- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про затвердження Примірного положення про "школу-родину"
Відповідно до статті
36 Закону України
"Про освіту" та статей
9,
37 Закону України
"Про загальну середню освіту" та з метою забезпечення доступу до якісної початкової освіти учнів відповідного віку за місцем їх проживання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Примірне положення про "школу-родину" (додається).
2. Начальникам управлінь освіти і науки Івано-Франківської, Київської, Житомирської обласних державних адміністрацій організувати протягом 2006-2007 навчального року апробацію Примірного положення про "школу-родину" і до 1 грудня 2006 року внести Міністерству освіти і науки України пропозиції щодо його подальшого удосконалення.
3. Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.) узагальнити внесені пропозиції й підготувати проект Положення про "школу-родину" для затвердження в установленому порядку.
4. Опублікувати цей наказ в "Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України" та розмістити на сайті міністерства.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Огнев'юка В.О.
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
про "школу-родину"
1.1 "Школа-родина" (далі - Школа) - це загальноосвітній навчальний заклад I ступеня з малою кількістю учнів, що створюється з урахуванням специфіки місцевості та демографічної ситуації для забезпечення доступу дітей відповідного віку до якісної початкової загальної середньої освіти за місцем їх проживання.
У своїй діяльності Школа керується
Конституцією України, чинним законодавством у галузі освіти, наказами Міністерства освіти і науки, інших центральних органів виконавчої влади, рішенням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування,
Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, цим Положенням, власним статутом та іншими нормативно-правовими документами, що регулюють діяльність навчальних закладів та установ.
1.2 Метою діяльності Школи є створення умов, наближених до родинних, для здобуття якісної початкової освіти дітьми відповідного віку та максимальне використанням у вихованні учнів потенціалу родинної педагогіки й народознавства.
1.3 Завданнями Школи є:
- формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду;
- забезпечення отримання учнями відповідного віку якісної початкової загальної середньої освіти за місцем їх проживання;
- виховання поваги до
Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв; формування навичок взаємодопомоги та товариства;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя.
1.4 В основу діяльності Школи покладено особистісно орієнтовану модель навчання, створення умов для розвитку і саморозвитку особистості.
1.5 Школа може бути комунальної та приватної форми власності.
1.6 Школа є юридичною особою, має рахунки в установах банків, самостійний баланс, штамп, печатку. Школа визнається юридичною особою з дня реєстрації її статуту місцевими органами державної виконавчої влади.
1.7 Для надання науково-методичної допомоги вчителю та дотримання принципу наступності навчання, забезпечення психологічного й логопедичного супроводу учнів відділом (управлінням) освіти, визначається базовий загальноосвітній навчальний заклад вищого ступеня (далі - базова школа).
1.8 Школа може:
- входити до складу навчально-виховного комплексу, навчально-виховного об'єднання;
- співпрацювати із загальноосвітнім навчальним закладом вищого ступеня, визначеного для неї як базовий.
1.10 Школа є світською.
2. Створення, комплектування й ліквідація
2.1 Рішення про створення Школи комунальної власності приймається місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (засновником) з урахуванням демографічної ситуації, соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб населення, за наявності необхідної матеріально-технічної бази та відповідних педагогічних кадрів.
2.2 Орган, який прийняв рішення про створення Школи, несе відповідальність за її функціонування й утримання.
2.3 Рішення про створення Школи приватної форми власності приймається засновником (власником) у порядку, встановленому законодавством України.
2.4 Школа, заснована на приватній формі власності, здійснює свою діяльність за наявності ліцензії, виданої у порядку, встановленому чинним законодавством.
2.5 Школа діє на підставі цього Положення, Статуту та Правил внутрішнього розпорядку, що розробляються й затверджуються відповідно до чинного законодавства.
2.6 Правила внутрішнього розпорядку та Статут приватної Школи затверджуються засновником за погодженням з відповідним органом управління освітою.
2.7 Кількість учнів у Школі визначається демографічною ситуацією відповідно до п. 4 статті
36 Закону України
"Про освіту", що передбачає створення шкіл І ступеня у сільській місцевості незалежно від наявної кількості учнів.
Кількість учнів у Школі не повинна перевищувати 16 осіб (як правило не більше 4-х учнів у кожній віковій категорії).
За наявності 5 і більше дітей у кожній віковій категорії учнів початкової школи місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування приймається рішення щодо функціонування загальноосвітнього навчального закладу I ступеня з відкриттям у ньому відповідних класів.
2.8 Ліквідація Школи проводиться засновником (власником) або органом, за рішенням якого його було створено у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
2.9 Ліквідація Школи, заснованій на комунальній формі власності, у сільській місцевості допускаються лише за згодою територіальної громади.
3. Організація навчально-виховного процесу
3.1 Організація навчально-виховного процесу у Школі незалежно від підпорядкування і форм власності здійснюється одним вчителем відповідно до робочих навчальних планів, складених на основі типових навчальних планів, затверджених Міністерством освіти і науки України. Робочі навчальні плани Школи затверджуються у встановленому порядку.
3.2 Обсяг педагогічного навантаження вчителя встановлюється відповідно до робочого навчального плану, але не перевищує 36 робочих годин на тиждень.
3.3 У разі хвороби вчителя Школи відповідним органом управління освітою вживаються заходи щодо його тимчасової заміни педагогічним працівником базової школи. У разі неможливості організації такої заміни, у Школі оголошуються канікули. Надолуження програмового матеріалу здійснюється, як правило, шляхом інтенсифікації навчання.
3.4 Відповідно до Закону України
"Про загальну середню освіту" навчальний рік у Школі незалежно від підпорядкування і форми власності розпочинається у День знань - 1 вересня і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Тривалість навчального року - не менше 175 робочих днів.
3.5 Структура навчального року, режим роботи, Правила внутрішнього розпорядку, розклад навчальних занять у Школі складаються згідно із робочим навчальним планом з дотриманням педагогічних і санітарно-гігієнічних вимог та з урахуванням вікових й індивідуальних особливостей дітей. Затверджуються ці документи відповідним органом управління освітою за погодженням з органами державної санітарно-епідеміологічної служби згідно з чинним законодавством.
3.6 Виховна робота у Школі здійснюється за єдиним виховним планом і орієнтується на спільні форми діяльності дітей з урахуванням їх вікових особливостей.
3.7 У навчально-виховному процесі у Школі використовуються навчальні програми, підручники, посібники, що мають відповідний гриф Міністерства освіти і науки України.
3.8 Забезпечення Школи підручниками, шкільною документацією здійснюється відповідним органом управління освітою.
3.9 До Школи зараховуються діти, як правило, з шести років. Зарахування учнів здійснюється за наказом керівника (директора) Школи. Наказ видається на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, за наявності свідоцтва про народження дитини (копії) та медичної довідки встановленого зразка.
3.10 Порядок прийняття учнів до Школи приватної форми власності визначається й затверджується її засновником (власником).
3.11 При переведенні учнів до Школи з іншого загальноосвітнього навчального закладу крім зазначених документів додається особова справа учня.
3.12 За результатами навчання учням (випускникам) Школи видається табель успішності встановленого зразка.
3.13 Відповідальність за ведення та збереження особових справ учнів та журналу обліку навчальних досягнень учнів покладається на вчителя.
3.14 Навчання у Школі здійснюється за очною формою навчання за п'ятиденним робочим тижнем.
3.15 Батьки учнів надають допомогу у проведенні виховної роботи, організації змістового дозвілля учнів та в їх обслуговуванні.
3.16 Навчально-виховний процес у Школі здійснюється у різновікових групах. Традиційний поділ учнів на класи не проводиться.
3.19 Учні Школи незалежно від форми власності навчального закладу забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками відповідних закладів охорони здоров'я (за територіальною приналежністю), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
3.20 Заклади охорони здоров'я спільно з органами управління освітою та органами охорони здоров'я забезпечують безоплатний медичний огляд учнів навчального закладу, моніторинг і корекцію стану здоров'я, проведення лікувально-профілактичних заходів.
3.21 Відповідно до ст.
5 Закону України
"Про охорону дитинства" учні Школи забезпечуються одноразовим безкоштовним харчуванням в установленому порядку.
Відповідальність за організацію харчування учнів, виконання норм харчування, додержання вимог санітарного законодавства покладається на засновника (власника) Школи або уповноважений ним орган та керівника Школи.
................Перейти до повного тексту