- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ ТА З ПИТАНЬ
ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Н А К А З
29.12.2002 N 388/135
Про затвердження Методичних рекомендацій з проведення обстеження ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року
N 652-р "Про вивчення стану справ на ринках з продажу продовольчих і непродовольчих товарів" та з метою визначення соціально-економічної ефективності діяльності ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів та шляхів їх подальшого розвитку за результатами обстеження ринків
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Методичні рекомендації з проведення обстеження ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів, що додаються.
2. Управлінню розробки, удосконалення та впровадження нормативних актів у сфері торгівлі Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, головному управлінню розвитку підприємництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва довести цей наказ до відома Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, представництв Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Антимонопольного комітету, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики, Державного комітету з нагляду за охороною праці, Укоопспілки.
3. Рекомендувати координаційним радам з питань розвитку підприємництва при місцевих органах виконавчої влади розглянути на своїх засіданнях результати вивчення стану справ на ринках з продажу продовольчих і непродовольчих товарів.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Державного секретаря Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України Кабана П.С. та заступника Голови Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Футоранську Ю.М.
Міністр економіки та з
питань європейської інтеграції В.Хорошковський
Голова Державного комітету України з
питань регуляторної політики
та підприємництва О.Кужель
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економіки та з питань
європейської інтеграції
України,
Державного комітету
України з питань
регуляторної політики
та підприємництва
29.12.2002 N 388/135
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з проведення обстеження ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів
1. Загальні положення
Методичні рекомендації розроблено на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року
N 652-р "Про вивчення стану справ на ринках з продажу продовольчих і непродовольчих товарів" з метою визначення соціально-економічної ефективності діяльності ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів та шляхів їх подальшого розвитку.
Цими рекомендаціями визначається порядок проведення обстеження ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів незалежно від форм власності за такими напрямками: перевірка наявності документів, які регламентують діяльність ринків; проведення на ринках інвентаризації торгових місць, дослідження стану дотримання порядку справляння ринкового збору; перевірка економічної обгрунтованості встановлених адміністрацією ринків плати за оренду приміщень та тарифів за послуги, які надаються ринком суб'єктам підприємництва та фізичним особам; вивчення на відповідність законодавству договорів, укладених між адміністрацією ринків та особами, які здійснюють торгівлю на ринку; перевірка дотримання адміністрацією ринку санітарних вимог та чинного законодавства щодо забезпечення нормальної роботи продавців; вивчення питань соціального захисту продавців; вивчення питань оформлення роботодавцями трудових відносин з продавцями відповідно до чинного законодавства про працю; вивчення стану забезпечення охорони праці на ринку; стан виконання регіональних програм вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
Під час проведення обстеження рекомендується вивчити дотримання адміністраціями ринків актів законодавства, що регулюють діяльність ринків як суб'єктів господарювання.
Обстеженням рекомендується охопити усі ринки, розташовані на території Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
2. Організація проведення обстеження
2.1. Для обстеження ринків Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міськдержадміністрації затверджують робочі групи розпорядженням (наказом) у терміни, встановлені пунктом 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року
N 652-р "Про вивчення стану справ на ринках з продажу продовольчих і непродовольчих товарів". Рекомендується головою робочої групи призначити керівника структурного підрозділу з питань внутрішньої торгівлі. До складу робочих груп залучаються фахівці відповідних територіальних органів:
Ради міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацій, Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій;
райдержадміністрацій та міськвиконкомів;
органів місцевого самоврядування (за згодою);
Державної податкової адміністрації;
Антимонопольного комітету;
Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики;
Державного комітету з нагляду за охороною праці;
Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва;
Міністерства охорони здоров'я;
Державної інспекції з контролю за цінами;
Укоопспілки;
координаційних рад з питань розвитку підприємництва (за згодою);
уповноважений з питань захисту прав підприємців Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва;
регіональних представництв Українського союзу промисловців і підприємців;
громадської організації "Інститут власності";
Всеукраїнської асоціації "Український ринок";
інших громадських організацій.
Зважаючи на специфіку обстеження, рекомендується включити до складу робочої групи юристів за фахом.
Відомості про склад робочих груп, графік роботи та місце проведення засідань оприлюднюються в місцевих засобах масової інформації.
2.2. Робоча група складає та затверджує графік обстеження ринків за інформацією щодо кількості ринків та їх розташування, наданою місцевими державними адміністраціями;
доводить до відома адміністрацій ринків за тиждень до початку проведення обстеження інформацію про дату та порядок обстеження, перелік документів, які будуть розглядатися робочою групою. Адміністраціям ринків необхідно роз'яснити, що обстеження ринків проводиться з метою розробки пропозицій щодо заходів створення належних умов для діяльності ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, а також вдосконалення чинного законодавства у цій сфері.
У разі виникнення підстав для перенесення дати обстеження, адміністрації ринків мають право надавати пропозиції щодо її зміни, про що робоча група має бути інформована не пізніше ніж за 3 дні до початку обстеження.
2.3. Тривалість обстеження одного ринку не повинна перевищувати трьох робочих днів.
2.4. На час проведення обстеження адміністрація ринку призначає відповідальну особу, яка буде супроводжувати робочу групу та надавати всю необхідну документацію на вимогу членів робочої групи.
2.5. Особи, які входять до складу робочої групи, зобов'язані мати при собі посвідчення, що підтверджує їх належність до відповідного органу виконавчої влади, а також спеціальні направлення держадміністрацій і подавати ці документи на вимогу адміністрації ринку, що обстежується.
2.6. Під час проведення обстеження члени робочої групи повинні дотримуватись установлених на ринку правил внутрішнього розпорядку, не перешкоджати особам, що здійснюють торгівлю на ринку та забезпечують його діяльність.
2.7. При проведенні обстеження робоча група вивчає організацію роботи ринку як суб'єкту господарювання у відповідності з чинним законодавством (Закони України
"Про підприємництво",
"Про підприємства в Україні",
"Про господарські товариства",
"Про власність",
"Про плату за землю",
"Про оренду землі",
"Про охорону праці",
Кодекс законів про працю України,
Земельний кодекс України,
Цивільний процесуальний кодекс України, Декрет Кабінету Міністрів України
"Про місцеві податки і збори", Указ Президента України
"Про впорядкування механізму сплати ринкового збору") й аналізує наступні відомості:
організаційно-правова форма та форма власності ринку;
право власності на будови, споруди та малі архітектурні форми, що знаходяться на території ринку;
правові підстави відводу землі та юридичного оформлення цього відводу;
проектна кількість торгових місць та фактична кількість торгуючих;
порядок справляння ринкового збору, залежність ставок ринкового збору від розміру торгового місця та виду продукції, що реалізується;
розрахунки (калькуляція) щодо встановлених тарифів на послуги, що надаються ринками (обов'язково тарифи за утримання торгового місця);
наявність та юридична оцінка договорів, укладених між адміністрацією ринку та особами, які здійснюють торгівлю на ринку;
дотримання безпеки праці на ринку;
наявність та фактичне виконання планів реконструкції ринків у відповідності з регіональними програмами вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів;
інші характеристики матеріально-технічного забезпечення та господарської діяльності ринку.
2.8. З метою вивчення дотримання норм законодавства про працю роботодавцями, що здійснюють торгівлю на ринку та мають найманих працівників, взаємовідносин працюючих на ринку та адміністрації члени робочої групи проводять добровільне анкетування (додаток 1). Кількість опитуваних встановлюється рішенням робочої групи.
3. Оформлення результатів обстеження
3.1. За результатами проведення обстеження кожного ринку робоча група складає довідку про обстеження (додаток 2) та пояснювальну записку до неї, яка повинна містити пропозиції щодо поліпшення стану справ на ринках і, у разі необхідності, внесення змін до нормативно-правової бази.
3.2. Робочі групи Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя узагальнюють інформацію про результати вивчення стану справ на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів і пропозиції щодо заходів створення належних умов для діяльності ринків та до 1 березня 2003 року направляють її до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва.
Начальник управління розробки,
удосконалення та впровадження
нормативних актів у сфері
торгівлі Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України А.Юрченко
Начальник головного управління
розвитку підприємництва
Державного комітету України
з питань регуляторної політики
та підприємництва О.Головко
Додаток 1
до пункту 2.8 Методичних
рекомендацій з проведення
обстеження ринків
з продажу продовольчих
і непродовольчих товарів
АНКЕТА
анонімного опитування працюючих на ринку
1. Вкажіть свій статус
суб'єкт підприємницької діяльності ________
найманий працівник _____________
................Перейти до повного тексту