1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ
Н А К А З
04.10.2006 N 558
Про затвердження Положення про енотеку у Державному підприємстві "Завод шампанських вин "Новий Світ"
Відповідно до статті 9 Закону України "Про виноград та виноградне вино" та з метою забезпечення збереження еталонів вин вітчизняного та закордонного виробництва, використання вин енотеки
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про енотеку у Державному підприємстві "Завод шампанських вин "Новий Світ", що додається.
2. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Мельника С.І.
Міністр Ю.Ф.Мельник
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказом Міністерства
аграрної політики України
04.10.2006 N 558
ПОЛОЖЕННЯ
про енотеку у Державному підприємстві "Завод шампанських вин "Новий Світ"
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок формування енотеки Державному підприємстві "Завод шампанських вин "Новий Світ" (далі - ДП "ЗШВ "Новий Світ"), призначення її фондів, порядок закладки на витримку, зберігання, догляд за колекційними винами та їх використання згідно з призначенням.
2. Енотека у ДП "ЗШВ "Новий Світ" (далі - енотека) - колекція вин, розлитих у пляшки. Енотеку створюють у спеціальних підвальних приміщеннях, достатньо сухих, добре вентильованих, із чітко визначеною температурою.
3. Колекційна витримка вин в енотеці має науково-виробничі та комерційні цілі.
4. Колекційні вина енотеки об'єднуються в два фонди довготривалової витримки:
колекційний фонд - це зібрання рідкісних вин вітчизняного виробництва, включає в себе прототипи й еталонні марки міцних, десертних і столових вин, які зібрані з початку їх виробництва та до теперішнього часу;
комерційно-рекламний фонд - це фонд, який включає вина, що витримуються у пляшках не менше 3-х років з метою реалізації в тій самій тарі під найменуванням "колекційні". Вони мають відлежку - осад на стінках та дні пляшки, до складу якого входять нешкідливі для здоров'я речовини.
Закладка на колекційну витримку в комерційно-рекламний фонд здійснюється з урахуванням споживчого попиту та наявності вільного місця у галереях.
5. Енотека є національним надбанням України та становить значну наукову, історичну й практичну цінність держави.
6. Догляд за винами колекційного та комерційно-рекламного фондів енотеки, їх зберігання, кількісний та технологічний облік відповідно до світового та виробничого досвіду здійснюються одночасно.
II. Призначення фондів енотеки
7. Колекційний фонд зберігається постійно і не підлягає відчуженню. Використання та списання вин колекційного фонду можливе тільки за рішенням Дегустаційної комісії ДП "ЗШВ "Новий Світ" та погодженням з Мінагрополітики.
8. Призначення колекційного фонду:
збереження еталонів вин вітчизняного та закордонного виробництва;
наукове вивчення вина, змін компонентів його хімічного складу, органолептичних якостей, що відбуваються у винах за умов тривалого зберігання в пляшках, встановлення тривалості періоду старіння вин і визначення терміну досягнення найвищих якісних показників різних типів вин;
вивчення та визначення мікрозон, ділянок і сортів винограду для створення нових марок високоякісних вин.
9. Вина комерційно-рекламного фонду використовуються:
для вивчення фахівцями ДП "ЗШВ "Новий Світ" вина, змін компонентів хімічного складу, що відбуваються у винах за умов пляшкового зберігання, а також визначення терміну досягнення найкращих органолептичних властивостей у процесі старіння вина;
для ознайомлення українських виноробів та працівників технохімічного і мікробіологічного контролю України з процесами пляшкового старіння вин у цілях підвищення їх кваліфікації;
для ознайомлення студентів - технологів виноробної галузі з метою підготовки їх до самостійної роботи;
для проведення дегустацій з рекламною метою, участі у салонах, аукціонах, виставках.
III. Закладка вин на витримку, зберігання і догляд за ними
10. Після закінчення терміну витримки марочних вин, встановлених технологічними інструкціями для кожного найменування, проводиться засідання дегустаційної комісії ДП "ЗШВ "Новий Світ" для визначення якості марочних вин і визначення щодо закладки до енотеки. Для закладки відбираються найкращі партії марочних вин, які відповідають вимогам ГСТУ 202.002-96 "Вина тихі. Загальні технічні умови" і технологічним інструкціям.
11. Положення про дегустаційну комісію ДП "ЗШВ "Новий Світ" затверджується наказом Мінагрополітики.
Склад дегустаційної комісії затверджується наказом Мінагрополітики за поданням ДП "ЗШВ "Новий Світ".
12. На кожне найменування вина, що закладається до енотеки, надається посвідчення якості із зазначенням складу купажу, фізико-хімічних показників, дегустаційної характеристики і номера дегустаційного протоколу.
13. Розлив вин для закладки до енотеки здійснюється у скляну тару, передбачену ДСТУ, ГОСТ 10117.1:2003 "Пляшки скляні для харчових рідин. Загальні технічні умови" та ДСТУ, ГОСТ 10117.2:2003 "Пляшки скляні для харчових рідин. Типи, параметри і основні розміри", або у сувенірні пляшки. Висота повітряної камери у пляшках повинна бути не більше 2-3 см.
14. Пляшки з вином закупорюються корковими пробками відповідно до ГОСТ 5541-76 "Средства укупорочные корковые. Технические условия". Відповідно до вимог ГСТУ 202.002-96 "Вина тихі. Загальні технічні умови" шийки пляшок покриваються сургучем або сумішшю парафіну з воском.
15. Пляшки з вином укладаються в ніші або металеві контейнери, при цьому пробки в процесі витримки повинні змочуватись вином, щоб уникнути їх висихання і проникнення в пляшки кисню. Усі ніші і контейнери повинні бути пронумеровані. В одній ніші або контейнері може знаходитись декілька найменувань вин в залежності від кількості їх пляшок.
16. Кожна партія вина колекційної витримки в нішах та металевих контейнерах має паспорт на вина колекційної витримки (додаток 1), в якому зазначається найменування вина, рік урожаю, ємкість пляшок, дата закладки на колекційну витримку, кількість пляшок на дату останньої інвентаризації.
17. Догляд за винами двох фондів енотеки здійснюється одночасно. Зовнішній огляд пляшок проводиться двічі на рік. Перезакупорювання пляшок здійснюється один раз у 15-20 років. При виявленні пошкодження пробок раніше цього терміну заміна їх проводиться негайно. Заміна пробок здійснюється швидко, з найменшим провітрюванням вина.
18. При плановій заміні пробок у пляшках з винами енотеки проводиться органолептичний контроль кожної пляшки вина.
19. У разі виявлення відхилень органолептичних показників вина колекційного фонду від вимог нормативної та технологічної документації пляшки відбраковуються і направляються на розгляд дегустаційної комісії ДП "ЗШВ "Новий Світ", яка надає рекомендації щодо подальшого призначення вина. На їх підставі комісією у складі головного винороба, начальника виробництва, начальника виробничої лабораторії, керівника енотеки складається відповідний акт, який направляється на затвердження Мінагрополітики.
При виявленні розбитих пляшок або з пошкодженими пробками комісією у складі головного винороба, начальника виробництва, начальника виробничої лабораторії, керівника енотеки складається акт списання таких пляшок, який направляється на затвердження Мінагрополітики.
20. Зняття з витримки вин колекційного фонду здійснюється тільки за погодженням з Мінагрополітики.
21. У разі виявлення відхилень органолептичних показників вин комерційно-рекламного фонду від вимог нормативної та технологічної документації вина відбраковуються і направляються на розгляд дегустаційної комісії ДП "ЗШВ "Новий Світ", яка приймає рішення щодо зняття з витримки з подальшим використанням у купажах марочних або ординарних вин.
При виявленні розбитих пляшок або з пошкодженими пробками комісією у складі головного винороба, начальника виробництва, начальника виробничої лабораторії, керівника енотеки складається акт списання таких пляшок, який затверджується генеральним директором ДП "ЗШВ "Новий Світ".
22. При плановій заміні пробок у пляшках з вином комерційно-рекламного фонду здійснюється контроль вина за органолептичними та фізико-хімічними показниками, який включає в себе визначення вмісту цукрів, спирту, титрованих та летких кислот, заліза і приведеного екстракту, які проводяться згідно з чинною нормативною документацією.
Допускається не проводити визначення фізико-хімічних показників, якщо попередньо протягом десяти років відповідний контроль уже здійснювався.
У процесі планового перезакупорювання пляшок і при підготовці до реалізації вин з комерційно-рекламного фонду (у разі необхідності) проводиться доливання вином цієї ж партії до висоти повітряної камери 2-3 см. Витрати вина фіксуються актом, який затверджується генеральним директором ДП "ЗШВ "Новий Світ".
IV. Облік вин енотеки
23. Облік вин енотеки здійснюється відповідно до норм Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та національних стандартів (положень) з бухгалтерського обліку. Кількісний облік вин енотеки здійснюється в книзі (додаток 2), в якій записуються найменування вина, рік урожаю, фізико-хімічні показники, дата закладки на витримку, номер галереї та ніші, місткість і кількість пляшок, переміщення вин колекційної витримки.
24. Ведеться технологічний журнал колекційної витримки вин в Державному підприємстві "Завод шампанських вин "Новий Світ" (додаток 3), де записуються походження вина, кліматичні особливості року врожаю, особливості технологічного процесу приготування вина і сорти винограду, які використовувались для виробництва вина, висновки дегустаційної комісії про якість вина, дата перекладки та перезакупорювання пляшок.
Книга кількісного обліку вин колекційної витримки та технологічний журнал повинен бути прошнурований, пронумерований, скріплений печаткою, підписами керівника та головного бухгалтера ДП "ЗШВ "Новий Світ".
25. Книгу кількісного обліку вин енотеки і технологічний журнал колекційної витримки вин у ДП "ЗШВ "Новий Світ" веде відповідальний керівник енотеки. Книга обліку та технологічний журнал знаходяться під контролем головного винороба ДП "ЗШВ "Новий Світ" і зберігаються постійно відповідно до Закону України "Про національний архівний фонд та архівні установи".
26. Керівник енотеки повинен мати опис розташування вин кожної галереї за результатами останньої інвентаризації, яка проводиться один раз на рік відповідно до вимог Інструкції про порядок проведення інвентаризації на підприємствах виноробної промисловості, яка затверджується Мінагрополітики, та Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, яка затверджується наказом Мінфіну.
V. Порядок використання колекційних вин

................
Перейти до повного тексту