1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
Головний державний інспектор ветеринарної медицини України
Н А К А З
N 23 від 04.06.96 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
19 червня 1996 р.
За N 314/1339
Про затвердження Ветеринарно-санітарних правил для ринків
З метою посилення санітарного стану ринків, контролю за якістю продукції та дотримання правил торгівлі на виконання доручень Кабінету Міністрів України від 14 липня 1995 року N 13447/11 та 13 травня 1996 року N 13447/11, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Ветеринарно-санітарні правила для ринків (додаються).
2. Вважати такими, що не застосовуються на території України, Санітарні правила для колгоспних ринків, затверджені наказом Міністерства торгівлі СРСР від 24 грудня 1979 року N 297.
Головний державний інспектор ветеринарної медицини України П.Достоєвський
Затверджено
наказом Головного державного
інспектора ветеринарної медицини
України від 04.06.96 N 23
Ветеринарно-санітарні правила*) для ринків
______________
* Далі - Правила.
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила вміщують санітарні вимоги до території, обладнання, торговельно-технологічного устаткування, інвентаря, утримання ринків, продажу продукції, а також обов'язки дирекції ринків по їх дотриманню.
Правила поширюються на ринки і ринкові комплекси всіх типів як існуючих, так і тих, що будуються або реконструюються, незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
1.2. Проектування, будівництво, реконструкція чи капітальний ремонт ринків проводиться за типовими або індивідуальними проектами, узгодженими в установленому порядку, в тому числі обов'язково з установами державної санітарно-епідеміологічної служби державної ветеринарної медицини та пожежного нагляду.
2. Санітарні вимоги до території ринку
2.1. Територія ринку розмежовується на зони:
- торговельну;
- господарську.
В торговельній зоні розташовують:
- криті ринки, павільйони для торгівлі харчовою продукцією - м'ясом і м'ясопродуктами, молоком та молокопродуктами; лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи;
- криті і відкриті ряди для торгівлі рослинницькою продукцією;
- майданчики для продажу продукції з автомобілів, возів, причепів;
- відокремлені майданчики для торгівлі живими тваринами та птицею;
- підприємства по продажу продовольчих і промислових товарів, громадського харчування та побутового обслуговування.
В господарській зоні розташовують майданчики, споруди господарського призначення для зберігання обладнання, інвентаря, матеріалів, деззасобів, тари, сміттєзбірники, громадські санітарні вузли тощо.
Якщо є можливість, в цій зоні обладнується відокремлена стоянка для легкового та вантажного автотранспорту.
2.2. Розміри земельних ділянок встановлюються рішенням місцевих Рад народних депутатів виходячи з потужності і об'ємно-планувальних рішень ринку з урахуванням чисельності населення, яке користується послугами ринку.
2.3. Вибір ділянки для забудови ринку узгоджується в установленому порядку з органами державної санітарно-епідеміологічної служби, державної ветеринарної медицини, пожежного нагляду та архітектурно-планувальними організаціями.
2.4. При виборі ділянки для будівництва ринку враховується зручність його розміщення до населених пунктів, забезпечення внутрішнього та зовнішнього транспортного сполучення. Рекомендується розміщувати ринки у складі загальноміських та районних торговельних центрів в районах з переважно житловою забудовою: на шляхах з'єднання виробничих підприємств з житловими зонами міста, села, поблизу транспортних магістралей, автобусних та залізничних станцій тощо.
В зоні вибраної ділянки повинна бути територія для організації відкритої автостоянки для легкового та вантажного транспорту з розрахунковою кількістю машиномісць згідно з ДБН 360-92* "Містобудування, планування та забудова міських і сільських поселень".
2.5. Земельна ділянка для ринку повинна знаходитись за межами санітарно-захисних зон промислових, сільськогосподарських та комунальних об'єктів, передбачених діючими Санітарними правилами планування та забудови населенних місць (додаток 4-8).
2.6. Відстань від меж ділянки ринку до меж земельних ділянок житлових та громадських будівель, загальноосвітніх, спеціальних, дитячих установ і закладів, установ охорони здоров'я і відпочинку повинна бути не менше 50 м.
В окремих випадках при відповідному обгрунтуванні та дотриманні санітарних вимог до шумового режиму території Санітарні правила планування та забудови населених місць, (додаток 16), відстань може бути зменшена, але не більше, як на 25%, за погодженням з органами державного санітарного нагляду.
2.7. Для збирання сміття і відходів на території ринку обладнують сміттєзбірники, встановлюють урни.
Майданчики для встановлення сміттєзбірників повинні бути розташовані в господарській зоні ринку на відстані 20 м від місць торгівлі харчовою продукцією.
3. Вимоги до обладнання та утримання ринків
3.1. Ринок, як торговельне підприємство, у своєму складі повинен мати відповідно обладнані торговельні місця, лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи, упорядковану територію, громадські санітарні вузли, достатню кількість води, електроенергії, зв'язок, тепло.
Найбільш потужними ринковими комплексами є криті ринки і ринки павільйонного типу.
3.2. Всі ринкові споруди повинні бути підключені до міської мережі водопостачання, каналізації, опалення і електрозабезпечення у відповідності з діючими нормативними документами СНІП 2.04.01-85 "Внутрішній водопровід і каналізація будинків", СНІП 11-4-79 "Природне і штучне освітлення. Норма проектування", системи вентиляції і опалення повинні відповідати вимогам СНІП 2.04.05-86.
3.3. При відсутності в місці розташування ринку централізованого водопостачання допускається обладнання місцевої системи з вибором джерела водопостачання при погодженні з державною санітарно-епідеміологічною службою.
3.4. При наявності водопроводу і каналізації на ринку обладнують санітарні вузли, які розташовують на відстані не менше 25 м від місць торгівлі харчовою продукцією.
На ринках, де каналізація відсутня, обладнуються санітарні вузли з водонепроникними вигрібними ямами на відстані не ближче 50 м від місць торгівлі харчовою продукцією.
Санітарні вузли повинні мати зручні, вимощені і освітлені підходи.
3.5. При відсутності каналізації на ринку порядок видалення і спуску стічних вод визначається установами комунальної служби за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою.
3.6. Територія ринку повинна бути огородженою, під'їзні шляхи і підходи до нього асфальтованими.
При цьому передбачаються схили поверхні асфальтового покриття для стоку зливних і талих вод.
3.7. Ринок прибирають щоденно після закінчення торгівлі з обов'язковим в теплу пору року поливанням (миттям) всієї території. В зимову пору проїзди, проходи систематично очищають від снігу, льоду.
Поточне прибирання ринку проводиться безперервно протягом всього дня для запобігання забрудненню продуктів.
Один раз на місяць проводиться санітарний день, у який на території ринку, в критих павільйонах проводиться ретельне прибирання, дезінфекція місць торгівлі, торговельного інвентаря, обладнання.
Регулярно проводиться розморожування по мірі намерзання "шуби" та дезінфекція всіх холодильних камер дезінфекційними засобами, дозволеними Міністерством охорони здоров'я України.
3.8. Стіни торговельного залу, а також стіни приміщень для миття торговельного інвентаря, душових, санітарних вузлів облицьовують на висоту 1,8 м водостійкими синтетичними матеріалами, глазурованою плиткою або фарбують олійними чи водостійкими синтетичними фарбами, дозволеними Міністерством охорони здоров'я України.
Стіни холодильних камер облицьовують глазурованою плиткою або листами нержавіючої сталі на висоту не менше 1,8 м.
3.9. Для підтримання належного санітарного стану риночних комплексів і павільйонів щорічно до початку весняно-літнього сезону проводиться необхідний ремонт споруд ринку, холодильного та торговельно-технічного обладнання, приміщень лабораторії ветсанекспертизи.
3.10. На території ринку обладнують фонтанчики для питної води, умивальники, приміщення для миття торговельного інвентаря, фруктів, овочів. Вода, яка використовується для господарсько-побутових і питних потреб, повинна відповідати вимогам ГОСТ 2874-82 "Вода питна. Гігієнічні вимоги і контроль за якістю".
3.11. Ринок забезпечується в достатній кількості прибиральним інвентарем, матеріалами для миття, мийними, дезінфікуючими і дератизаційними засобами. Ці засоби повинні зберігатися окремо в закритому приміщенні.
3.12. Для зберігання особистих речей працівників ринку обладнують гардероби, а для зберігання торговельного інвентаря виділяється спеціальне приміщення.
3.13. На ринку, де реалізується продукція з обмеженим строком зберігання, забезпечується короткочасне зберігання її в холодильних камерах. Для зберігання м'яса, яке підлягає лабораторному дослідженню, до вирішення питання про можливість його реалізації на ринках встановлюються холодильники-ізолятори, нагляд за якими здійснюють лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи.
За роботу холодильних камер несе відповідальність дирекція ринку.
3.14. Сміття з території ринку вивозять щоденно. Сміттєзбірники і урни в кінці дня після закінчення торгівлі очищають від сміття, дезінфікують хлорним вапном.
3.15. Санітарні вузли і умивальники утримуються справними, чистими. Туалети щодня дезінфікуються 10% розчином хлорного вапна або 20% розчином гашеного вапна чи іншими дезінфікуючими засобами, дозволеними Міністерством охорони здоров'я України.
3.16. Персоналу, який обслуговує санітарні вузли, забороняється виконувати роботи, пов'язанні із зберіганням та реалізацією харчової продукції.
4. Вимоги до устаткування та інвентаря
4.1. Ринок повинен бути забезпечений в достатній кількості інвентарем, торговельно-технологічним обладнанням та спецодягом:
прилавками, столами для торгівлі, стільцями, лавами для торгуючих, куртками, фартухами, нарукавниками тощо.
4.2. Прилавки, столи для продажу сільськогосподарської продукції (м'ясопродуктів, молокопродуктів, меду) покривають нержавіючою сталлю, листами алюмінієвих сплавів та іншими матеріалами, допущеними для вказаних цілей Міністерством охорони здоров'я України.
4.3. У користування особам, які торгують на ринку, надається напрокат торговельний інвентар: ваги, куртки, ножі, лотки, ложки, виделки, лопатки, щипці, совки, лійки, мірки, гачки, столи тощо.

................
Перейти до повного тексту