- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розроблення навчальної літератури для дітей дошкільного віку
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ
Загальнодержавної програми "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини" на період до 2016 року, затвердженої Законом України від 5 березня 2009 року № 1065-VI, з урахуванням рішення комісії з дошкільної педагогіки і психології Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України від 24 квітня 2014 року (протокол № 4) та з метою унормування підходів до укладання навчальної літератури для дітей дошкільного віку і допомоги фахівцям у поліпшенні якості навчальної літератури для освітньої роботи з дітьми дошкільного віку в умовах варіативних форм надання дошкільної освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо розроблення навчальної літератури для дітей дошкільного віку (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Ректорам (директорам) інститутів післядипломної педагогічної освіти врахувати Методичні рекомендації в роботі з авторами та авторськими колективами з числа науково-педагогічних працівників зазначених закладів при створенні навчальної літератури для дітей дошкільного віку.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Заступник Міністра | П.Б. Полянський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
12.05.2014 № 572
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо розроблення навчальної літератури для дітей дошкільного віку
І. Загальні положення
1. Методичні рекомендації щодо розроблення навчальної літератури для дітей дошкільного віку (далі - Методичні рекомендації) підготовлено з метою допомогти фахівцям у поліпшенні якості навчальної літератури для освітньої роботи з дітьми дошкільного віку в умовах варіативних форм надання дошкільної освіти.
2. Розроблення навчальної літератури для дітей дошкільного віку ґрунтується на нормах законів України
"Про освіту",
"Про дошкільну освіту",
Загальнодержавної програми "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини" на період до 2016 року, затвердженої Законом України від 5 березня 2009 року № 1065-VI,
постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 781 "Деякі питання забезпечення підручниками та навчальними посібниками студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів",
Базового компонента дошкільної освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 22 травня 2012 року № 615. Методичні рекомендації розроблено також з урахуванням чинних
Державних санітарних норм і правил "Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей", затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 січня 2007 року № 13 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 січня 2007 року за № 77/13344,
Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17 червня 2008 року № 537 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 липня 2008 року за № 628/15319 (далі - Порядок), Державного стандарту України ДСТУ 3017-95 "Видання. Основні види. Терміни та визначення", затвердженого наказом Держстандарту України від 23 лютого 1995 року № 58, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність Міністерства освіти і науки України щодо науково-методичного забезпечення системи освіти.
ІІ. Види навчальної літератури для дітей дошкільного віку
1. Для дітей дошкільного віку розробляються і видаються з відповідним грифом Міністерства освіти і науки України або схваленням для використання в дошкільних навчальних закладах такі види навчальної літератури: навчальний посібник, енциклопедія, робочий зошит, альбом.
Зміст і спосіб укладання матеріалів у кожному з перелічених вище видів навчальної літератури передбачають можливість застосування цих видань у практиці дошкільної освіти через різні форми її надання (дошкільні навчальні заклади різних типів і форм власності, групи і центри підготовки до школи при загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах, соціально-педагогічний патронат, родинне виховання та інші).
Усі зазначені видання передбачають спільне опрацювання їхнього змісту дітьми з педагогами, батьками шляхом сприймання дітьми інформаційних й інструктивних текстів через транслювання їх дорослими (читання, переказування, пояснення, показ) та наочні матеріали, що містять видання.
2. Навчальний посібник - це вид навчальної літератури для спільної індивідуальної або групової роботи дорослих з дітьми дошкільного віку, призначений для реалізації освітніх завдань і вимог, що передбачені
Базовим компонентом дошкільної освіти і чинними програмами розвитку, навчання і виховання, шляхом послідовного опрацювання вміщених інформаційно-пізнавальних матеріалів, системи навчально-розвивальних завдань ігрового, проблемно-пошукового, практичного характеру. Він є навчальним виданням, що повністю замінює підручник з огляду на вікові можливості і потреби розвитку дошкільників та особливості організації їхньої навчально-пізнавальної діяльності.
За тематичною змістовою спрямованістю навчальний посібник може бути односпрямованим (профільно-тематичним) або різноспрямованим (комбінованим).
Односпрямований (профільно-тематичний) навчальний посібник забезпечує формування уявлень, понять, знань, умінь, навичок з однієї із освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти, лінії розвитку дитини, змістового напряму освітньої роботи або конкретної теми.
Різноспрямований (комбінований) навчальний посібник забезпечує інтеграцію змісту дошкільної освіти, сприяє реалізації програмових завдань із різних освітніх ліній, ліній розвитку, змістових напрямів освітньої роботи або конкретних тем, формуванню цілісного сприйняття картини світу, сприяє становленню різнобічно розвиненої особистості дитини дошкільного віку.
3. Енциклопедія - науково-популярне довідкове видання, у якому зведено основні відомості з однієї або різних галузей знань і практичної діяльності, пов’язаних із різними сферами дитячої життєдіяльності та узгоджених з освітніми лініями Базового компонента дошкільної освіти, лініями розвитку дошкільника, змістовими напрямами освітньої роботи, конкретними темами. Енциклопедія передбачає домірне віку дитини розширення обсягів пізнавальної інформації про природне, культурне, соціальне довкілля, простір власного "Я" дошкільника. Цей вид навчальної літератури призначений для спільної індивідуальної або групової роботи дорослих з дітьми дошкільного віку, спрямованої на задоволення інтелектуальних інтересів, пізнавальних потреб дошкільників, і не передбачає безперервного читання.
Енциклопедичні матеріали рекомендується розміщувати у порядку, зручному для їх швидкого пошуку. При укладанні енциклопедії за основу може братися певний спосіб організації матеріалів: алфавітний, системний (або логічно-тематичний).
Алфавітне укладання засноване на розміщенні окремих, не пов’язаних між собою статей в алфавітному порядку. Алфавітний принцип укладання полегшує пошук інформації у великих за обсягом енциклопедичних виданнях і орієнтований на дорослого користувача. Оскільки енциклопедії для дітей дошкільного віку невеликі за обсягом і передбачають можливість пошуку інформації самими дітьми, які не вміють читати, то цей спосіб організації матеріалу в енциклопедіях для дошкільників не є провідним.
Системне (логічно-тематичне) укладання вирізняється упорядкуванням матеріалів у певній системі за тематичними розділами і підпорядкованими їм підрозділами, порядок яких зумовлюється логікою викладу інформації за принципом "від простого - до складного", "від знайомого, близького - до нового, віддаленого". Саме тому цей спосіб організації енциклопедичних матеріалів є найбільш прийнятним при створенні енциклопедії для дітей дошкільного віку. Її змістове наповнення, укладене таким чином, сприятиме розширенню, уточненню, систематизації і закріпленню знань, уявлень дітей.
Усі частини енциклопедії (томи, розділи тощо) рекомендується укладати в однаковий спосіб, в одному літературному і художньому стилі.
За призначенням і змістовим наповненням енциклопедія для дошкільників може бути універсальною, спеціалізованою, регіональною.
Універсальна енциклопедія охоплює широке коло відомостей про людину і світ навколо неї в межах різних сфер дитячої життєдіяльності і тих змістових напрямів, тем освітньої роботи, які визначаються завданнями і змістом загальнопізнавального розвитку відповідно до чинних програм і
Базового компонента дошкільної освіти. Вона має на меті формування у дитячій свідомості цілісного світосприйняття.
Спеціалізована енциклопедія для дітей дошкільного віку носить профільно-тематичний характер, містить інформацію з окремих або кількох близьких, взаємопов’язаних загальнопізнавальних тем у межах основних змістових напрямів освітньої роботи, узгоджених із чинними програмами і Базовим компонентом дошкільної освіти.
Регіональна енциклопедія для дітей дошкільного віку упорядковується як універсальна або спеціалізована й містить домірні віку дітей, відповідні вимогам чинних освітніх програм і Базового компонента дошкільної освіти зведені відомості про особливості того чи іншого регіону України, планети.
За структурою енциклопедія для дітей дошкільного віку може бути однотомним чи багатотомним (із 2 і більше нумерованих томів, що становлять єдине ціле за змістом, способом організації матеріалів, оформленням) виданням.
4. Робочий зошит - різновид практикумів. Він є навчальним неперіодичним виданням, упорядкованим на дібраних у системі розвивальних, виховних, дидактичних завданнях, вправах і спрямованим на закріплення у дітей набутих уявлень, формування й закріплення практичних умінь, навичок відповідно до вимог певного блоку, змістового напряму чинної освітньої програми/програм.
Робочий зошит варто укладати в комплекті з навчальними посібниками для дітей дошкільного віку подібно до того, як робочий зошит для школярів укладається до певного підручника з тієї чи іншої навчальної дисципліни. Такий підхід забезпечує цілісність і системність розвивально-навчальних впливів для реалізації окреслених авторами комплексу програмових освітніх завдань.
Оскільки освітня робота з дітьми дошкільного віку не має розподілу змісту на окремі навчальні дисципліни і курси, викладені в підручниках, не реалізується за обов’язковими навчальними посібниками й здійснюється на засадах інтеграції в безпосередній психолого-педагогічній взаємодії дорослого з дітьми із застосуванням широкого арсеналу засобів і посібників, то робочі зошити для дітей дошкільного віку можуть укладатися і як самостійні видання, призначені для виконання певних програмових завдань, або як складова комплекту до освітньої програми та/чи методичного посібника.
5. Альбом - комплектне аркушеве або книжкове видання, яке має або не має пояснювального тексту.
Аркушеве видання може укладатися як комплект картин, картинок, ілюстрацій, фоторепродукцій, окремих карток із поданими в малюнках, схемах завданнями. Воно призначається для колективної (фронтальної, підгрупової) та індивідуальної роботи з дітьми.
Книжкове видання розробляється для індивідуальної, самостійної діяльності дитини з виконання розвивальних ігрових, творчих вправ і завдань прикладного характеру, зокрема: з малювання, аплікації, ліплення, конструювання, художньої праці - з використанням різних матеріалів, традиційних і нетрадиційних технік.
ІІІ. Рекомендації до укладання навчального посібника
1. Змістове наповнення навчального посібника для спільної освітньої роботи дорослих з дітьми дошкільного віку рекомендується укладати з дотриманням таких вимог:
- чітке визначення вікової адресації і освітньої мети;
- забезпечення реалізації чинних комплексних чи/та парціальних освітніх програм або їх окремих змістових розділів;
................Перейти до повного тексту