1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство


ГАЛИЦЬКА РЕГІОНАЛЬНА МИТНИЦЯ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Галицької митниці
26.07.2001 N 211
Зареєстровано в Львівському
обласному управлінні юстиції
9 серпня 2001 р.
за N 112/680
( Дію Наказу відмінено на підставі Наказу Галицької митниці N 118 від 23.03.2004 )
ТЕХНОЛОГІЧНА СХЕМА
митного оформлення товарів та інших предметів суб'єктів ЗЕД на м/п "Хирів" Галицької митниці
Дана Технологічна схема митного оформлення товарів та інших предметів м/п "Хирів", що функціонує в режимі "внутрішньої митниці" (далі - Технологічна схема), розроблена на виконання вимог Митного кодексу України, Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою КМУ N 574 від 09.06.97 р., Типової технології митного контролю та митного оформлення товарів та інших предметів, затвердженої наказом ДМСУ N 828 від 30.12.98 р., інших нормативних документів ДМСУ, з метою визначення послідовності дій посадових осіб митниці при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів та інших предметів.
1. Загальні положення
1.1. Терміни та скорочення.
Терміни і скорочення вживаються в даній Технологічній схемі в такому значенні:
Вантажна митна декларація (далі - ВМД) - заява, що містить відомості про товари і транспортні засоби та мету їх переміщення через митний кордон України або про зміну митного режиму щодо них, а також інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежів.
Комерційні документи - документи, які дають вартісну, якісну та кількісну характеристику товару. Ці документи оформляє на своєму бланку продавець, а покупець на підставі їх здійснює оплату. Вартісна характеристика товару надається в рахунку та проформі-рахунку. Окрім рахунків, до комерційних документів належать специфікація, пакувальний лист, сертифікат якості тощо.
Митне оформлення - сукупність дій, пов'язаних з пропуском в Україну чи за її межі товарів, переміщуваних через митний кордон України.
Митні процедури - здійснення контролю за дотриманням порядку переміщення товарів, їх огляд, оформлення документів, накладення митного забезпечення, перевірка вірності заповнення вантажної митної декларації, нарахування сум, що підлягають сплаті, підготовка статистичних даних та інші дії, що виконуються митними органами відповідно до законодавства України в галузі митної справи.
Митний режим - сукупність положень, що визначають з метою митного оформлення статус товарів і транспортних засобів, переміщуваних через митний кордон України.
Прийняття ВМД для оформлення - процедура попередньої перевірки відомостей, зазначених у ВМД на відповідність вимогам, визначеним у нормативних актах з митних питань, та поданим комерційним документам.
Транспортні засоби - транспортні засоби, що тимчасово прибувають на територію України або відбувають з цієї території, а також використовуються для міжнародних перевезень товарів.
Повне оформлення ВМД - проставлення на всіх її аркушах особистої номерної печатки інспектора (далі - ОНП) митниці.
Начальник підрозділу - начальник м/п "Хирів" або особа, що його заміщує.
Інспектор підрозділу - інспектор м/п "Хирів", який здійснює митне оформлення вантажу.
Інспектор статистики - інспектор підрозділу, призначений наказом по митниці, який відповідає за формування електронної бази даних митної інформації та виконує функції інспектора відділу статистики при контролі правильності заповнення граф ВМД.
ВМДП - відділ митних доходів та платежів митниці.
ВТтаМВ - відділ тарифів та митної вартості митниці.
СБКтаПМП - служба по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил митниці;
Декларант - підприємство, що здійснює декларування товарів на підставі договору з суб'єктом ЗЕД; підприємство, що переміщує товари через митний кордон України та самостійно декларує їх митниці.
Підрозділ - м/п "Хирів".
Картка проходження документів (КПД) - контрольний документ проходження ВМД в підрозділах м/п "Хирів".
МЗ - митне забезпечення (особиста номерна печатка інспектора, штамп "Під митним контролем", спеціальний пломбір з пуансонами, особиста металева печатка).
ПК - персональний комп'ютер.
1.2. Начальник м/п самостійно встановлює режим доступу в службові приміщення таким чином, щоб не допустити несанкціонованої присутності сторонніх осіб в приміщенні підрозділу. Допускається виклик декларанта оперативним складом підрозділу на робоче місце інспектора виключно для уточнення окремих питань, необхідних для здійснення митного оформлення. При цьому відповідальність за дії уповноваженої особи декларанта в службовому приміщенні покладається на інспектора, який здійснив такий виклик.
1.3. Особою, уповноваженою для прийняття поданих ВМД, комерційних, товаросупровідних та інших необхідних для митного оформлення документів (далі - "уповноважена особа"), в підрозділі визначено чергового по м/п.
1.4. ВМД разом з супровідними документами подається в митницю для проведення митного контролю і митного оформлення виключно уповноваженою особою декларанта.
1.5. Прийом документів до митного оформлення, в тому числі попередніх заявок на завантаження вантажів для відправки товарів на експорт, проводиться за умови акредитації суб'єкта ЗЕД на митниці. Акредитація суб'єктів ЗЕД проводиться у відповідності з порядком, затвердженим начальником митниці.
1.6. Митне оформлення вантажів по попередніх (ПД) та акцизних (АД) ВМД проводиться у відповідності з порядком, затвердженим начальником митниці.
1.7. Прийом документів від уповноважених осіб декларанта здійснюється за умови можливості завершення митного оформлення у відповідності з технологічним циклом до закінчення робочого часу, але не менш ніж за годину до закінчення робочого часу, при цьому рішення про прийом документів від уповноважених осіб декларанта в більш пізній термін приймає начальник оперативного підрозділу окремо по кожному випадку.
1.8. Оформлення експортних вантажів:
1.8.1. При оформленні експортних вантажів застосовується наступний порядок митного оформлення:
- завантаження вантажу після подання ВМД;
- завантаження вантажу по попередній заяві підприємства при неможливості визначення кількісних чи вартісних показників продукції до фактичного завантаження в транспортний засіб, з наступним оформленням ВМД.
1.8.2. Догляд всіх експортних вантажів здійснюється за попередніми заявками суб'єктів ЗЕД (додаток 1) незалежно від того, подана ВМД чи ні.
1.8.2 1. Прийом заявок проводиться не пізніше ніж за добу до митного оформлення (за винятком вантажів, що експортуються за міждержавними, міжурядовими угодами, а також товарів, що швидко псуються), за умови наявності на рахунку митниці коштів для оплати виклику інспектора митниці та несвоєчасної відмови від замовлених послуг митниці.
1.8.2.2. Заявки розглядаються начальником м/п чи особою, що його заміщає, лише після підтвердження наявності коштів для оплати виклику інспектором ВМДП, після чого реєструються черговим по підрозділу в журналі реєстрації попередніх заявок (додаток N 11).
1.8.2.3. Заявки зберігаються в окремій папці. В кінці кожного робочого дня черговий по підрозділу повідомляє чергового по СБКтаПМП про вантажі, що плануються до догляду і оформлення наступного дня.
1.8.2.4. На початку кожного робочого дня начальник підрозділу призначає інспектора, який буде займатись митним оформленням.
1.8.2.5. Заявки залишаються на контролі в чергового по підрозділу. У випадку своєчасного подання декларантом ВМД на даний товар заявка долучається до комплекту документів та знімається з контролю.
1.8.2.6. Черговий по підрозділу контролює використання заявок. При поданні письмової відмови декларанта від замовлених послуг черговий долучає таку відмову до заявки і знімає останню з контролю. У випадку несвоєчасної відмови від замовлених послуг, виписує документ на оплату митного збору за несвоєчасну відмову від замовлених послуг у встановленому порядку, до якого долучає заявку на виклик митника, контролює сплату такого збору, після чого знімає заявку з контролю.
Відмова вважається несвоєчасною, якщо на момент, вказаний у заявці, у підрозділ не подана письмова відмова від замовлених послуг.
1.9. Оформлення імпортних вантажів:
1.9.1. При надходженні імпортних вантажів застосовується наступний порядок оформлення:
- випуск по ВМД у відповідності з режимом, заявленим митниці;
- зберігання на складі підприємства за відповідним рішенням уповноваженої особи, прийнятим згідно встановленого порядку;
- зберігання на складі митниці.
1.9.2. При надходженні всі імпортні вантажі реєструються черговим по підрозділу в журналі обліку імпортних вантажів (додаток N 5) незалежно, подається ВМД чи ні.
1.9.3. Оформлення імпортних вантажів здійснюється в порядку поступлення документів. При цьому оформлення вантажів, що швидко псуються, та вантажів, що перевозяться по процедурі МДП (тільки при зміні митного режиму), вантажів, що переміщуються по міжурядових, міждержавних угодах, здійснюється в першу чергу. Розвантаження може бути здійснено за попередньою заявкою суб'єкта ЗЕД. Порядок використання та контролю за заявками аналогічний до розділу 1.8.2 даної схеми. Для розвантаження без подання ВМД в підрозділ подається дозвіл керівництва митниці або іншої, уповноваженої начальником митниці особи за рекомендованою формою (додаток N 9).
1.9.3.1. Розміщення вантажів на відповідальне зберігання під митним контролем здійснюється у порядку, передбаченому наказом ДМСУ N 4 від 05.01.99 р. Контроль і облік при розвантаженні товарів на відповідальне зберігання підприємств проводиться інспектором, призначеним начальником підрозділу.
1.9.3.2. Інспектор проводить контроль і облік при розвантаженні у порядку, передбаченому пунктом 3.2.2 даної схеми. Після передачі вантажу на відповідальне зберігання контролює:
- по журналу обліку актів на відповідальне зберігання подання попередньої ВМД (декларації зобов'язання) на 15-й день перебування вантажу під митним контролем (якщо до цього часу товар не заявлено у відповідний митний режим);
- зберігання вантажу аж до випуску його по ВМД у відповідності до заявленого митного режиму (періодично, в залежності від делікатності суб'єкта ЗЕД, характеру вантажу тощо контролює наявність вантажу та цілісність митного забезпечення);
- у випадку неподання на 15-й день перебування вантажу під митним контролем (якщо до цього часу товар не заявлено у відповідний митний режим) попередньої ВМД, виявлення факту використання вантажу, втрати митного забезпечення, недекларування вантажу протягом терміну, вказаного в попередній ВМД, інспектор складає у встановленому порядку протокол про порушення митних правил, вживає інші заходи, передбачені чинним законодавством.
1.9.3.3. Після подання декларантом ВМД митне оформлення здійснюється у відповідності з розділом 2 даної схеми. Митний догляд при цьому проводиться на предмет наявності та цілісності митного забезпечення та фактичної наявності вантажу.
1.10. Примірники ВМД розподіляються наступним чином:
1-й примірник залишається в справах підрозділу з послідуючою передачею в архів митниці
2-й примірник передається у відділ статистики
3-й примірник передається у ВМДП
4-й, 5-й примірники передаються уповноваженій особі декларанта.
2. Порядок митного оформлення і митного контролю вантажів суб'єктів ЗЕД по вантажній митній декларації
2.1. Уповноважена особа декларанта подає ВМД з усіма документами, необхідними для оформлення відповідно до заявленого митного режиму, разом з електронною копією та КПД "уповноваженій особі".
Порядок прийому документів до митного оформлення
2.2.1. "Уповноважена особа" перевіряє:
- акредитацію суб'єкта ЗЕД в митниці шляхом перевірки наявності картки акредитації;
- наявність повноважень в уповноваженої особи декларанта та при необхідності - наявність договору суб'єкта ЗЕД з декларантом, що має ліцензію ДМСУ і здійснює свою діяльність на підставі договору;
- кількість та комплектність документів, поданих декларантом згідно з переліком КПД (додаток N 10).
2.2.2. У разі відсутності зауважень по пункту 2.2.1 "уповноважена особа" присвоює КПД номер, реєструючи її в журналі обліку номерів КПД (додаток N 4) та передає ВМД з комплектом документів інспектору сектору статистики. У разі невиконання хоча б однієї з вимог пункту 2.2.1 комплект документів повертається уповноваженій особі декларанта.
2.2.3. Якщо контракт подано як одну з підстав для митного оформлення вперше, "уповноважена особа" направляє декларанта до начальника підрозділу для розгляду контракту та заведення облікової картки виконання контракту.
Орієнтовний час здійснення операцій по пунктах 2.2.1 - 2.2.3 - 5-7 хв.
Робота з контрактами
2.2.3.1. Начальник підрозділу:
а) розглядає зовнішньоекономічний контракт на предмет відповідності вимогам чинного законодавства. З метою прискорення процесу митного оформлення допускається попередній розгляд зовнішньоекономічних контрактів начальником підрозділу без подання ВМД;
б) якщо зовнішньоекономічний контракт відповідає вимогам чинного законодавства і відсутні інші зауваження до нього, заповнює та підписує облікову картку виконання контракту. Облікова картка контракту призначена для контролю виконання контракту (списання кількості ввезених (вивезених) товарів) та допомоги інспектору в проведенні митного оформлення;
в) після цього контракт передається інспектору підрозділу.
2.2.3.2. Інспектор підрозділу звіряє копію контракту з оригіналом, кожен аркуш копії завіряє відтиском ОНП і на першому аркуші контракту вчиняє запис "З оригіналом звірено" або "З факсовою копією звірено". Після завершення вказаних процедур інспектор підрозділу долучає контракт разом з усіма його завіреними копіями до ВМД.
Якщо контракт розглядається без подання ВМД то копія контракту, завірена ОНП, зберігається в справі суб'єкта ЗЕД.
2.2.3.3. Якщо контракт не відповідає вимогам чинного законодавства або є інші зауваження до контракту, начальник підрозділу чи особа, що його заміщає, оформлює картку відмови і повертає контракт разом з талоном відмови декларанту. У випадку, якщо контракт розглядається начальником підрозділу без подання ВМД, то зауваження викладаються в усній формі, контракт повертається уповноваженій особі декларанта для усунення недоліків.
2.2.3.4. У випадку внесення змін та доповнень до контрактів такі доповнення розглядаються начальником підрозділу в такому ж порядку, що й контракти. При цьому інформація про номер та дату доповнення заноситься начальником підрозділу у відповідну графу облікової картки виконання контракту та засвідчується особистим підписом.
Якщо доповнення суттєво змінюють умови договору, начальник підрозділу заводить нову облікову картку виконання контракту. На попередній обліковій картці виконання контракту при цьому робиться відповідний запис.
Орієнтовний час здійснення операцій по пунктах 2.2.3.1 - 2.2.3.4 - 5-10 хв.
2.3. Порядок дій інспектора підрозділу, в обов'язки якого входить перевірка та введення в комп'ютер електронної копії ВМД.
2.3.1. Перевіряє відповідність електронної копії ВМД твердій ВМД, правильність заповнення граф ВМД у відповідності до заявленого митного режиму, наявність спеціальних санкцій та інших обмежень до осіб, зазначених в графах 2, 8, 9, 14, 50, використовуючи електронну базу даних, а також перевіряє правильність заповнення:
- кодів в графах ВМД 11, 15а, 17а, 19, 25, 26, 29, 34, 37, коди правого поля граф 18, 21;
- ідентифікаційного коду підприємства та коду платника податку в графах 2, 8, 9;
- ідентифікаційного коду підприємства та коду платника податку декларанта в графі 14;
- заповнення графи 40 згідно вказаної процедури;
- правильність заповнення статистичної вартості в графі 46.
При відсутності зауважень на всіх примірниках ВМД проставляє штамп "Перевірено".
У випадку виявлення факту наявності обмежень до осіб, вказаних в графах 2, 8, 9, 14, 50, повідомляє чергового по СБКтаПМП. СБКтаПМП погоджує подальше оформлення такого вантажу.
2.3.2. У випадку митного оформлення товарів, що потребують обов'язкового погодження з ВТтаМВ (товари, зазначені в додатках 3, 4 до наказу ДМСУ N 782 від 02.12.99 р.) або при виникненні спірних питань при визначенні митної вартості чи коду ТН ЗЕД робить запит за підписом начальника підрозділу, та передає ВМД з комплектом документів начальнику ВТтаМВ чи особі, що його заміщає.
2.3.3. Якщо ВМД заповнена декларантом з порушенням Положення про ВМД, затвердженого постановою КМУ N 574 від 09.06.97 р., Інструкції про порядок заповнення ВМД, затвердженої наказом ДМСУ N 307 від 09.07.97, та інших нормативних актів, з підчистками та помилками (виправлення можуть бути зроблені шляхом перекреслення помилкових та внесення правильних відомостей (друкованим способом або від руки)). У ВМД не допускається більш як 3 виправлення. У графах 12, 22, 37, 42, 45, 46, 47 виправлення не допускаються. Кожне виправлення засвідчується печаткою декларанта в Порядку заповнення граф ВМД відповідно до митних режимів експорту, імпорту, транзиту, тимчасового ввезення (вивезення), митного складу, магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом ДМСУ від 30.06.98 р. N 380, змін та доповнень до вищезазначених документів, то інспектор статистики оформляє відмову в митному оформленні. Примірники ВМД розподіляє у відповідності до пункту 1.10 даної схеми. При цьому уповноваженій особі декларанта документи повертаються під підпис в КПД.
2.3.4. Передає ВМД з комплектом документів інспектору ВМДП.
Орієнтовний час здійснення операцій по розділу 2.3 - 10 хв. для ВМД з одним кодом товару плюс 2 хв. на кожен наступний товар.
2.4. Порядок дій інспектора ВТтаМВ.
2.4.1. Начальник ВТтаМВ чи особа, що його заміщає, визначає складність та обсяг роботи і призначає інспектора для визначення митної вартості.
2.4.2. Якщо ВМД подано на товари, зазначені в додатку 3 наказу ДМСУ N 782 від 02.12.99 р., і у випадку згоди інспектора ВТтаМВ з рівнем заявленої декларантом митної вартості, інспектор на двох примірниках довідки-розрахунку, яка подається декларантом, проставляє штамп "Узгоджено" з ВТтаМВ, дата, підпис.
2.4.3. У випадку явної невідповідності заявленої декларантом митної вартості виписує картку відмови в прийнятті до митного оформлення, видає довідку про визначення митної вартості. Довідка про визначення митної вартості залишається в справах ВТтаМВ до подання ВМД зі зміненою митною вартістю. ВМД перекреслюється та вписується номер картки відмови та номер КПД. Талон відмови, 1-й примірник ВМД разом з КПД залишає в справах підрозділу, 2-й примірник ВМД передає інспектору статистики для анулювання в базі даних, 3-й примірник ВМД разом з копіями товаросупровідних та інших документів залишає в справах ВМДП, 4-й та 5-й примірники ВМД повертає уповноваженій особі декларанта на підпис в КПД.
У справах ВТтаМВ залишаються копії ВМД та товаросупровідних документів.
2.4.4. При експорті товарів, перелік яких визначений додатком 4 до наказу ДМСУ N 782 від 02.12.99 р., перевірка заявленої митної вартості ВТтаМВ здійснюється без подання суб'єктом ЗЕД довідки-розрахунку митної вартості.
2.4.5. У випадку згоди інспектора ВТтаМВ, який здійснив перевірку заявленої декларантом митної вартості на товар, то ним безпосередньо на ВМД проставляється штамп "Узгоджено" з ВТтаМВ, дата, підпис. Якщо митна вартість, визначена інспектором ВТтаМВ відрізняється від заявленої декларантом до митного оформлення, то інспектор діє згідно п. 2.4.3 даної Технологічної схеми.
2.4.6. Перевірка відповідності інформації, зазначеної в графі 31 ВМД, фактично пред'явленому товару покладається на інспектора підрозділу. У випадках, коли опис товару в графі 31 ВМД дозволяє віднести пред'явлений товар до коду ТН ЗЕД зазначеного в графі 33 ВМД, але зазначеної інформації не достатньо для визначення коду товару, інспектор підрозділу, запрошує уповноважену особу декларанта та вимагає внесення додаткової інформації до графи 31 ВМД, яка б дозволила однозначно застосувати ту чи іншу ставку мита чи нарахувати інші митні платежі. У цьому випадку інспектор підрозділу складає акт митного огляду, один примірник якого залишається у ВТтаМВ.
2.4.7. При відсутності сертифіката про походження товару, коли його подання необов'язкове, та неможливості визначення країни походження товару за товаросупровідними документами, в такому випадку країна походження визначається по упаковці, маркуванню інспектором підрозділу, про що складається акт митного огляду, примірник якого подається у ВТтаМВ.
2.4.8. Якщо ВМД подається повторно, до ВМД долучається довідка про визначення митної вартості. ВМД з комплектом документів передається старшому сектору ВМДіП.
Орієнтовний час здійснення операцій по розділу 2.4. - до 2 год. (якщо під час розгляду поданої ВМД виникло складне або спірне питання стосовно рівня митної вартості чи коду ТН ЗЕД - інспектор ВТтаМВ діє в порядку встановленому начальником митниці).
2.5. Порядок дії інспектора ВМДП.
2.5.1. Інспектор ВМДП проводить перевірку наявності коштів, необхідних для проведення митного оформлення на депозитному рахунку митниці по конкретній ВМД, та проводить їх фактичне списання на ПК.
У випадку відсутності коштів на рахунку або їх нестачі вчиняє відповідний запис в КПД.
2.5.2. Призначений інспектор ВМДП у відповідності до Положення про відділ митних доходів та платежів, своїх функціональних обов'язків згідно посадової інструкції перевіряє дані, внесені в графи ВМД, перевірка яких належить до виключної компетенції ВМДП.
2.5.2.1. При поданні сертифіката про походження товарів перевіряє відповідність підпису особи, що засвідчила сертифікат та відтиск печатки, зразкам, надісланим ДМСУ. У випадку виникнення сумнівів щодо достовірності сертифіката про походження товару відповідно до встановленого порядку направляє його з товаросупровідними документами у ВТтаМВ для проведення перевірки його достовірності, встановлення фактичної країни походження товару.
2.5.3. Після завершення етапу перевірки ВМД та документів і у випадку відсутності зауважень інспектор проводить списання коштів з особистих рахунків підприємств, заповнює журнали згідно додатків 6 та 7 наказу ДМКУ N 167 від 23.04.96 року, проставляє штамп "СПЛАЧЕНО" в графі С ВМД, чим завершує етап митного оформлення у відділі митних доходів та платежів. Оригінали сертифікатів про походження товарів та копії документів, що визначають митну та фактурну вартість, інші документи та їх копії відповідно до наказу ДМСУ від 28.12.99 р. N 864 залишає в себе для наступної передачі до ВМДП.
ВМД з комплектом документів передає інспектору підрозділу.
2.5.4. У випадку неможливості митного оформлення на підставі поданих документів, викладає зауваження в КПД та оформляє картку відмови в прийомі ВМД до митного оформлення. ВМД перекреслюється, вписується номер картки відмови та номер КПД 4-й, 5-й примірники ВМД разом з талоном відмови передає уповноваженій особі декларанта під підпис в КПД. 1-й примірник разом з КПД передає в архів підрозділу; 2-й примірник - інспектору статистики для анулювання в базі даних, 3-й примірник ВМД разом з копіями товаросупровідних та інших документів залишає в себе для наступної передачі до ВМДП.
Орієнтовний час виконання операції 2.5-2.5.4 складає 20-25 хв. для ВМД з одним найменуванням товару. У випадку оформлення ВМД більш як з одним найменуванням товару орієнтовний час виконання цих операцій збільшується на 3-5 хв. на перевірку кожного додаткового найменування товару.
2.6. Порядок дій інспектора підрозділу після отримання документів:
2.6.1. Перевіряє відповідність даних, вказаних у ВМД, даним контракту, товаросупровідним та іншим документам. Перевіряє відповідність кодів ТН ЗЕД товарів даним товаросупровідних та інших документів, правильність заповнення ВМД.
2.6.2. Перевіряє документи, необхідні для митного оформлення вантажу у відповідний митний режим, наявність дозволів інших органів тощо. При виявленні зауважень до документів, заповнення граф ВМД тощо викладає їх в КПД. Передає документи начальнику підрозділу або його заступнику для прийняття рішення про прийняття ВМД до митного оформлення.
Орієнтовний час здійснення операцій по розділу 2.6 - 15-20 хв. плюс 5-7 хв. на кожен додатковий код товару.
2.7. Прийняття рішення про прийом документів до митного оформлення:
2.7.1. Начальник підрозділу або його заступник розглядає подані документи та зауваження інспектора і у випадку подання ВМД без повного комплекту документів, необхідних для митного оформлення товарів, або якщо вона заповнена декларантом з порушенням вимог, встановлених чинним законодавством, а також в інших випадках, передбачених законодавством, приймає рішення про відмову у прийнятті ВМД до митного оформлення, вчиняє про це запис у КПД, повертає комплект документів інспектору для оформлення картки відмови у прийомі ВМД до митного оформлення.
2.7.2. Інспектор підрозділу оформляє картку відмови в прийомі до митного оформлення. ВМД перекреслює, вписує номер картки відмови та номер КПД і повертає 4-й, 5-й примірники ВМД з документами та талоном відмови уповноваженій особі декларанта під підпис в КПД. 1-й примірник ВМД з копіями документів залишає в справах підрозділу, 2-й примірник передає інспектору статистики для анулювання в базі даних, 3-й примірник ВМД передає у ВМДП.
2.7.3. У випадку відсутності зауважень до поданих документів начальник підрозділу приймає рішення про прийняття документів до митного оформлення та передає їх інспектору підрозділу для реєстрації ВМД.
Орієнтовний час здійснення операцій по розділу 2.7 - 2-3 хв.
Завершення митного оформлення
2.8. Порядок дій інспектора підрозділу:
2.8.1. Проставляє відтиск штампа "Під митним контролем" на всіх примірниках ВМД.
2.8.2. Присвоює ВМД реєстраційний номер і реєструє її в журналі обліку ВМД (додаток N 6). Після завершення цієї процедури ВМД вважається прийнятою для оформлення, декларант несе юридичну відповідальність за зазначені в ній відомості. Після завершення процедури прийняття ВМД не може бути відкликана декларантом, підрозділ може відмовити в митному оформленні виключно у випадках, передбачених законодавством України.
2.8.3. Перевіряє достовірність відтисків МЗ, печаток та штампів інших органів тощо. Проводить митний догляд вантажів у відповідності з порядком, передбаченим розділом 3 даної схеми.
2.8.4. У випадку виявлення факту контрабанди чи ПМП, інспектор відбирає пояснення в причетних осіб, складає протокол про ПМП, відповідно до наказу ДМСУ N 8 від 06.01.99 р. передає матеріали у СБК та ПМП. Товари, предмети, що є безпосереднім об'єктом правопорушень, затримуються з послідуючою передачею на склад митниці відповідно до встановленого порядку або передаються по акту на відповідальне зберігання під митне забезпечення на склади підприємства. Митне оформлення товару зупиняється до прийняття остаточного рішення по справі про ПМП, виписується картка відмови в митному оформленні, заповнена згідно з чинним законодавством.
2.8.5. При повній відповідності даних, заявлених в документах, даним, отриманим в результаті митного догляду, інспектор завершує митне оформлення документів. При цьому проставляє відтиск ОНП в графі Д ВМД на товаросупровідних документах та на додаткових аркушах ВМД.
2.8.6. У разі потреби здійснення митного огляду інспектор митного поста, за погодженням з начальником м/п, на звороті 1-го примірника ВМД робить запис "Направляється для здійснення митного огляду", який завіряється його особистим підписом.
Начальником м/п в КПД назначається інспектор, який направляється для проведення митного огляду. За результатами митного огляду оформляється Акт про митний огляд (додаток N 12) (не наводиться). Акт про митний огляд завіряється особистим підписом інспектора, який проводив митний огляд, із проставленням відбитка штампа "Під митним контролем". Акт складається в двох примірниках, один залишається в справах підрозділу, а другий передається учаснику ЗЕД.
Кожний Акт про митний огляд реєструється в журналі обліку актів про митний огляд, який містить:
- реєстраційний номер Акта про митний огляд;
- дату складання Акта про митний огляд;
- реєстраційний номер ВМД;
- найменування вантажу;
- прізвище інспектора, що здійснював митний огляд;
- особистий підпис інспектора, що здійснював митний огляд;
- примітки.
До графи "Примітки" журналу обліку вносяться відомості про результати митного огляду та виявлені порушення.
2.8.7. Після завершення митного оформлення інспектор підрозділу відбирає по одному примірнику документів, по яких було здійснене повне митне оформлення, та зшиває їх разом з КПД та першим аркушем ВМД. Проставляє в рубриці 7 КПД кількість екземплярів документів, по яких було здійснено митне оформлення і які зберігаються в справах підрозділу. Цей запис засвідчує особистим підписом та відтиском особистої номерної печатки.
Копії контрактів з обліковими картками їх виконання, довідки про декларування валютних цінностей зберігаються в справах суб'єктів ЗЕД.
Записує П.І.Б. інспектора та номер ОНП в журнал обліку ВМД. В журналі надходження (доставлення) імпортних вантажів (додаток N 5) знімає вантаж з контролю (для імпортних вантажів), в журналі обліку робочого часу (додаток N 7) проставляє номер ВМД, по якій проведена оплата за виклик митника (в разі необхідності).
4-й та 5-й примірники ВМД разом з товаросупровідними документами повертає уповноваженій особі декларанта під підпис в КПД.
1-й примірник ВМД разом із комплектом документів, копію контракту з обліковою карткою виконання контракту, довідку про декларування валютних цінностей залишає в справах підрозділу.
2-й та 3-й примірники ВМД розподіляє згідно п. 1.10.
Документи контролю доставки вантажів інспектор підрозділу передає відповідальному інспектору за доставку вантажів, який контролює своєчасність їх доставки і у встановленому порядку знімає з контролю (ставить на контроль).
2.8.8. У випадку відмови у митному оформленні декларанту надається картка відмови в митному оформленні. ВМД до подальшого оформлення не приймається. Декларацію перекреслює і вписує номер картки відмови в митному оформленні. 4-й, 5-й примірники ВМД видає разом із талоном відмови уповноваженій особі декларанта під підпис в КПД, 2-й, 3-й примірники ВМД передає інспектору статистики для проведення анулювання в базі даних. 1-й примірник ВМД залишає в справах підрозділу разом з копіями товаросупровідних та інших документів. Після проведення процедури анулювання в базі даних, про що робиться відмітка на деклараціях, 2-й примірник передається в сектор статистики, 3-й примірник у ВМДП.
2.8.9. ВМД з комплектом документів, за винятком тих ВМД, що потребують окремого порядку зберігання, зберігаються в підрозділі в порядку накопичення по місяцях. Після 12 місяців зберігання документи передаються в архів митниці у встановленому порядку.
Контракти, по яких проводилось митне оформлення і термін дії яких закінчився, після 12 місяців (з дати оформлення останньої ВМД) зберігання передаються до архіву митниці у встановленому порядку.
2.8.10. Інспектор підрозділу заносить в електронну копію ВМД номер печатки інспектора, який проводив митне оформлення, дату митного оформлення, реєстраційний номер ВМД та виправлення, внесені в тверду копію ВМД. В цей же день електронні копії ВМД передаються в сектор статистики контролю та аналізу електронною поштою. Другі та треті примірники твердих копій ВМД щотижнево передаються у відділ статистики та ВМДП митниці.
2.8.11. Після завершення дій, пов'язаних з митним оформленням, інспектор підрозділу доповідає про його результати начальнику підрозділу або його заступнику.
3. Порядок митного догляду
Огляд та облік вантажу може здійснюватись як на транспортному засобі, так і шляхом вивантаження вантажу з транспортного засобу в залежності від характеру вантажу та інших обставин. При цьому інспектор повинен використовувати технічні засоби митного контролю, а також вимагати зважування товару і транспортного засобу для обліку насипних, наливних вантажів або використовувати інші засоби контролю фізичних показників вантажу (повірені установами Держстандарту).
3.1. Митний догляд при експорті
3.1.1. Якщо догляд проходить в приміщенні підрозділу (дрібні відправлення, посилки), інспектор підрозділу проводить огляд вантажу в присутності відправника на предмет відповідності даним, заявленим в документах, і накладає митне забезпечення. У випадку сумнівів щодо товару або якщо митне оформлення даного товару передбачає взяття проб чи зразків - інспектор відбирає такі проби у відповідності з порядком, встановленим ПКМУ N 1665 від 21.10.98 р. Митне оформлення зупиняється до отримання відповідних результатів аналізів.
3.1.2. Якщо догляд і завантаження проводиться на територіях і в приміщеннях підприємств, інспектор фіксує час виклику в журналі обліку робочого часу (додаток 7) і виїжджає на догляд і завантаження вантажу. Перед проведенням завантаження інспектор підрозділу перевіряє (при необхідності) наявність документів на право перевезення вантажів під митним забезпеченням та проводить огляд транспортного засобу на придатність до такого перевезення, згідно наказу ДМКУ N 198 від 06.05.95 р. визначає зону митного контролю та порядок переміщення товарів та осіб в ній. При відсутності зауважень дає дозвіл на завантаження. В процесі завантаження інспектор контролює відповідність і кількість вантажу, що завантажується, задекларованому. У випадку сумнівів щодо товару або якщо митне оформлення даного товару передбачає взяття проб чи зразків, інспектор відбирає такі проби у відповідності з порядком, встановленим ПКМУ N 1665 від 21.10.98 р. Митне оформлення зупиняється до отримання відповідних результатів аналізів.
Після проведення завантаження та відсутності зауважень накладає митне забезпечення на вантажний відсік транспортного засобу.
Після повернення з виклику фіксує час повернення в журналі обліку робочого часу (додаток 7).
3.2. Митний догляд при імпорті
3.2.1. Догляд імпортних вантажів при пред'явленні ВМД.
3.2.1.1. Якщо догляд проходить в приміщенні підрозділу (дрібні посилки), інспектор підрозділу проводить огляд вантажу в присутності перевізника та одержувача вантажу на предмет відповідності даним, заявленим в документах. У випадку сумнівів щодо товару або якщо митне оформлення даного товару передбачає взяття проб чи зразків - інспектор відбирає такі проби у відповідності з порядком, встановленим ПКМУ N 1665 від 21.10.98 р. Митне оформлення зупиняється до отримання відповідних результатів аналізів.
3.2.1.2. Якщо догляд проходить на транспортному засобі на території підрозділу, інспектор перед початком догляду вантажу проводить огляд транспортного засобу на предмет виявлення пошкоджень вантажного відсіку, які б давали можливість доступу до вантажу, наявності та достовірності накладеного митного забезпечення, відсутність пошкоджень пломбувального троса, згідно наказу ДМКУ N 198 від 06.05.95 р. визначає зону митного контролю та порядок переміщення товарів та осіб в ній. Після проведення зовнішнього огляду транспортного засобу інспектор проводить опитування представника транспортної фірми про відсутність сторонніх вкладень, після чого проводиться огляд вантажу. Огляд вантажу проводиться на предмет відповідності даним, заявленим в декларації та відсутності тайників у вантажному відсіку. У випадку сумнівів щодо товару або якщо митне оформлення даного товару передбачає взяття проб чи зразків - інспектор відбирає такі проби у відповідності з порядком, встановленим ПКМУ N 1665 від 21.10.98 р. Митне оформлення зупиняється до отримання відповідних результатів аналізів.
3.2.1.3. Якщо догляд проходить на території підприємств при безпосередньому розвантаженні з транспортного засобу, інспектор фіксує час виклику в журналі обліку робочого часу (додаток 7) і виїжджає на догляд. Перед початком догляду інспектор проводить огляд транспортного засобу на предмет виявлення пошкоджень вантажного відсіку, які б давали можливість доступу до вантажу, наявності та достовірності накладеного митного забезпечення, відсутність пошкоджень пломбувального троса, згідно наказу ДМКУ N 198 від 06.05.95 р. визначає зону митного контролю та порядок переміщення в ній товарів та осіб. Після проведення зовнішнього огляду транспортного засобу інспектор проводить опитування представника транспортної фірми про відсутність сторонніх вкладень, після чого дає дозвіл на розвантаження транспортного засобу і в процесі розвантаження проводить догляд вантажу. Догляд вантажу проводиться на предмет відповідності даним, заявленим в декларації. У випадку сумнівів щодо товару або якщо митне оформлення даного товару передбачає взяття проб чи зразків, інспектор відбирає такі проби у відповідності з порядком, встановленим ПКМУ N 1665 від 21.10.98 р. Після повного розвантаження інспектор проводить огляд вантажного відсіку на предмет наявності тайників та відсутності пошкоджень. Після повернення у відділ інспектор фіксує час повернення в журналі обліку робочого часу (додаток 7). При необхідності донарахування митних зборів за виклик митника додатково виписує у встановленому порядку документ на оплату виклику і контролює його оплату.
3.2.2. Догляд імпортних вантажів при розвантаженні на склади без подання ВМД по акту на відповідальне зберігання.
Якщо догляд проходить на території підприємств при безпосередньому розвантаженні з транспортного засобу, інспектор фіксує час виклику в журналі обліку робочого часу (додаток 7) і виїжджає на догляд. Перед початком догляду інспектор проводить огляд приміщення (двері, вікна, стіни, люки, підлога, дверні петлі та інше) на предмет можливості зберігання вантажу під митним забезпеченням і транспортного засобу на предмет виявлення пошкоджень вантажного відсіку, які б давали можливість доступу до вантажу, наявності та достовірності накладеного митного забезпечення, відсутність пошкоджень пломбувального троса, пересвідчується в наявності повноважень в особи, яка приймає вантаж на відповідальне зберігання, згідно наказу ДМКУ N 198 від 06.05.95 р. визначає зону митного контролю та порядок переміщення в ній товарів та осіб. Після проведення зовнішнього огляду транспортного засобу інспектор проводить опитування представника транспортної фірми про відсутність сторонніх вкладень, після чого дає дозвіл на розвантаження транспортного засобу і в процесі розвантаження проводиться догляд вантажу. Догляд вантажу проводить на предмет відповідності даним, заявленим в товаросупровідних документах.
Після повного розвантаження інспектор проводить огляд вантажного відсіку на предмет наявності тайників та відсутності пошкоджень, накладає МЗ на приміщення, де зберігатиметься вантаж, та складає акт передачі вантажу на відповідальне зберігання.
Після повернення в підрозділ інспектор фіксує час приїзду в журналі обліку робочого часу, виписує у встановленому порядку документ на оплату виклику та контролює його оплату.
3.2.3. Якщо вантажі підлягають контролю ветеринарної служби чи інспекції з карантину рослин, розвантаження проводиться в обов'язковій присутності представників зазначених служб та з їхнього дозволу.
3.2.4. Якщо для подання дозволу на розвантаження ветеринарній службі чи інспекції з карантину рослин потрібно взяти проби та зразки, інспектор знімає митне забезпечення з транспортного засобу і надає можливість представникам зазначених служб взяти проби. Після взяття проб на транспортний засіб накладається митне забезпечення. Подальше розвантаження проводиться після дозволу ветеринарної чи фітосанітарної служб. Про факт зняття та накладення митного забезпечення, а також причини таких дій інспектор вчиняє запис на товаросупровідних документах.
4. Заключні положення
4.1. На кожному етапі оформлення ВМД посадовими особами фіксується час прийняття її в роботу, який зазначається в КПД, та зазначаються зауваження до поданих ВМД та документів, що засвідчується підписом цих осіб.
4.2. В кожному випадку направлення документів у ВТтаМВ (незалежно, направляється товар на визначення митної вартості чи на визначення коду товару згідно з ТН ЗЕД) здійснюється погодження як по ціні товару, так і по коду ТН ЗЕД.
4.3. Всі штампи на ВМД проставляються інспекторами таким чином, щоб не закривати інформацію, внесену до граф ВМД.
4.4. Реєстраційний номер ВМД, по якій було відмовлено в митному оформленні, не може бути присвоєний іншій ВМД.
4.5. У випадку декларування імпортних товарів (предметів), фактурна вартість яких не перевищує 100 доларів США (за винятком: підакцизних товарів; товарів, що підлягають експортному контролю; товарів, що розміщуються в режим митний склад; ВМД, на які подається незалежно від вартості товару), заповнюється службова записка (додаток N 8), митне оформлення здійснюється згідно даної Технологічної схеми.
4.6. Оформлена ВМД свідчить про надання суб'єкту ЗЕД права на розміщення товарів у визначеному митному режимі і підтверджує права та обов'язки зазначених у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних правових, фінансових, господарських та інших дій.

................
Перейти до повного тексту