1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.03.2003 N 67
Про затвердження Рекомендацій щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств
З метою збереження та підвищення ефективності використання цілісних майнових комплексів, що знаходяться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, та створення на базі цього майна сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на виконання Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення", та відповідно до Програми розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на 2003-2004 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року N 1858 та наказу Міністерства аграрної політики України та Української академії аграрних наук від 16 жовтня 2002 року N 333/81 "Про організаційні заходи на виконання Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств (далі - Рекомендації), що додаються.
2. Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням сільського господарства і продовольства обласних державних адміністрацій та Управлінню сільського господарства і продовольства Севастопольської міської держадміністрації забезпечити застосування Рекомендацій.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Шмідта Р.М.
Міністр С.Рижук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства аграрної
політики України
18.03.2003 N 67
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств
1. Рекомендації щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з використанням майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, (далі - Рекомендації) розроблено на виконання Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення", у відповідності з положеннями Цивільного кодексу України, законів України "Про власність", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про сільськогосподарську кооперацію", Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки", постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та інших нормативно-правових актів України.
2. Рекомендації визначають порядок створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на базі майнових паїв або часток в майні, що знаходиться у спільній частковій власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств.
3. Рекомендації можуть застосовуватись у випадках, коли співвласники майна пайового фонду або майна спільної часткової власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств разом отримують у натурі належні їм майнові паї або частки у спільному майні і мають намір створити неприбуткові сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, в яких власник майнових паїв або частки у спільному майні та споживач цих послуг поєднуються в одній особі.
Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створюються відповідно до Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" з метою:
переробки сільськогосподарської сировини, що належить членам кооперативу;
заготівлі, зберігання, передпродажної обробки та продажу продукції, що належить членам кооперативу;
закупівлі і постачання засобів виробництва, матеріально-технічних ресурсів для виробництва сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, а також виготовлення сировини і матеріалів та постачання їх сільськогосподарським товаровиробникам;
надання технологічних, транспортних, меліоративних, ремонтних, будівельних, екологовідновних робіт, здійснення ветеринарного обслуговування тварин і племінної роботи, телефонізації, газифікації й електрифікації в сільській місцевості, надання медичних, побутових, санаторно-курортних та інших послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" обслуговуючі кооперативи надають послуги відповідно до статуту іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
4. Рекомендуємо створювати сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи з використанням майнових паїв та часток у спільній власності колишніх членів реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств шляхом:
ініціювання засновниками (співвласниками майна пайового фонду або майна, що знаходиться у спільній частковій власності) сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу процедури виділення майна у натурі;
підготовки і прийняття рішення щодо виділення майна у натурі окремому власнику чи групі власників для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу;
передачі конкретного майна або майнових комплексів, вартість яких дорівнює сукупній вартості майнових паїв або часток у спільному майні групи власників засновникам сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу;
створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу співвласниками майна пайового фонду або майна, що знаходиться у спільній частковій власності - його засновниками;
подання документів на державну реєстрацію сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.
Ініціювання процедури виділення майна у натурі групі власників
5. Ініціатором створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу можуть бути:
юридичні чи фізичні особи, у тому числі співвласники майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства.
6. Право вимоги на виділення у натурі майнових паїв або часток у спільному майні належить виключно їх власникам. З цією метою кожний власник подає заяву керівнику підприємства-правонаступника або Голові Комітету (уповноваженій особі) Спілки (об'єднання) громадян - співвласників майна про виділення йому у натурі майнового паю або частки у спільному майні колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства.
7. У випадку, коли власниками майнових паїв не укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, у заявах рекомендуємо зазначати, що співвласники пайового фонду реорганізованого колективного" сільськогосподарського підприємства відповідно до сукупної вартості належних їм майнових паїв бажають отримати у спільну часткову власність конкретне майно з метою його використання для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.
У випадку, коли співвласниками укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, у заяві співвласника (засновника сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) рекомендуємо зазначати, що він виходить з учасників договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, та об'єднавшись з іншими потенційними співзасновниками сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, бажає отримати у спільну часткову власність певний об'єкт чи майновий комплекс.
У разі, якщо майно спільної часткової власності, яке група власників (засновників сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) бажає отримати у натурі, перебуває у користувача за договорами оренди, довірчого управління чи схову, рекомендуємо власникам майнових паїв (часток у спільному майні) у своїх заявах висловлювати пропозиції щодо внесення відповідних змін до зазначених договорів чи здійснення інших необхідних дій, які б забезпечили отримання майна у натурі у встановленому порядку.
8. Якщо сукупна вартість майнових паїв або часток у спільному майні менша за вартість майна, яке вони бажають отримати, співвласники можуть об'єднуватись з іншими особами. Будь-які рішення з цього приводу співвласники майна приймають добровільно і за взаємною згодою.
Відповідно до наказів Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62 "Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 року за N 305/5496, та від 6 квітня 2001 року N 96 "Про затвердження Рекомендацій щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном", переліки майна для виділення в натурі майнових паїв готує для зборів співвласників комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки, або Комітет громадян-співвласників майна. Рішення затверджується зборами співвласників.
9. Заяви власників (засновників сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) про виділення майна в натурі подаються на ім'я:
керівника підприємства-правонаступника реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства - якщо договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, не укладений;
Голови Комітету (уповноваженої особи) Спілки (об'єднання) громадян-співвласників майна - у випадку укладення договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності.
10. До моменту подання співвласниками (засновниками сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу) заяв про виділення у натурі належних їм майнових паїв або часток у спільному майні вони можуть визначити напрямки діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу та стратегію його розвитку. З цією метою власники можуть створити ініціативну групу і визначити серед її членів лідера. Ініціативна група організовує збір і подачу заяв громадян до Комісії з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки (далі - Комісії) або Комітету громадян - співвласників майна про виділення майна в натурі. Ініціативна група може підготувати бізнес-план створення і діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, проекти його установчих документів, які їй доцільно подати до Комісії з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, або Комітету громадян - співвласників майна, що буде свідчити про серйозність намірів та продуманість рішення власників.
11. Бажано, щоб для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, перші заяви про отримання майна у натурі для створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу подали щонайменше три особи.
12. Засновниками сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу згідно з статтею 5 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" можуть бути громадяни України та юридичні особи, зареєстровані в Україні. До створення такого кооперативу його засновники можуть здійснювати заходи щодо концентрації майнових паїв або часток у спільному майні колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства шляхом їх купівлі-продажу, дарування тощо.

................
Перейти до повного тексту