1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
27.12.2005 N 767
Про затвердження умов проведення всеукраїнського конкурсу "Кращий працівник психологічної служби системи освіти"
На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 12.05.2004 р. N 386 "Про виконання рішення колегії Міністерства освіти і науки України з питання "Про стан і перспективи розвитку психологічної служби системи освіти України" та з метою удосконалення фахової майстерності практичних психологів та соціальних педагогів, популяризації психолого-педагогічних здобутків,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити умови проведення всеукраїнського конкурсу "Кращий працівник психологічної служби системи освіти" (додається).
2. Міністру освіти і науки Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій вжити організаційних заходів для щорічного проведення першого і другого туру всеукраїнського конкурсу "Кращий працівник психологічної служби системи освіти".
3. Директору Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи (Панок В.Г.) щороку до 1 жовтня представляти на затвердження Міністерству освіти і науки України склад центрального оргкомітету конкурсу та фахових журі.
4. Перший всеукраїнський конкурс "Кращий працівник психологічної служби системи освіти" провести у 2006-2007 навчальному році.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра Жебровського Б.М.
Міністр С.М.Ніколаєнко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
27.12.2005 N 767
УМОВИ
Проведення всеукраїнського конкурсу "Кращий працівник психологічної служби системи освіти"
1. Всеукраїнський конкурс "Кращий працівник психологічної служби системи освіти" є одним із заходів реалізації Державної національної програми "Освіта" ("Україна XXI століття") і проводиться відповідно до Положення про всеукраїнський конкурс "Учитель року", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.1995 р. N 638 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ N 900 від 14.09.2005 р.) з метою виявлення і підтримання творчої праці практичних психологів та соціальних педагогів, підвищення їхньої професійної майстерності, популяризації психолого-педагогічних здобутків.
Конкурс проводиться за двома фахами: "практичний психолог року" та "соціальний педагог року".
Завданнями конкурсу є:
піднесення ролі практичного психолога та соціального педагога у навчальних закладах і підвищення престижності цих професій;
привернення уваги громадськості, органів влади до проблем освіти та психологічної служби зокрема;
сприяння творчим психолого-педагогічним пошукам, удосконаленню фахової майстерності працівників психологічної служби;
поширення передового психолого-педагогічного досвіду;
забезпечення незалежної експертної оцінки педагогічної діяльності практичних психологів та соціальних педагогів.
2. Всеукраїнський конкурс "Кращий працівник психологічної служби системи освіти" проводить Міністерство освіти і науки України разом з Академією педагогічних наук України, Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної роботи, Товариством психологів України.
Міністерство освіти і науки України за поданням зазначених організацій затверджує щороку до 1 жовтня склад центрального оргкомітету конкурсу та фахові журі.
3. Центральний оргкомітет конкурсу визначає фах, з якого проводиться конкурс у поточному навчальному році, встановлює критерії відбору поданих на конкурс матеріалів, умови та порядок проведення заключної частини конкурсу і не пізніше як за місяць до початку першого туру забезпечує їх доведення до відома психолого-педагогічної громадськості.
4. Всеукраїнський конкурс "Кращий працівник психологічної служби системи освіти" проводиться щороку у три тури:
перший - районний (міський) - грудень;
другий - республіканський в
Автономній Республіці
Крим, обласний,
Київський та
Севастопольський міські
- лютий;
третій - заключний, проводиться
поетапно: відбірковий
фінальний
березень; квітень.

................
Перейти до повного тексту