1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
08.12.2005 N 483
Про затвердження Методичних рекомендацій з прогнозування показників таблиць "витрати-випуск" (міжгалузевого балансу)
На виконання пункту 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.09.2003 N 557-р "Про аналіз та прогнозування показників таблиць "витрати-випуск" (міжгалузевого балансу)"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації з прогнозування показників таблиць "витрати-випуск" (міжгалузевого балансу), що додаються.
2. Начальнику відділу прогнозування розвитку секторів економіки та міжгалузевого балансу Дуді М.О. довести цей наказ до відома міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, а також здійснювати координацію застосування на практиці зазначених Методичних рекомендацій.
3. Рекомендувати міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади при виконанні робіт з прогнозування економічного і соціального розвитку України керуватись цими Методичними рекомендаціями.
4. Структурним підрозділам Міністерства економіки України використовувати ці Методичні рекомендації при виконанні робіт з прогнозування економічного і соціального розвитку України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора департаменту економічної стратегії Піщейка В.О.
Міністр А.Яценюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства
економіки України
08.12.2005 N 483
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з прогнозування показників таблиць "витрати-випуск" (міжгалузевого балансу)
ВСТУП
Методичні рекомендації з прогнозування показників таблиць "витрата-випуск" (міжгалузевого балансу) (далі - Методичні рекомендації) мають на меті представити можливості використання методології таблиць "витрата-випуск" (далі - ТВВ) для аналізу структури і тенденцій розвитку економіки, планування ефективних пропорцій між окремими галузями національної економіки, безпосереднього врахування галузевих техніко-економічних проектів у розв'язанні задач зведеного прогнозування розвитку народного господарства для використання працівниками Мінекономіки і галузевих міністерств України.
Початком наукових розробок за методом "витрата-випуск", як і введення в обіг саме цього терміну, можна вважати публікацію у 1936 році статті Леонтьєва В.В. щодо розрахунку міжгалузевих потоків продукції та балансування її випуску і витрат. Надалі цей метод одержав також назву міжгалузевого балансу (далі - МГБ), у зв'язку з чим у подальшому викладі поняття "таблиця витрата-випуск" і "міжгалузевий баланс" слід сприймати як синоніми.
Побудова ТВВ призвела до необхідності вирішення питання про класифікацію врахованих у ній галузей, у результаті чого довгий час використовувався підхід формування так званих "чистих" галузей економіки. Однак останнім часом у зв'язку з розвитком системи національних рахунків (далі - СНР) ООН більш доцільним визнано формування таблиці на основі класифікації за видами економічної діяльності. Питання співвідношення двох зазначених підходів і переходу від першого до другого розглядаються в першому розділі.
У другому розділі "Математична модель ТВВ та її основні властивості" подається вихідна (класична) постановка моделі, інваріантна стосовно тієї чи іншої класифікації щодо врахованих у ній галузей, а також досліджуються основні властивості даної моделі.
Третій розділ "Використання звітних ТВВ для аналізу структури і тенденцій розвитку економіки" присвячений розгляду переважно формально-математичного апарату, який дає змогу порівняти різночасні звітні ТВВ та поглибити змістовний аналіз структурних і динамічних тенденцій розвитку економіки.
У четвертому розділі "Розрахунок і прогнозування коефіцієнтів прямих матеріальних витрат у моделі ТВВ" подано характеристику окремих елементів матеріальних витрат, описуються методи їх прогнозування.
П'ятий розділ "Коефіцієнти прямих і повних витрат та коефіцієнти розподілу в ТВВ" присвячений визначенню і виявленню співвідношень між коефіцієнтами прямих, повних і непрямих витрат та коефіцієнтами розподілу, що важливо з позицій змістовного аналізу структури й ефективності економіки.
У шостому розділі "Розширення моделі "витрата-випуск" для урахування процесів відтворення основних фондів і трудових ресурсів" розглядаються питання динамізації моделі ТВВ шляхом урахування закономірностей відтворення основних фондів і трудових ресурсів, без чого не можуть бути вироблені обґрунтовані прогнози розвитку економіки.
Сьомий розділ "Використання моделі "витрата-випуск" у прогнозних розрахунках" присвячений дослідженню прогностичних можливостей моделі ТВВ, у тому числі за рахунок побудови моделі міжвидової взаємодії і включення в загальну схему розрахунків галузевих техніко-економічних розробок.
Слід зазначити, що автори методики не ставили за мету розроблення інструкцій для виконавців галузевих прогнозів у міністерствах і відомствах виходячи з поетапного впровадження методології "витрат-випуск".
Інструктивні матеріали доцільно розробити і впровадити дещо пізніше, коли з'явиться розуміння і зацікавленість працівників міністерств і відомств у потенційних можливостях застосування ТВВ.
1. Принципи побудови і структура таблиць "витрати-випуск" (міжгалузевого балансу)
1.2. Таблиця "витрати-випуск" за видами економічної діяльності
Усі складові МГБ відповідають показникам СНР, розраховуються за єдиною методологією та мають ідентичну класифікацію (табл. 1.3).
Класифікація
показників МГБ згідно із кодами СНР ООН
Таблиця 1.3
Код Найменування
Інституційні сектори економіки
S.1 Уся економіка
S.11 Нефінансові корпорації
S.12 Фінансові корпорації
S.13 Сектор загального державного управління
S.14 Домашні господарства
S.15 Некомерційні організації, що обслуговують домашні
господарства
S.2 Інший світ
Операції з товарами і послугами
P.1 Випуск
P.2 Проміжне споживання
P.3 Кінцеві споживчі витрати
P.31 Індивідуальні споживчі витрати
P.32 Колективні споживчі витрати
P.5 Валове нагромадження капіталу
P.51 Валове нагромадження основного капіталу
P.52 Зміна запасів матеріальних оборотних коштів
P.53 Придбання за виключенням вибуття цінностей
P.6 Експорт товарів та послуг
P.7 Імпорт товарів та послуг
Розподільні операції
D.1 Оплата праці найманих працівників
D.11 Заробітна плата
D.12 Внески наймачів на соціальне страхування
D.121 Фактичні внески наймачів на соціальне страхування
D.122 Умовно обчислені внески наймачів на соціальне
страхування
D.2 Податки на виробництво та імпорт
D.21 Податки на продукти
D.29 Інші податки, пов'язані з виробництвом
D.3 Субсидії на виробництво та імпорт
D.31 Субсидії на продукти
D.39 Інші субсидії, пов'язані з виробництвом
Інші нагромаджувальні запаси
K.1 Споживання основного капіталу
Балансуючі статті
B.1*g Валовий внутрішній продукт (розраховується для економіки
в цілому)
B.1g Валова додана вартість
B. Валовий/чистий прибуток (операційний результат)
2g,B.2n
B.3g Валовий змішаний дохід
До 2001 року звітні МГБ України розроблялись за так званими "чистими" галузями, сформованими на базі "господарських" галузей, склад яких до останнього часу визначався Загальним класифікатором галузей народного господарства (ЗКГНГ. З 2001 року зазначені баланси складаються за видами економічної діяльності (далі - ВЕД), що виділяються на основі чинного Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД. У рамках виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.93 N 326 "Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики" Державним комітетом статистики була розроблена Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД), призначена для заміни ЗКГНГ.
За основу КВЕД були прийняті КВЕД Статистичної комісії Європейського Союзу (ЄС) (NACE) та Міжнародна стандартна галузева класифікація видів економічної діяльності (ISIC) Організації Об'єднаних Націй (ООН).
КВЕД призначено для використання органами державного і місцевого управління, фінансовими органами й органами статистики.
Упровадження КВЕД забезпечує:
проведення статистичних обстежень економічної діяльності підприємств, установ і організацій;
проведення аналізу статистичної інформації на макро- і мікрорівнях;
складання ТВВ за результатами виробництва і розподілу товарів і послуг відповідно до СНР;
реєстрацію та облік підприємств і організацій за видами економічної діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);
застосування єдиної статистичної термінології і визначення статистичних одиниць, прийнятих у ЄС;
можливість зіставлення національної статистичної інформації з міжнародною.
Об'єктами класифікації в КВЕД є всі види економічної діяльності господарських суб'єктів, юридичних і фізичних осіб.
Економічна діяльність - це процес об'єднаних дій з метою одержання відповідного набору продукції чи послуг. Вид діяльності має місце тоді, коли поєднуються ресурси (устаткування, робоча сила, технологічні засоби, сировина, матеріали) для створення виробництва конкретних товарів і послуг, тобто вид діяльності характеризується використанням ресурсів, виробничим процесом і виходом продукції.
Окремий вид діяльності може складатися з єдиного простого процесу або охоплювати ряд процесів, кожний з яких входить у відповідну категорію класифікації. Наприклад, виробництво автомобілів вважається окремим видом діяльності, незважаючи на те, що це комплексний виробничий процес, який охоплює лиття, ковальські роботи, зварювання, збирання, фарбування і т. д. Якщо виготовлення окремих компонентів (двигун, коробка передач, прилади) є складовою того самого процесу виробництва, всі процеси разом розглядаються як єдиний вид діяльності.
За структурою КВЕД складається з двох блоків: ідентифікації і назви. Блок ідентифікації має ієрархічну систему класифікації і послідовну систему кодування з використанням літерно-цифрового коду. Перелік видів діяльності, що відображає загальну структуру КВЕД, представлений у таблиці 1.4. Загальна структура КВЕД подає найменування секції (одна буква латинського алфавіту), підсекції (дві букви латинського алфавіту) і розділу (дві цифри коду). КВЕД погоджений із класифікацією видів економічної діяльності NACE, що дає змогу використовувати її для порівняння національних статистичних даних зі статистичними даними ЄС без перехідних ключів. Коди КВЕД порівнюються з кодами ISIC ООН у табл. 2.
Перехід від ЗКГНГ до КВЕД супроводжується зміною методології побудови класифікації. Найбільш істотними відмінностями зміни методології побудови нової класифікації слід вважати:
зміну принципу поділу галузей економіки виробничої і невиробничої сфер на принцип виділення ВЕД за ознакою видобувних, обробних та інших видів діяльності, що надають послуги;
появу в класифікації нових ВЕД, відтворюючих ринкові відносини в економіці, які по-новому представляють поділ праці в суспільстві.
До видів діяльності, що здійснюють видобуток сировини, відповідно до міжнародних стандартів, належать: сільське господарство, мисливство та лісове господарство (секція A), рибне господарство (секція B), добувна промисловість (секція C). Видами діяльності, що обробляють сировину, слід вважати обробну промисловість (секція D) та виробництво електроенергії, газу та води (секція E). Види діяльності, наведені в секціях F - Q, вважаються видами діяльності, що надають послуги.
Загальна структура КВЕД
Таблиця 1.4
Код КВЕД Найменування діяльності Код
ISIC
1 2 3
Секція A Сільське господарство, мисливство та
лісове господарство
A
01 Сільське господарство, мисливство та
пов'язані з ними послуги
01
02 Лісове господарство та пов'язані з ним
послуги
02
Секція B Рибне господарство B
05 Риболовство; діяльність риборозплідників
і рибних ферм; послуги, пов'язані з
рибним господарством
05
Секція C Добувна промисловість C
Підсекція CA Видобування енергетичних матеріалів -
10 Видобування кам'яного вугілля, лігніту
(бурого вугілля) і торфу
10
11 Видобування вуглеводів; допоміжні служби 11
12 Видобування уранової руди 12
Підсекція CB Видобування неенергетичних матеріалів -
13 Видобування металевих руд 13
14 Інші галузі добувної промисловості 14
Секція D Обробна промисловість Д
Підсекція DA Харчова промисловість та перероблення
сільськогосподарських продуктів
-
15 Харчова промисловість 15
16 Тютюнова промисловість 16
Підсекція DB Текстильна промисловість та пошиття одягу -
17 Текстильна промисловість 17
18 Виробництво готового одягу та хутра 18
Підсекція DC Виробництво шкіри та шкіряного взуття -
19 Виробництво шкіри та шкіряного взуття 19
Підсекція DD Виробництво деревини та виробів з
деревини
-
20 Оброблення деревини та виробництво
виробів з деревини
20
Підсекція DE Целюлозно-паперова промисловість;
видавнича справа
-
21 Виробництво паперу та картону 21
22 Видавнича справа, поліграфічна
промисловість, відтворення друкованих
матеріалів
22
Підсекція DF Виробництво коксу, продуктів
нафтопереробки та ядерного палива
-
23 Виробництво коксу, продуктів
нафтопереробки та ядерного палива
23
Підсекція DG Хімічне виробництво -
24 Хімічне виробництво 24
Підсекція DH Виробництво гумових та пластмасових
виробів
-
25 Гумова та пластмасова промисловість 25
Підсекція DI Виробництво інших неметалевих мінеральних
виробів
-
26 Виробництво інших неметалевих мінеральних
виробів
26
Підсекція DJ Металургія та оброблення металу -
27 Металургія 27
28 Оброблення металу 28
Підсекція DK Виробництво машин та устаткування -
29 Виробництво машин та устаткування 29
Підсекція DL Виробництво електричного та електронного
устаткування
-
30 Виробництво конторських та
електронно-обчислювальних машин
30
31 Виробництво електричних машин і апаратури 31
32 Виробництво устаткування для радіо-,
телебачення та зв'язку
32
33 Виробництво медичних приладів та
інструментів; точних вимірювальних
пристроїв, оптичних пристроїв та
годинників
33
Підсекція DM Виробництво транспортного устаткування -
34 Виробництво автомобілів 34
35 Виробництво іншого транспортного
устаткування
35
Підсекція DN Інше виробництво, не віднесене до інших
угруповань
36 Виробництво меблів; інші види виробництва 36
37 Вироблення відходів 37
Секція E Виробництво електроенергії, газу та води
40 Виробництво електроенергії, газу та води 40
41 Збір, очищення та розподіл води 41
Секція F Будівництво F
45 Будівництво 45
Секція G Оптова і роздрібна торгівля; торгівля
транспортними засобами; послуги з ремонту
G
50 Торгівля транспортними засобами та їх
ремонт
50
51 Оптова торгівля і посередництво у
торгівлі
51
52 Роздрібна торгівля побутовими товарами та
їх ремонт
52
Секція P Готелі і ресторани H
55 Готелі 55
Секція I Транспорт I
60 Наземний транспорт 60
61 Водний транспорт 61
62 Авіаційний транспорт 62
63 Допоміжні транспортні послуги 63
64 Пошта та зв'язок 64
65 Фінансове посередництво 65
66 Страхування 66
67 Допоміжна діяльність у галузі фінансів та
страхування
67
Секція K Операції з нерухомістю, здавання під найм
та послуги юридичним особам
K
70 Операції з нерухомістю 70
71 Здавання під найм без обслуговуючого
персоналу
71
72 Діяльність у галузі інформатизації 72
73 Дослідження та розробки 73
74 Послуги, надавані переважно юридичним
особам
74
Секція L Державне управління L
75 Державне управління 75
Секція M Освіта M
80 Освіта 80
Секція N Охорона здоров'я та соціальна допомога N
85 Охорона здоров'я та соціальна допомога 85
Секція O Колективні, громадські та особисті
послуги
O
90 Асенізація, прибирання вулиць та обробка
відходів
90
91 Громадська діяльність 91
92 Діяльність у сфері відпочинку та розваг,
культури та спорту
92
93 Індивідуальні послуги 93
Секція P Послуги домашньої прислуги P
95 Послуги домашньої прислуги 95
Секція Q Екстериторіальна діяльність Q
99 Екстериторіальна діяльність 99
1.3. Методологічні принципи побудови таблиці "витрати-випуск"
Таблиця "витрати-випуск" характеризує процеси відтворення в економіці за матеріально-речовим та вартісним складом щодо ВЕД, які ґрунтуються на основі чинних КВЕД та ТВВ, і складається з трьох основних складових, так званих "квадрантів" (табл. 1.6).
Схема таблиці ТВВ у цінах споживачів
Таблиця 1.5
Показник Проміжне
споживан-
ня
Кінцеве використання Усього
вико-
ристано
види еко-
номічної
діяльнос-
ті
кінцеві
спожив-
чі
витрати
валове
нагро-
маджен-
ня
експорт імпорт
Товари
(послуги) в
цінах
споживачів,
використані у
виробництві
I
квадрант
II квадрант
Оплата праці
найманих
працівників
Податки (за
виключенням
субсидій) на
виробництво та
імпорт Валовий
прибуток,
змішаний дохід
III
квадрант
Валовий
внутрішній
продукт (ВВП)
Випуск
У колонках ТВВ відображено вартісний склад валового випуску за ВЕД щодо витрат окремих видів товарів та послуг, використаних у процесі виробництва (I квадрант) та доданої вартості (III квадрант), у рядках використання кожного виду товарів та послуг на проміжне споживання і кінцеве використання. Для кожного виду діяльності загальний обсяг випуску дорівнює обсягу використання. Як вироблені, так і використані товари та послуги, відображені за вартістю їх споживання, тобто з включенням торговельно-транспортної націнки і податків (за виключенням субсидій на продукти). Таблицю складено за ВЕД, які виробляють певний товар чи надають певну послугу. Значення вартісних показників наведено у фактично діючих цінах звітного року.
Проміжне споживання (I квадрант)
Проміжне споживання включає:
вартість товарів та послуг, спожитих економічною одиницею за рік;
умовно нараховану оплату послуг фінансових посередників;
витрати на відрядження (за винятком добових);
придбання виробниками малоцінних та швидкозношуваних предметів;
орендну плату за будівлі, споруди, машини та устаткування;
придбання озброєння, обмундирування, харчування для Збройних Сил.
Не входять до складу проміжного споживання:
витрати на реконструкцію і модернізацію основних фондів, які впливають на поліпшення їх характеристик, збільшення терміну експлуатації чи повного відновлення;
орендна плата за використання землі та інших невироблених активів;
витрати щодо передачі права власності на товари капітального характеру;
витрати на буріння свердловин для добування нафти та газу, крім розвідувального буріння, тощо.
Проміжне споживання оцінюється за цінами споживання з урахуванням торговельно-транспортної націнки та податків на продукти (переважно за виключенням ПДВ).
Кінцеве використання (II квадрант)
У II квадранті відображені кінцеві споживчі витрати на придбання товарів (послуг), валове нагромадження, експорт та імпорт.
Кінцеве споживання у ТВВ формується за принципом "хто фінансує витрати" і включає кінцеві споживчі витрати домашніх господарств, органів державного управління та некомерційних організацій, що обслуговують домашні господарства.
Витрати домашніх господарств становлять основну частину кінцевого споживання і характеризують структуру споживання товарів (послуг) населенням за рахунок власних коштів. Вони включають витрати на придбання споживчих товарів і послуг, споживання товарів (послуг), одержаних у натуральній формі і вироблених для власного кінцевого споживання. Особливим елементом є умовно обчислена вартість проживання у власному житлі.
Не входять до складу кінцевого споживання товари, придбані домашніми господарствами для виробничих потреб, придбання будинків, квартир та цінностей.
Витрати органів державного управління розподіляються на індивідуальні і колективні. Індивідуальні послуги органів державного управління споживаються безпосередньо домашніми господарствами. Існують також державні видатки на купівлю товарів для безоплатної або пільгової передачі домашнім господарствам (транспортні засоби та бензин для інвалідів, підручники, медикаменти, продукти харчування). Колективні послуги надаються суспільству в цілому (забезпечення безпеки і оборони, підтримання законності і правопорядку, здійснення державної політики, наукові дослідження тощо).
Витрати некомерційних організацій, що обслуговують домашні господарства, включають вартість неринкових послуг, наданих домашнім господарствам цими організаціями (партії, профспілки, молодіжні, жіночі, релігійні та доброчинні організації), а також послуги соціально-культурного характеру, надані підприємствами власним працівникам.
Валове нагромадження основного капіталу - це приріст активів, які протягом тривалого часу використовуються в процесі виробництва. До його складу включається приріст виробленого основного капіталу, поліпшення існуючого основного капіталу і невироблених активів, витрати щодо передачі права власності. Не входять до нього малоцінні і швидкозношувані предмети, споживчі товари тривалого використання, військова техніка, земля, корисні копалини. Термін "валове" тут і далі означає, що з даного показника не виключено обсяг споживання основного капіталу.
Зміна запасів матеріальних оборотних коштів розраховується як різниця між їх наявністю на кінець та на початок року з урахуванням коригування на зміну цін в умовах інфляції. Матеріальні оборотні кошти включають сировину, матеріали, паливо, корми, насіння, незавершене виробництво, напівфабрикати власного виробництва, готову продукцію та товари для перепродажу.
Чисте придбання цінностей характеризує придбання, за виключенням продажу ювелірних виробів, дорогоцінних каменів, творів мистецтва, які з часом не зменшують своєї вартості.
Валовий внутрішній продукт (III квадрант)
Валовий внутрішній продукт відображає утворення первинних доходів, одержаних у результаті безпосередньої участі в процесі виробництва. Не включаються до складу ВВП доходи від власності.
У III квадранті виділяються такі компоненти:
оплата праці найманих працівників;
валовий прибуток, змішаний дохід;
податки (за виключенням субсидій) на виробництво та імпорт.
Оплата праці найманих працівників складається із заробітної плати, фактичних і умовних внесків наймачів на соціальне страхування.
Заробітна плата являє собою винагороду в грошовій та натуральній формі, виплачену за виконану у звітному періоді роботу.
Фактичні внески наймачів на соціальне страхування складаються з внесків до фондів: соціального страхування, пенсійного та фонду сприяння зайнятості.
Умовно обчислені внески роботодавець сплачує працівникам безпосередньо у вигляді допомог без залучення спеціальних фондів (вихідна допомога, матеріальна допомога, пенсії та стипендії за рахунок коштів підприємства тощо).
Валовий прибуток відображає первинні доходи, одержані корпораціями в результаті участі в процесі виробництва.
Змішаний дохід відображає первинні доходи некорпоратизованих підприємств, які належать домашнім господарствам.
Податки та субсидії на виробництво та імпорт розподіляються на дві групи: податки та субсидії на продукти, а також інші податки та субсидії, пов'язані з виробництвом.
Податки на продукти сплачуються за одиницю товару (послуги), який було вироблено, продано або імпортовано, пропорційно його (її) кількості або вартості. Це такі податки, як ПДВ, акцизний збір, податки на імпорт тощо.
Відображення ПДВ у ТВВ має деякі особливості. Проміжне споживання оцінюється в цінах придбання без відрахованого ПДВ, включаючи торговельно-транспортні націнки. Виключення становить частина підприємств, для витрат яких відрахування ПДВ не здійснюється (підприємства, які надають неринкові послуги, та підприємства, що належать до сектору домашніх господарств).
У II квадранті ТВВ спожиті товари та послуги оцінюються в цінах придбання з включенням нарахованого ПДВ.
У III квадранті відображається ПДВ на продукцію в сумі, врахованій у ціні придбання кінцевими споживачами.
Інші податки, пов'язані з виробництвом, інституційні одиниці сплачують за участь у процесі виробництва.
Субсидії на продукти інституційна одиниця одержує пропорційно кількості або вартості продукції; вони відображаються зі знаком "мінус".
Інші субсидії, пов'язані з виробництвом, інституційні одиниці одержують у результаті участі у виробництві або за використання окремих факторів виробництва.
Оплата послуг фінансових посередників являє собою різницю між відсотками, які фінансові установи одержали за наданими кредитами та сплатили за депозитами. У ТВВ через неможливість розподілу за видами діяльності цей показник наводиться в проміжному споживанні окремою колонкою по рядку "Фінанси", а при визначенні ВДВ (III квадрант) він показаний зі знаком "мінус".
2. Математична модель ТВВ та її основні властивості
2.1. Класична модель ТВВ
В основу найсучасніших досліджень структури і динаміки економічних систем з різним типом їхньої соціальної організації покладена статична модель ТВВ у змістовній інтерпретації і математичній постановці. Саме ця модель довгий час була і залишається базою побудови більш "тонких" динамічних моделей ТВВ та вдосконалення методик СНР (у тому числі й складання ТВВ на основі СНР).
Класична постановка статичної моделі ТВВ полягає в побудові системи з n рівнянь з n невідомими показниками обсягів випуску видів продукції у будь-якій їх класифікації:
n
__
\ a x + y = x (2.1)
/__ y j i i
j=1
де n - кількість видів продукції відповідно до ВЕД;
i, j - поточні індекси видів продукції --
(i, j = 1, n);
x - валовий випуск продукції виду --
j (j = 1, n);
y - кінцева продукція виду і i --
i (i = 1, n);
a - норматив питомих матеріальних витрат продукції виду i
ij
на випуск одиниці продукції виду j.
У матричній формі систему рівнянь (2.1) можна представити у вигляді:
AX + Y = X, (2.2)
де A - квадратна матриця коефіцієнтів прямих матеріальних витрат:
/ \
|a , a ..., a |
| 11 12, 1n|
A = |a , a , ..., a |
| 21 22 2n|
|a , a ..., a |
| n1 n2, nn|
\ /
X = (x , x , ..., x ) - вектор валового випуску продукції;
1 2 n
Y = (y , y , ..., y ) - вектор випуску кінцевої продукції.
1 2 n
Після відповідних перетворень система рівнянь (2.2) прийме вигляд:
(E - A) X = Y, (2.3)
де E - одинична матриця n-го порядку.
Відповідне рівняння для окремого виду продукції
__
\ (дельта - a ) x = y , (2.4)
/__ ij ij j j
де дельта - символ Кронекера, тобто
ij
/ \
| 1 при i = j |
дельта < >.
ij | 0 при i не дорівнює j |
\ /
Щоб визначити, чи існує розв'язок системи рівнянь (2.3) і які його основні властивості, якщо він існує, необхідно насамперед розглянути властивості матриці A коефіцієнтів прямих витрат предметів праці.
2.2. Основні властивості матриці коефіцієнтів прямих
матеріальним витрат A
Елементи a матриці A ТВВ у грошовому вираженні являють
ij
собою показники, що характеризують вартість продукції i-го виду
(грн.), яка витрачається на 1 грн. випуску продукції j-го виду.
Звідси величини a можуть приймати тільки невід'ємні значення:
ij
додатні, якщо витрати i-го виду продукції на j-й мають місце, і
нульові, якщо продукт i не витрачається на випуск продукту j.
Отже, матриця A належить до класу невід'ємних матриць, добре
дослідженому в математиці:
A >= 0,
де 0 - нульова матриця.
Елементи невід'ємної матриці A задовольняють таким основним властивостям:
a < 1, (2.5)
ii
що, з економічної точки зору, є цілком очевидним: процес відтворення не можна було б здійснити, якби витрачалася більша кількість продукту для власного відтворення, ніж створювалось у результаті цього процесу;
a <= 1; (2.6)
ij
n
__
\ a < = 1
/__ ij
i=1
Ця властивість також є природною для матриць з коефіцієнтів у балансах, складених у грошовому вираженні. Щоб зрозуміти поняття "у грошовому вираженні", нагадаємо, що матеріальні витрати предметів праці й умовно-чиста продукція в сумі утворюють калькуляційно обчислюваний вартісний обсяг валового національного продукту, а для кожного окремого виду продукції - вартість виробленої продукції відповідного найменування:
n
__ --
\ x + z = x , j = 1, n
/__ ij j j
i=1
де x - кількість продукції виду i, витрачена на виробництво
ij
продукції виду j;
z - величина умовно-чистої продукції у складі вартості
j
продукції j-го виду.
Розділивши показники співвідношення (2.8) на x , одержуємо:
j
n
__ x z
\ ij j
/__ --- + ---
i=1 x x
j j
або
n
__
\ a + a = 1,
/__ ij zj (2.9)
i=1
де a - коефіцієнт питомої ваги умовно-чистої продукції в
zj
грошовій вартості j-ї продукції:
x z
ij j
a = --- , a = -- .
ij x zj x
j j
Очевидно, формула (2.7) може не виконуватись тільки у разі,
якщо коефіцієнт a у (2.9) виявиться від'ємним, тобто якщо
zj
від'ємною буде величина умовно-чистої продукції z .
j
З усіх складових z елементів відповідно до їх визначення
j
від'ємне значення в ході реального економічного процесу може
приймати тільки показник прибутку (від'ємний прибуток
розглядається як збиток). На жаль, в Україні значна частина
промислових, особливо сільськогосподарських підприємств, на
сьогоднішній день збиткова. Причина такого стану насамперед у
цілком перекрученій системі цін, при якій абсолютно необхідні
національному господарству виробництва (вугільна промисловість,
сільське господарство та ін.) виявляються нібито "непотрібними". У
"нормальній" економіці цього не може і не повинно бути.
Отже, щоб отримати сталі прогнозні значення коефіцієнтів aij,
слід виходити з виконання формули
a a < 1 (2.10)
ij ji
Ця умова аналогічна формулі (2.5), однак там розглядалась
безпосередня витрата продукту i на виробництво "самого себе", а в
даному разі - аналогічна витрата продукту при виробництві
j
продукту .
i
Виконання цієї умови є очевидним у разі, якщо якийсь один з
розглянутої пари коефіцієнтів a і a є нульовим. Їхня одночасна
ij ji
відмінність від нуля пов'язана з існуванням зворотних зв'язків у
системі міжгалузевих потоків. Наприклад, електроенергія
витрачається при виробництві вугілля, і в той же час вугілля
витрачається при виробництві електроенергії на теплових
електростанціях. Невиконання формули (2.10) означало б
неможливість здійснення процесу відтворення.
2.3. Вихідні передумови розроблення ТВВ
Як і будь-яка інша модель економічних процесів ТВВ продукції відображає лише деякі, найбільш істотні аспекти реальної дійсності, абстрагуючись від інших аспектів або відображаючи їх досить наближено. У цьому плані для коректного прогнозування нормативних показників ТВВ, що задаються, необхідно ретельно розглянути систему вихідних передумов моделювання міжпродуктових виробничих зв'язків, без чого неможливо правильне використання і самої моделі ТВВ.
Можна виділити такі основні групи положень, що окреслюють статичну лінійну модель ТВВ:
а) спосіб розгляду структури матеріального виробництва;
б) скінченість множини розглянутих у моделі видів продукції;
в) поділ економічних змінних моделі на екзогенні й ендогенні;
г) характер залежності між витратами на виробництво й обсягом випуску продукції;
ґ) можливість передбачення на прогнозований період значень основних параметрів моделі - коефіцієнтів прямих витрат предметів праці a ;
ij
д) статичний характер моделі і відсутність у ній виробничих лагів;
е) відсутність чинників, що обмежують зростання виробництва продукції в перспективному періоді.
2.4. Способи розгляду структури матеріального виробництва
При всьому розмаїтті економіко-математичних моделей різних ланок народного господарства розглянуті в них способи розчленування структури виробництва зводяться до трьох основних типів, і тим самим - до трьох аспектів розподілу економічних об'єктів. Відповідно до категорій визначають такі способи розподілу виробничої структури: продукт, технологічний варіант виробництва, організаційна форма діяльності.
Поняття "продукти" означає різні види вироблених матеріальних благ і послуг, що набувають форми предметів праці, засобів праці і предметів споживання. Ступінь деталізації, з якою розглядаються ці блага і послуги, залежить від конкретної постановки задачі і цілей дослідження. Наприклад, у перспективних розробках вид діяльності з виробництва прокату може розглядатися як одна позиція, а в поточному плані матеріально-технічного постачання - у розрізі десятків найменувань типів і сортаментів.
Технологічний варіант виробництва обумовлюється в основному специфікою типу виробничого процесу з виготовлення продуктів. У результаті такого процесу може бути вироблений один або декілька видів продукту.
Технологічні варіанти виробництва одного й того продукту (або визначеного набору продуктів) можуть відрізнятись один від одного залежно від типу технологічного процесу, потужностей технологічних установок, способів їхнього розміщення тощо.
Розбіжності в технологічних процесах спричинюють розбіжності обсягів та переліку випуску продуктів і витрат ресурсів при одній і тій же інтенсивності їх використання. За одиницю інтенсивності може братись або одиниця часу, наприклад година, місяць, рік, або одиниця продукції, або будь-який інший, комбінований вимірник, наприклад час виробництва одиниці продукції. Якщо в результаті виробничого процесу отримують декілька продуктів, то за основу береться час виробництва одного з них, а в інших ураховується кількість одиниць (часток одиниці), що виробляється за цей час.
В економіко-математичних моделях технологічні варіанти
виробництва звичайно записуються за допомогою векторів випуску
продукції і витрат ресурсів A (де s - індекс варіанта),
s
компоненти якого A показують як виробництво продукції (із знаком
is
"плюс"), так і витрати ресурсів (із знаком "мінус").
Найбільш характерною організаційною формою діяльності є виробниче підприємство (промислове, сільськогосподарське, будівельне тощо). Як самостійні форми діяльності можуть розглядатись також об'єднання підприємств, галузі, багатогалузеві комплекси, міністерства тощо, а в деяких випадках і низові підрозділи підприємств (цехи і т. ін.). Кожна організаційна форма діяльності характеризується або певним набором технологічних варіантів, або їхнім узагальненням (наприклад, у формі лінійної комбінації).
У межах досить великого класу економіко-математичних задач одні й ті самі об'єкти в різних задачах можуть розглядатись і як технологічні варіанти виробництва, і як організаційні форми діяльності. Наприклад, для галузі, що розглядається як вид діяльності, підприємства, які її складають, є технологічними варіантами, одночасно саме підприємство є організаційною формою діяльності стосовно своїх технологічних варіантів виробництва - цехів, технологічних установок, конвеєрних ліній тощо.
Отже, організаційна форма діяльності являє собою певну комбінацію технологічних варіантів виробництва. І хоча дане визначення не є загальноприйнятим у традиційній економічній літературі, однак воно є продуктивним способом опису структури матеріального виробництва з огляду на з'ясування змісту показників ТВВ.
3. Використання звітних ТВВ для аналізу структури і тенденцій розвитку економіки
3.1. Порівнянність звітних ТВВ і екстраполяція динамічних рядів її показників
Використання моделі ТВВ з метою прогнозування структури і динаміки розвитку економіки містить три логічно взаємозалежних етапи:
1) розрахунок і аналіз сформованих тенденцій зміни матеріально-речових міжгалузевих пропорцій за деякий ретроспективний період часу;
2) прогнозування на основі вказаного аналізу значень нормативних технологічних показників ТВВ (коефіцієнти матеріало-, фондо- і трудомісткості виробництва);
3) розроблення і реалізація прогнозних ТВВ у системі поточних цін у розрахунку на використання отриманих результатів для складання балансів фінансових показників (баланс дохідних і видаткових статей державного бюджету, баланс грошових доходів і витрат населення, платіжний баланс і т. ін.).
Дослідження в межах першого етапу обумовлені тим, що складені
в цінах відповідних років звітні ТВВ ретроспективного періоду
мають бути приведені в порівняний вигляд, тобто всі абсолютні
показники, які враховуються у балансах, вимірюються в деякій
системі незмінних цін певного базисного року. Отже, якщо в кожному
році (тау) ретроспективного періоду [1, t ] (t - останній рік
0 0 _
даного періоду) фізичні обсяги валової продукції x (тау),
_ i
міжгалузевих потоків x (тау) і кінцевої продукції
_ ----
Y (тау) (i, j = 1, n - індекси видів продукції) обчислюються
i
в постійних цінах P , P , P , то у грошовому виразі всі ТВВ
ix ij ij
даного періоду можуть бути записані так:
n
0 _ _ 0 _ 0 _
P x (тау) = \ P x (тау) + P Y (тау). (3.1)
i i /_ ij ij ij
j=1
---- ----
i = 1, n; (тау) = 1, t .
0
0
Причому, в даній формулі ціна продукції кожного виду (P )
ij
диференційована відповідно до галузей-споживачів. Теоретично це
пов'язано з урахуванням таких обставин:
по-перше, у ТВВ структура економіки розглядається в досить укрупненій номенклатурі, окремі позиції якої іноді включають багато сотень найменувань конкретних видів продукції, оцінюваних за відповідними індивідуальними цінами. У зв'язку з цим структура потоків, що визначаються рядком ТВВ, буде неоднорідною щодо складу конкретних найменувань продукції, яка включається в дану позицію номенклатури таблиці, а, отже, середні ціни на продукцію виду i, що витрачається різними споживачами, будуть відрізнятись;
по-друге, ціни навіть на один і той самий однорідний вид продукції можуть бути різними для його конкретних споживачів. Наприклад, можуть бути встановлені більш низькі тарифи на споживання електроенергії в сільській місцевості порівняно з містами, виробничі підприємства можуть сплачувати споживання електроенергії за різними тарифами залежно від потужності споживаючих енергію устаткування й апаратури тощо;
по-третє, при розробленні таблиць у цінах кінцевого споживання ціни на один і той самий вид продукції можуть відрізнятись через розходження в торговельно-транспортних націнках для окремих споживачів.
Однак при розв'язанні практичних задач неможливо врахувати
подібного роду нюанси в ціноутворенні. Тому при грошовій оцінці
_ 0
міжгалузевих потоків x (тау) використовується єдина ціна P П,
ij i
яка відрізняється від середньогалузевої, оскільки стосується лише
тієї частини валової продукції виду i, що споживається у
виробництві у вигляді поточних матеріальних витрат (оптові ціни
0
виробників виступають, звичайно, як ціна P П. У цьому разі
i
середньореалізаційна базисна ціна продукції виду і може бути
визначена як
n
_
0 \
P П /_ x (0) + P Y (0)
0 i j=1 ij ij i
P = ---------------------------- (3.2)
ix x (0)
i
0
де P - ціна продукції даного виду, що використовується для
ij
кінцевого споживання. Це споживчі або роздрібні ціни.
У визначеній у такий спосіб системі цін ТВВ виразу (3.1) подаються у вигляді:
n
_ _ _
x (тау) = \ x (тау) + y (тау) (3.3)
i /_ ij i
j=1
---
0
(тау) = 1, t,
_ 0 _ _ _
де показники x (тау) = P x (тау), x x (тау),
i ix i ijП ij
- 0 _
Y (тау) = P Y (тау)
i ij i
безпосередньо порівняні в часі, оскільки в них відсутній чинник
зміни цін.
Для системи (3.3) натуральні коефіцієнти прямих витрат
_
x (тау)
_ ij
a (тау) = ------------ розраховуються як
ij _
x (тау)
j
0 _ 0
P x (тау) P
_ iП ij _ iП
a (тау) = -------------- = a (тау) ---- (3.4)
ij 0 _ ij 0
P x (тау) P
ix j jx
і набувають змісту технологічних коефіцієнтів прямих матеріальних
витрат, безпосередньо порівняних у часі (у силу сталості
відношення 0 ).
P
---
0
P
jx
Отже, кожна звітна ТВВ у системі незмінних цін може бути записана таким чином:
n
_
_ \ _ _ _
x (тау) = /_ a (тау) x (тау) + Y (тау). (3.5)
i j=1 ij ij i
----
0
(тау) = 1, t
_
Саме стосовно нормативів a має бути застосована деяка
ij
процедура їх прогнозування на перспективу, що обумовлюється другим
етапом загального процесу побудови і реалізації прогнозних моделей
ТВВ. Серед усіх можливих із цих процедур найбільш перспективним є
використання методу RAS. Базовий і вдосконалений нами варіанти RAS
описані у розділі 4. _
Однак самі коефіцієнти a (тау) можуть бути коректно
ij
розраховані, якщо попередньо розв'язана задачапорівнянностіі
різночасних ТВВ, які насправді мають вигляд:
n
_
\
x (тау) = /_ x (тау) + Y (тау). (3.6)
i j=1 ij i n
_
\
де на значення об'ємних показників x (тау), /_ x (тау),
i j=1 ij
y (тау) виміряних у системі поточних цін, безперечно впливає як
i
фізичний обсяг виробництва, так і ціна. Інакше кажучи, для кожного
з цих показників стоїть завдання розкладання всякого їхнього
приросту за двома зазначеними чинниками. У загальному вигляді дане
завдання може бути сформульовано таким чином:
/\
нехай величина кожного з агрегатів x (тау), x (тау), y (тау)
/\ i i i
у поточних цінах року x (тау) визначається як
i
_ _
\ \
Q = /_ Q альфа = /_ q альфа P альфа, (3.7)
тау l l
де q альфа і P альфа - обсяги і ціни вхідних у відповідні агрегати різних видів продукції l у початковий (тау = 0) і кінцевий (тау = 1) періоди часу (наприклад базовий і звітний, запланований і досягнутий) рівні.
Зміну вартості
_ _
\ \
/\ Q = Q - Q = /_ /\ Q = /_ (Q - Q =
/__\ 1 0 l /__\ l 1l 0l
_
\
= /_ (q P - q P ) (3.8)
l 1l 1l 0l 0l
/\ q
потрібно представити у вигляді суми складових /__\ Q та
l
/\ p
/__\ Q , що відповідають зміні окремих чинників обсягів і цін,
l
тобто
_ _
/\ /\ q /\ p \ /\ q \ /\ p
/__\ Q = /__\ Q + /__\ Q = /_ /__\ Q + /_ /__\ Q (3.9)
l l l l
Використовуючи логарифмічний метод, величини складових
формули (3.8) можна визначити як
/\ q Q q /\ p Q p
/__\ Q = H 1n I ; /__\ Q = H 1n I , (3.10)
l l l l l l
Q
де H - середня хронологічна між Q і Q ;
l 1l 0l
/\
/__\ Q Q - Q q P - q P
Q l 1l 0l 1l 1l 0l 0l
H = ------- = ---------- = -----------------. (3.11)
l Q Q q P
1n I 1l 1l 1l
l 1n ---- 1n -------
Q q P
0l 0l 0l
Q
причому H = Q при Q = Q .
l 0l 1l 0l
Позначення I у формулах (3.10), (3.11) і далі відповідає індексам
відповідних величин, наприклад
q P Q
q 1l p 1l Q 1l q q
I = --- ; I = --- ; I = --- = I I . (3.12)
l q l P l Q l l
0l 0l 0l
Виходячи з отриманих співвідношень і абстрагуючись від
конкретних видів продукції, можна записати, що індекс повної
Q
вартості I дорівнює добутку
Q q p
I = I I , (3.13)
Q
Q 1
де I = --
Q
0
q p
I і I - складові IQ, пов'язані зі зміною обсягів і цін відповідно,
тобто індекси обсягів і цін.
Далі для формули (3.12) провадиться розкладання приросту
аналогічно тому, як викладено у формулах (3.9) - (3.11)
/\
/\ q Q q /__\Q q
/__\ Q = H 1nI = ----- 1nI ;
Q
1nI
/\
/\ p Q q /__\Q q
/__\ Q = H 1nI = ----- 1nI , (3.14)
Q
1nI /\
Q /__\Q
де HQ - середня типу (9.11), тобто H = ------
Q
1nI
Із співвідношення (3.14) випливають дуже важливі практичні висновки:
по-перше, для ряду ВЕД у статистичній звітності розраховуються індекси фізичних обсягів і індекси цін. Причому ланцюгові індекси легко переводяться в базисні відносно будь-якого року тау = 0;
по-друге, там, де немає одного з індексів, але є інший,
відсутній індекс завжди можна одержати із співвідношень
Q Q
q I p I
I = -- або I = -- ,
p q
I I
оскільки базисний індекс IQ завжди може бути розрахований для
будь-якого ВЕД стосовно всіх трьох складових рівняння (3.6):
n
_
\ x (тау)
x (тау) /\ /_ ij Y (тау)
x i x j=1 y i
I = ------- ; I = ------------- ; I = ------- (3.15)
i x (0) i n i Y (0)
i _ i
\ x (0)
/_ ij
j=1
оскільки в чисельнику і знаменнику даних відношень
знаходяться номінальні значення (що вимірюються в поточних цінах
відповідних років) валового випуску, проміжного споживання,
кінцевого споживання продукції виду i. Якщо для даного виду i
xq
базисний індекс обсягів становить I , але немає індексу цін, то
i
x xq
останній легко утворюється діленням I на I .
i i /\ /\
x q x p
Аналогічне зауваження стосується і показників I , I ,
yq yp i i
I , I . Лише для перших двох величин мова йде про базисні
i i
індекси оптових цін, а для двох інших - про базисні індекси
споживчих цін. Маючи на увазі дану обставину, фізичний приріст
усякого показника порівняно з базисним періодом слід ураховувати
тільки в частині /\ q
/__\ Q . Інакше кажучи, реальний обсяг
виробництва періоду тау = 1 у цінах базисного року тау = 0 слід
- /\ q
оцінювати як Q = Q + /__\ Q . Такого роду показники цілком
1 0
порівняні в часі і є основою розрахунків з приведення різночасних
ТВВ до порівняного виду. Для приведення реальних обсягів
_
виробництва до системи поточних цін величину Q треба помножити
p 1
на I . Подібні процедури обертання поточних і базисних цін
одержали назву процесів дефлювання.
Після перерахунку за наведеним алгоритмом усіх показників у порівняні ціни одержуємо систему звітних ТВВ. Аналіз і прогноз цієї системи може здійснюватись за допомогою методів вирівнювання, екстраполяції й оцінки сталості динамічних рядів. Побудову таких рядів доцільно здійснювати за колом показників, що характеризують найважливіші міжгалузеві і зовнішньоекономічні зв'язки, а також інші пропорції за звітний період. Таким чином, за приведеними у порівнянний вигляд звітними ТВВ доцільно розраховувати такі коефіцієнти:
1) ВВП: m = M /x , що показують питому вагу прибутку, ПДВ і
j j j
інших елементів ВВП, разом узятих (M ) у валовій продукції x ;
j j
2) структури собівартості: c = C /S , що відображають
hj hj j
частку оплати праці, амортизації основних виробничих фондів або
загальної суми матеріальних витрат у собівартості продукції
S (S = x - M );
j j j j
3) структури виробничих матеріальних витрат: c = C /S ,
ij ij j
тобто питома вага витрат (Cij) продукції виду і в загальній
величині матеріальних витрат на виробництво продукції виду j;
4) структури ВВП: c = C /C , тобто питома вага витрат
ik ik k
(C ) продукції виду i у загальному обсязі витрат за позицією
ik
(стовпцем) k II квадранта (C );
k
5) експорту продукції e = E /x , що показують частку вивозу
i i i
(Ei) продукції виду i у валовій продукції виду i;
6) імпорту, що доповнює продукцію:
v = V /C (або v = v /C ), що характеризують питому вагу
ij ij ij ik ik ik
витрат завезеної продукції виду i у загальній його витраті на
виробництво продукції виду j (або в загальній витраті завезеної
продукції виду i за k-м напрямом використання ВВП).
Крім перерахованих коефіцієнтів необхідна інформація про
динаміку валової продукції щодо кожного ВЕД; кінцеві споживчі
витрати домашніх господарств і загальнодержавного управління; інші
елементи кінцевого споживання K . Перехід від зазначених
k
показників до коефіцієнтів прямих витрат a можна відобразити
так: ij
a = c c (1 - m ), (3.16)
ij ij j j
де c - коефіцієнти, що показують частку загальної суми
j
матеріальних витрат (без амортизації) у собівартості продукції j.
Динамічні ряди цих даних ТВВ вирівнюються за допомогою методу найменших квадратів з метою виявлення основної тенденції їхньої зміни в часі. При цьому хороші результати дає застосування нескладних нелінійних моделей, у яких два параметри підлягають визначенню на базі зазначеного методу.
Багатоманітність двопараметричних моделей досягається шляхом уведення в них апріорних констант, що являють собою числові характеристики, які визначаються на основі експертних оцінок, попередніх розрахунків і т. д. до застосування методу найменших квадратів або іншого способу знаходження емпіричної формули.
l
Наприклад, щоб звести функцію y = a + bx до двопараметричної,
потрібно один з параметрів a, b, l замінити числовою константою.
При l = 1 - лінійна функція, якщо l = 2 - парабола другого
ступеня.
Прирівнюючи l невеликим цілим від'ємним числам, одержуємо гіперболи. Якщо a = 0, то маємо степеневу функцію.
l
Для практичної роботи зручна модель y = a + bx , у якій
апріорною константою виступає a. Інші параметри визначаються
методом найменших квадратів після логарифмування, тобто
ln (y - a) = lnb + l1nx, (3.17)
де x - аргумент часу;
y - відповідний показник динамічного ряду.
Якщо ряд, який вирівнюється, за своєю природою має верхню
асимптоту, то замість співвідношення (3.17) застосовується
співвідношення
ln (a - y) = lnb + l1nx. (3.18)
Співвідношення (3.17), (3.18) мають прийнятні вирівнюючі властивості, якщо відносна варіація показників ряду приблизно дорівнює відносній варіації аргументів часу x. Коли ця умова не дотримується, властивості таких моделей можна поліпшити введенням ще однієї апріорної константи c:
ln (y - a) = lnb + l1nx (x + c); (3.19)
ln (a - y) = lnb + l1nx (x + c). (3.20)
Константа c може бути визначена двома способами: експертним і
формальним. При експертному способі константу c доцільно
встановлювати рівною очікуваному горизонту прогнозу; формальний
спосіб базується на припущенні про рівність коефіцієнтів варіації
змінних x і y. Наприклад, для співвідношення (3.20)
S S
y x
------ = ------
_ _
a - y x + c
звідки
_ _
S (a - y) - S x
x y
c = -----------------. (3.21)
S
y
де Sx, Sy - дисперсії,
_ _
x, y - середні значення відповідних показників.
При двопараметричній моделі систему нормальних рівнянь зручно розв'язувати в загальному вигляді. Наприклад, для формули (3.20) маємо:
___ __ 2 __ __
\ 1n (a -y) k \ [1n (x + c] k - \ 1n (x + c) k \ 1n (a - y) 1n (x + c) k
/__ /__ /__ /__
ln b = ------------------------------------------------------------------------------- (3.22)
__ __ 2 __ 2
\ k \ [1n (x + c)] k - [ \ 1n (x + c) k]
/__ /__ /__
При дослідженні динаміки показників ТВВ можна виділити такі характерні тренди:
1) незначущий, при якому коливання ряду навколо тренда знаходяться в межах, що не суперечать гіпотезі про їх випадкове походження;
2) незначущий, але коливання ряду навколо середнього значення перевищують задані межі, тобто в окремі роки на досліджуваний показник вплинули чинники, які не можна вважати випадковими;
3) значущий, при якому коливання ряду навколо тренда знаходяться в припустимих межах;
4) значущий, але коливання ряду навколо тренда виходять за рамки заданих меж.
Перевірка значущості тренда може бути здійснена за допомогою різних критеріїв. Найбільш проста з них - це перевірка значущості коефіцієнта (індексу) кореляції, що характеризує тісноту зв'язків, які описує тренд.
Після згладжування й екстраполяції динамічних рядів коефіцієнтів і абсолютних характеристик міжвидових зв'язків можуть бути складені прогнозні ТВВ у порівнянних (реальних) показниках. Оскільки при згладжуванні й екстраполяції доцільне комбінування лінійних і нелінійних моделей, виникає проблема ув'язки результатів, отриманих різними методами. Сума коефіцієнтів витрат I і III квадрантів ТВВ по кожному стовпцю має дорівнювати одиниці. Якщо ці коефіцієнти згладжуються і екстраполюються водночас лінійними і нелінійними методами, а деякі з них - експертним способом, то виникає необхідність у нормуванні, наприклад, згідно з формулою:
n
' ___
Y = Y / \ Y
ij ij /__ ij
i = 1
'
де Y - уточнений коефіцієнт рядка i і стовпця j ТВВ;
ij
y - той же коефіцієнт до коригування.
ij
Метод коригування можна вдосконалити, наприклад,
використовуючи непояснену стандартну похибку. У цьому випадку
кожний коефіцієнт змінюють пропорційно його непоясненій
стандартній похибці S , . У результаті значення уточнених
xy ij
коефіцієнтів y практично завжди знаходяться в межах y +- S , .
ij ij xy ij
Отримані в ході екстраполяції показники валової продукції x
j
і кінцевого продукту K , а також екстрапольовані й уточнені
k
коефіцієнти використовуються для розрахунку варіанта прогнозної
ТВВ, у якій ще не проведене взаємне ув'язування ресурсів і їхнє
використання за кожним ВЕД. Вихідні в розглянутому алгоритмі
ув'язування - показники валової продукції і ВВП. За допомогою
коефіцієнтів ТВВ послідовно розраховуються всі інші елементи
першого, другого і третього розділів балансу.
Взаємне ув'язування показників прогнозної ТВВ здійснюється
ітераційним шляхом. Екзогенно задаються показники ресурсів R
j
(виробництво та імпорт продукції) і їхнє використання M ,
j
(проміжне споживання, кінцеве споживання, валове нагромадження
капіталу, експорт). Спочатку для кожного ВЕД визначаються
(0) (0)
контрольні підсумки стовпців R і рядків R ТВВ. Для
j i
(0) (0) j i
ітераційного процесу при i = j: R = R = (R + R )/2.
j i
Необхідність такого усереднення контрольних підсумків перед
початком ітераційного процесу пояснюється тим, що в цьому процесі
беруть участь дані першого, другого і третього розділів ТВВ, а в
ньому повинна мати місце рівність підсумків колонок (по першому і
третьому розділах) і рядків (по першому і другому розділах). Отже,
тут (а також безпосередньо в ітераційному процесі) застосована
гіпотеза, що при статистичному прогнозуванні міжгалузевих зв'язків
у приблизно однаковому ступені слід ураховувати вплив зрушень, що
відбувалися в звітному періоді у виробництві продукції, і змін у
технології виробництва, оскільки, з одного боку, недостатні темпи
зростання виробництва продукції обмежують її споживання, а з
іншого - зрушення в технології виробництва підвищують (знижують)
потребу у виробництві тієї або іншої продукції. Можна ввести
(0) (0)
обмеження, що допускає відхилення R = R від R не більше
j i j
ніж на непояснену стандартну похибку S , . Далі за допомогою
xy ij
ітераційної процедури здійснюється ув'язування показників ТВВ з
отриманими контрольними показниками за кожним ВЕД (підсумками
стовпців і рядків). Алгоритм ітераційного процесу такий:
(0)
1) розраховуються коефіцієнти корекції стовпців (R / R );
j j
2) уточнюються елементи стовпців шляхом множення їх на
відповідний коефіцієнт корекції;
3) отримані дані підсумовуються за рядками і в результаті
(1)
визначаються нові R ;
i
(0) (1)
4) розраховуються коефіцієнти корекції рядків (R / R )
i i
і уточнюються елементи рядків шляхом множення їх на відповідні
коефіцієнти корекції;
5) підсумовуються отримані дані по стовпцях і потім знаходять
(1)
нові R ;
j
6) здійснюється перехід знову до першого кроку і весь процес
повторюється, аж поки на деякій ітерації (n) не виконаються
співвідношення
(n) (n) (0)
R приблизно дорівнює R приблизно дорівнює R приблизно
j i j
(0)
дорівнює R .
i
У результаті розрахунків одержуємо прогнозну збалансовану
зведену ТВВ з новими значеннями коефіцієнтів. Отже, у
запропонованому підході об'єднуються два методи: спочатку
здійснюється екстраполяція, а потім отримані значення коригуються
за допомогою ітераційної процедури. При цьому всі показники ТВВ
порівнянні в часі, тобто обчислюються в системі незмінних цін
деякого базисного року (що збігається, як правило, з початком
прогнозного періоду тау = t = t = 1). У зв'язку з цим виникає
0
задача наступного етапу розроблення прогнозної ТВВ - переведення
реальних (обчислюваних у постійних цінах) показників у номінальні,
тобто розраховані в поточних цінах прогнозованого періоду
показники. Фактично, це проблема прогнозування цін, а, вірніше, -
дефлювання порівнянних показників ТВВ відповідно до зміни поточних
цін за роками прогнозованого періоду.
3.2. Аналіз структурних зрушень в економіці на основі звітних ТВВ
Проблема вдосконалення структури економіки країни вимагає розроблення методів виміру структурних зрушень. Швидкість, інтенсивність таких зрушень залежить від багатьох економічних чинників і змінюється в різні періоди. Оцінити тенденції зростання можна за допомогою таких характеристик, як темпи приросту традиційних економічних показників, питома вага окремих складових в агрегаті. Водночас може бути запропонований ряд більш точних і досконалих методів обчислення величини структурних зрушень, мірил ступеня збалансованості економіки.
Розглянемо загальні засади побудови таких методів, які можуть бути використані й у рамках схеми ТВВ. При цьому під структурою деякого економічного об'єкта будемо розуміти співвідношення обсягу його складових частин або, якщо об'ємні показники вимірювані в однакових одиницях, співвідношення їх питомої ваги.
Нехай усі показники подані в одних і тих самих одиницях:
t t t
Z - обсяг усієї сукупності, Z , Z , ... Z - обсяги складових
t 1 2 n
t
її компонентів (наприклад, Z - загальний випуск товарів і послуг,
t
а Z - валова продукція виду i; Z може являти також сумарний
i t
t
обсяг кінцевого використання, а отже, Z виступають як обсяги
i
n
___ t
його окремих складових), тобто Z = \ Z , t = 0, 1, ..., T;
t /__ i
i = 1
t t
омега = Z /Z , - питома вага компонента
i i t
t t t t
Z в Z ; w = (омега , омега , ..., омега ) - вектор
i t t 1 2 n
n
___ t
структури Z у момент t, \ омега = 1.
t /__ i
i = 1
Зміни w в часі назвемо структурними зрушеннями Z .
t t
Як міра структурного зрушення в році t може бути використаний
___
\ t t-1
показник P = /__ |омега - омега . Ця величина може бути
t i i
виражена через темпи зміни цілого і його частин.
Нехай G = Z |Z - індекс зміни всієї сукупності, а
t t t-1
t t t-1
g = Z | Z - компонента i. Очевидно, структурне зрушення в
i i i
t t t
році t визначається вектором g = (g , g , ..., g ),
t 1 2 n
t
q
t t-1 i
Дійсно, омега = омега ----. (3.23)
i i G
t
для будь-якого t
n n t n
___ | t t-1 | ___ t-1 | q | 1 ___ t-1 | t
P = \ |омега - омега | = \ омега | i | = -- \ омега |q - G . (3.24)
t /__ | i i | /__ i | ---- - 1| | G | /__ i | i t
i = 1 i = 1 G | t | i = 1
t
Неважко уявити, що P = 0, якщо всі gti рівні між собою.
t
Для оцінки структурного зрушення за ряд років порівняємо
питому вагу компонентів у кінцевому і початковому роках періоду
n
___ | t 0 |
S = \ |омега - омега |.
t /__ | i i |
i = 1
Структурне зрушення за період, як і річне структурне
t
зрушення, також може бути виражене через G і g . Використовуючи
t i
співвідношення (3.23), одержимо
тау
n q
t i
омега = П ---- .
i G
тау=1 тау
звідки
тау
n n n q
___ | t 0 | ___ 0 | i |
S = \ |омега - омега | = \ омега | П ---- - 1|.
t /__ | i i | /__ i | G |
i = 1 i = 1 тау=1 тау
Показник P визначає, наскільки істотно змінилася питома вага
t
ВЕД у році t порівняно з попереднім, тобто дає уявлення про
величину структурних змін, що сталися за рік; St вимірює
структурне зрушення за весь період.
Порівнюючи загальне зрушення за період з річними, можна
зробити деякі висновки про характер структурних змін. Так, якщо
щороку спостерігається досить висока інтенсивність структурних
зрушень, а результуюче зрушення незначне, це означає, що в кінці
періоду стан економіки близький до вихідного (якщо структура не
змінилася, то S = 0), тобто структурні зрушення мали в основному
t
коливальний характер. Для того, щоб кількісно оцінити ступінь
t 0
коливальності структури, порівняємо омега з омега і
i i
t-1 t
омега . Варіанти зміни компонента омега подані на рис. 1.
i i
t t-1 t-1 0
Так, якщо різниці омега - омега і омега - омега
i i i i
t
мають однаковий знак, то омега зберігає напрямок зміни (рис. 1,
i
а, б), в іншому випадку - не зберігає (рис. 1, в, г)
.
t
Рис. 1. Варіанти поводження компонента омега :
i
0 t t
I варіант (а) омега < омега - 1 < омега ;
i i i
0 t-1 t
II варіант (б) омега > омега > омега ;
i i i
0 t t-1
III варіант (в) омега < омега < омега ;
i i i
0 t t-1
IV варіант (г) омега > омега > омега .
i i i
Позначимо через I* множину номерів тих компонентів, для яких
напрямок залишається незмінним, і знайдемо
___ | t t-1 |
C = \ | омега - омега |.
t /__ | i i |
iЄ1 | |
Відношення отриманої суми до річного зрушення P характеризує
t
|
його тенденцію. Показник M = C |P Є [0,1] може служити мірою
t t| t
монотонності (незмінності напрямку) структурних зрушень: M = 0,
t
t
якщо всі омега , змінюють напрямок. Його значення тим вище, чим
i
більше компонент із помітною річною зміною питомої ваги зберігає
t
свій напрямок. Якщо усі омега зберігають напрямок зміни в році
i
t
t, то M = 1; якщо всі омега , змінюються монотонно, то
t i
M = 1 - протягом усього періоду.
t
Досліджуючи динаміку структури економічного об'єкта, варто
розглянуті зміни P і M . Перший показник свідчить про те, чи
t t
відбулося структурне зрушення в році t і яке саме, а другий - чи
зберегло це зрушення існуючі тенденції (напрямок розвитку) або
порушило їх.
Для характеристики поводження структури в період [0, T]
зручно використовувати середній показник структурного зрушення
n
___
1 \
P = -- /__ P середній показник монотонності
cp T i=1 t
n
___
1 \
M = -- /__ M .
cp T i=1 t
Інтегральні характеристики M; P; S; P ; M можуть
cp cp
застосовуватись при дослідженні динаміки структури таких об'єктів,
як структура економіки за ВЕД структура особистого споживання
населення в складі кінцевого використання структура ВВП, експорту,
імпорту і ряду інших.
Важливу інформацію для комплексного аналізу розвитку економіки містять звітні ТВВ за досить тривалий період, протягом якого можуть відбутися істотні зміни в технології, економіці й організації виробництва. При цьому дані таблиці можуть плідно використовуватись для вивчення структурних зрушень в економіці, що відбуваються на рівні окремих галузей під впливом змін у технології виробництва і кінцевих суспільних потребах. Формальні методи аналізу цих зрушень і змін, що базуються на даних ТВВ, випливають із двох основних передумов:
по-перше, зміни технічних умов виробництва, що, звичайно, розуміються як "заміна технологій" (або в термінах моделі "витрати-випуск" - замін структури матеріальних витрат), в окремих ВЕД або їх групуваннях не спричинюють зміни в технології інших видів. Тоді, щоб одержати відповідь на запитання про значення технологічних змін, наприклад у машинобудуванні, для результатів суспільного виробництва за деякий період, у матриці коефіцієнті прямих витрат на кінець періоду ("нова" технологія) стовпець машинобудування замінюється на відповідний йому з матриці на початок періоду ("стара" технологія), здійснюється розв'язання отриманої системи рівнянь ТВВ, результати порівнюються з показниками, що відповідають "новій" технології;
по-друге, припускається, що структура прямих витрат автономно стосовно результату функціонування економіки - кінцевого використання. Тому в процесі аналізу допустимими вважаються ситуації, коли виробництво продукту кінцевого використання, що відповідає за обсягом і структурою кінцю періоду, можливе за допомогою "старої" технології в усіх галузях, і навпаки. При цьому розбіжності між дійсними потребами і структурою кінцевого використання, що враховується в рівнянні, до уваги не беруться.
Наведений підхід дає змогу кількісно оцінити структурні зрушення, що відбуваються в процесі розвитку економіки під впливом науково-технічного прогресу. Однак самостійною проблемою є розрахунок узагальнюючих характеристик економічного розвитку. Традиційний показник темпів (індексів) росту недостатній для його аналізу в умовах прагнення до інтенсифікації технологічної структури виробництва. При оцінці за допомогою традиційних темпових показників відбувається, по суті, ототожнення двох різних процесів - росту і розвитку. У результаті виникає суперечлива ситуація: з одного боку, розвиток означає вдосконалення продуктивних сил, поліпшення структури і підвищення ефективності виробництва; з іншого, якщо оцінювати результати досягнутими показниками темпу зросту, виходить, що економічний розвиток сповільнюється.
Для розв'язання цього протиріччя можна модифікувати стандартний показник темпів росту і розчленувати його на дві складові - пропорційний і структурний темпи росту. Перший із них відображає ріст економіки в незмінній структурі, другий - розвиток з урахуванням перебудови структури. При цьому додатково в схему ТВВ вводиться індекс k, що узагальнено характеризує зрушення в структурі економіки.
Отже, можна виходити з припущення про реальне виконання умов зазначеної порівнянності ТВВ різних років, у зв'язку з чим для вивчення не окремо взятих параметрів кожної таблиці, а для дослідження тенденцій їх змін у динаміці можуть бути запропоновані наступні формули:
-1
X = (E - A ) Y ; (3.25)
t t t
_ -1
X = (E - A ) Y ; (3.26)
t k t
_- t -1
X = (E - A ) Y ; (3.27)
t k t
/\ -1 k
X = (E - A ) Y ; (3.28)
t t t
де t - індекс року, що відповідає "новій" технології;
k - індекс року, що відповідає "старій" технології;
A , A - матриці коефіцієнтів прямих витрат для року k і року
k t
t;
X - вектор дійсного валового випуску в році t;
t
_
X , - вектор умовного валового випуску року t, отриманий при
t
кінцевому використанні року t і матриці A ;
k
-_
X , - вектор умовних валових випусків, отриманий при
t
кінцевому використанні року t і матриці A , у якій стовпець (група
t
стовпців) замінений на стовпець (групу стовпців) із матриці A ;
k
Y , - вектор умовних валових випусків, отриманий при матриці
t
A і кінцевому використанні року t, прийнятому в структурі року k;
t
Y - вектор кінцевого використання року t;
t
k
Y - умовний обсяг кінцевого використання - продукт, рівний
t
за обсягом кінцевому використанню року t, але взятий у структурі
кінцевого використання року k;
k
A - матриця A , у якій стовпець (група стовпців) замінений
t t
на стовпець (групу стовпців) із матриці A .
k
Розрахунки за формулами (3.23) - (3.28) надають можливість кількісно оцінити вплив техніко-технологічних змін у виробництві на зміну вектора валових випусків продукції і потреби економіки в поточних витратах. Отримані в результаті розрахунків за даними формулами показники можуть піддаватись подальшому узагальнюючому аналізу на основі застосування до них введених вище інтегральних характеристик M, P, S, P , M .
cp cp
4. Розрахунок і прогнозування коефіцієнтів прямих матеріальних витрат у моделі ТВВ
У розділі 2 було встановлено, що модель ТВВ як система
лінійних алгебраїчних рівнянь записується у вигляді
X = AX + Y.
Загальний вигляд розв'язку цієї системи стосовно заданого значення вектора кінцевого продукту:
-1
X = (E - A) Y.
Отже, у результаті розв'язування системи рівнянь залежно від конкретних значень компонент вектора кінцевого продукту, який задається екзогенно, буде утворювати різні значення показників обсягів виробництва різних видів продукції, які можуть знаходитись у досить широкому інтервалі. Оскільки в моделі ТВВ досягається узгодження показників розподілу виробленої продукції і витрат на виробництво, неабияке значення має питання, у якому співвідношенні один з одним знаходяться показники обсягу випуску певних видів продукції і витрат на їхнє виробництво.
З визначення коефіцієнтів прямих матеріальних витрат, що формують матрицю A, випливає, що обсяг витрат продукту i на виробництво продукції j-го виду є лінійною однорідною функцією від обсягу випуску продукції j.
X = a x . (4.1)
ij ij j
Параметр цієї функції - коефіцієнт прямих витрат a
ij
залишається незмінним за будь-яких змін обсягу випуску x .
j
Насправді така жорстка залежність дотримується далеко не в усіх
випадках. Відхилення від прямо пропорційної залежності витрат від
випуску продукції пов'язані як із специфічними особливостями
виробничих процесів при виготовленні продукції ряду галузей, так і
з функціональними розбіжностями окремих видів витрат на
виробництво. Дану обставину слід мати на увазі при розробленні
більш "тонких" алгоритмів прогнозування коефіцієнтів прямих витрат
a .
ij
4.1. Змінні й умовно-постійні витрати
Витрати на виробництво за своїм функціональним призначенням розподіляються на дві основні групи:
а) безпосередні витрати сировини, матеріалів, напівфабрикатів, палива на виробництво продукції;
б) витрати, пов'язані з обслуговуванням виробництва (витрати на утримання й експлуатацію устаткування, цехові і загальнозаводські витрати тощо).
Величина витрат, безпосередньо пов'язаних з технологічним процесом виробництва продукції, у більшості випадків наближено відповідає вищезазначеній прямій пропорційній залежності від обсягу виробництва продукції.
Витрати з обслуговування виробництва такій залежності не підлягають. На їхній обсяг впливає сукупність різних чинників: кількість видів устаткування і їхні експлуатаційні характеристики, режим роботи підприємства (що є суттєвим, наприклад, для витрат на освітлення), розмір підприємства тощо. Ці витрати визначаються по підприємству в цілому і розподіляються на окремі види продукції пропорційно обсягу заробітної плати основного виробничого персоналу, зайнятого виготовленням цих видів виробів. Оскільки витрати з обслуговування виробництва не залежать безпосередньо від обсягу випуску продукції, вони мають назву умовно-постійних витрат.
Розподіл усіх поточних витрат у розрізі окремих видів
продукції на безпосередні технологічні витрати й умовно-постійні
витрати, а також їхнє роздільне прогнозування в моделі ТВВ більшою
мірою відповідало б дотриманню принципу прямо пропорційної
залежності витрат від обсягу продукції. У цьому випадку величина
міжвидового потоку дорівнювала б
_
x = x + d , (4.2)
ij ij ij
_
де x - величина витрат продукту i на продукт j, що прямо
ij
пропорційно залежить від обсягу випуску продукції j (безпосередні
технологічні витрати);
d - величина витрат продукту i, яка не залежить прямо
ij
пропорційно від обсягу випуску продукту j (умовно-постійні
витрати).
4.2. Відображення умовно-постійних витрат у ТВВ
_
Якщо ввести коефіцієнт прямих витрат a , який відповідає
ij
безпосередньо технологічним витратам, то величину з урахуванням
формули (4.2) можна записати так:
_
де x = a x + d , (4.3)
ij ij j ij
_
_ x
a = -- .
ij x
i
У цьому разі замість матриці A в системі рівнянь ТВВ
використовується матриця _ _ , а показники умовно-постійних
A = (a )
ij
витрат розраховуються екзогенно і включаються в другий розділ ТВВ
у вигляді величин n
___
\
/__ d .
i=1 ij
Як правило, при практичному складанні ТВВ на прогнозний
період перевага надається залежності виду x = a x , а не
ij ij j
формулі (4.3), але при цьому враховується зміна частки
умовно-постійних витрат
d
_ ij
a = a + --- . (4.4)
ij ij x
j
4.3. Гіпотеза про незмінність коефіцієнтів у динаміці
Як було показано, коефіцієнти a виражають пряму пропорційну
ij
залежність між витратами на виробництво і обсягом випуску
продукції в межах одного часового інтервалу (як правило, одного
року). Для розрахунків на перспективу необхідно передбачати, як
змінюватимуться ці коефіцієнти в майбутньому.
При початковому формулюванні вихідних передумов моделі
"витрата-випуск" Леонтьєв В.В. висунув гіпотезу, що коефіцієнти
a незмінні у часі. Початкові дослідження у класичній постановці
ij
"витрати-випуск" були спрямовані на перевірку саме цієї гіпотези.
Такий аналіз базується на простому зіставленні обсягів виробництва
продукції за якийсь рік з гіпотетичними обсягами, розрахованими
виходячи з припущення, що коефіцієнти витрат не змінились
порівняно з іншим, як правило, попереднім періодом (зрозуміло, що
такий аналіз можливий лише за наявності звітних матриць ТВВ за ряд
років, побудованих згідно з єдиною методологією). Ці гіпотетичні
обсяги визначаються таким чином:
-1
X = (E - A ) Y
t + тау t t + тау
де X - вектор гіпотетичних обсягів виробництва у році
t + тау
t + тау;
A - матриця коефіцієнтів прямих витрат року t;
t
Y - вектор кінцевого продукту року t + тау.
t + тау
Такі дослідження вперше були проведені Леонтьєвим В.В. з використанням даних по США за 1919, 1929 і 1939 роки. На підставі результату у наведених ним даних установлене, що гіпотеза про незмінність коефіцієнтів може призвести до істотних перекручень реальних показників обсягів виробництва. Ступінь цих перекручень неоднаковий як для різних галузей, так і для різних періодів часу, що випливає з часових відмінностей у тенденціях технічного прогресу, який впливає на величину коефіцієнтів, а також на специфіку окремих ВЕД тощо. У той же час ці дані свідчили, що у багатьох випадках спотворення обсягів виробництва, які є наслідком прийняття гіпотези про незмінність коефіцієнтів, порівняно невеликі. Але загальний висновок полягав у тому, що при розробленні прогнозних ТВВ на будь-яку віддалену перспективу зазначені передумови неприйнятними.
4.4. Прогнозування динаміки коефіцієнтів за методом статистичної екстраполяції
Найбільш простий підхід полягає в екстраполяції динаміки коефіцієнтів за минулі періоди на прогнозований перспективний період. Для екстраполяції можуть використовуватись різні гіпотези про характер динаміки, зокрема:
тау
a (t + тау) = a a (t);
ij ij ij
- -
| | тау
a (t + тау) =| a (t) | бета ;
ij | ij | ij
- -
_ 3 2 ____ ___
a (t + тау) = a t + бета t + гама t + ксі тощо;
ij ij ij ij ij
_ ____ ____ ___
де a, бета, a, бета, гама, ксі - статистичні параметри.
Однак такий підхід малопридатний для практичного застосування. Для його реалізації необхідна наявність досить репрезентативних динамічних рядів коефіцієнтів за ряд суміжних років. Наприклад, для одержання надійного прогнозу коефіцієнтів на 5 років необхідні динамічні ряди не менше ніж за 15-20 років. Тільки одне це робить безпосереднє застосування найближчим часом в Україні методу статистичної екстраполяції практично нездійсненним. Тут повинні бути вивчені можливості використання більш сучасних методів статистичного опрацювання малих вибірок (наприклад, коли є звітні матриці коефіцієнтів за 5-6 років).
4.5. Метод RAS і напрями його вдосконалення
З відомих методів прогнозування коефіцієнтів прямих витрат
a слід відзначити такі, як метод статистичної екстраполяції,
ij
кореляційного аналізу техніко-аналітичний та метод RAS. Основні
позиції методу RAS наводяться нижче.
1. У результаті розвитку виробництва і науково-технічного
прогресу одні продукти у складі матеріальних витрат заміщаються
іншими (пластмаси - метал і дерево, синтетичні волокна - пряжа
рослинного і тваринного походження нафта і газ - вугілля тощо).
Натомість коефіцієнти витрат на виробництво одних видів продукції
зростають, інших - знижуються. Ступінь збільшення (зменшення)
коефіцієнтів визначається на прогнозований період за допомогою
спеціального множника r , єдиного для i-го рядка матриці
i
коефіцієнтів прямих витрат, який характеризує загальний ефект
заміщення для продукції i-го виду у сфері матеріального
виробництва. При цьому можливі три випадки:
r > 1, тобто в прогнозованому періоді відбудеться збільшення
i
питомої витрати i-го продукту на виробництво інших видів
продукції;
r < 1, тобто в прогнозованому періоді відбудеться зменшення
i
питомої витрати i-го продукту на виробництво інших видів
продукції;
r = 1, тобто в прогнозованому періоді питомі витрати i-го
i
продукту на виробництво всіх інших залишаться незмінними.
2. Розвиток виробництва у перспективному періоді пов'язаний
зі зміною пропорцій між витратами живої й уречевленої праці,
залежно від чого змінюється питома вага матеріальних витрат
предметів праці у загальній вартості випуску продукції. Ця питома
вага визначається як
n n
___ ___
\ \ n
/__ x /__ a x ___
i=1 ij i=1 ij j \
------- = ---------- = /__ a
x x i=1 ij
j j
В одних ВЕД у зв'язку з розширенням виробництва і дією інших
чинників величина цієї питомої ваги зменшується, в інших -
збільшується, у третіх - залишається незмінною. Ступінь збільшення
(зменшення) питомої ваги витрат предметів праці визначається за
допомогою коефіцієнтів s , єдиних для j-го стовпця матриці
j
коефіцієнтів прямих витрат:
s , > 1 - збільшення питомої ваги;
j
s < 1 - зменшення питомої ваги;
j
s = 1 - незмінність питомої ваги.
j
3. Коефіцієнти r , і s не диференціюються за окремими видами
i j
витрат, усі пов'язані з ними зміни пропорційні відповідно для всіх
елементів i-го рядка і j-го стовпця.
Отже, прогнозоване значення коефіцієнта визначається як результат дії двох чинників:
(1) (0) (0) (0)
a = r a S , (4.12)
ij i ij j
де (1) і (0) означають індекси, що належать відповідно до прогнозованого (1) і звітного (0) періодів.
4. Коефіцієнти r і s вводяться в модель екзогенно.
i j
З коефіцієнтів r і s конструюються діагональні матриці R і
S: i j
/ \ / \
| | | |
|r 0 ... 0 | |s 0 ... 0 |
| 2 | | 2 |
| | | |
R = |0 r ... 0 |; S = |0 s ... 0 |.
| 2 | | 2 |
| | | |
|... ... ... ...| |... ... ... ...|
| | | |
|0 0 ... r | |0 0 ... s |
| n | | n |
\ / \ /
(1)
За допомогою матриць R і S матриця A визначається так:
(1)(0)(0)(0)
A = R A S .
Отже, при використанні методу RAS передбачається, що при зміні коефіцієнтів на прогнозований період по рядках і по стовпцях дотримується строга пропорційність.
Дійсно, прогнозовані коефіцієнти прямих витрат i-го рядка дорівнюватимуть:
(r a s ; r a s ; r a s ; ...; r a s ).
i i1 1 i i2 2 i i3 3 i in n
Усі вони містять загальний множник r .
i
Коефіцієнти прямих витрат j-го стовпця дорівнюватимуть:
(r a s ; r a s ; r a s ; ...; r a s ).
1 1j j 2 2j j 3 3j j n nj j
Усі вони містять загальний множник s .
j
Реально такої пропорційності у зміні коефіцієнтів не існує. Заміщення одних видів матеріалів іншими не відбувається точно пропорційно в усіх напрямах їхнього споживання. У той же час збільшення (скорочення) питомо ваги споживання предметів праці не веде до пропорційної зміни всіх коефіцієнтів відповідних стовпців матриці. При врахуванні спільного впливу обох розглянутих чинників трохи пом'якшується жорсткість такої пропорційності, але вимоги до динаміки коефіцієнтів при використанні методу RAS залишаються досить жорсткими. Для того, щоб переконатися в цьому, досить розглянути чотири пари базових і прогнозованих коефіцієнтів розташованих у рядках i і k стовпцях j, l.
З формули (4.11) випливає:
/\ (1) (0) (0) (0) (0) (0)
/__\ a = a - a = r a s - a = a (r s - 1),
ij ij ij i ij j ij ij i j
звідки
/\ a
/__\ ij
-------- + 1 = r s . (4.13)
(0) i j
a
ij
Співвідношення, аналогічні формулі (4.13), можна одержати і для інших пар коефіцієнтів, що розглядаються:
/\ a
/__\ kj
-------- + 1 = r s ; (4.14)
(0) k j
a
kj
/\ a
/__\ il
-------- + 1 = r s ; (4.15)
(0) i l
a
il
/\ a
/__\ kl
-------- + 1 = r s . (4.16)
(0) k l
a
kl
З формул (4.13) і (4.16) випливає (з урахуванням
(1) (0) /\
a = a + /__\a ):
ij ij ij
(1) (1)
a a
ij kj
S = ------ = ------- . (4.17)
j (0) (0)
r a r a
i ij k kj
За формулами (4.15) і (4.16) знаходимо значення r , r і
i k
підставляємо їх у формулу (4.17):
(1) (1)
a a
il kl
r = ------ ; r = ------- .
i (0) k (0)
a s a s
il l kl l
(1) (0) (1) (0)
a a a a
ij il kj kl
----------- = -----------. (4.18)
(0) (1) (0) (1)
a a a a
ij il kj kl
Якщо позначити через лямбда темп зростання коефіцієнта a
ij ij
(1)
a
ij
лямбда = -----.
ij (0)
a
ij
то формула (4.18) буде мати вигляд
лямбда лямбда
ij kj
-------- = ------- . (4.19)
лямбда лямбда
il kl
тобто темпи зміни коефіцієнтів, розташованих на перехресті рядків i, k і стовпців j, l, повинні утворювати відповідну пропорцію.
Однак відповідні емпіричні дані у ряді випадків не підтверджують гіпотезу про дотримання подібної пропорційності. З огляду на це метод RAS в його "чистому" вигляді можна розглядати як найбільш досконалий з усіх відомих, але в той же час лише як наближений спосіб коригування коефіцієнтів, який потребує подальшого вдосконалення. З урахуванням необхідності такого вдосконалення пропонується підхід, що ґрунтується на таких припущеннях.
1. У базисному році t відомі вектори ВЕД-простору:
0
t t t
0 0 0
X = (x , ..., x ) - валової продукції;
1 n
t t t
0 0 0
Y = (y , ..., y ) - кінцевої продукції;.
1 n
t t t
0 0 0
W = (w , ..., w ) - умовно-чистої продукції;
1 n
t t
0 0
H = (x ) - матриця таблиці ВВ у базисному році.
ij
2. Виходячи із сформованих тенденцій і бажаних
науково-технічних та соціально-економічних змін у
виробничо-технологічних умовах (внутрішньо- і міжвидові
структурно-технологічні зміни, зміни у виробничих потужностях,
робочій силі, ресурсах та ін.), з одного боку, в обсягах і
галузевій структурі кінцевої продукції й у її розподілі на
особисте споживання, накопичення й експорт - з іншого,
встановлюються основні характеристики (параметри) національного
господарського комплексу в прогнозованому році t : вектор валової
1
продукції по галузях t t t і матриця прямих
1 1 1
X = (x , ..., x )
1 n
t
1
прямих матеріальних витрат A . Остання утворюється з відповідної
t
0
матриці базисного року A за допомогою екзогенної заміни елементів
t t
0 1
a її головної діагоналі на a . Аналогічно коригуються й інші
ij ij
елементи цієї матриці з екзогенним визначенням відносної ваги
матеріальних витрат (без внутрішньовидового обороту) в обсязі
продукції кожного виду, тобто
n t
___ 1 <
\ a - 1, i не дорівнює j. Для цього кожний стовпець матриці
/__ ij
i=1
n t / n t
___ 1 / ___ 0
множиться на S = \ a / \ a
j /__ ij / /__ ij
i=1 / i=1
t
1
для i не дорівнює j. Після множення матриці A по стовпцях на
t t
1 1
відповідні x утворюється матриця H .
Установлені в підсумку вихідні параметри національного
господарського комплексу в році t повинні задовольняти єдину
1
вимогу найбільш загального характеру - досягти (із визначеним
ступенем точності) попередньо заданого сукупного обсягу кінцевої
продукції, основною частиною якого є національний дохід.
3. Організовується ітеративний процес розрахунків, на початку
t
1
якого відносні зміни елементів ТВВ x (поставки продукції
ij
t
1
виробничого споживання), тобто по рядках матриці H розраховуються
із співвідношення
t
t 1
1 x ____
r = ----- , (i = 1, n). (4.20)
i t
0
x
t t
1 / 0
Це означає, що для x / x між елементами
ij / ij
t t
1 0
i-го рядка матриці H і однойменного рядка H існують рівності
t t t t t
1 / 0 1 1 / 0
x / x = r = x / x .
ij / ij i i / i
Якщо ж перетворити ці рівності еквівалентно і переписати як
t t t

................
Перейти до повного тексту