виховання і розвитку особистості у процесі опанування всіх інших предметів початкової загальної освіти.
Для досягнення зазначеної мети передбачається виконання таких завдань:
формування в учнів мотивації вивчення мови;
забезпечення гармонійного розвитку всіх видів мовленнєвої діяльності (слухання, говоріння, читання і письма);
формування комунікативних умінь;
опанування найважливіших функціональних складових мовної системи з урахуванням особливостей фонетичної і граматичної систем кожної з мов навчання;
соціально-культурний розвиток особистості;
формування вміння вчитися.
З урахуванням мети і завдань мовного компонента освітньої галузі виділяються такі змістові лінії: мовленнєва, мовна, соціокультурна і діяльнісна.
Основною змістовою лінією є мовленнєва. При цьому мовна, соціокультурна і діяльнісна змістові лінії спрямовані на забезпечення мовленнєвої.
Метою літературного читання є формування читацької компетентності учнів, яка є базовою складовою комунікативної і пізнавальної компетентності, ознайомлення учнів з дитячою літературою як мистецтвом слова, підготовка їх до систематичного вивчення літератури в основній школі.
У процесі навчання відбувається становлення читача, що здатний до самостійної читацької, творчої діяльності, здійснюється його мовленнєвий, літературний, інтелектуальний розвиток, формуються морально-естетичні уявлення і поняття, збагачуються почуття, виховується потреба у систематичному читанні.
Для досягнення зазначеної мети передбачається виконання таких завдань:
формування в учнів навички читання як виду мовленнєвої діяльності;
ознайомлення учнів з дитячою літературою в авторській, жанровій, тематичній різноманітності; формування в учнів соціальних, морально-етичних цінностей за допомогою художніх образів літературних творів;
формування умінь сприймати, розуміти, аналізувати різні види літературних і навчальних текстів з використанням елементарних літературознавчих понять;
розвиток мовлення учнів, формування умінь створювати власні висловлювання за змістом прочитаного (прослуханого);
формування в учнів прийомів самостійної роботи з різними типами і видами дитячих книжок; умінь здійснювати пошук, відбір інформації для виконання навчально-пізнавальних завдань;
розвиток творчої літературної діяльності школярів;
виховання потреби у систематичному читанні як засобі пізнання світу, самопізнання та загальнокультурного розвитку.
З урахуванням зазначеної мети і завдань мовного компонента освітньої галузі виділяються такі змістові лінії: коло читання, навичка читання, досвід читацької діяльності і літературна діяльність.
Усі зазначені вище завдання реалізуються в наступних навчальних програмах:
Болгарська мова, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням болгарською мовою (сайт МОН);
Літературне читання, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням болгарською мовою (сайт МОН);
Кримськотатарська мова, 1 - 4 класи для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (сайт МОН);
Кримськотатарська мова і читання, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (сайт МОН);
Кримськотатарська мова і читання, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (сайт МОН);
Молдовська мова, 1 - 4 класи для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою (сайт МОН);
Літературне читання, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою (сайт МОН);
Польська мова, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (сайт МОН);
Літературне читання, 2 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (сайт МОН);
Румунська мова, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою;
Літературне читання, 2 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою;
Румунська мова та читання, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (сайт МОН);
Угорська мова, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою;
Літературне читання, 2 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (сайт МОН);
Угорська мова та читання, 1 - 4 класи, для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (сайт МОН).
У 2014/2015 навчальному році учні 3 класів загальноосвітніх навчальних закладів навчатимуться за підручниками, які продовжують змістову лінію підручників для 2 класу.
Кримськотатарська мова та література:
1. "Кримськотатарська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автори: Саттарова М.С., Саттарова С.С., "Кримнавчпеддержвидав");
2. "Літературне читання. Кримськотатарська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автори: Саттарова М.С., Саттарова С.С., "Кримнавчпеддержвидав").
Молдовська мова та література:
1. "Молдовська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автори: Фетєску Л.І., Гарага М.С., Наку А.Л., ФОП "Сухачов");
2. "Літературне читання. Молдовська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автори: Фетєску Л.І., Кулява Л.М., Аржинт А.Г., ФОП "Сухачов").
Польська мова та література:
1. "Польська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автори: Іваницька Е.В., Слободяна І.А., Лебедь Р.К., "Світ");
2. "Літературне читання. Польська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автори: Лебедь Р.К., Іваницька Е.В., Слободяна І.А., "Світ").
Румунська мова:
1. "Румунська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автори: Пілігач О.Г., Магас Г.І., Істратій М.Л., "Світ");
2. "Літературне читання. Румунська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автори: Пілігач О.Г., Магас Г.І., Істратій М.Л., "Світ").
Угорська мова та література:
1. "Угорська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автор: Цейбель Л.Л., "Світ");
2. "Літературне читання. Угорська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автор: Лотор-Пердук О.К., "Світ").
"Літературне читання. Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. 3 клас" (авт. І.М. Лапшина, Т.Д. Попова)
Підручник містить 13 тематичних розділів, вивчаючи матеріал яких учні третього класу складуть уявлення про авторське, тематичне та жанрове різноманіття світу дитячої літератури.
Передбачено систематичні завдання на уточнення значення багатозначних слів, стимулювання образного використання слів і виразів, емоційно забарвленої лексики, репродуктивне й продуктивне відтворення прочитаних творів, художнє декламування та інсценування.
Текстова частина підручника "Литературное чтение" представляє комплекс російського фольклору і художніх творів авторів класичної російськомовної літератури, що дозволить опанувати епізоди з біографій письменників, систематизувати уявлення про авторів творів (уміння виявляти ставлення автора до героя за прямими характеристиками, заданими в тексті).
"Літературне читання. Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. 3 клас" (авт. Гавриш Н.В., Маркотенко Т.С.)
В основу добору текстів підручника покладено сезонно-тематичний принцип. Оскільки учні мають ще недостатній словниковий запас, на вивчення кожної з 12 тем передбачено декілька уроків, що дає змогу істотно розширити та засвоїти слова тематичного лексичного поля.
Для роботи над текстами, крім запитань, що змушують міркувати, запропоновано вправи і завдання, які сприяють усвідомленню прочитаного: поділ тексту на логічно завершені частини, добір заголовків до них, вибіркове читання або переказування, ілюстрування прочитаного уривка. Цікавими є завдання, які спонукають самих учнів ставити запитання до прочитаної частини.
"Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. 3 клас" (авт. Лапшина І.М., Зорька Н.М.)
При поясненні особливостей російської мови у підручнику цілеспрямовано використовується позитивне перенесення набутих знань і умінь з уроків української мови, зокрема, прийом міжмовного зіставлення.
Підручник надає можливості для організації учнями самостійної навчально-пізнавальної діяльності. Школярам пропонують самостійно виокремити навчальну проблему, продумати спосіб її вирішення, дібрати тренувальні завдання для закріплення стереотипу виконання, продумати можливості для застосування в різних ситуаціях з власного життєвого досвіду, що стимулює учнів визначитися з вибором партнера для розв'язання мовленнєвих або лінгвістичних питань (більш підготовлений для підтримки, менш підготовлений для утвердження власних можливостей), підготуватися до виконання завдань із різним рівнем допомоги вчителя чи підручника.
"Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. 3 клас" (авт. Самонова О.І., Статівка В.І., Полякова Т.М.)
При використанні цього підручника доцільно здійснювати інтеграцію мовного та мовленнєвого дидактичного матеріалу, а також матеріалу соціокультурної спрямованості. При цьому домінувальною буде реалізація однієї із змістових ліній. Наприклад, якщо на уроці необхідно засвоїти переважно знання мовного характеру, переважатиме мовна лінія. Провідна мета уроку - розвиток мовленнєвої діяльності молодших школярів, отже, домінуюча лінія змісту навчання - мовленнєва. У разі, коли відомості мають яскраво виражену соціокультурну спрямованість, домінувальною є соціокультурна освітня лінія. Основою вивчення мовного, мовленнєвого та соціокультурного матеріалу у їх взаємозв'язку є текст-опора - обов'язковий компонент кожного уроку. Як тексти-опори слід систематично використовувати культурологічні тексти.
Мовленнєва лінія передбачає цілеспрямований розвиток усіх видів мовленнєвої діяльності: аудіювання, говоріння (діалогічне і монологічне мовлення), читання (вголос і мовчки) і письма (виклад, твір).
"Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. 3 клас" (авт. Сильнова Е.С., Каневська Н.Г., Олійник В.)
У підручнику пропонуються завдання на фонетичне і граматичне моделювання та конструювання за поданими моделями (звуко-складові, морфемні моделі слів, схеми речень). Ці вправи допомагають представити конкретне мовне явище в узагальненому вигляді, сприяють розвитку аналітичного мислення, вдосконалення вміння співвідносити певне мовне явище з його моделлю, позитивно впливають на формування орфоепічних, орфографічних і граматичних умінь і навичок.
У роботі над дидактичним матеріалом при вивченні орфографічних і граматичних тем пропонуються завдання, які спонукають помічати, оцінювати точне, влучне й образне слово.
"Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. 3 клас" (авт. Рудяков О.М., Челишева І.Л.)
Для впровадження обов'язкових змістових ліній мовного компонента (мовної, мовленнєвої, соціокультурної, діяльнісної) у підручнику передбачена робота учнів із різними текстами, наприклад, із текстами-правилами, текстами-таблицями, текстами-схемами.
Новизна підручника полягає в тому, що він включає сучасні методики і прийоми вивчення матеріалу, враховує компетентнісний та особистісно орієнтований підходи у навчанні.
Для забезпечення права національних меншин на якісну освіту мовами національних меншин пропонуємо перекладні підручники.
Кримськотатарська мова та література:
1. "Математика для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автори: Богданович М.В., Лишенко Г.П., "Кримнавчпеддержвидав");
2. "Природознавство для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автор: Грущинська І.В., "Кримнавчпеддержвидав");
3. "Основи здоров'я для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автори: Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В., "Кримнавчпеддержвидав");
4. "Сходинки до інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автори: Ломаковська Г.В., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я., Проценко Г.О., "Кримнавчпеддержвидав");
5. "Я у світі для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою" (автор: Бібік Н.М., "Кримнавчпеддержвидав").
Молдовська мова та література:
1. "Математика для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автори: Богданович М.В., Лишенко Г.П., "Світ");
2. "Природознавство для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автор: Грущинська І.В., "Світ");
3. "Основи здоров'я для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автори: Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В., "Світ");
4. "Сходинки до інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автори: Ломаковська Г.В., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я., Проценко Г.О., "Світ");
5. "Я у світі для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою" (автор: Бібік Н.М., "Світ").
Польська мова:
1. "Математика для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автори: Богданович М.В., Лишенко Г.П., "Світ");
2. "Природознавство для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автор: Грущинська І.В., "Світ");
3. "Основи здоров'я для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автори: Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В., "Світ");
4. "Сходинки до інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автори: Ломаковська Г.В., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я., Проценко Г.О., "Світ");
5. "Я у світі для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою" (автор: Бібік Н.М., "Світ").
Румунська мова:
1. "Математика для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автори: Богданович М.В., Лишенко Г.П., "Світ");
2. "Природознавство для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автор: Грущинська І.В., "Світ");
3. "Основи здоров'я для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автори: Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В., "Світ");
4. "Сходинки до інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автори: Ломаковська Г.В., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я., Проценко Г.О., "Світ");
5. "Я у світі для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою" (автор: Бібік Н.М., "Світ").
Угорська мова та література:
1. "Математика для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автори: Богданович М.В., Лишенко Г.П., "Світ");
2. "Природознавство для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автор: Грущинська І.В., "Світ");
3. "Основи здоров'я для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автори: Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В., "Світ");
4. "Сходинки до інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автори: Ломаковська Г.В., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я., Проценко Г.О., "Світ");
5. "Я у світі для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою" (автор: Бібік Н.М., "Світ").
Повний перелік навчальної літератури для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин подано у Переліку навчальних програм, підручників та навчальних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України у 2014/2015 навчальному році.
Мета вивчення "Природознавства" полягає у формуванні природознавчої компетентності учнів шляхом засвоєння системи інтегрованих знань про природу і людину, основ екологічних знань, опанування способів навчально-пізнавальної і природоохоронної діяльності, розвитку ціннісних орієнтацій у ставленні до природи.
"Природознавство. 3 клас" (авт. Грущинська І.В.)
Головне завдання підручника - не лише засвоєння учнями знань про природу, а й навчити їх жити у гармонії з навколишнім світом, відчувати відповідальність за майбутнє нашого спільного дому - планети Земля. Цьому сприяє і виконання різноманітних ланок проекту "Облаштовуємо нашу планету", що є наскрізним у підручнику.
У виданні реалізовано певний алгоритм представлення матеріалу, що був розроблений у попередніх класах, удосконалено відповідно до вікових особливостей третьокласників: назви параграфів (теми уроків), що традиційно називаються зустрічами, сформульовані у вигляді запитань. Це налаштовує на діалогічність засвоєння матеріалу і сприяє особистісно зорієнтованому підходу. До конструювання змісту кожної зустрічі-уроку застосовано однакову схему: спочатку розміщується рубрика-мотивація "Ти дізнаєшся...", де учні дізнаються, про що йтиметься на уроці. Потім рубрика актуалізації знань -"Пригадай!". А закінчується кожний урок підсумками. Це нові рубрики "Сторінками Книги важливих знань про природу", у якій тезисно сформульовано основні думки, що їх має засвоїти учень при вивченні теми уроку, та "Запитання і завдання від Матінки Природи", у якій розроблено чітку систему з 5 диференційованих завдань репродуктивного й творчого характеру.
Кожен розділ завершується узагальненням і систематизацією знань, тобто приведення їх у цілісну природничо-наукову систему та встановлення взаємозв'язків у природі. Ці зустрічі мають назви "Перевір, як ти вмієш застосовувати свої знання про..." (відповідно до теми, що вивчається) і всі завдання в них спрямовано на реалізацію діяльнісної лінії курсу природознавства.
"Природознавство. 3 клас" (авт. Гільберг Т.Г., Сак Т.В.)
Вивчаючи живу природу, третьокласники розширять та поглиблять свої знання про царства рослин і тварин, ознайомляться з різноманітністю їх груп та середовищами існування; поглиблять та розширять уявлення про зв'язки між організмами й неживою природою.
Новою для третьокласників є тема "Людина та її організм". Вивчаючи її, учні ознайомляться із системами органів та їх значенням у житті людини; з'ясують важливість збереження органів тіла людини і того, як запобігти захворюванням; усвідомлять сутність здорового способу життя і дізнаються про його основні правила.
Тема "Запитання до природи" включає чотири проблеми життєвого характеру, які допоможуть узагальнити і глибше зрозуміти вивчений упродовж року матеріал. Розгляд цих питань можна провести у вигляді діалогу, дискусії, звіту тощо. Можна опрацювати матеріал, поданий у підручнику, або провести у формі інформаційних (творчих) проектів, під час виконання яких учні підготують відповіді на визначені запитання, створять малюнки, плакати, постери тощо, захистять свої доробки перед однокласниками.
"Я у світі. 3 клас" (авт. Бібік Н.М.)
У цьому році вперше у 3 класі буде реалізовуватися навчальна програма предмета "Я у світі".
Змістове наповнення предмета "Я у світі" - суспільствознавче і зосередить третьокласників на усвідомленні суті цінності життя людини, морально-правових норм поведінки в суспільстві.
Навчальний предмет "Я у світі" враховує зрослі інтелектуальні можливості учнів третіх класів у засвоєнні і перетворенні інформації соціального спрямування, набутий досвід в оцінці фактів, подій, явищ навколишнього життя, стан вольової регуляції поведінки як основи привласнення морально-правових норм.
У змісті, методиці, мотиваційному забезпеченні предмета необхідно враховувати особливі аспекти реалізації, які передбачають компетентнісно орієнтовані вимоги до кінцевих результатів навчання, тобто знання мають бути виражені "в дії", такі, що активно застосовуються на практиці. Це стає можливим за умови методичної реалізації змісту на основі організації життєвого досвіду дітей, якщо вони на уроках мають змогу пропустити через себе норми, приписки, правила, які прийняті в суспільстві. Тому важливо практикувати розгляд світу і подій із різних точок зору, з різних рольових позицій: свідка подій; учасника; того, хто сумнівається; того, хто не сумнівається; учня; вчителя, директора, батьків тощо.
Постійна заміна ролей зумовить широту поглядів учнів на світ людей, учинків, дозволить їх розглядати як взаємозумовлені, залежні одне від одного, спонукати до використання життєвого досвіду, до проб, подолання труднощів, творення нового знання, необхідного для життя.
Помічено: у молодшому шкільному віці важко передбачити можливі наслідки вчинків, тому важливо послідовно вводити прогностичні задачі типу: що буде, якщо...; проектні завдання, які потребують планування спільних дій, розподілу ролей і досягнення бажаного результату.
"Я у світі. 3 клас" (авт. Тагліна О.В., Іванова Г.Ж.)
Навчальний предмет "Я у світі" спрямований на виховання гуманної, соціально активної особистості, яка розуміє і поділяє цінності демократичного суспільства.
Майбутня Україна буде сильною і привабливою для світу завдяки її новим громадянам, зокрема, й тим, хто цього року прийдуть у третій клас і відкриють 1 вересня підручник "Я у світі". Підручник, який допоможе учням навчитися самостійно працювати з інформацією, практично і творчо застосовувати набуті знання, поважати свій народ, любити свою Батьківщину. Він є ядром виховного впливу на особистість дитини і органічно пов'язаний із системою знань, які передбачені іншими предметами.
Підручник складається з двох компонентів: текстового (основний текст, додатковий, пояснювальний) та позатекстових компонентів (апарат орієнтування, запитання і завдання, апарат організації засвоєння навчального матеріалу, ілюстративний матеріал, підписи - пояснення до ілюстрованого матеріалу тощо).
Тексти підручника спонукають до власних суджень, висновків, міркувань, поєднують ознаки наукового і науково-популярного стилів, містять інформаційний та емоційно-ціннісний компоненти.
Завдання у підручнику є різними за формою, вони спираються на досвід дитини й орієнтують учнів на різні способи отримання інформації, навчають працювати з різними джерелами (ілюстраціями та текстами підручника, схемами, таблицями, діаграмами).
Особливість предмета "Я у світі" полягає в тому, що його зміст багатоплановий: це і розвиток навичок взаємодії у сім'ї, колективі, суспільстві завдяки активному спілкуванню з соціальним оточенням; і формування основ споживчої культури, уміння самостійно прийняти рішення щодо власної поведінки у різноманітних життєвих ситуаціях; оволодіння моделями поведінки, які відповідають чинному законодавству України, загальноприйнятим нормам моралі та права.
І головне - формування найважливіших людських якостей, необхідних у власному житті, накопичення досвіду комунікативної діяльності, випробування тих соціальних ролей, у яких можна виявити навички соціально бажаної поведінки.
Крім того, предмет передбачає активне використання педагогічної етики у стосунках між учителем та учнями, визначальною рисою якої є співробітництво, взаєморозуміння, взаємодопомога, обмін думками, моделювання життєвих ситуацій, авансування успіху учнів, що спонукає їх до самоаналізу, самооцінки, самопізнання.
Поширеним стає підхід, у якому громадянська освіта розуміється як освітньо-виховна програма, спрямована на формування майбутніх громадян. Це інтегральний освітній підхід. Саме він є найбільш перспективним. Громадянська освіта має здійснюватися в уявленнях і проблемах, що проходять через різні дисципліни, і бути пов'язаною з різними аспектами шкільного життя. Треба шукати оптимальний баланс між "громадянським проживанням" і прямим навчанням.
Підручники з математики забезпечують реалізацію мети і завдань, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти та навчальною програмою з математики - засвоєння школярами предметних математичних компетенцій (обчислювальних, інформаційно-графічних, просторово-орієнтаційних, алгебраїчних, геометричних, логічних). Автори підручників дотримуються концентричного принципу побудови програми.
"Математика. 3 клас" (авт. Богданович М.В., Лишенко Г.П.)
Зміст підручника відповідає віковим особливостям учнів та містить доцільну систему завдань з поступовим наростанням складності. Матеріал підручника забезпечує наочність викладу програмових тем, дозволяє диференціювати навчання, цьому сприяють і додаткові завдання зі "сніжинками" та "зірочками".
У підручнику наявні узагальнюючі тексти і таблиці, які допоможуть учням усвідомити змістовно-логічні зв'язки навчального матеріалу. Правила подані не для заучування учнями, а для узагальнення та використання у роботі. Зразки виконання завдань спонукають школярів до самоконтролю.
Завдання з таблицями, діаграмами, використання блок-схем та пропедевтичне ознайомлення з координатами сприяють засвоєнню нової змістовної лінії програми "Робота з даними".
Навчальний матеріал підручника розміщено поурочно. Матеріали уроків містять завдання на ознайомлення та первинне закріплення нового матеріалу, а також завдання для закріплення раніше вивченого матеріалу. Це сприяє побудові системи уроків з урахуванням взаємозв'язків та наступності.
Для кожного уроку подано завдання з логічним навантаженням, після кожної теми - "Додаткові завдання", які вчитель має переглянути перед вивченням відповідної теми і використовувати за своїм баченням їх місця у навчальному процесі.
Зміст і художнє оформлення підручника дозволяє не лише збагатити учнів знаннями, а й виконує виховну функцію.
Увагу вчителів хочемо зосередити на деяких особливостях підручника. Це - наскрізний однаковий підхід до повторення та ознайомлення з новим матеріалом. Наприклад, ознайомлення із законами множення: спочатку розглядається як властивості дій методом доцільних задач, а потім повідомляється формулювання закону.
"Математика. 3 клас" (авт. Рівкінд Ф.М., Оляницька Л.В.)
Підручник складається з п'яти розділів, які у свою чергу поділяються на уроки, що мають єдину структуру.
При вивченні письмового додавання і віднімання у підручнику пропонується узагальнений алгоритм виконання дії. Система вправ для формування обчислювальних навичок подана за принципом "від простого до складного". Має місце різна форма цих завдань: числові вирази, ланцюжки обчислень, завдання, подані в таблицях, буквені вирази.
Новою для учнів є задача на знаходження довжини сторони прямокутника за відомим периметром та іншою його стороною, пропонуються різні способи її розв'язання. У рамках вивчення геометричного матеріалу вводиться нова рубрика "Практична робота".
Особливістю підручника є те, що вивчені способи обчислень відпрацьовуються не лише у завданнях для формування обчислювальних навичок, а й у завданнях інших змістових ліній (рівняннях, текстових задачах).
Наявність у підручнику завдань для роботи в парах і для колективної роботи сприяє впровадженню на уроках математики інтерактивних способів навчання. Колективна робота передбачена також при вивченні нового матеріалу, що визначає позначка "Працюємо разом".
З метою приведення назви навчального предмета "Сходинки до інформатики" у відповідність до Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 20.02.2002 № 128, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 березня 2002 р. за № 229/6517, внесено зміни у додатки 1 - 7 до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту від 10.06.2011 № 572 "Про Типові навчальні плани початкової школи", замінивши у позиції "Навчальні предмети" слова "Сходинки до інформатики" словом "Інформатика". Звертаємо увагу, що при записі назви предмета у журналі пишемо - Інформатика.
Назву підручника не змінено, оскільки підручники видано до внесення змін у назву предмета.
Особливістю навчальної програми вивчення курсу "Інформатика" у 3 класі є наявність у ній розділу "Створення проектів". Основним завданням вивчення цього розділу в 3 класі є ознайомлення учнів з основними принципами проектної діяльності та навчання учнів реалізації етапів роботи над проектом: від етапу постановки завдання до етапу захисту проекту на прикладах роботи над конкретними проектами.
Кожний урок при вивченні "Інформатики" проводиться із використанням комп'ютерів, тому клас ділиться на групи так, щоб кожен учень був забезпечений індивідуальним робочим місцем за комп'ютером, але не менше 8 учнів у групі, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 20.02.2002 № 128.
При використанні комп'ютерної техніки на уроках безперервна тривалість занять повинна відповідати вимогам ДСанПіН 5.5.6.008-98 "Улаштування і обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах".
Час роботи молодших школярів за комп'ютером на уроці не повинен сумарно перевищувати 15 хвилин. Увесь інший час уроку вчитель знайомить учнів з теоретичним навчальним матеріалом. Теоретична частина уроку може проводитись у формі бесіди, гри, обговорення ситуацій або повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Після роботи за комп'ютером необхідно проводити гімнастику для очей, яка виконується учнями на робочому місці.
"Сходинки до інформатики. 3 клас" (авт. Ломаковська Г.В., Проценко Г.О., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я.)
Викладення нового матеріалу у підручнику для учнів 3 класу базується на основі об'єктного і алгоритмічного підходу. Передбачено вивчення матеріалу одного пункту протягом одного уроку.
Вивчення розділу "Створення проектів" пропонується здійснити шляхом роботи над колективним навчальним проектом "Клумба моєї мрії". Під час роботи над цим проектом учні ознайомлюються з визначеним програмою курсу теоретичним матеріалом з цієї теми, а також з основними етапами роботи над проектом. Метою вивчення цього розділу є не тільки створення і захист проекту, а й розуміння основних принципів роботи над проектами. Саме це має допомогти учням працювати над навчальними проектами при вивченні інших предметів.
"Сходинки до інформатики. 3 клас"(авт. Коршунова О.В.)
У підручнику для учнів третього класу збільшився обсяг завдань та запитань, що дає більше можливостей для реалізації особистісно орієнтованої моделі навчання. Складність завдань та їх призначення має умовні позначки: початковий та середній рівні (*), достатній рівень (**), високий рівень (***), завдання для групової роботи (П), для розвитку логічного та творчого мислення.
Підручник для учнів третього класу, як і для учнів другого класу має комп'ютерну підтримку, яку можна безкоштовно завантажити із сайту http://www.osvita-dim.com.ua.
"Сходинки до інформатики. 3 клас" (авт. Зарецька І.Т., Корнієнко М.М., Крамаровська С.М.)
Кожний урок містить запитання для контролю і самоконтролю знань, творче завдання та логічну задачу, які можуть бути використані на різних етапах уроку.
До кожного уроку також включено рубрику "Цікавинки" з пізнавальною інформацією, пов'язаною з темою уроку, та рубрику "Комп'ютерний словничок", яка містить поняття, з якими учень ознайомився на уроці, що сприятиме кращому засвоєнню навчального матеріалу, допоможе проведенню рефлексії наприкінці уроку.
У кінці підручника подано "Словничок", у якому наведено тлумачення основних понять, вірші - вправи для проведення фізкультхвилинок, уміщено основні правила роботи з комп'ютером.
"Основи здоров'я. 3 клас" (авт. Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В.)
Підручник орієнтовано на розвиток сприятливих для здоров'я і безпеки дитини життєвих і спеціальних навичок. Надзвичайно важливим для особистісного розвитку є матеріал, присвячений соціальному і психологічному благополуччю дитини: вихованню толерантності, умінню спілкуватися, налагоджувати стосунки і розв'язувати конфлікти, формуванню самооцінки, уміння вчитися.
Велику увагу приділено відпрацюванню навичок безпечної поведінки вдома, на вулиці, на дорогах, на природі, під час грози тощо.
Підручник орієнтовано на використання сучасних педагогічних технологій, зокрема, інтерактивних методів, які передбачають взаємодію учнів між собою та з учителем. Це - обговорення в групах, інсценування, творчі завдання, руханки тощо.
"Основи здоров'я. 3 клас" (авт. Гнатюк О.В.)
У 3 класі введено нові рубрики "Для допитливих" і "Додатковий матеріал", у яких міститься пізнавальна цікава і корисна інформація.
У підручнику наведено алгоритми виконання певних дій у різних життєвих ситуаціях. Запропоновано завдання і ситуації для обговорення з батьками, для роботи у групах, парах. Для залучення школярів до творчого пошуку, мотивації навчання подана низка завдань проблемного і творчого характеру, що спонукають до власних суджень, висновків, міркувань.
Практичні завдання, передбачені програмою, спрямовані на активну діяльність учнів: моделювання і розігрування ситуацій, відпрацювання моделей поведінки (під час епідемії грипу, ситуацій дорожнього руху, мирного розв'язання конфліктів), розучування рухливих ігор, фізичних вправ. Практичні роботи виконуються як на уроках, так і вдома з батьками. У кінці підручника представлено рубрику "Перевір себе" для підсумкового контролю навчальних досягнень учнів.
Одним із важливих чинників виховання особистості є трудова діяльність. Беручи участь у трудовому процесі, дитина докорінно змінює думку про себе і навколишній світ. Радикально змінюється її самооцінка під впливом успіхів у трудовій діяльності, що в свою чергу зміцнює авторитет школяра в класі.
"Трудове навчання. 3 клас" (авт. Сидоренко В.К., Котелянець Н.В., Агєєва О.В.)
Основна тема підручника "Трудове навчання" для 3 класу - "Форми і образи природи - зразок для майстра".
У підручнику зменшена кількість інструкцій щодо виготовлення виробу, а значна увага приділяється основним підходам до технології, за якою виготовляється цей виріб. До багатьох тем у підручнику збільшена кількість зразків-аналогів, які демонструють, як такі завдання хтось виконав раніше. Це дає уявлення про можливі шляхи і способи роботи і допомагає дитині знайти власне рішення. Зразків-аналогів до одного завдання дається декілька, і вони не призначені для прямого копіювання, а тільки для роз'яснення практичного завдання.
Особливістю підручника для 3 класу є включення в його зміст творчих проектів, присвячених святам: "Майстерня Діда Мороза", "Подарунки до весняних свят". Вони допоможуть учителю та учням правильно зорієнтуватися в сутності того, що називається проектом. Найсуттєвішою рисою проектної діяльності є формування ідеального задуму у відповідності з поставленою метою і висування проектної гіпотези. Створення задуму передує роботі з його матеріалізації, тобто наступна практична робота дозволяє перевірити, наскільки вдалим і повноцінним є цей задум. Саме така діяльність програмується проектними завданнями, представленими в підручнику та робочому зошиті.
На форзацах підручника наведено вироби, які будуть виготовляти учні 3 класу, та правила безпечної роботи з ножицями, голкою. Чи потрібно проводити за цими сторінками спеціальну роботу? Як і коли це краще зробити? Це вирішує вчитель самостійно.
"Трудове навчання. 3 клас" (авт. Веремійчик І.М., Тименко В.П.)
Особливістю підручника з трудового навчання для третьокласників є профорієнтаційний і проектувальний підходи до реалізації його змісту. На основі взаємодоповнення зазначених підходів формується проектно-технологічна компетентність учнів. Учитель надає можливість для ознайомлення учнів зі світом професій типу "людина і природа", "людина й інші люди", "людина і художні образи", "людина і техніка", "людина і знаки інформації". Увага третьокласників звертається на рубрику "Пізнай себе" у кінці кожного розділу. Там подано пари запитань з ілюстраціями відповідних видів діяльності людини. Ставлення учнів до тих чи інших професій з'ясовується наприкінці навчального року за таблицею у Додатку (с. 101 підручника).
У процесі виховання почуттів і творчого розвитку особистості урок образотворчого мистецтва в загальноосвітній школі відіграє незамінну роль. Він здатний увести учня у світ творчості, прилучити його до скарбів художньої культури, відчути радість від власної творчості.
"Образотворче мистецтво. 3 клас" (авт. Калініченко О.В., Сергієнко В.В.)
У підручнику для 3 класу школярі знайомляться з образотворчим мистецтвом разом з героєм-комунікатором - чарівницею Гармонією та її друзями - знавцями мистецтва. Оригінальність подання навчального матеріалу полягає у тому, що для оптимального художньо-естетичного розвитку молодших школярів зміст підручника побудовано за наскрізним тематичним принципом та з урахуванням варіативності художньо-практичних завдань, які учень самостійно вибирає з кількох запропонованих варіантів, що дозволяє втілити особистісно розвиваючу парадигму освіти.
У підручнику передбачено поурочне, щосеместрове повторення та узагальнення навчального матеріалу. Для підвищення зацікавлення учнів образотворчим мистецтвом, створення можливостей для їхнього саморозвитку та врахування індивідуальних здібностей запропоновано виконання самостійної пошукової роботи. Окремі завдання пропонується виконувати у групі або колективно.
"Образотворче мистецтво. 3 клас" (авт. Резніченко М.І., Трач С.К.)
Підручник побудований з урахуванням традицій українського національного мистецтва в контексті світової культури. Інформаційно-ілюстративний матеріал є наочним джерелом формування художньої та духовної культури особистості. Він розкриває жанрові особливості та специфіку зображальних і виражальних засобів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, архітектури та дизайну, а також ознайомлює з багатогранністю творчості театрального художника.
У підручнику широко представлено ілюстративний матеріал: репродукції творів майстрів живопису, графіки, дизайну, світлини архітектурних споруд та скульптур, творів народного мистецтва, прикладів дитячих робіт, на які учень може орієнтуватися під час сприймання творів мистецтва та практичного виконання творчих завдань. Наприкінці окремих тем запропоновано завдання "У вільну хвилину". Це зроблено з метою розширення кількості завдань різного ступеня складності для організації диференційованої роботи учнів.
Тематика поурочних матеріалів відокремлена одна від одної спеціальною ілюстративною вставкою. У кожній темі спеціальні (художні) терміни, які є обов'язковими для засвоєння та розуміння учнями, виділені кеглем і кольором. Тлумачення окремих образотворчих понять наведено наприкінці підручника у спеціальному словнику.
Вивчення молодшими школярами курсу "Музика", який є складовою освітньої галузі "Мистецтво", дає можливість учням цілісно осягати духовно-моральні цінності людства як невід'ємну частину світової музичної культури, опановувати специфіку художньо-образної мови.
"Музичне мистецтво. 3 клас" (авт. Лобова О.В.)
Навчальний зміст підручника для 3 класу, побудований у формі подорожі до країн пісні, танцю та маршу, розкриває учням сутність, особливості і різновиди цих провідних музичних жанрів. Відповідні змістові лінії реалізуються за допомогою взаємопов'язаних навчальних тем, кожна з яких відповідає одному уроку. До тематичного контролю подані чотири комплекси "10 завдань для перевірки знань", а узагальнення з вокальної роботи відбувається на семестрових уроках - концертах.
В основу навчально-методичного апарату підручника покладено систему дидактичних завдань, які пропонують конкретні методи і прийоми музичного навчання. Комплексне використання завдань різних типів створює передумови для забезпечення систематичності, різноманітності й ефективності формування музичної культури школярів на всіх етапах уроку. Разом із тим, дидактична насиченість підручника надає вчителеві можливість педагогічно доцільного добору форм і методів роботи, а також інформаційного, музичного та іншого навчального матеріалу відповідно до рівнів підготовленості учнів.
"Музичне мистецтво. 3 клас" (авт. Аристова Л.С., Сергієнко В.В.)
Структура підручника, прийоми введення до тексту нових понять, використання засобів наочності спрямовані на те, щоб не тільки передати учням певну інформацію, а й передусім навчити їх самостійно користуватися книгою, викликати інтерес до музичного мистецтва.
У третьому класі, "мандруючи" королівствами Співучих Мелодій та Танцювальних Ритмів, окрім уже відомих героїв - королеви Мелодії та короля Ритма, пана Темпа, феї Динаміки та братів Ладів (Мінора і Мажора), маленькі школярі зустрічатимуться з новими персонажами: феями Інтонацією, Імпровізацією та Музичною Формою.
Чільне місце у підручнику посідають завдання, які, з одного боку, виступають носіями інформації, а з іншого - становлять самостійний компонент підручника, апарат організації засвоєння знань. Вони розподілені на групи, які спрямовані на: 1) засвоєння знань (Пригадай прослуханий твір "Цар Горох". Досліди, у якій із композицій, поданих нижче, переважає пісенність, а в якій - танцювальність; маршовість, с. 12); 2) формування умінь і навичок (Який характер танцю? Добери відповідні слова; Розкажи про характер мелодії, темп музики. Скористайся підказкою Тріольчика, с. 21; 23); 3) набуття досвіду творчої діяльності (Придумай назву до кожної прелюдії; Спробуй створювати голосом різні музичні інтонації, які будуть виражальними й зображувальними водночас, с. 32; 50); 4) формування емоційно-ціннісного ставлення до світу та мистецтва (Роздивись художні роботи Ольги Песчаної. Які враження і почуття вони викликають? Який із краєвидів художниці краще озвучити мажорною музикою, а який - мінорною? Поясни свою думку, с. 65); сприяють розширенню словникового запасу (Обери слова, що характеризують музичну мову, с. 79).
Наприкінці кожного семестру пропонується підсумковий блок - "Перевір свої досягнення", до якого входять 5 завдань. Запропоновані завдання класифіковані за характером пізнавальної діяльності: репродуктивні - до них належать завдання на відтворення навчального матеріалу, на його застосування у знайомих умовах, дії за зразком, тренувальні вправи (Скориставшись підказками, пригадай назви пісень. Заспівай їх, с. 57), та продуктивні - передбачають застосування знань у нових умовах, елементи пошуково-дослідницької діяльності, творчості (Поясни, як ти розумієш ці музичні жанри. Який із них завжди виконує оркестр? с. 58).
"Мистецтво. 3 клас" (авт. Масол Л.М., Гайдамака О.В., Очеретяна Н.В.)
Оригінальність цього підручника полягає в тому, що його зміст побудовано за моделлю поліцентричної інтеграції мистецьких знань, яка передбачає інтегрування домінантних змістових ліній - музичного та образотворчого мистецтв, які органічно поєднуються в єдиний тематичний цикл і збагачуються елементами хореографії, театру, кіно, які входять до мистецько-синтетичної лінії.
Інформаційна функція забезпечується завдяки ретельному відбору художньо-дидактичного матеріалу з опорою на шедеври українських і зарубіжних митців, приклади творчості народних майстрів. Ураховуючи вік учнів, інформація у підручнику подається у двох формах:
текстова інформація, кількість якої мінімізовано відповідно до віку учнів;
візуальна інформація: зображення поетапного виконання практичного завдання з образотворчого мистецтва, нотний текст пісень, що вивчаються, схеми-завдання тощо.
Розвивальна функція підручника досягається за рахунок спрямування його змісту на розвиток спеціальних художніх здібностей - музичного слуху та чуття ритму, композиційного бачення та відчуття виразності лінії та кольору. У підручнику передбачено обов'язкове здійснення учнями початкових класів на уроках мистецтва таких видів діяльності як сприймання, аналіз та інтерпретація творів мистецтва (музичного, візуального, театрального, кіномистецтва), а також практичної музичної та образотворчої діяльності - спів пісень, гра на дитячих інструментах, ритмічна і пластична імпровізація, створення композицій у графіці, живописі, скульптурі, декоративному мистецтві тощо).
Виховна функція реалізується через уведення у текст підручника тем про історичне минуле рідного краю ("Козацькому роду нема переводу", "Кобзарі - співці слави України"), гуманістичні цінності й пріоритети, важливі моральні якості особистості - доброта, дружба, любов, повага до родини тощо ("Дружба і братство - найкраще багатство", "Дорога до храму", "Образ мадонни в мистецтві", "Найдорожча у світі").
Мотиваційна функція підручника актуалізується завдяки добору матеріалу, який цікавий і доступний учням молодшого шкільного віку. Для підвищення мотивації навчання у підручнику активізовано ігровий аспект (включення музично-ритмічних ігор і художньо-ігрових вправ і завдань, елементів гумору - "створи мелодію", інструментальний та ритмічний супровід - "оживи картину", "створи звукові картини", "придумай і виконай ролі" і т. п.). Для мотивації творчості учнів у підручнику також уміщені вірші, загадки, лінії-мелодії тощо.
Контроль та оцінювання навчальних досягнень учнів 1 - 3 класів загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 21.08.2013 № 1222 "Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти".
Акцентуємо увагу на тому, що навчальні досягнення учнів перших класів загальноосвітніх навчальних закладів з усіх навчальних предметів не оцінюються в балах, а підлягають словесному оцінюванню.
Для 4 класів залишаються чинними рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу, що розміщені в інструктивно-методичному листі від 09.06.2011 р. № 1/9-454 "Про особливості організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах у 2011/2012 році", додаток "Про організацію навчально-виховного процесу в початкових класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2011/2012 році" (Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України № 17 - 18, 2011).
Оцінювання навчальних досягнень учнів 4 класів у 2014/2015 навчальному році здійснюється відповідно до наказу МОНмолодьспорту України від 30.08.2011 № 996 "Орієнтовні вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти з предметів інваріантної складової навчального плану" (додатки 1 - 12).
Директор департаменту Ю.Г. Кононенко
Додаток 3
до листа Міністерства освіти
і науки України
01.07.2014 № 1/9-343
ОСНОВНА ШКОЛА
Українська мова
Значення української мови як навчального предмета в школі випливає з її суспільних функцій. Вона є державною мовою українського народу, визначальною ознакою нашої держави, скарбницею культурних надбань нації, засобом єднання громадян України в суспільно-історичну спільноту.
Це й визначає систему завдань, що постають перед учителем-словесником, головне з яких - підготовка грамотної особистості з високим рівнем комунікативної компетенції.
У 2014/2015 навчальному році вивчення української мови в 5 - 6класах здійснюватиметься за навчальною програмою для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, розробленою на основі нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти і затвердженою наказом Міністерства від 06.06.2012 р. № 664: Українська мова. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання. - К.: Видавничий дім "Освіта", 2013.
У 7 - 9класах загальноосвітніх навчальних закладів - за програмою, затвердженою Міністерством освіти і науки України (лист № 1/11-6611 від 23.12.2004 р.): Українська мова. 5 - 12 класи. - К.: Ірпінь: Перун, 2005.
У 10 - 11класах - за програмами, затвердженими Міністерством (наказ від 28.10.2010 р. № 1021).
За новою програмою з української мови для 5 - 9класів кількість годин не змінилася, тільки відбувся перерозподіл їх між 6 і 7 класами (раніше - відповідно по 3 год. на тиждень (по 105 год.): 5 клас - 3,5 год. на тиждень (122 год.); 6 клас - 3,5 год. на тиждень (122 год.); 7 клас - 2,5 год. на тиждень (88 год.); 8 клас - 2 год. на тиждень (70 год.); 9 клас - 2 год. на тиждень (70 год.).
У мовленнєвій змістовій лінії нової програми уточнено деякі види творчих робіт щодо їх поділу на усні й письмові форми виконання, внесено певні зміни до вимог щодо рівня мовленнєвої компетентності учнів 6 класу.
З огляду на те, що у формуванні мовленнєвої компетентності шестикласників у процесі сприймання усних і письмових текстів чільне місце відведено аудіюванню й читанню мовчки, то успішне опанування їх передбачає регулярне використання спеціально підготовлених учителем цілеспрямованих завдань із розвитку в шестикласників умінь слухати-розуміти, читати-розуміти, аналізувати й оцінювати усні й письмові висловлення (розуміти фактичний зміст, особливості побудови текстів, визначати тему й основну думку, причинно-наслідкові зв'язки, основну й другорядну інформацію, зображувально-виражальні засоби), висловлювати своє ставлення до почутого й прочитаного, критично формулювати власні судження.
У новій програмі в 6 класі на формування й розвиток аудіативних і читацьких умінь (уголос і мовчки) виділено по 2 год. на рік (по 1 год. на семестр), не враховуючи проведення тестового контролю за рівнем досягнень шестикласників з аудіювання й читання мовчки, для цієї роботи спеціальних годин не відведено.
У мовній змістовій лінії збільшено кількість годин на "Повторення, узагальнення й поглиблення вивченого" (5/7) (тут і далі: у чисельнику подано стару кількість годин 5, а в знаменнику нову - 7).
Розширено розділ "Лексикологія. Фразеологія" матеріалом про фразеологію, перенесеним із 5 класу й, відповідно, збільшеною кількістю годин (7/12).
Щодо розділу "Словотвір. Орфографія" (8/9), то його доповнено матеріалом про абревіатуру, словотвірний ланцюжок, словотвірний розбір слова.
Збільшено кількість годин на вивчення розділу "Морфологія. Орфографія", зокрема: на вивчення іменника (18/20), прикметника (15/17), числівника (8/10), займенника (8/10).
Зміст соціокультурної змістової лінії в кожному класі майже повністю змінено, наповнено новим матеріалом (тематика текстів, види висловлень), а орієнтовні вимоги визначено з урахуванням вимог компетентнісного підходу (учень сприймає, аналізує, оцінює прочитані чи почуті відомості й добирає та використовує ті з них, які необхідні для досягнення певної комунікативної мети; використовує українську мову як засіб формування ціннісної позиції щодо громадянського патріотизму, любові до Батьківщини й української природи, почуття гордості за свою країну, поваги до її історії, культури й історичних пам'яток, сімейних цінностей, визнання цінності здоров'я свого й інших, оптимізму в сприйманні світу;усвідомлює роль морально-етичних норм; готовий і здатнийзастосовувати їх відносно дорослих і ровесників у школі, позашкільному житті, вдома, суспільно корисній діяльності).
Зауважимо, що роль діяльнісної (стратегічної) змістової лінії виявляється у формуванні мотивації навчання, здатності організовувати свою працю для досягнення результату, дає змогу вибудувати цілеспрямовану лінію поведінки для успішного виконання певного завдання; удосконаленні загальнонавчальних умінь, оволодінні творчими, естетико-етичними вміннями, які визначають успішність мовленнєвої діяльності.
Діяльнісну змістову лінію в кожному класі змінено з урахуванням уже набутих учнями умінь і навичок у попередніх класах. Наприклад, у 6 класі передбачено, що учні вже самостійно визначають мету власної пізнавальної діяльності, відповідно до якої планують діяльність, оцінюють досягнутий результат і роблять відповідні корективи; удосконалюють і поглиблюють загальнопізнавальні (інтелектуальні, інформаційні) уміння, намагаючись самостійно систематизувати, зіставляти, інтерпретувати здобуту інформацію з різноманітних джерел; переносити раніше здобуті знання й набуті вміння в нову ситуацію; критично оцінювати свої вчинки, узгоджуючи їх із загальнолюдськими моральними нормами, виявляючи готовність і здатність творити добро словом і ділом.
Вивчення української мови в 6 класі загальноосвітніх навчальних закладів у 2014/2015 навчальному році здійснюватиметься за підручниками, рекомендованими Міністерством:
• Глазова О.П. Українська мова. Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Видавничий дім "Освіта", 2014.
• Єрмоленко С.Є., Сичова В.Т., Жук М.Г. Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Грамота, 2014.
• Заболотний О.В., Заболотний В.В. Українська мова. Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Генеза, 2014.
В основу підручника "Українська мова" (автор О.П. Глазова) покладено концепцію формування мовної особистості XXI ст., що успішно реалізує себе в реальному спілкуванні, у мовленнєвій діяльності, сприймаючи інформацію не механічно, а особистісно, самостійно інтерпретуючи й оцінюючи її відповідно до власної картини світу. Поданий у підручнику дидактичний матеріал представляє явища, факти, ситуації дійсності, ціннісні орієнтири, сценарії поведінки учня, який належить до так званого Інтернет-покоління, що виростає й формується в цифровому середовищі, про найвпливовіший інструмент суспільних змін - цифрову інформацію і технології комунікації, часом знаючи більше за своїх батьків і вчителів. Більшість поданих у підручнику вправ передбачає проблемні запитання дискусійного характеру, формулювання відповідей, що сприяють формуванню в учнів уміння як грамотного висловлення власної позиції, так і толерантного ставлення до думок опонентів.
З-поміж завдань підручника - формування таких важливих компетенцій XXI ст., як оволодіння навичками критичного мислення й ефективної комунікації, чому сприятиме виконання учнями ситуативних вправ, поданих у рубриці "Навчаємося спілкуватися". Формування актуальних нині компетенцій співробітництва передбачено рубрикою "Учимося працювати разом (у парах і групах)". Формування інформаційної грамотності, компетентності в питаннях застосування інформаційних і комунікаційних технологій реалізується в рубриці "Здобуваємо інформацію за допомогою комп'ютера".
Розвиткові емоційно-чуттєвої сфери шестикласників сприятиме виконання ними поданих у підручнику завдань, скерованих на усвідомлення викликаних певною ситуацією власних почуттів. Робота зі Словничком назв почуттів сприятиме підвищенню ефективності спілкування та забезпечить сформованість належного рівня мовної й комунікативної культури міжособистісних стосунків. Збагачення активного словника назвами почуттів сприятиме підвищенню емоційної компетентності, розширенню міжособистісного емоційного простору, збагаченню засобами усвідомлення й фіксації чуттєвого досвіду, розвиткові емпатії, що врешті-решт забезпечить формування емоційного інтелекту.
Задля оптимального мовно-мовленнєвого розвитку учнів зміст підручника структуровано за наскрізним тематичним принципом і з урахуванням принципу варіативності конструктивних і творчих завдань, які шестикласник самостійно вибиратиме з кількох запропонованих варіантів. Для обдарованих учнів передбачено рубрику "Прагнемо знати більше: завдання підвищеної складності". Усе це дає змогу втілити особистісно розвивальну парадигму освіти.
Загальне художнє оформлення підручника підпорядковане меті - посилити наочні засоби впливу на учня відповідно до викладеної в дидактичному матеріалі виховної мети уроку. Це не тільки слугує додатковою наочною інформацією, а й сприяє позитивному налаштуванню на роботу.
Відповідно до програми навчальний матеріал підручника "Українська мова" (автори: С.Я. Єрмоленко, В.Т. Сичова, М.Г. Жук) розподілено за розділами: "Повторення, поглиблене вивчення (словосполучення і речення)", "Лексикологія. Фразеологія", "Словотвір. Орфографія", "Іменник", "Прикметник", "Числівник", "Займенник", "Зв'язна мова (мовлення)".
Зважаючи на практичний досвід учителів і на можливе варіювання тем зв'язної мови як обов'язкового механізму практичного оволодіння мовою, автори пропонують поділ матеріалу підручника на дві частини, що мотивовано виділено в програмі "мовною" і "мовленнєвою" лініями.
У підручнику застосовано принцип оптимального поєднання текстоцентричного підходу добирання вправ із цілеспрямованим вживанням мовних структур, обов'язкових для засвоєння. Текстоцентричний підхід забезпечує дотримання методичних рекомендацій - вивчати не окремі мовні форми, а застосовувати їх у конкретних висловленнях.
Підручник має рубрики "Пригадаймо", "Запам'ятаймо", "Добірні зерна мови", "І пензлем, і словом", "Це цікаво", "Усміхнімось". Є спеціальні позначення для вправ, що виконуються в групах.
Тексти вправ у кожному розділі присвячено українській культурі в її історичному розвитку. Інформація про славетних українців - письменників, науковців, акторів, композиторів, художників, спортсменів, відомості з історії України сприятимуть розширенню культурного кругозору учнів.
Для ефективного засвоєння навчального матеріалу використано ненав'язливий принцип повторення основних понять у вступних частинах до розділів, частково на форзацах.
Розділи закінчуються завданнями для самоперевірки.
Навчальний матеріал підручника "Українська мова" для 6 класу авторів О.В. Заболотного, В.В. Заболотного спрямовано на розвиток творчих здібностей, навичок самоосвіти, інтересу учнів до предмета.
Методичний апарат підручника забезпечує врахування особистісно зорієнтованого підходу до навчання української мови в школі. Параграфи побудовано таким чином, щоб забезпечити поетапну роботу. Теоретичний матеріал структуровано на окремі підрозділи із зазначенням ключових понять, а деякі відомості оформлено у вигляді таблиць і схем, а також опорних малюнків, що значно полегшуватиме сприймання, опрацювання та запам'ятовування інформації. Активізують роботу з фактажем спонукальні рубрики "Порівняймо", "Пригадаймо", "Міркуймо". Значну увагу приділено завданням на доведення, спостереження, обґрунтування думки, порівняння. Інтерактивні вправи, проблемно-пошукові завдання, життєві ситуації, конкурси, а також тематичні рубрики "Культура мовлення", "Моя сторінка", "Для вас, допитливі", "І таке буває" збагачують й урізноманітнюють зміст видання, що, зокрема, стимулює інтерес учнів до знань, активізує навчальну діяльність. Підручник зорієнтує на різні види роботи - індивідуальну, у парах і групах, під керівництвом учителя й самостійну. Окремі вправи надають шестикласникам можливість вибору того чи іншого варіанта, способу виконання, мовних одиниць, теми висловлення залежно від своїх здібностей і вподобань.
Важливою функцією нового видання є виховання поваги до свого народу, його історії й культури, формування основ народного світогляду, виховання громадянина-патріота.
Зразок заповнення сторінки журналу з української мови подано у методичному листі Міністерства від 21.08.2010 р. № 1/9-580 (Інформаційний збірник Міністерства. - № 14 - 15. - 2010. - С. 3 - 17). Звертаємо увагу, що додатковий запис щодо теми над датами в журналі не робиться.
Перевірка мовних знань і вмінь здійснюється за допомогою завдань тестового характеру з урахуванням специфіки виучуваного матеріалу. Решту часу контрольного уроку може бути використано на виконання завдань з аудіювання, читання мовчки.
Тематичну оцінку виставляють на підставі поточних оцінок, з урахуванням контрольної (тестової) роботи з мовної теми. Оцінку за семестр виставляють на основі тематичних оцінок.
Оцінювання говоріння, читання вголос здійснюється індивідуально шляхом поступового накопичення оцінок для того, щоб кожний учень одержав мінімум одну оцінку за виконання завдань на побудову діалогу, усного переказу й усного твору. Для цих видів робіт не відводиться окремого уроку, а оцінки виводяться один раз у рік і виставляються у колонки без дати.
Українська література
Українська література формує любов до культури свого народу, його мови, звичаїв, національних традицій і етичних цінностей, розуміння загальнолюдської й національної історії, сьогодення, розвиває інтелектуальні, духовні та естетичні цінності.
Українська література як базовий навчальний предмет визначає моральні орієнтири молодого покоління. Шкільна літературна освіта забезпечує етичне та естетичне виховання учнів, їх прилучення до надбань вітчизняного письменства, розвиток стійкої мотивації до читання, потреби у зверненні до художньої літератури впродовж життя, формування загальної культури.
Як навчальний предмет українська література охоплює також знання, пов'язані зі сферою літературознавства, теорії та історії літератури, про способи навчальної діяльності, що значною мірою реалізуються в уміннях і навичках учнів.
Важливим у роботі вчителя є наповнення реальним змістом методичних підходів особистісно зорієнтованого та компетентнісного навчання, що забезпечує розвиток різнобічних здібностей учнів, сприяє формуванню ключових компетентностей.
У 2014/2015 навчальному році вивчення української літератури в 5 - 6 класах буде здійснюватися за програмою, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки від 06.06.2012 р. № 664: Українська література. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Видавничий дім "Освіта", 2013.
У 7 - 9 класах - за програмою, затвердженою Міністерством освіти і науки України: Українська література. 5 - 12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Ірпінь: Перун, 2005.
У 10 - 11 класах загальноосвітніх навчальних закладів здійснюватиметься за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України (наказ від 28.10.2010 р. № 1021).
Курс української літератури в 6 класі структуровано за такими взаємопов'язаними тематично-проблемними блоками: "Загадково прекрасна і славна давнина України", "Я і світ", "Пригоди і романтика", "Гумористичні твори". До кожного з них, відповідно до вікових особливостей учнів, дібрано тексти, які за своїм змістом дають можливість максимально репрезентувати ту чи іншу тему.
Задля вдосконалення навчальної програми з української літератури з обов'язкового вивчення вилучено такі теми:
5 клас
Є. Гуцало. "Зірка", "Чарівники", "Журавлі високі пролітають..." (поезії) з розділу "Рідна Україна. Світ природи".
6 клас
О. Іваненко. "Друкар книжок небачених" з розділу "Загадково прекрасна і славна давнина України".
та додано такі твори:
5 клас
О. Олесь. "Заспів", "Україна в старовину", "Похід на Царгород" (поезії); Зірка Мензатюк. "Таємниця козацької шаблі" до розділу "Історичне минуле нашого народу".
6 клас
В. Рутківський. "Джури козака Швайки" до розділу "Загадково прекрасна і славна давнина України";
І. Калинець. "Писанки", "Стежечка", "Блискавка", "Веселка", "Криничка", "Дим" (зі збірки "Дивосвіт" - на вибір) (поезії) до розділу "Я і світ".
Зазначені твори спрямовані на патріотичне виховання учнів, розвиток їхньої творчої уяви, фантазії, ознайомлюють із найкращими надбаннями сучасних авторів.
Вивчення української літератури в 6 класі буде здійснюватися за підручниками "Українська література", 6 клас (автор Л.Т. Коваленко), "Українська література", 6 клас (автор О.М. Авраменко).
Підручник "Українська література" для 6 класу (автор Л.Т. Коваленко) розвиває логічне, критичне та творче мислення учнів і спрямований на формування й розвиток в учнів комплексу ключових, предметних і міжпредметних компетентностей, втілює комунікативно-діяльнісний підхід до навчання літератури.
Навчальний матеріал підручника чітко структуровано відповідно до розділів, визначених програмою. Кожен із цих структурних компонентів містить навчальну інформацію та методичний апарат, згрупований у різноманітних рубриках: "Поміркуй над прочитаним", "Зверни увагу!", "Збагачуй своє мовлення"; "Будь уважним до слова"; "Література в колі мистецтв"; "Ти - творча особистість"; "Твої літературні проекти". Завершує кожен розділ блок запитань і завдань для самоперевірки учнями свого рівня засвоєних знань, умінь і навичок.
Зміст підручника - науково конкретний, відповідає психолого-віковим особливостям учнів, спрямований на розвиток розумового потенціалу школярів шляхом цілеспрямованого формування у них правильної читацької діяльності, яка забезпечується системою запитань і завдань, що вдосконалюють уміння прогнозувати певний розвиток подій, творчо інтерпретувати отриману за допомогою читання інформацію, засвоюючи не тільки фактичний зміст літературного твору, а також підтекст і ідейний задум (смислове ядро).
Підручник передбачає колективне, групове, індивідуальне навчання, самонавчання, самоконтроль і самооцінювання, навчання у співпраці, коли вчитель і учні - рівноправні суб'єкти пізнавальної діяльності. Завдання підручника спонукають учнів займати активну позицію в процесі навчання, моделювати життєві ситуації.
Навчальний матеріал видання має яскраво виражену практичну спрямованість, завдання орієнтовані на розвиток умінь і навичок учнів. Особливу увагу приділено опрацюванню художньо-зображувальних засобів літературних творів, ролі позасюжетних компонентів, що дає вчителю-словеснику можливість методично грамотно скерувати аналітичний розгляд мистецьких явищ. Таким чином, підручник "Українська література" окреслює маршрут подорожі у світ літератури, виховуючи свідомих читачів і громадян, які люблять і знають українську літературу, поважають вітчизняну і світову культуру, готові до здійснення спільних культурознавчих справ і завдань.
Підручник О. М. Авраменка ґрунтується на принципах доступності, науковості й системності. У ньому гармонійно поєднуються як традиційні, вироблені кращими методистами попередніх поколінь підходи підручникотворення, так і новітні технології.
Істотною перевагою підручника є чітке й пропорційне дозування навчального матеріалу. Методичний апарат розроблено за рівнями - від репродуктивного (тестові завдання закритої форми) до творчого (завдання на моделювання). Кожна тема складається з трьох частин: короткі відомості про письменника; текст художнього твору; система завдань. У першій частині автор пропонує здебільшого невелику розповідь про цікавий епізод із життя письменника, адже в шостому класі, згідно з вимогами програми, учні ще не вивчають біографії митця. Художні тексти подекуди супроводжуються ілюстраціями (репродукції картин, скульптур, фотографії та ін.) й тлумаченням застарілих і діалектних слів. Різнорівневі завдання покликані: з'ясувати, наскільки глибоко учні сприйняли художній матеріал; розвивати логічне й критичне мислення, емоційну сферу, текстотворчі вміння й навички, емоційно-ціннісне ставлення до вчинків героїв, проблеми морального вибору тощо.
Доповнюють методичний апарат підручника рубрики "До речі..." й "Зауважте!", у яких міститься додаткова пізнавальна й евристична інформація. Суттєвою перевагою цієї навчальної книжки є системна словникова робота, яку реалізовано через наскрізне завдання, і зноски - тлумачення слів із пасивного фонду лексики.
Перелік головних вимог щодо виконання письмових робіт і перевірки зошитів з української літератури, особливостей проведення уроків виразного читання, кількість, призначення та особливості оформлення зошитів з предмета містяться в методичному листі Міністерства від 21.08.2010 р. № 1/9-580. Там також подано зразок заповнення сторінки журналу з української літератури. Звертаємо увагу, що додатковий запис щодо теми над датами в журналі не робиться.
Українська мова та література в загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин
Під час організації навчального процесу вивчення української мови у загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням мовами національних меншин повинні враховуватися спільні в обох мовах знання й уміння, які мають активізуватися на українському мовному матеріалі, а не вивчатися як нові. Факти, які не збігаються (наприклад, деякі знання з фонетики тощо), потребують особливої уваги, оскільки засвоєння такого матеріалу супроводжується інтерференційним впливом навичок, які вже сформувалися на уроках рідної мови. Тому ці знання й уміння потребують вивчення (корекції, правки) відповідно до особливостей української мови.
Згідно з вимогами нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої осві ти затверджено програми з української мови для 5 - 9 класів з навчанням молдовською, румунською, російською, польською, угорською мовами. Програми реалізують сучасні підходи до мовної освіти; передбачають приведення системи оволодіння мовою відповідно до пріоритетів, критеріїв, ціннісних орієнтацій, перспектив суспільного розвитку; формують змістові лінії - мовленнєву, мовну, соціокультурну, діяльнісну (стратегічну) і загалом комунікативну компетентність особистості.
Вивчення української мови у 5 - 6 класах здійснюватиметься за навчальними програмами для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин, які розміщено на офіційному сайті МОН України (www.mon.gov.ua):
• Українська мова. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням російською мовою (укладачі: Н.В. Бондаренко, С.О. Караман, А.В. Ярмолюк, В.Л. Кононенко, О.В. Савченко);
• Українська мова. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням угорською мовою (укладачі: Т.Д. Гнаткович, Є.Е. Борисова, К.М. Лавер, А.Ю. Лукач);
• Українська мова. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням румунською мовою (укладачі: Н.Д. Бабич, Н.В. Гуйванюк, С.С. Тодорюк, О.С. Змошу, Т.І. Фонарюк);
• Українська мова. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням молдовською мовою (укладачі: С.А. Свінтковська, С.В. Дмитрієв, Г.А. Могильницька, О.О. Пасат, О.І. Бойко, М.І. Журавель, Н.О. Маларьова);
• Українська мова. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням польською мовою (укладачі: М.Б. Пилип, З.С. Василько, Н.В. Дуткевич, О.І. Приставська, О.М. Бойцун).
Один із основних шляхів ефективного навчання української мови - застосування різних способів структурування навчального матеріалу з використанням узагальнювальних таблиць і схем, алгоритмів, що містять головні теоретичні відомості і факти мови, об'єднані узагальненою темою уроку.
Складниками мовної компетентності учня у загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням мовами національних меншин є сприймання і засвоєння відповідної дидактичної інформації на різних мовних рівнях (фонетичному, словотвірному, морфологічному, синтаксичному, лексичному) задля використання її у відповідних сферах комунікативної діяльності.
Наприклад, подібний в українській і мовах національних меншин матеріал доцільно структурувати великими, логічно завершеними частинами. Факти і явища, які є специфічними для української мови, винятки з правил мають засвоюватися на окремо відведеному уроці. Частково подібний матеріал, який пов'язаний із певними труднощами, вивчається порівняно невеликими частинами, по одному-два параграфи за урок. Окремого підходу вимагають протилежні явища - їх треба вивчати спеціально, у зіставленні з рідною мовою.
Однією з найскладніших проблем навчання української мови в загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням мовами національних меншин є реалізація соціокультурної змістової лінії. Різнорідність культурних традицій та етнічна специфіка у формуванні свідомості потребує надзвичайно коректного підходу до питання вивчення культур, які, внаслідок певних геополітичних умов, взаємодіють на тих чи інших територіях.
Відповідно до соціокультурної змістової лінії письмові роботи бажано пов'язувати з особистим життєвим досвідом учнів, що сприятиме формуванню в них умінь і навичок передавати на письмі власні роздуми та міркування з актуальних питань сучасного життя учнів.
На уроках української мови у загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням мовами національних меншин рекомендуємо використовувати міжпредметні зв'язки курсу мови з літературою, історією тощо. Опора на вже відомі учням поняття дасть змогу глибше усвідомити навчальний матеріал.
Реалізація міжпредметних зв'язків має здійснюватися на будь-якому уроці, тому що оптимальне поєднання дає вчителю змогу економно та інтенсивно використовувати час на уроці. Під час вивчення будь-якої теми чи то з української мови, чи то з літератури неможливо уникнути відомостей з історії України, тому що саме вони вказують на особливості доби, коли склалися ті чи інші мовні або літературні явища, які у різний спосіб вплинули на розвиток мови і літератури.
Проведення бінарних уроків (українська мова/література; історія, географія, математика, біологія тощо) допоможуть учителю привести до єдиної системи знання учнів із певних предметів.
Отже, використання вчителем нових форм і методів мають забезпечити стратегію сучасного уроку, повною мірою задовольнити інтелектуальні, творчі, духовні, емоційні, естетичні потреби сучасного учня.
Навчання української мови у 7 - 9, 10 - 11 класах буде продовжено за навчальними програмами для загальноосвітніх навчальних закладів:
з навчанням російською, польською та кримськотатарською мовами
• "Українська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (Н.В Бондаренко, О.М. Біляєв, Л.М. Паламар, В.Л. Кононенко. - Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2005);
• рівень стандарту - "Українська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (Н.В. Бондаренко, О.М. Біляєв, Л.М. Паламар, В.Л. Кононенко. - Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2005);
• академічний рівень - "Українська мова" для 10 - 11 класів ЗНЗ з навчанням російською мовою (Н.В. Бондаренко, Л.М. Паламар, В.Л. Кононенко, С.В. Кос'янчук) - див. на сайті МОН України (www.mon.gov.ua);
з навчанням угорською мовою
• "Українська мова" для 5 - 9 класів (10 - 11 кл. - рівень стандарту) загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (за ред. Ю.В. Герцога. - Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2005);
• рівень стандарту - "Українська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (за ред. Ю.В. Герцога. - Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2005);
• академічний рівень - "Українська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (Є.Е. Борисова, К.М. Лавер. К.В. Рінгер. - Львів: видавництво "Світ", 2010);
з навчанням румунською та молдовською мовами
• "Українська мова" для 5 - 9 класів (10 - 11 кл. - рівень стандарту) (за ред. Н.Д. Бабич. - Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2005);
• рівень стандарту - "Українська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (за ред. Н.Д. Бабич. - Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2005);
• академічний рівень - "Українська мова" для 10 - 11 класів (Н.Д. Бабич, С.С. Тодорюк, К.Г. Джука. - Львів: видавництво "Світ", 2010).
Звертаємо увагу українських словесників на те, що вивчення української літератури у 5 - 6, 10 - 11 класах загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин здійснюватиметься за навчальними програмами та підручниками для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання; у 7 - 9 класах - учителі продовжують працювати за навчальною програмою з української літератури за ред. Івасюк О.М., з урахуванням змін, внесених до неї у методичних рекомендаціях щодо реалізації Галузевої програми поліпшення вивчення української мови у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин на 2008 - 2009 роки (лист від 08.10.2008 р. № 1/9-647), та підручниками цього ж авторського колективу.
Мови національних меншин
Головна мета вивчення мов національних меншин в загальноосвітніх навчальних закладах - надати основи знань про мову, що дасть змогу забезпечити достатньо високий рівень спілкування та грамотного письма, необхідний для успішної індивідуальної та соціальної діяльності, міжкультурного взаєморозуміння.
Згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти у навчальних програмах з кримськотатарської, молдовської, польської, російської, румунської, угорської мов через змістові лінії реалізується головний методологічний принцип - комунікативність навчання.
З метою формування комунікативних умінь учнів варто приділити увагу традиційним творчим роботам. Перекази текстів різних стилів і жанрів відіграють роль підготовчих вправ до оволодіння учнями необхідними у майбутньому дорослому житті жанрами мовлення - наприклад, виступ на зборах, участь у дискусії, створення реферату, конспекту, доповіді, рецензії.
Робота з текстом стане ефективною, якщо учні активно долучатимуться до мовленнєвої діяльності, тому теми висловлювань мають бути цікавими для школярів, пов'язаними з їхнім власним життєвим досвідом, реальними обставинами життя. Вчителю необхідно подбати про те, щоб учні успішно оволодівали як монологічним, так і діалогічним мовленням, різними жанрами і стилями мовлення.
У процесі вивчення курсу слід широко практикувати самостійну роботу учнів із підручниками, посібниками, словниками та іншою навчальною і довідковою літературою. Робота зі зв'язного мовлення має забезпечити подальший розвиток у школярів умінь і навичок, необхідних у їхній майбутній діяльності.
У 2014/2015 навчальному році вивчення мов національних меншин здійснюватиметься за програмами:
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням кримськотатарською мовою
5 - 6 класи
• "Кримськотатарська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (укладачі: Алієва Л.А., Яяєва А.М., Берберова Р.А., Зіятдінова Д.М.);
7 - 9 класи
• "Кримськотатарська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (упорядник Алідінова М.І., - Сімферополь: Кримнавчпеддержвидав, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - Кримськотатарська мова: програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою. 10 - 11. / Упор. Алідінов. М.І.;
профільний рівень - Кримськотатарська мова: програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою. / Упор. Мємєтова Е.Ш., Алідінов М.І.
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням молдовською мовою
5 - 6 класи
• "Молдовська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою (укладачі: Кьося В.В., Фетеску Л.І.);
7 - 9 класи
• "Молдовська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою (упорядники: Кьося В.В., Фетєску Л.І., - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
• "Молдовська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою. Рівень стандарту. / Упор. Кьося В.В., Фетєску Л. І.
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням польською мовою
5 - 6 класи
• "Польська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (укладачі: Іванова М.С., Ільчук В.Т., Дудкевич Н.В., Куц М.І.);
7 - 9 класи
• "Польська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (упорядник: Іванова М.С. - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту -"Польська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (автор: Іванова М.С.);
профільний рівень - "Польська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (автор: Іванова М.С.).
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням російською мовою
5 - 6 класи
• "Російська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (укладачі: Голобородько Є.П., Озерова Н.Г., Михайловська Г.О., Статівка В.І., Давидюк Л.В., Бикова К.І., Яновська Л.Г., Кошкіна Ж.О. - Київ: Видавничий дім "Освіта", 2013);
• "Російська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою (укладачі: Баландіна Н.Ф., Синиця І.А., Фролова Т.Я., Бойченко Л.А. - Київ: Видавничий дім "Освіта", 2013);
• "Російська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою (початок вивчення з 5 класу) (укладачі: Курач Л.І., Корсаков В.О., Фідкевич О.Л., Ґудзик І.П. - Київ: Видавничий дім "Освіта", 2013).
Звертаємо увагу, що з 5 класу в загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням українською мовою за умови вивчення російської мови у початкових класах необхідно використовувати навчальну програму авторів Баландіної Н.Ф., Синиці І.А., Фролової Т.Я., Бойченко Л.А., коли мова починає вивчатися вперше з 5 класу - навчальну програму авторів Курач Л.І., Корсакова В.О., Фідкевич О.Л., Ґудзик І.П.
При вивченні російської мови за рахунок варіативної складової типових навчальних планів необхідно користуватися навчальною програмою з факультативного курсу за редакцією Крюченкової О.Ю., навчальною програмою курсу за вибором автора Фролової Т.Я. (див. на сайті МОН України).
7 - 9 класи
• "Російська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (автори Озерова Н.Г., Михайловська Г.О., Давидюк Л.В. и др. - Чернівці: Букрек, 2005);
• "Російська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою (Баландіна Н.Ф., Дегтярьова К.В., Лебеденко С.А. - Чернівці: Букрек, 2005);
• "Російська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою (Гудзик И.Ф., Корсаков В.А. - Чернівці: Букрек, 2006);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Російська мова" для 10 - 11 класів (за ред. Озерової Н.Г.);
академічний рівень - "Російська мова" для 10 - 11 класів (автор Фролова Т.Я.);
профільний рівень - "Російська мова" для 10 - 11 класів (авт. Голобородько Є.П. та ін.).
Також російська мова у 7 - 9, 10 - 11 класах може вивчатися як курс за вибором і факультативно:
• Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. Російська мова (курс за вибором) / Т.Я. Фролова. 2010;
• Программы для средних общеобразовательных учебных заведений с обучением на украинском языке. Русский язык. Факультативный курс. 5 - 11 классы / Л.В. Давидюк. 2010.
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням румунською мовою
5 - 6 класи
• "Румунська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори: Остафій О.Р., Говорнян Л.С., Бику А.М., Бурла О.К., Попа М.К., Сланіна З.І.);
7 - 9 класи
• "Румунська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори: Маноїл Є.М., Міхай Д.М. - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Румунська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори: Мануїл Є.М., Міхай Д.М.);
академічний рівень - "Румунська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори: Мануїл Є.М., Міхай Д.М., Товарницька О.Г.);
профільний рівень - "Румунська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори: Мануїл Є.М., Міхай Д.М., Товарницька О.Г.);
у навчальних закладах з навчанням угорською мовою
5 - 6 класи
• "Угорська мова" для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори: Браун Є.Л., Бардош Н.С, Зикань Х.І., Кейс М.Ю., Пердук І.Е., Харченко С.Й.);
7 - 9 класи
• "Угорська мова" для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (за ред. Ковтюка І.Я. - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Угорська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори: Ковтюк І. Я., Гнатик-Рішко М.М., Надь О.О., Черничко С.С.);
академічний рівень - "Угорська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори: Ковтюк І.Я., Черничко С.С., Браун Є.Л., Кейс М.Ю.);
профільний рівень - "Угорська мова" для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори: Ковтюк І.Я., Черничко С.С., Браун Є.Л., Кейс М.Ю).
Інтегрований курс "Література"
Шкільний курс літератури займає особливе місце в навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів як одне з найбагатших джерел духовних, морально-естетичних, етичних і культурно-історичних цінностей. Засобом художнього слова формується громадянин, розвиваються його комунікативні здібності. Зміст літературної освіти з урахуванням вікових особливостей учнів визначає художні твори, літературні явища і факти, розкриває їх ідейно-естетичну своєрідність та значущість в історії української і світової культури, встановлює зв'язки між різними національними літературами, літературою і фольклором, літературою і міфологією, літературою і філософією, літературою та іншими видами мистецтва, передбачає обсяг загальних теоретичних понять, необхідних для розуміння літератури як мистецтва слова, формування вмінь аналізувати та інтерпретувати художні твори в різних аспектах.
Як зазначено у Державному стандарті базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1392, складовими літературного компонента є емоційно-ціннісна, літературознавча, загальнокультурна і компаративна лінії.
Емоційно-ціннісна лінія забезпечує розкриття гуманістичного потенціалу та естетичної цінності творів української, світової літератури, а також літератур національних меншин, формування світогляду учнів, їх національної свідомості, моралі та громадянської позиції.
Літературознавча лінія передбачає вивчення літературних творів у єдності змісту і форми, оволодіння учнями основними літературознавчими поняттями, застосування їх у процесі аналізу та інтерпретації художніх творів, розгляд літературних творів, явищ і фактів у контексті літературного процесу, виявлення специфіки літературних напрямів, течій, шкіл у розвитку української літератури, світової літератури і літератур національних меншин, розкриття жанрово-стильових особливостей художніх творів, ознайомлення учнів з основними принципами художнього перекладу.
Культурологічна лінія передбачає усвідомлення творів художньої літератури як важливої складової мистецтва, ознайомлення учнів з основними цінностями світової художньої культури, розкриття особливостей творів, літературних явищ і фактів у широкому культурному контексті, висвітлення зв'язків літератури з філософією, міфологією, фольклором, звичаями, віруваннями, культурними традиціями різних народів і національностей, розширення ерудиції учнів, виховання їх загальної культури, поваги до національних і світових традицій, толерантного ставлення до представників різних культур, віросповідань, рас і національностей.
Компаративна лінія забезпечує порівняння літературних творів, їх компонентів (тем, мотивів, образів, поетичних засобів та іншого), явищ і фактів, що належать до різних літератур, встановлення зв'язків між українською, світовою літературою і літературами національних меншин, розгляд традиційних тем, сюжетів, мотивів, образів у різних літературах, зіставлення оригінальних творів і україномовних перекладів літературних творів, увиразнення особливостей української культури та літератури на основі світової, демонстрацію лексичного багатства і невичерпних стилістичних можливостей української мови.
Засвоєння учнями літературного компонента сприяє їх залученню до надбань вітчизняного і світового письменства, розвитку стійкої мотивації до читання, потреби у зверненні до художньої літератури протягом життя, збагаченню духовно-емоційного досвіду, формуванню загальної культури, підвищенню рівня володіння українською, іноземними мовами та мовами національних меншин.
Враховуючи, що інтегровані курси "Література" вивчаються паралельно з українською літературою, особлива увага має бути приділена взаємодії різних культур. Тому доцільно у доступній для учнів формі розкривати контактні, типологічні та генетичні міжлітературні зв'язки, виявляти роль українських письменників і перекладачів у творчості майстрів інших народів. Під час розгляду програмових творів слід підкреслювати також взаємозв'язки літератури з іншими видами мистецтв, зважаючи, що літературний текст як факт мистецтва відображає ознаки конкретної культурної епохи, її філософські концепції. Вивчення літературних творів на тлі широкого культурологічного контексту сприятиме осмисленню фундаментальних цінностей культури.
Вивчення інтегрованого курсу "Література" (рідна та світова) в загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин здійснюватиметься за наступними навчальними програмами:
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням російською мовою
5 - 6 класи
"Література" (російська та світова) для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (автори: Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Корнієнко О.А., Мельник А.О., Храброва В.Є., Мухін В.А., Данілова І.Н. - Київ: Видавничий дім "Освіта", 2013);
7 - 9 класи
"Література" (російська та зарубіжна) для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (автори: Сімакова Л.А., Снєгірьова В.В. - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Література" (російська та світова) для 10 - 11 класів; академічний рівень для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (автори Сімакова Л.А., Снєгірьова В.В. - Київ: Грамота, 2010);
профільний рівень - "Література" (російська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою (автори Силантьєва В.І., Бучацька Т.Г. - Київ: Грамота, 2010);
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням кримськотатарською мовою
5 - 6 класи
"Література" (кримськотатарська та світова) для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (автори: Темеш Ш.А., Аблаєва Ф.М., Асанова Ф.М., Веліуллаєва А.В., Кокієва А., Муртазаєва Г.Е., Харченко С.Й.);
7 - 9 класи
"Література" (кримськотатарська та зарубіжна) для 5 - 12 класів (автор: Акімова С.М., - Сімферополь: Кримнавчпеддержвидав, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Література" (кримськотатарська та світова) для 10 - 11 класів для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням кримськотатарською мовою (автор: Кімова С.М. - Сімферополь: Кримнавчдержпедвидав, 2005);
профільний рівень - "Література" (кримськотатарська та світова) для 10 - 11 класів (автор: Акімова С.М. - Сімферополь: Кримнавчдержпедвидав, 2010);
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням молдовською мовою
5 - 6 класи
"Література" (молдовська та світова) для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою (автори: Силантьєва В.Г., Фетеску Л.І., Кьося В.В.);
7 - 9 класи
"Література" (молдовська та зарубіжна) для 5 - 12 класів (автори: Силантьєва В.Г., Кьося В.В., Фетеску Л.І. - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Література" (молдовська та світова) для 10 - 11 класів (автори: Силантьєва В.І., Кьося В.В., Фетєску Л.І. - Чернівці: Букрек, 2005);
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням польською мовою
5 - 6 класи
"Література" (польська та світова) для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (автори: Лебедь Р.К., Ліра Л.А., Гандз Л.А.);
7 - 9 класи
"Література" (польська та зарубіжна) для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (автори: Лебедь Р.К., Біленька-Свистович Л.В. - Чернівці: Букрек, 2005;
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Література" (польська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (автор: Лебедь Р.К., Біленька-Свистович Л.В.);
профільний рівень - "Література" (польська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою (автор Лебедь Р.К.- Львів: Світ, 2010);
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням румунською мовою
5 - 6 класи
"Література" (румунська та світова) для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори: Остафій О.Р., Говорнян Л.С., Андрухович О.Г., Герман Д.С., Колесникова Д.О., Ротару Л.М., Сувейко Н.О.);
7 - 9 класи
"Література" (румунська та зарубіжна) для 5 - 12 класів (автори: Маноїл Є.М., Пушкарьова Л.С., Дирда Р.В., Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Література" (румунська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори Мануїл Є.М., Дирда Р.М. - Чернівці: Букрек, 2005);
профільний рівень - "Література" (румунська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою (автори Мануїл Є.М., Дирда Р.М. - Чернівці: Букрек, 2010);
у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням угорською мовою
5 - 6 класи
"Література" (угорська та світова) для 5 - 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори Браун Є.Л., Бардош Н.С, Зикань Х.І., Кейс М.Ю., Пердук І.Е., Харченко С.Й.);
7 - 9 класи
"Література" (угорська та зарубіжна) для 5 - 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (за ред. Ковтюка І.Я. - Чернівці: Букрек, 2005);
10 - 11 класи
рівень стандарту - "Література" (угорська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (за ред. Ковтюка І.Я. - Чернівці: Букрек, 2005);
академічний рівень - "Література" (угорська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори: Браун Є.Л., Берегсасі А.Ф., Пенцкофер І.І., Олас Е.Б., Гулачі Є.Д. - Львів: Світ, 2010);
профільний рівень - "Література" (угорська та світова) для 10 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (автори: Браун Є.Л., Берегсасі А.Ф., Пенцкофер І.І., Олас Е.Б., Гулачі Є.Д. - Львів: Світ, 2010).
Підручники для 6 класу з інтегрованого курсу "Література" - це особливий тип підручника - підручники-хрестоматії, у яких твори красного письменства відображають загальнолюдські ідеали, загальнолюдські цінності, сприяють вихованню в учнів добра, гуманізму, любові до природи. Закріпленню знань і практичному їх застосуванню сприяють різноманітні і варіативні завдання на знання прочитаного тексту, його розуміння, творчі завдання спонукають учнів до творчого мислення, реалізації літературних здібностей; широкий міжлітературний і міжкультурний контекст.
Зазначаємо нові підручники для учнів 6 класу.
1. "Інтегрований курс "Література" (кримськотатарська та світова)" для ЗНЗ з навчанням кримськотатарською мовою (автор Велілуєва А.). - Сімферополь: Кримнавчпеддержвидав, 2014.
2. "Інтегрований курс "Література" (молдовська та світова)" для ЗНЗ з навчанням молдовською мовою (автори Фєтєску Л.І., Кьося В.В.). - Львів: Астропринт, 2014.
3. "Інтегрований курс "Література" (польська та світова)" для ЗНЗ з навчанням польською мовою (автор Лебедь Р.К.). - Львів: Світ.
4. "Інтегрований курс "Література" (російська та світова)" для ЗНЗ з навчанням російською мовою (автори Бондарева О.Є., Ільїнська Н.І., Мацапура В.І., Бітківська Г.В.). - Київ: Грамота, 2014 (за кошти держбюджету).
5. "Інтегрований курс "Література" (російська та світова)" для ЗНЗ з навчанням російською мовою (автори Ісаєва О.О., Клименко Ж.В.), ТОВ "Сиция", 2014.
6. "Інтегрований курс "Література" (румунська та світова)" для ЗНЗ з навчанням румунською мовою (автори Говорнян Л.С., Колесникова Д.О.). - Львів: Світ, 2014.
7. "Інтегрований курс "Література" (угорська та світова)" для ЗНЗ з навчанням угорською мовою (автор Дебрецені О.О.). - Львів: Світ, 2014).
Світова література
Літературна освіта забезпечує етичне та естетичне виховання учнів, їх прилучення до надбань вітчизняного і світового письменництва, розвиток стійкої мотивації до читання, потреби в зверненні до художньої літератури впродовж життя, збагачення духовно-емоційного досвіду, формування загальної культури.
Світова література прилучає учнів до загальнолюдських цінностей, виховує толерантне ставлення до різних народів, народностей, рас та культур.
Шкільна літературна освіта передбачає врахування міжпредметних зв'язків, формування цілісної системи знань та уявлень про літературу як вид мистецтва і скарбницю гуманістичних цінностей, розвиток особистості учня як суб'єкта активної читацької діяльності, а також формування духовного світу громадянина України.
У 2014 - 2015 навчальному році вивчення світової літератури у 5 та 6 класах загальноосвітніх навчальних закладів навчання здійснюватиметься за новою програмою, затвердженою Міністерством:
Світова література. 5 - 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. К.: Видавничий дім "Освіта", 2013.
У 7 - 9 класах загальноосвітніх навчальних закладів навчання здійснюватиметься за програмою, затвердженою Міністерством:
Зарубіжна література. 5 - 12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. К.: Ірпінь: Перун, 2005.
У програмі для 5 - 9 класів 2012 р. реалізовано нову структуру літературної освіти, що затверджена новим Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти. Курс світової літератури в загальноосвітній школі поділено на три етапи: 5 - 7 класи - прилучення до читання, 8 - 9 класи - системне читання, 10 - 11 класи - творчо-критичне читання. Вивчення світової літератури в 5 - 7 класах побудовано на поєднанні проблемно-тематичного і жанрового принципів; у 8 - 9 класах - історико-літературного і жанрово-родового принципів; у 10 - 11 класах - історико-літературного і мультикультурного принципів. Така структура дає можливість вивчати твори світової літератури не тільки за хронологією, а й за принципом концентричного розширення (від простого - до складного, від початкових уявлень про літературне явище або творчість письменника - до поглиблення знань про них). Нова структура літературної освіти реалізує принцип перспективності в навчанні, дає учням можливість повертатися до того чи іншого письменника або етапу літератури в різні періоди, виховує у школярів повагу до книжки, потребу йти поряд з улюбленими творами й митцями протягом подальшого життя.
Згідно з чинною структурою літературної освіти у 5 - 9 класах в учнів мають бути сформовані основні вміння й навички роботи з художнім твором, початкові уявлення про творчість письменників, окремі жанри, елементи змісту і форми, їх взаємозв'язок.
Перелік художніх творів для вивчення в 5 - 9 класах укладений відповідно до вікових особливостей дітей і підлітків на підставі рекомендацій науковців, учителів, психологів, бібліотекарів, а також результатів досліджень кола дитячого і підліткового читання школярів різних вікових категорій.
Програма є основою для календарно-тематичного та поурочного планування, в якому вчитель, враховуючи запропоновану кількість годин на вивчення тем у межах розділу, розподіляє години на вивчення художніх творів і види навчальної діяльності, планує види роботи, що спрямовані на опанування змісту матеріалу та формування вмінь і навичок учнів, опрацювання різних рубрик програми. Це дасть учителю можливість вільно і творчо підійти до реалізації програми в кожному класі, врахувати інтереси й рівень підготовки учнів, конкретні умови викладання (наявність художніх текстів; використання інформаційно-комунікаційних технологій; рівень володіння учнями іноземними мовами, знання української мови і літератури, історії та інших предметів; підготовка до контрольного оцінювання тощо).
Програма містить обов'язковий і варіативний компоненти (відповідно 80 %:20 %). У кожному класі запропоновано теми й твори для обов'язкового текстуального вивчення, зокрема, поетичні твори для вивчення напам'ять. Варіативний компонент забезпечується можливістю вибору (вчителем і учнями) творів у межах обов'язкових тем, а також для уроків вивчення сучасної літератури, розвитку мовлення, позакласного читання і для уроків із резервного часу. Вибір учнів (в окремих розділах і темах програми) вимагає від учителя відповідного планування уроків, творчості, врахування читацьких інтересів молоді, розуміння запитів і уподобань своїх вихованців, сприяння формуванню їхніх духовних потреб та естетичних смаків у сучасний період.
Літературна освіта в основній школі спрямована на розвиток сформованих у початковій школі і формування нових компетентностей та компетенцій.
Відповідно до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти програма зі світової літератури для 5 - 9 класів забезпечує розвиток ключових компетентностей (уміння вчитися, спілкуватися державною, рідною та іноземними мовами, інформаційно-комунікаційної, соціальної, громадянської, загальнокультурної), а також спрямована на формування літературної компетентності, яка передбачає:
- розуміння учнями літератури як невід'ємної частини національної і світової художньої культури;
- усвідомлення специфіки літератури як мистецтва слова, її гуманістичного потенціалу і місця в системі інших видів мистецтва;
- знання літературних творів, обов'язкових для вивчення, ключових етапів і явищ літературного процесу, основних світоглядних позицій видатних письменників, усвідомлення їхнього внеску в скарбницю світової культури;
- оволодіння основними літературознавчими поняттями й застосування їх у процесі аналізу та інтерпретації творів;
- формування якостей творчого читача та розвиток читацького досвіду;
- уміння і навички створення усних і письмових робіт різних жанрів;
- уміння орієнтуватися у світі художньої літератури і культури (класичної і сучасної), оцінювати художню вартість творів, порівнювати їх (у різних перекладах; в оригіналах і перекладах, переспівах; втілення в інших видах мистецтва тощо).
Нова навчальна програма для 6 класу продовжує етап літературної освіти - прилучення до читання (5 - 7 класи), що і далі розкриватиме учням неосяжний світ художньої літератури.
Для досягнення мети вивчення шкільного курсу "Світова література" необхідно вирішувати такі основні завдання:
- формувати в учнів уявлення про художню літературу як мистецтво слова, важливу складову системи мистецтв і духовної культури українського та інших народів світу;
- виховувати повагу до духовних скарбів українського народу та всього людства, расову, етнічну, соціальну, гендерну релігійну, індивідуальну толерантність, здатність формувати, формулювати й активно обстоювати власну думку, свою систему життєвих цінностей і пріоритетів, зберігати й примножувати кращі національні традиції;
- відпрацьовувати з учнями вміння й навички аналізу художнього тексту, здатність сприймати його з урахуванням авторської концепції й індивідуального стилю, бачити кожен конкретний твір у літературному, культурному та історичному контекстах;
- давати школярам оптимальний обсяг літературознавчих понять і термінів, потрібних для повноцінної інтерпретації художніх текстів, розуміння головних закономірностей перебігу літературного процесу;
- навчати учнів визначати національну своєрідність і загальнолюдську значущість літературних творів, зокрема, шляхом зіставлення зі зразками різних національних літератур та різних видів мистецтв;
- розвивати усне й писемне мовлення школярів, їхнє мислення (образне, асоціативне, абстрактне, критичне, логічне тощо);
- формувати в учнів потребу в читанні літературних творів, здатність засвоювати духовно-естетичний потенціал художньої літератури;
- виховувати повагу до книги як універсального носія інформації;
- відпрацьовувати навички розрізнення явищ елітарної та масової культури.
Об'єктом вивчення в курсі світової літератури є художній твір, його естетична природа та духовно-етична сутність. Аналіз та інтерпретація літературного твору мають спиратися на ґрунтовне знання тексту, докладний розгляд ключових епізодів, доречне цитування, виразне читання окремих творів або їх фрагментів тощо.
Можливі види контрольних робіт:
- тест;
- відповіді на запитання;
- контрольний літературний диктант;
- анкета головного героя;
- комбінована контрольна робота тощо;
- письмові контрольні твори.
Можливі види контрольних робіт із розвитку мовлення:
- складання оповідання (казки) за прислів'ям;
- добір прислів'їв, крилатих виразів, фразеологічних зворотів, що виражають головну ідею твору;
- введення власних описів в інтер'єр, портрет, пейзаж у вже існуючому творі;
- усний переказ оповідання, епізоду твору;
- твір - характеристика персонажа;
- написання асоціативного етюду, викликаного певним художнім образом;
- написання вітального слова на честь літературного героя, автора тощо;
- твір - опис за картиною;
- складання тез літературно-критичної статті (параграфа підручника);
- підготовка проекту (з можливим використанням мультимедійних технологій) - індивідуального чи колективного - з метою представлення життєвого і творчого шляху, естетичних уподобань письменника тощо;
- складання анкети головного героя, цитатних характеристик, конспекту, рецензії, анотації;
- написання реферату;
- ідейно-художній аналіз поетичного чи прозового твору;
- написання листа авторові улюбленої книжки;
- інсценізація твору (конкурс на кращу інсценізацію уривка твору) тощо.
Згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти передбачається реалізація чотирьох змістових ліній: емоційно-ціннісної, культурологічної, літературознавчої і компаративної.
З метою підвищення мотивації учнів до вивчення української та іноземних мов у програмі зі світової літератури для 5 - 6 класів закладено можливість читання художніх творів зарубіжних авторів в українських перекладах і мовами оригіналів (англійською, німецькою, французькою, російською тощо - за умови достатньої підготовленості учнів і вчителя).
У програмі для 6 класу подано такий розподіл годин: 58 годин на вивчення творів, 4 - на розвиток мовлення, 4 - для позакласного читання та 4 - як резерв для використання на розсуд вчителя, який має змогу за потреби вносити деякі корективи (години можуть використовуватися на засвоєння недостатньо вивченого або забутого матеріалу, проведення консультацій, індивідуальних занять з учнями).
Новий розділ "Сучасна література зростання і взаємини зі світом" сприятиме активізації читацької активності учнів, реалізації їхнього особистісного вибору цікавої книжки. Відповідно до Концепції літературної освіти збережена орієнтація учнів на читання художніх текстів у повному обсязі (у програмі зменшено кількість і обсяг творів, але бажано, щоб учні їх прочитали повністю, що сприятиме формуванню поваги до книжки).
Вивчення світової літератури у 6 класі загальноосвітніх навчальних закладів у 2014/2015 навчальному році здійснюватиметься за підручниками, рекомендованими Міністерством:
Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В., Зуєнко М.О., Кобзар О.І. Світова література. Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Грамота, 2014.
Волощук Є.В. Світова література. Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Генеза, 2014.
Представлені підручники відповідають вимогам програми зі світової літератури для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів, хоча кожен з них має свої особливості.
У підручнику О.М. Ніколенко та інших реалізовано такі змістові лінії: емоційно-ціннісну, літературознавчу, компаративну, культурологічну. По-новому представлено життя і творчість письменників на підставі сучасних матеріалів.
У виданні подано найкращі класичні, а також зроблено нові переклади програмних творів. Здійснено міжпредметні зв'язки світової літератури з курсами української літератури, української та іноземних мов, що вивчаються з 1 класу.
Рубрики "Порівнюємо", "Обговорюємо", "Творчі завдання" та ін. засвідчують застосування інтерактивних технологій вивчення художніх текстів.
У сучасний період обсяг інформації постійно збільшується, це стосується й інформації щодо художньої літератури. З огляду на це головне завдання підручника зі світової літератури - дати базові знання, основну інформацію про літературу як вид мистецтва, прилучити учнів до читання художньої літератури і водночас навчити їх учитися, тобто працювати з іншими джерелами інформації, самостійно шукати потрібну книжку, читати та оцінювати її, вивчати іноземні мови і культурні здобутки різних країн, що сприяє розширенню світогляду молоді.
Основна інформація, вміщена в підручнику, поглиблюється і поширюється за допомогою інших супровідних видань для учнів і вчителів, розроблених членами авторського колективу, що утворюють навчально-методичний комплект до підручника.
Дидактичний матеріал у підручнику Є.В. Волощук структурований за таким алгоритмом: стаття про літературне явище та/або про письменника - художній текст (або тексти) - вияскравлення контексту (культурного, мистецького, літературного тощо). Художні твори, передбачені програмою для текстуального вивчення, представлені найкращими українськими перекладами. Великі за обсягом твори подані у скороченому вигляді, який є достатнім для їх обговорення на уроках у межах визначеного програмою навчального часу.
У випадках зазначеного у програмі варіативного вибору художніх творів у підручнику для текстуального вивчення пропонується один твір, а решта презентується у рубриці "Літературний навігатор", яка містить стислий анонс творів та запитання і завдання для їх самостійного опрацювання.
Для ефективної реалізації змістових ліній літературної освіти була розроблена система додаткових рубрик: "Словник Мудрої Сови", "Літературна кухня", "Довідка Кота Вченого", "Авторитетна цитата", "Український мотив", "У світі мистецтва".
Як інформаційні розділи, так і художні тексти супроводжуються у підручнику блоками запитань та завдань, серед яких є такі, що розраховані на роботу в парах та групах.
Оцінку за ведення зошита зі світової літератури виставляють у кожному класі окремою колонкою в журналі раз на місяць і враховують як поточну до найближчої тематичної.
Виставляючи оцінку за ведення зошита з літератури, слід враховувати: наявність різних видів робіт; грамотність (якість виконання робіт); охайність; уміння правильно оформляти роботи (дотримання вимог орфографічного режиму). Учитель обов'язково перевіряє кілька робіт з метою виставлення аргументованої, об'єктивної оцінки, кількість цих робіт визначає на власний розсуд (але не менше двох на місяць).
Порядок проведення уроків виразного читання, кількість, призначення та особливості оформлення зошитів з предмета містяться в методичному листі Міністерства від 21.08.2010 № 1/9-580. Там же подано зразок заповнення сторінки журналу зі світової літератури. Звертаємо увагу, що додатковий запис щодо теми над датами в журналі не робиться.
Іноземні мови
Вивчення іноземних мов у 2014/2015 навчальному році буде здійснюватись за декількома навчальними програмами а саме:
"Навчальні програми з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів і спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов 1 - 4 класи", Видавничий дім "Освіта", 2012;
"Навчальні програми з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів і спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов 10 - 11 класи", Київ, 2010;
"Програми для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземної мови, Іноземні мови. 5 - 9 класи", Видавничий дім "Освіта", 2013;
"Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Іноземні мови. 5 - 6 класи", Видавничий дім "Освіта", 2013;
"Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Іноземні мови. 7 - 9 класи", "Перун", 2005;
"Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Друга іноземна мова 5 - 11 класи", Видавничий дім "Освіта", 2013 р.
Навчальні програми не встановлюють порядок (послідовність) вивчення предметної тематики у рамках навчального року, а лише вказують на зміст, вивчення котрого є об'єктом тематичного контролю та оцінювання у рамках семестрового і підсумкового контролю.
Програми з іноземних мов мають наскрізний характер та представлені в єдиній системі, в діяльнісній термінології з чітко вираженою кореляцією між класами.
Робочі навчальні плани на 2014/2015 навчальний рік складаються згідно листа Міністерства від 11.06.2014 р. № 1/9-303:
для 1 - 3 класів - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 10.06.2011 № 572;
для 4 класів - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом МОН України від 29.11.2005 № 682;
для 5 - 6 класів - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів II ступеня, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 03.04.2012 № 409, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 664;
для 7 - 9 класів - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом МОН України від 23.02.2004 № 132, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 05.02.2009 № 66;
для 10 - 11 класів - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів III ступеня, затвердженими наказом МОН України від 27.08.2010 № 834, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 657;
для спеціалізованих шкіл (класів) з поглибленим вивченням окремих предметів, гімназій, ліцеїв, колегіумів: 5 - 6 класи - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів II ступеня, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 03.04.2012 № 409, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 664 (додаток 8); 7 - 9 класи - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом МОН України від 23.02.2004 № 132, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 05.02.2009 № 66; 10 - 11 класи - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів III ступеня, затвердженими наказом МОН України від 27.08.2010 № 834, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 657;
для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов: 1 - 3 класи - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 10.06.2011 № 572 (додатки 4 - 5); 4 клас - за Типовим навчальним планом спеціалізованих шкіл цього типу, затвердженим наказом МОН України від 13.03.2006 № 182, чи Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом МОН України від 29.11.2005 № 682 (додаток 4); 5 - 6 класи - рівень за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів II ступеня, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 03.04.2012 № 409, зі змінами, внесеними наказом МОН України 29.05.2014 № 664 (додаток 3); 7 - 9 класи - за Типовим навчальним планом спеціалізованих шкіл цього типу, затвердженим наказом МОН України від 13.03.2006 № 182; 10 - 11 класи - за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів III ступеня, затвердженими наказом МОН України від 27.08.2010 № 834, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 657 (додаток 19);
для білінгвальних класів: 5 - 6 класи - рівень за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів II ступеня, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 03.04.2012 № 409, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 664; 7 - 9 класи - за Типовими навчальними планами, затвердженими наказом МОН від 07.07.2009 № 626; 10 - 11 класи - за Ти повими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів III ступеня, затвердженими наказом МОН України від 27.08.2010 № 834, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 657 (додаток 20);
Як і в минулі роки, інваріанта складова типового навчального плану основної школи (1 - 11 класи) забезпечує реалізацію змісту іншомовної освіти на рівні Державного стандарту.
Предмети та курси за вибором визначаються загальноосвітнім навчальним закладом у межах гранично допустимого навчального навантаження з урахуванням інтересів та потреб учнів, а також рівня навчально-методичного та кадрового забезпечення закладу.
Звертаємо увагу на нові Типові навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів II ступеня (наказ Міністерства від 29.05.2014 № 664),згідно яких навчальний заклад з 1 вересня отримує право вибору щодо вивчення другої іноземної мови.
Рішення про запровадження вивчення другої іноземної мови приймаються, залежно від умов для такого вивчення, навчальним закладом.

................
Перейти до повного тексту