- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 жовтня 2003 р.
за N 978/8299
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
освіти і науки
N 1190/560 від 15.08.2013 )
Про затвердження Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом
Міністерства освіти і науки
N 238/158 від 24.03.2006 )
З метою приведення нормативно-правової бази вищої освіти у відповідність до Закону України
"Про вищу освіту", Положення про державний вищий навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року
N 1074 (зі змінами), та вдосконалення підготовки фахівців у військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів
НАКАЗУЄМО:
( Преамбула в редакції Наказу Міністерства освіти і науки
N 238/158 від 24.03.2006 )
1. Затвердити Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, що додається.
2. Встановити, що Положення поширює свою дію на вищі навчальні заклади, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
3. Наказ Міністра освіти України та Міністра оборони України від 28 грудня 1995 р.
N 360/342 "Про затвердження Тимчасового положення про організацію підготовки офіцерів у цивільних вищих навчальних закладах України" вважати таким, що втратив чинність.
Міністр освіти і науки України Міністр оборони України генерал армії України | В.Г.Кремень В.П.Шкідченко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України,
Міністерства оборони
України
20.06.2003 N 400/192
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 жовтня 2003 р.
за N 978/8299
ПОЛОЖЕННЯ
про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів
1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає повноваження органів управління військовими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів, проходження особовим складом військової служби, порядок використання військового майна та надання військовим навчальним підрозділам вищих навчальних закладів окремих прав юридичної особи.
1.2. Військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів (далі - військові навчальні підрозділи) є структурними підрозділами цих вищих навчальних закладів. До них відносяться військові інститути, військові коледжі, факультети та кафедри військової підготовки вищих навчальних закладів.
1.3. Військові навчальні підрозділи створюються, реорганізуються і ліквідовуються рішенням Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства оборони, погодженим з центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані вищі навчальні заклади.
1.4. Управління військовими навчальними підрозділами, у межах їх компетенції, здійснюється Міністерством освіти і науки, Міністерством оборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані вищі навчальні заклади.
1.4.1. Підпорядкованість військових навчальних підрозділів визначається наказом Міністра оборони.
1.4.2. Безпосереднє управління діяльністю військового інституту (коледжу) здійснює начальник (директор) цього інституту (коледжу).
Керівництво факультетом, кафедрою військової підготовки здійснює начальник (декан) факультету, начальник (завідувач) кафедри.
Керівник військового навчального підрозділу є прямим начальником для особового складу військового навчального підрозділу та у своїй діяльності виконує обов'язки і користується правами відповідного начальника, що визначені Статутами Збройних Сил України та цим Положенням.
1.4.3. З питань організації підготовки військових фахівців керівники військових навчальних підрозділів керуються наказами (директивами) Міністра оборони, Міністерства освіти і науки, центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані вищі навчальні заклади, та ректорів вищих навчальних закладів.
1.4.4. З питань організації служби військ керівники військових навчальних підрозділів керуються Статутами Збройних Сил України, наказами (директивами) Міністра оборони, начальника Генерального штабу Збройних Сил, головнокомандувачів видів Збройних Сил та начальника гарнізону, на території якого вони розташовані.
1.5. Військові навчальні підрозділи функціонують з метою:
підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації військових фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів для проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах та інших військових формуваннях;
військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу;
підготовки наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників для Збройних Сил та інших військових формувань;
здійснення військово-патріотичного виховання.
У військових навчальних підрозділах здійснюється навчання курсантів, студентів, слухачів, ад'юнктів, докторантів. Військові навчальні підрозділи мають право надавати освітні послуги відповідно до законодавства України.
1.5.1. Підготовка військових фахівців здійснюється із залученням науково-педагогічних, педагогічних працівників і навчально-матеріальної бази вищих навчальних закладів та науково-педагогічних, педагогічних працівників і навчально-матеріальної бази Міністерства оборони та інших військових формувань.
1.6. Військовий інститут (коледж) вищого навчального закладу має:
свій Бойовий прапор;
печатку із зображенням Державного Герба України, найменуванням вищого навчального закладу та своїм найменуванням;
реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України.
Військовий інститут (коледж) вищого навчального закладу веде самостійне фінансове та військове господарство, крім квартирно-експлуатаційного господарства у військових інститутах (коледжах), що розміщуються на фондах вищих навчальних закладів.
1.6.1.Факультет (кафедра) військової підготовки вищого навчального закладу має свою печатку із зображенням Державного Герба України, найменуванням вищого навчального закладу та своїм найменуванням. Факультет військової підготовки може мати реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України і вести самостійне фінансове та військове господарство, крім квартирно-експлуатаційного господарства на факультетах (кафедрах), що розміщуються на фондах вищих навчальних закладів, або особовий рахунок у складі рахунку вищого навчального закладу.
1.7. Військовий навчальний підрозділ діє на підставі статуту вищого навчального закладу. Особливості діяльності військового навчального підрозділу з урахуванням специфічних вимог до підготовки військових фахівців визначаються окремим положенням, що затверджується ректором вищого навчального закладу та посадовою особою Міністерства оборони, яка здійснює управління військовим навчальним підрозділом.
1.7.1. У положенні про військовий навчальний підрозділ визначаються:
основні завдання та функції військового навчального підрозділу;
структура військового навчального підрозділу та органи його управління;
права та обов'язки керівника військового навчального підрозділу;
організація навчальної, методичної та наукової діяльності;
майно та джерела фінансування військового навчального підрозділу;
інші питання щодо підготовки військових фахівців.
1.8. Перелік напрямів, спеціальностей та спеціалізацій підготовки військових фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів у військових навчальних підрозділах визначається спільними наказами Міністерства оборони, Міністерства освіти і науки та іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні вищі навчальні заклади.
1.9. Чисельність та службове становище тих, хто навчається у військових навчальних підрозділах (слухач, курсант, студент) з кожної спеціальності (спеціалізації) або військово-облікової спеціальності, визначаються спільними наказами Міністерства оборони, Міністерства освіти і науки та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні вищі навчальні заклади.
1.10. Підготовка військових фахівців у військових навчальних підрозділах за замовленням інших центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво відповідними військовими формуваннями, здійснюється згідно із законодавством України.
1.11. Підготовка військових фахівців для збройних сил іноземних держав у військових навчальних підрозділах здійснюється за міждержавними договорами та угодами в галузі військової освіти відповідно до законодавства України.
1.12. Військові навчальні підрозділи інспектуються (перевіряються) відповідно до наказів Міністра оборони, Міністерства освіти і науки, голови Державної інспекції вищих навчальних закладів, а також рішень посадових осіб, яким підпорядковані військові навчальні підрозділи.
1.12.1. Плани інспектування та комплексних перевірок розробляються щорічно Головним управлінням кадрової політики Міністерства оборони, погоджуються з начальником Генерального штабу Збройних Сил, Головною інспекцією Міністерства оборони, Державною інспекцією вищих навчальних закладів і затверджуються Міністром оборони.
1.12.2. З окремих питань, що пов'язані з професійною підготовкою постійного складу військових навчальних підрозділів, виконанням навчальних планів і програм, застосуванням та експлуатацією військової техніки та озброєння, дотриманням при цьому правил безпеки, матеріально-технічним забезпеченням, морально-психологічним станом та військовою дисципліною особового складу, внутрішнім порядком і службою військ тощо, відповідними органами управління військовими навчальними підрозділами, можуть проводитися часткові перевірки за планами цих органів. Плани перевірки погоджуються із службовими особами, яким підпорядковані відповідні військові навчальні підрозділи, начальником Головного управління кадрової політики Міністерства оборони.
Часткова перевірка може здійснюватися за рішенням Міністра оборони, заступників Міністра оборони України та начальника Генерального штабу Збройних Сил.
2. Структура військових навчальних підрозділів
2.1. Структура та чисельність особового складу військових навчальних підрозділів, що здійснюють підготовку військових фахівців для проходження військової служби за контрактом, визначаються штатами, а військових навчальних підрозділів, що призначені тільки для підготовки офіцерів запасу з числа студентів, - штатними розписами.
2.1.1. Порядок розробки та затвердження штатів військових навчальних підрозділів установлюється Інструкцією з розробки штатів та табелів до штатів з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та відповідних організацій Міністерства оборони України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 9 вересня 1999 року N 280.
Порядок розробки і затвердження штатних розписів військових навчальних підрозділів визначається Міністерством оборони та Міністерством освіти і науки.
Штати (штатні розписи) складаються та щорічно корегуються в залежності від обсягів замовлення на підготовку військових фахівців.
2.1.2. У разі проведення військової підготовки студентів за програмою офіцерів запасу за кошти фізичних або юридичних осіб, а також при організації у військових навчальних підрозділах підготовки студентів за цивільними спеціальностями, до штату (штатного розпису) військового навчального підрозділу розробляється додатковий штат (штатний розпис). Утримання військовослужбовців за кошти фізичних або юридичних осіб забороняється.
2.2. Військовий інститут створюється у складі університету або академії та є його організаційним і навчально-науковим структурним підрозділом.
До складу військового інституту можуть входити факультети, кафедри, науково-дослідні лабораторії, підрозділи курсантів (слухачів, студентів), навчальні центри, курси перепідготовки (підвищення кваліфікації) тощо.
2.3. Військовий коледж створюється у складі вищого навчального закладу третього або четвертого рівнів акредитації та є його організаційним і навчальним структурним підрозділом.
До складу військового коледжу можуть входити відділення, предметні (циклові) комісії, навчальні лабораторії, навчальні центри, підрозділи курсантів (слухачів, студентів) тощо.
2.4. Факультет військової підготовки є організаційним і навчально-науковим структурним підрозділом вищого навчального закладу третього або четвертого рівня акредитації, що об'єднує відповідні кафедри і лабораторії.
До складу факультету військової підготовки можуть входити науково-дослідні лабораторії, підрозділи курсантів (слухачів), курси перепідготовки (підвищення кваліфікації) тощо.
2.5. Кафедра військової підготовки є структурним підрозділом вищого навчального закладу, що проводить навчально-виховну та методичну діяльність з військово-професійної підготовки курсантів (слухачів, студентів), а також бере участь у науковій діяльності вищого навчального закладу, у тому числі з підготовки науково-педагогічних працівників та підвищенні кваліфікації військових фахівців.
2.6. У залежності від особливостей організації навчально-виховного процесу у військових навчальних підрозділах можуть створюватися інші структурні підрозділи, що призначені для забезпечення їх діяльності.
Для вирішення окремих завдань і більш повного використання потенціалу цивільних та військових навчальних підрозділів вищі навчальні заклади можуть створювати спільні структурні підрозділи.
3. Повноваження Міністерства оборони, Міністерства освіти і науки та інших центральних органів виконавчої влади щодо організації підготовки військових фахівців у військових навчальних підрозділах
3.1. На Міністерство оборони, крім повноважень, які визначені Положенням про військову підготовку студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу, покладаються:
розробка спільно з Міністерством освіти і науки нормативно-правових актів з питань організації підготовки військових фахівців у вищих навчальних закладах та забезпечення їх виконання;
розробка та затвердження галузевих стандартів вищої освіти (освітньо-кваліфікаційних характеристик випускників, освітньо-професійних програм підготовки та засобів діагностики якості вищої освіти військових фахівців);
розробка та подання до Міністерства освіти і науки та інших центральних органів виконавчої влади заявок для формування державного замовлення на підготовку фахівців для Міністерства оборони;
погодження правил прийому на навчання до вищих навчальних закладів у частині, що стосується військових навчальних підрозділів, що здійснюють підготовку військових фахівців для проходження військової служби за контрактом;
визначення вимог до кандидатів для вступу на навчання до військових навчальних підрозділів;
розробка та затвердження штатів (штатних розписів) військових навчальних підрозділів, табелів і норм постачання озброєння, військової техніки та обладнання, військово-навчального майна, що необхідні для забезпечення підготовки військових фахівців;
добір та призначення на конкурсній основі керівників військових навчальних підрозділів, відповідно до Інструкції про порядок заміщення вакантних посад командування, наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах (військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів) на конкурсній основі, затвердженої спільним наказом Міністерства оборони та Міністерства освіти і науки від 20 серпня 2001 року
N 285/602, зареєстрованої у Міністерстві юстиції 10 вересня 2001 року за N 792/5983;
добір та призначення (прийняття) на конкурсній (конкурсно-контрактній) основі офіцерів (працівників Збройних Сил) на посади науково-педагогічних, педагогічних та наукових працівників у військових навчальних підрозділах;
організація та проведення практик (зборів) і військового (флотського) стажування курсантів (слухачів, студентів) у військових частинах (на кораблях), підприємствах та установах Збройних Сил;
створення Державних екзаменаційних комісій (підкомісій) для проведення державної атестації курсантів (слухачів, студентів), які закінчують навчання за освітньо-професійними програмами відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня та призначення голів цих комісій (підкомісій) за погодженням з Міністерством освіти і науки;
забезпечення військових навчальних підрозділів військовим майном, навчально-тренувальними засобами, спеціальною літературою і картами відповідно до штатів (штатних розписів), табелів та норм постачання;
монтаж (демонтаж), налагодження (регулювання) складних видів озброєння і військової техніки, забезпечення запасними частинами і матеріалами для проведення поточного і середнього ремонтів, а також проведення капітального ремонту озброєння, військової техніки та автомобільного транспорту військових навчальних підрозділів;
утримання, експлуатація та ремонт будівель і споруд, у яких розміщені військові навчальні підрозділи, за умови, що ці фонди знаходяться на балансі Міністерства оборони;
організація забезпечення охорони державної таємниці і контролю за станом режиму секретності та захисту інформації з обмеженим доступом.
3.2. На Міністерство освіти і науки та інші центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких знаходяться вищі навчальні заклади, що здійснюють підготовку військових фахівців, крім повноважень, що визначені Законом України
"Про вищу освіту" та Положенням про військову підготовку студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року
N 866, покладаються:
розробка спільно з Міністерством оборони нормативно-правових актів з питань організації підготовки військових фахівців у вищих навчальних закладах та забезпечення їх виконання;
забезпечення організації підготовки військових фахівців для проходження військової служби за контрактом за спеціальностями (спеціалізаціями) та у чисельності, що визначаються спільними наказами Міністра оборони та Міністра освіти і науки.
Крім того, на Міністерство освіти і науки, як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі освіти і науки, покладається координація діяльності інших центральних органів виконавчої влади, у підпорядкуванні яких знаходяться вищі навчальні заклади, з питань організації підготовки військових фахівців у цих закладах.
4. Управління військовими навчальними підрозділами
4.1. Ректори вищих навчальних закладів несуть відповідальність у межах своєї компетенції за організацію і проведення підготовки військових фахівців у військових навчальних підрозділах, створення необхідної навчально-матеріальної бази, забезпечення збереження озброєння та військової техніки, забезпечення захисту інформації, що становить державну таємницю.
виконання замовлення на підготовку військових фахівців для проходження військової служби за контрактом у чисельності та за спеціальностями (спеціалізаціями), що визначаються спільними наказами Міністерства оборони та Міністерства освіти і науки;
організація розробки та затвердження правил прийому до вищого навчального закладу, зокрема для військового навчального підрозділу щодо підготовки військових фахівців з урахуванням вимог умов приймання на навчання до вищих навчальних закладів та Інструкції про порядок проведення військово-професійної орієнтації та фахових вступних випробувань у вищих військових навчальних закладах Міністерства оборони, затвердженої наказом Міністра оборони України від 14 квітня 1998 року
N 152 (зі змінами та доповненнями), зареєстрованим у Міністерстві юстиції 25 червня 1998 року за N 398/2838;
організація та проведення фахових вступних випробувань громадян, які виявили бажання навчатися у вищому навчальному закладі за спеціальностями підготовки військових фахівців, з обов'язковим залученням до складу приймальної комісії представників військового навчального підрозділу;
зарахування до відповідних факультетів вищого навчального закладу студентів, які відібрані за конкурсом на навчання за замовленням Міністерства оборони у межах державного замовлення;
укладання контракту зі студентами вищих навчальних закладів, які виявили бажання пройти військову підготовку за програмою офіцерів запасу за кошти фізичних або юридичних осіб;
організація навчального процесу з курсантами (слухачами, студентами) військового навчального підрозділу, у тому числі затвердження відповідних стандартів вищої освіти (варіативних частин освітньо-професійних програм підготовки та засобів діагностики якості вищої освіти, навчальних планів, програм навчальних дисциплін тощо);
надання військовому навчальному підрозділу навчально-методичної допомоги в організації вивчення курсантами (слухачами, студентами) військових дисциплін у взаємозв'язку з дисциплінами, що вивчаються на інших кафедрах вищого навчального закладу;
регулярне обговорення на засіданнях ректорату та вченої ради вищого навчального закладу стану підготовки військових фахівців;
забезпечення окремого розміщення військового навчального підрозділу, надання йому, у разі необхідності, приміщень і об'єктів для проведення занять відповідно до існуючих норм та навчальних програм;
оплата видатків за комунальні послуги та експлуатацію будівель і споруд, що надані вищим навчальним закладом військовому навчальному підрозділу для організації військової підготовки курсантів (студентів, слухачів);
фінансування всіх видів діяльності військового навчального підрозділу, що передбачені навчальними планами та програмами навчальних дисциплін, за винятком тих видів діяльності, фінансування яких здійснюється за кошти Міністерства оборони.
4.1.2. Ректор вищого навчального закладу за поданням керівника військового навчального підрозділу може заохочувати військовослужбовців за досягнуті ними високі показники у навчально-виховній, методичній та науковій діяльності, в тому числі і грошовою премією в межах фонду заробітної плати (грошового утримання) у кошторисі навчального закладу.
4.2. Керівник військового навчального підрозділу є прямим начальником для усього особового складу військового навчального підрозділу і несе відповідальність за бойову та мобілізаційну готовність військового навчального підрозділу, моральний та психологічний стан, професійну (командирську) підготовку, військову і трудову дисципліну особового складу, якість та повноту виконання замовлення з підготовки військових фахівців, стан навчально-виховної, методичної і наукової діяльності, належну експлуатацію та збереження озброєння та військової техніки, а також за організацію забезпечення охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом.
4.2.1. Функціональні обов'язки керівника військового навчального підрозділу розробляються на підставі Статутів Збройних Сил України, наказів (директив) Міністра оборони, Міністерства освіти і науки, посадової особи, якій безпосередньо підпорядкований військовий навчальний підрозділ, цього Положення та статуту вищого навчального закладу.
4.2.2. Керівник військового навчального підрозділу зобов'язаний:
підтримувати постійну бойову і мобілізаційну готовність військового навчального підрозділу;
забезпечувати виконання військової складової освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців;
організовувати навчальну, методичну, наукову та виховну роботу у військовому навчальному підрозділі;
організовувати розробку навчальних планів, програм навчальних дисциплін підготовки військових фахівців, забезпечувати повне і якісне їх виконання;
уживати заходів щодо зміцнення військової та трудової дисципліни особового складу військового навчального підрозділу і підтримання правопорядку;
розробляти правила внутрішнього розпорядку військового навчального підрозділу і забезпечувати їх виконання;
своєчасно готувати та подавати встановленим порядком пропозиції щодо корегування штату (штатного розпису) військового навчального підрозділу, забезпечувати дотримання штатно-фінансової дисципліни;
організовувати розробку та затвердження функціональних обов'язків для усіх категорій особового складу військового навчального підрозділу і забезпечувати контроль за їх виконанням;
розподіляти функції управління військовим навчальним підрозділом між своїми заступниками щодо забезпечення його діяльності і затверджувати їх функціональні обов'язки;
визначати навчальне навантаження науково-педагогічних, педагогічних працівників військового навчального підрозділу в межах, що встановлюються спільним наказом Міністерства оборони та Міністерства освіти і науки від 8 травня 2002 року
N 155/291, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 27 травня 2002 року за N 452/6740;
організовувати контроль за якістю роботи науково-педагогічних, педагогічних працівників, організацією навчальної, виховної, методичної та наукової робіт;
уживати заходів щодо постійного вдосконалення навчально-виховного процесу і втілення передових методів навчання і виховання курсантів (слухачів, студентів), забезпечувати викладання військових дисциплін на високому науковому і методичному рівні;
організовувати роботу з військово-професійної орієнтації та професійного психологічного відбору студентів, які висловили бажання навчатися за програмою офіцерів запасу;
брати участь у відборі студентів, які залучаються до військової підготовки за програмою офіцерів запасу як за рахунок державного бюджету, так і за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб;
брати участь у розробці кваліфікаційних характеристик, які визначають вимоги до підготовки офіцерів запасу з відповідних військово-облікових спеціальностей;
укладати контракти зі студентами вищих навчальних закладів, які виявили бажання пройти військову підготовку за програмою офіцерів запасу за кошти фізичних або юридичних осіб (для керівників військових інститутів);
подавати пропозиції щодо відрахування та поновлення на навчання студентів, які залучаються до військової підготовки за програмою офіцерів запасу;
брати участь в атестації студентів після завершення проходження військової підготовки за програмою офіцерів запасу;
організовувати проведення розрахунків вартості військової підготовки студентів за програмою офіцерів запасу для укладання відповідних контрактів зі студентами, які виявили бажання пройти військову підготовку за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, та за його підписом і підписом ректора навчального закладу подавати розрахунки до Головного управління кадрової політики Міністерства оборони на затвердження;
особисто проводити навчальні заняття з курсантами (слухачами, студентами), а також з офіцерами, прапорщиками (мічманами) військового навчального підрозділу з професійної (командирської) підготовки;
організовувати експлуатацію та збереження озброєння і військової техніки, які надані військовому навчальному підрозділу для проведення підготовки військових фахівців;
забезпечувати вдосконалення навчально-матеріальної бази, складання і подання заявок у постачальні органи Міністерства оборони на одержання озброєння, військової техніки, паливно-мастильних матеріалів, військово-навчального майна та літератури для військового навчального підрозділу в межах табельної потреби та норм постачання;
організовувати та здійснювати навчально-методичний зв'язок з іншими факультетами та кафедрами вищого навчального закладу, підтримувати зв'язки з військовими частинами, установами, військовими навчальними закладами, підприємствами та організаціями з питань діяльності військового навчального підрозділу;
забезпечувати охорону праці, дотримання законності та внутрішнього порядку у військовому навчальному підрозділі та в місцях тимчасового виконання завдань особовим складом;
організовувати роботу щодо охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом;
забезпечувати своєчасне подання встановленої звітності.
4.2.3. Керівник військового навчального підрозділу, у межах своїх повноважень, видає накази і розпорядження, обов'язкові для виконання особовим складом підрозділу і працівниками, які беруть участь у процесі підготовки осіб офіцерського складу.
Керівник військового навчального підрозділу готує та подає на підпис ректору вищого навчального закладу, в межах своїх повноважень, проекти наказів щодо відрахування курсантів, слухачів і студентів.
4.2.4. Безпосереднє керівництво навчальним, методичним, науковим, виховним, адміністративно-господарським та іншими напрямами діяльності військового навчального підрозділу здійснюють заступники керівника військового навчального підрозділу, якщо такі посади передбачені штатом (штатним розписом) відповідно до їх функціональних обов'язків.
5. Особовий склад військових навчальних підрозділів
5.1. Особовий склад військових навчальних підрозділів поділяється на постійний і змінний.
5.1.1. До постійного складу військового навчального підрозділу належать: керівний склад (керівники військових навчальних підрозділів та їх заступники), науково-педагогічні, педагогічні, наукові працівники, командири підрозділів курсантів (слухачів), адміністративно-господарський, інженерно-технічний та навчально-допоміжний склад.
5.3. Призначення військовослужбовців на інші посади осіб постійного складу військового навчального підрозділу здійснюється відповідно до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 16 липня 2002 року
N 237, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 9 серпня 2002 року за N 647/6935.
5.4. Прийняття цивільних осіб на посади постійного складу військового навчального підрозділу здійснюється наказами керівника військового навчального підрозділу.
5.5. Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) військових навчальних підрозділів проходять військову службу відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року
N 1053/2001.
5.5.1. Офіцери та прапорщики (мічмани), які призначені на штатні посади (посади за штатним розписом) військових навчальних підрозділів, а також докторанти, ад'юнкти, курсанти (слухачі) військових навчальних підрозділів перебувають на військовій службі і за ними зберігаються права та пільги, які встановлені для військовослужбовців чинним законодавством.
Забезпечення (за всіма видами) військовослужбовців, призначених на штатні посади (посади за штатним розписом) військових навчальних підрозділів, здійснюється за рахунок Міністерства оборони.
5.6. До педагогічних та науково-педагогічних працівників військового навчального підрозділу належать військовослужбовці, працівники Збройних Сил та особи, що обіймають посади педагогічних та науково-педагогічних працівників, відповідно до законодавства України.
5.6.1. Посади завідувачів (начальників) кафедр та їх заступників у військовому навчальному підрозділі можуть обіймати особи, які мають учене звання професора (доцента) або науковий ступінь доктора (кандидата) наук, досвід науково-педагогічної роботи не менше п'яти років, здатні організувати роботу колективу кафедри з підготовки військових фахівців і науково-дослідну роботу за профілем кафедри.
5.6.2. На посаду професора у військовому навчальному підрозділі можуть призначатися особи, які мають:
учене звання професора або науковий ступінь доктора наук зі стажем науково-педагогічної роботи не менше трьох років;
учене звання доцента (старшого наукового співробітника) і науковий ступінь кандидата наук зі стажем науково-педагогічної роботи не менше п'яти років;
учене звання доцента (старшого наукового співробітника) без наукового ступеня зі стажем науково-педагогічної роботи не менше десяти років.
5.6.3. На посаду доцента у військовому навчальному підрозділі можуть призначатися особи:
які мають учене звання доцента (старшого наукового співробітника) або науковий ступінь, досвід науково-педагогічної роботи;
старші викладачі та викладачі без наукових ступенів і вчених звань, які мають не менше десяти років стажу науково-педагогічної роботи, проводять навчальні заняття на високому науково-методичному рівні і мають видані навчально-методичні посібники та наукові праці;
висококваліфіковані фахівці з військ, військових навчальних закладів (установ, організацій), які мають повну вищу освіту з освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра і здійснюють педагогічну, науково-педагогічну діяльність.
5.6.4. На посаду завідувача відділення, голови предметної (циклової) комісії, старшого викладача у військовому навчальному підрозділі можуть призначатися особи:
які мають учене звання доцента (старшого наукового співробітника) або науковий ступінь кандидата наук;
викладачі без наукових ступенів і вчених звань, які мають не менше п'яти років стажу науково-педагогічної (педагогічної) роботи, проводять навчальні заняття на високому науково-методичному рівні і мають видані навчально-методичні посібники;
висококваліфіковані фахівці з військ, органів військового управління, військових навчальних закладів (установ, організацій), які мають повну вищу освіту і здійснюють педагогічну, науково-педагогічну діяльність.
................Перейти до повного тексту