1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ ТА З ПИТАНЬ
ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
08.04.2003 N 53-23/518
07.04.2003 N 37-25-1-11/3733
07.04.2003 N 17-6/217
ТИМЧАСОВІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо раціонального використання амортизаційних відрахувань новоутвореними сільськогосподарськими підприємствами, зокрема амортвідрахувань, нарахованих на майнові паї селян
На виконання Доручення Президента України Л.Д.Кучми за підсумками Всеукраїнської наради з питань стратегії розвитку аграрного сектора, що відбулася 7 лютого 2003 року, Мінекономіки та з питань європейської інтеграції, Мінагрополітики та УААН розробили тимчасові рекомендації щодо раціонального використання амортизаційних відрахувань новоутвореними сільськогосподарськими підприємствами, зокрема амортвідрахувань, нарахованих на майнові паї селян.
Раціональне використання амортизаційних відрахувань новоутвореними сільськогосподарськими підприємствами, зокрема нарахованих на майнові паї, слід забезпечувати шляхом:
- повного дотримання положень законодавчих актів і нормативних документів з питань власності на основні засоби, їх оренди, збереження і відчуження, а також щодо амортизаційних відрахувань;
- застосування методів нарахування амортизації, передбачених положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, які забезпечують прискорене відтворення основних засобів;
- забезпечення права власників майнових паїв (сертифікатів) на безперешкодне використання амортизаційних відрахувань за призначенням, зокрема шляхом створення фонду відтворення основних засобів, які орендовані новоутвореними сільськогосподарськими підприємствами;
- повного використання амортизаційних відрахувань новоутвореними сільськогосподарськими підприємствами на відтворення власних основних засобів;
- додаткового включення до договорів оренди пунктів щодо умов раціонального використання амортизаційних відрахувань;
- застосування інших можливостей раціонального використання амортизаційних відрахувань згідно з законодавством.
Питання власності на амортизаційні відрахування, порядок нарахування, використання і відображення в обліку регулюються Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" (зі змінами і доповненнями) і Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", 14 "Оренда" та іншими законодавчими і нормативними актами.
Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженим наказом Мінфіну України від 27 квітня 2000 року N 92 та зареєстрованим в Мін'юсті України 18 травня 2000 року за N 288/4509, визначено, що амортизація - це систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).
Підприємство може застосовувати норми і методи нарахування амортизації основних засобів, передбачені податковим законодавством.
Згідно з законодавством України рішення щодо раціонального використання амортизаційних відрахувань повинні приймати власники майна, зокрема власники майнових паїв (сертифікатів), або уповноважені ними органи.
Рішення щодо раціонального використання амортизаційних відрахувань будуть відрізнятися від випадків вирішення селянами їх права власності на майно реорганізованих КСП. До таких відносяться:
- вирішення права власності групами селян шляхом внесення належного їм майна або майнових паїв до статутних (пайових) фондів новоутворених сільськогосподарських підприємств;
- незавершений стан урегулювання майнових питань, при якому основні засоби реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств знаходяться на балансі підприємств-правонаступників;
- майно спільної часткової власності селян, передане новоутвореним сільськогосподарським підприємствам в оренду.
У першому випадку питання амортизаційної політики підприємства та раціонального використання амортизаційних відрахувань вирішують власники новоутворених сільськогосподарських товариств, виробничих і обслуговуючих кооперативів та інших формувань.
У разі, якщо врегулювання відносин власності не завершене (другий випадок) до моменту передачі селянам майна із спільної сумісної у спільну часткову власність, амортизаційні відрахування здійснюються на загальних підставах. При цьому новоутворене сільськогосподарське підприємство повинно забезпечити окремий облік амортизаційних відрахувань, що належать власникам майнових паїв і новоутвореному сільськогосподарському підприємству.
Амортизаційні відрахування, що належать власникам майнових паїв, підприємство-правонаступник повинно використати повністю на відтворення основних засобів.
У разі неповного використання амортизаційних відрахувань у поточному році, підприємство повинно забезпечити їх спрямування на відновлення основних засобів у наступному році.
У третьому випадку використання основних засобів на умовах оренди, амортизаційні відрахування використовуються на відновлення орендованих основних засобів. Право власності на майно, придбане орендарем за рахунок амортизаційних відрахувань, належить власнику орендованого майна, якщо інше не передбачено договором оренди.
З метою надання такого майна в оренду цілісним майновим комплексом, селяни-співвласники укладають між собою договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, і передають його новоствореним сільськогосподарським підприємствам.
Відповідно до Рекомендацій щодо використання майна, яке перебуває у спільній частковій власності, затверджених наказом Мінагрополітики України від 09.04.2001 N 97, співвласники майна за своїм рішенням передають майно в оренду на підставі договору оренди (за актом приймання-передавання), форма якого наведена у зазначених Рекомендаціях.
За користування основними засобами орендар сплачує селянам орендну плату, яка включає:
- премію власникам майна у розмірі не менш 1% від його вартості, яка виплачується у грошовій або натуральній формі чи послугами за домовленістю сторін;
- амортизаційні відрахування на орендовані основні засоби.
У цьому разі вартість майна, що орендується, зменшується щорічно на розмір амортизаційних відрахувань.
Якщо амортизаційні відрахування не включаються до орендної плати, вони використовуються для формування фонду відтворення орендованих основних засобів. Порядок використання фонду відтворення орендованих основних засобів визначається Тимчасовим положенням про фонд відтворення орендованих основних засобів, затвердженим відповідним наказом Мінагрополітики України.
Централізоване накопичення і використання амортизаційних відрахувань через фонд відтворення орендованих основних засобів є більш раціональним способом.
Умови використання амортизаційних відрахувань обов'язково мають бути відображені у договорах оренди.
Порядок відображення у бухгалтерському обліку операцій оренди з формування фонду відтворення додається.
Зазначені рекомендації просимо довести до відома усіх сільськогосподарських товаровиробників різних форм власності, а також висвітлити у місцевих засобах масової інформації та сприяти забезпеченню відновлення орендованих основних засобів.
Додаток: на 2 аркушах.
Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України
08.04.2003 N 53-23/518
Державний секретар В.Першин Міністерство аграрної політики України
07.04.2003 N 37-25-1-11/3733
Державний секретар С.Мельник Українська академія аграрних наук України
07.04.2003 N 17-6/217
Віце-президент В.Ситник
Додаток
ПОРЯДОК
відображення в бухгалтерському обліку операцій оренди майна з формування фонду відтворення
---------------------------------------------------------------------
| N | Зміст операції | Кореспонденція рахунків |
| | | |
|---+----------------------+----------------------------------------|
|з/п| | Д-т | К-т |
|---+----------------------+---------------------+------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|---+----------------------+---------------------+------------------|

................
Перейти до повного тексту