- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Н А К А З
N 153/18-440/108 від 23.03.94 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 квітня 1994 р. за N 71/280 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Фонду державного майна
N 748/626 від 23.05.2011
Постанови Національного банку
N 160 від 23.05.2011 )
Про затвердження Положення про порядок обліку та контролю за діяльністю довірчих товариств у ході розміщення приватизаційних паперів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду майна
N 1170/148/92 від 18.09.95 )
( Щодо втрати чинності Наказу див. Наказ
Міністерства фінансів
N 505 від 05.08.2004 )
На виконання вимог частини третьої статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 року N 23-93 "Про довірчі товариства" та з метою сприяння розвитку діяльності довірчих товариств з приватизаційними паперами населення
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок обліку та контролю за діяльністю довірчого товариства у ході розміщення приватизаційних паперів, що додається.
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок обліку та контролю за діяльністю довірчого товариства щодо розміщення приватизаційних паперів
1. Загальні положення
( Абзац перший пункту 1.1 в редакції Наказу Фонду майна
N 1170/48/92 від 18.09.95 )
Довірче товариство - товариство з додатковою відповідальністю, яке здійснює представницьку діяльність відповідно до договору, укладеного з довірителями майна щодо реалізації їх прав власників.
1.2. Порядок регламентує облік і контроль за:
надходженням приватизаційних паперів на рахунки довірчого товариства;
обміном приватизаційних паперів на паї, акції, інші документи, що засвідчують право власності на частку державного майна;
погашенням зобов'язань по приватизаційних паперах;
виконанням пунктів Типового договору з довірителями майна між довірителями і довірчим товариством.
( Пункт 1.2 доповнено абзацом згідно з Наказом Фонду майна
N 1170/48/92 від 18.09.95 )
2. Порядок обліку надходження і використання приватизаційних паперів довірчим товариством
2.1. Комерційний банк, з яким довірче товариство уклало договір на обслуговування, відповідно до затвердженого Фондом державного майна України та Національним банком України Типового договору на обслуговування комерційним банком довірчого товариства, відкриває довірчому товариству позабалансові рахунки для акумуляції та обліку приватизаційних паперів довірителів при наявності нотаріально посвідченої копії ліцензії Фонду державного майна України на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами.
2.2. Довірче товариство присвоює реєстраційний номер і відкриває та веде картку особового рахунку довірителя для спостереження за надходженнями і видатками приватизаційних паперів, які засвідчують право власника на безоплатне одержання частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду, що прийняті на обслуговування довірчим товариством. У картці особового рахунку довірителя вказуються умови здійснення представницьких послуг з приватизаційними паперами довірчим товариством (включають строк дії договору між довірчим товариством та довірителями та розмір плати, яку отримує довірена особа за здійснення довірчих операцій), а також код об'єкта приватизації, кількість та вартість придбаного майна (додаток 1).
2.3. Облік майна, придбаного за рахунок приватизаційних паперів, ведеться на основі договору купівлі-продажу майна. По кожному об'єкту приватизації в картці (додаток 2) ведеться облік надходження майна, яке придбане за приватизаційні папери на рахунки довірителів, а облік невикористаних приватизаційних коштів - на рахунку кожного довірителя.
Після отримання на умовах договору купівлі-продажу придбаного майна довіритель вносить обумовлену договором між довірчим товариством і довірителем суму плати, яку отримує довірена особа за здійснення довірчих операцій, якщо інше не передбачено договором між довірчим товариством і довірителем майна.
2.4. Облік коштів, що надійшли від довірителів приватизаційних паперів на відповідні рахунки довірчого товариства, здійснюється на підставі реєстру других примірників приватизаційних платіжних доручень, що підтверджують доручення довірителів установі Ощадбанку здійснити переказ належної суми зі свого депозитного приватизаційного рахунку на рахунок довірчого товариства, а також виписок з відповідних банківських рахунків товариства, які отримує довірче товариство від комерційного банку, що його обслуговує.
Зарахування, зберігання та облік приватизаційних майнових сертифікатів в паперовій формі на позабалансових рахунках довірчого товариства здійснюється на підставі Положення про умови зберігання, обліку та погашення приватизаційних майнових сертифікатів у паперовій формі в установах банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 березня 1995 року за
N 53.
( Пункт 2.4 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Фонду майна
N 1170/48/92 від 18.09.95 )
2.5. Установи банків при перерахуванні приватизаційних коштів одержувачу обов'язково показують надходження приватизаційних паперів за їх видами, тобто окремо по позабалансових рахунках.
Після отримання виписки з банку довірче товариство у триденний строк видає довірителю свідоцтво, що посвідчує зарахування приватизаційних коштів довірителя на рахунок довірчого товариства у комерційному банку (додаток 3).
2.6. Бухгалтерський облік господарської діяльності довірчого товариства ведеться відповідно до Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р.
N 250. Довірче товариство у встановленому порядку подає бухгалтерську звітність до Фонду державного майна України.
Сума плати за здійснення представницьких послуг довірчюго товариства зараховується до виручки від реалізації за послуги довірчого товариства.
Витрати на здійснення довірчих операцій (зарплата, амортизація основних фондів, поштові витрати, реєстраційні внески за участь у конкурсі-аукціоні, консультаційні послуги, адміністративні та інші витаати) включаються до складу витрат, пов'язаних із здійсненням статутної діяльності довірчого товариства, облік яких ведеться на балансовому рахунку N 44.
2.7. Облік приватизаційних депозитних коштів, зарахованих на позабалансові рахунки довірчого товариства в установах банків, ведеться на позабалансовому рахунку 007 "Зобов'язання за приватизаційними паперами" на таких субрахунках:
1 - Зобов'язання за приватизаційними майновими сертифікатами;
2 - Зобов'язання за приватизаційними житловими чеками.
Записи на позабалансовому рахунку 007 "Зобов'язання за приватизаційними паперами" відображаються в сумах, що надійшли від установ Ощадного банку на рахунок довірчого товариства у комерційному банку.
Погашення зобов'язань за приватизаційними паперами з позабалансового рахунку 007 "Зобов'язання за приватизаційними паперами" проводиться після сплати коштів, оформлення і передачі довірителю документів про вкладення приватизаційних коштів в об'єкти приватизації з відміткою банку про проведену оплату. Довірче товариство складає реєстр надходження та розміщення приватизаційних паперів по кожному їх виду та по кожному довірителю майна.
2.8. Якщо довіритель передає в управління довірчому товариству придбане за приватизаційні папери майно, або частки майна (паї, акції), то їх облік довірче товариство веде на позабалансовому рахунку 006 "Забезпечення зобов'язань і платежів", субрахунок "Зобов'язання за майном довірителя".
При передачі громадянами приватизаційних майнових сертифікатів у паперовій формі, в бухгалтерському обліку довірче товариство відображає їх по дебету рахунку 56 "Інші грошові документи" субрахунок 4 "Приватизаційні папери" в кореспонденції з рахунком 95 "Інші позикові кошти" субрахунок 5 "Приватизаційні папери.
( Пункт 2.8 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Фонду майна
N 1170/48/92 від 18.09.95 )
Одержаний від господарюючого суб'єкта доход, що належить довірителю за його майном, відображається по дебету рахунку 51 "Розрахунковий рахунок" і кредиту рахунку 96 "Цільове фінансування і цільові надходження". Виплати дивідендів довірителю відображаються по дебету рахунку 96 і кредиту рахунку 51.
3. Контроль за діяльністю довірчого товариства
3.1. Контроль за діяльністю довірчих товариств та комерційних банків, що обслуговують ці товариства здійснюють в межах своєї компетенції Фонд державного майна України, Міністерство фінансів України, Антимонопольний комітет України, Національний банк України.
Фонд державного майна України та його регіональні відділення здійснюють контроль за діяльністю довірчого товариства щодо розміщення приватизаційних паперів.
Головна державна податкова інспекція України здійснює контроль згідно з п.3 ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19 лютого 1993 року N 15-93, п.3 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року N 436/95, ст.2 Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" N 265/95-ВР введеного в дію Постановою Верховної Ради N 266/95-ВР від 6 липня 1995 року, за операціями з коштами (в т.ч. валютними).
Національний банк України згідно з Законом України
"Про банки і банківську діяльність" та Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (абзац 2 п.3) здійснює контроль за додержанням банківського законодавства комерційними банками, що обслуговують проведення довірчих операцій і забезпечують відповідальне зберігання власних коштів довірчого товариства та майна довірителів.
У разі порушення антимонопольного законодавства, Антимонопольний комітет України приймає розпорядження про припинення порушення та може звернутися до Фонду державного майна України з поданням про припинення дії ліцензії на певний строк.
( Пункт 3.1 в редакції Наказу Фонду майна
N 1170/48/92 від 18.09.95 )
3.2. Довірче товариство складає і подає до регіональних відділень Фонду державного майна України звіт про приватизаційні папери, що надійшли до комерційного банку, який обслуговує це довірче товариство, (додаток N 4) разом з випискою з комерційного банку про підтвердження коштів на позабалансовому рахунку 9946 на останню дату звітного кварталу, довідку про використання приватизаційних паперів (додаток N 5) та звіт про діяльність довірчого товариства (додаток N 6) разом з квартальною бухгалтерською звітністю.
Регіональні відділення Фонду державного майна України подають до Фонду державного майна України звіт про діяльність довірчих товариств.
( Пункт 3.2 в редакції Наказу Фонду майна
N 1170/48/92 від 18.09.95 )
3.3. Фонд державного майна України у разі порушення довіреними особами встановленого Декретом Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. N 23-93 "Про довірчі товариства" порядку здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами може зупинити дію ліцензії на певний строк, або до усунення цих порушень. При систематичному або грубому порушенні цього порядку ліцензія може бути анульована за рішенням Фонду. У таких випадках Фонд має право звертатись до арбітражного суду з позовною заявою про ліквідацію довірчого товариства.
Додаток N 1
до Положення про порядок
обліку та контролю за
діяльністю довірчого
товариства щодо розміщення
приватизаційних паперів
КАРТКА ОСОБИСТОГО РАХУНКУ ДОВІРИТЕЛЯ
Прізвище, ім'я та по батькові довірителя ____________________
N депозитного рахунку, з якого перераховано приватизаційні папери
_________________________________________________________________
Строк дії договору між довірчим товариством і довірителем на
розміщення приватизаційних паперів:
Майнові ------- Житлові -------
сертифікати | Дата| чеки | Дата|
------- -------
Розмір плати за надання послуг по розміщенню приватизаційних
паперів:
Майнові --------- Житлові --------
сертифікати | | чеки | |
--------- --------
................Перейти до повного тексту